Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
postaci: 7/10 grafika: 5/10
fabuła: 7/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 6 Zobacz jak ocenili
Średnia: 5,50

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 57
Średnia: 6,39
σ=1,87

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Bambosh Rider)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

3 x 3 Oczy

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 1992
Czas trwania: 4×30 min
Tytuły alternatywne:
  • 3x3 Eyes
  • Sazan Eyes
Tytuły powiązane:
Gatunki: Przygodowe
Widownia: Shounen; Rating: Przemoc; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Azja, Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Przygody Yakumo – nastolatka z Japonii, który pewnego dnia spotyka Pai, należącą do rasy trójokich Sanjiyan. Nie jest to dla niego dobry dzień, ponieważ przez nią… ginie.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Życie nigdy nie rozpieszczało Yakumo. Matkę stracił we wczesnym dzieciństwie, a ojciec wyruszył do Tybetu, szukać tajemniczych Sanjiyan, i zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Nieszczęsny nastolatek żyje więc na własny rachunek, zarabiając jako transwestyta w barze dla gejów. Pewnego dnia, jadąc do pracy, wpada na tajemniczą dziewczynę. Zabiera ją ze sobą. Pai, bo tak ma na imię, wręcza Yakumo list od ojca. Zapoznawszy się z treścią pisma, chłopak dowiaduje się o ostatniej woli rodzica: ma pomóc doręczycielce listu (należącej do rasy nieśmiertelnych Sanjiyan) odnaleźć Statuę Ludzkości, mającą przemienić ją w śmiertelniczkę. Nie przyjmuje z entuzjazmem tych rewelacji, jednak gdy ma okazję zobaczyć Pai umytą i przebraną, deczko mięknie i zmienia zdanie. Zamierza ją odwieźć, jednak na swoje nieszczęście wpada na Takuhi – demona i przyjaciela Pai, który demoluje miasto. Dziewczynie udaje się go uspokoić, jednakże nie bez strat – Yakumo schodzi z tego padołu. Pai postanawia więc uczynić nastolatka swym Wu – niezniszczalnym sługą. Od tej pory życie nieszczęśnika przewraca się do góry nogami – dlatego też decyduje się wypełnić wolę ojca i wyrusza do Hong Kongu po wzmiankowaną statuę…

Akcja 3x3 Eyes dzieje się we współczesnym świecie, w którym egzystują magia i demony. Główny wątek nie należy do najbardziej odkrywczych (ściganie złych, którzy gwizdnęli pewien przedmiot i walka, by Wielki Zły nie wpadł w odwiedziny na Ziemię), ale poprowadzony jest całkiem ciekawie. Zakończenia na dobrą sprawę nie ma, z jednego istotnego powodu – seria była robiona „pod kontynuację” – Seima Densetsu. Niektórych mogą denerwować niedomknięte wątki poboczne, jednakże te drobne mankamenty nikną przy świecie, przedstawionym w tymże anime. Demony i magia przyciągają oko, pojawiają się nawiązania do mitologii, a to wszystko sprawia, że dzieło Yuzo Takady jest naprawdę interesujące.

Mocną stroną anime są bohaterowie. Dzięki Yakumo dowiedziałem się, że bycie niezniszczalnym wcale nie jest takie wspaniałe, jak by się wydawało. Nieszczęśnika kroją, faszerują kulami, miażdżą, rozrywają… Wprawdzie za każdym razem wychodzi cało z opresji, ale… to musi boleć. Na szczególną uwagę zasługuje Pai: trójoka ma rozdwojenie jaźni. Jedną z nich jest Pai – kawaii wulkan energii, troszcząca się o swojego towarzysza. Druga to Parvati IV (nawiązanie do mitologii hinduskiej – Parwati jest małżonką Sziwy) – ujawniająca się, gdy otwiera trzecie oko – zimna, chłodna, opanowana, traktująca Yakumo gorzej niż trędowatego. Bohaterowie negatywni nie odrzucają (chyba że wyglądem), a Benares – Wu Kaiyanwanga (główny mąciciel) jest doprawdy przyzwoitym Złym.

Grafika do najlepszych może nie należy (ładniejsza pojawiała się nawet w starszych produkcjach), ale jeden jej element zasługuje na uwagę – wygląd demonów. Jest na co popatrzeć (może nie ma takiej różnorodności, jak w Inuyashy, ale i seria krótsza). Niektóre osoby mogą przyprawić o mdłości krwawe sceny walki. Muzyka jest przyjemna i pasuje do ogólnego klimatu serii.

Pomimo paru mankamentów, anime mogę polecić każdemu, kto chce zobaczyć ciekawy świat, a także miłośnikom dynamicznej akcji i efektownych walk. Oczywiście ze względu na fragmenty z naprawdę dużą ilością krwi, zabroniłbym seansu młodszym, a także co wrażliwszym. Z oceną będzie ciężko, ponieważ dopiero razem z Seima Densetsu 3x3 Eyes tworzy sensowną całość. Jeżeli jednak musiałbym decydować – to sześć.

Szaman Fetyszy, 26 kwietnia 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Toei Animation
Autor: Yuuzou Takada
Projekt: Kouichi Arai
Reżyser: Daisuke Nishio
Scenariusz: Akinori Endou
Muzyka: Kaoru Wada

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 3x3 Oczy vol. 1 Anime Virtual 2005

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
3x3 eyes — recenzja na Anime Forever Nieoficjalny pl