Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Gravitation

Gravitation vol. 1
Nośnik: DVD
Wydawca: Anime Virtual
Data wydania: 12.04.2005
Odcinki: 1-4
Czas trwania: 120 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński, niemiecki
Napisy: polski, niemiecki, francuski, holenderski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: bezpośredni dostęp do scen; zwiastuny
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Shuichi Shindo: wokalista, tekściarz, a zarazem jeden z założycieli kapeli Bad Luck, cierpi na brak weny twórczej. Jest to problem istotny, zwłaszcza że terminy gonią nieubłaganie, a obecna sytuacja zespołu nie wygląda najlepiej. Pewnego wieczoru, po spotkaniu z przyjacielem, Hiro, będącym zarazem gitarzystą Bad Luck, Shuichi spaceruje po parku i rozmyśla. Pech chce, że kartka z tekstem piosenki, którą chłopak trzyma w dłoni, zostaje porwana przez wiatr i trafia w ręce nieznajomego mężczyzny. Osobnik ten miesza twórczość Shuichiego z błotem, dając mu do zrozumienia, że jest totalnym beztalenciem. Chłopak nie może pogodzić się z opinią nieznajomego i postanawia go odnaleźć. W międzyczasie okazuje się, że niemiły mężczyzna to Eiri Yuki, autor popularnych powieści romantycznych dla kobiet. Jakby tego było mało, Shuichi zaczyna czuć do niego coś więcej, niż tylko urazę.

Na pierwszy wolumin Gravitation składają się cztery odcinki serialu. Poznajemy w nich głównych bohaterów – dziecinnego Shuichiego, jego przyjaciela Hiro, chłodnego i niedostępnego Eiriego, oraz całą masę barwnych i mniej ciekawych osób związanych w jakimś stopniu z przemysłem muzycznym. Odcinki te skupiają się również na początkach związku Shuichiego i Eirego oraz na ukazaniu praw, jakimi rządzi się showbiznes. Członkom Bad Luck przyjdzie zmierzyć się z nieoczekiwanymi zmianami i wyzwaniami, konkurencją w postaci innej kapeli, a także szansą uzyskania wsparcia wysoko postawionych osób (za drobną przysługą oczywiście). Całość skąpana jest w masie specyficznego humoru, który towarzyszy nam w wielu scenach, nawet tych wyglądających na poważne.

Pudełko na płytę jest koloru niebieskiego, zbliżonego nieco do granatowego, natomiast na dysku i okładce dominują różne odcienie błękitu oraz czerń. Jest to specyficzna cecha polskiego wydania Gravitation, w którym każdy wolumin wyróżnia się innym kolorem. Okładka przedstawia Shuichiego i Eiriego, z czego ten pierwszy wygląda poważniej w stosunku do wersji animowanej. Znajdziemy tu również tekst o tym, aby nie poddawać się losowi, tytuł serialu, numer woluminu oraz logo wydawcy. Całość prezentuje się porządnie i nie straszy. Tylna strona okładki zawiera spis odcinków, krótkie zawiązanie fabuły (w którym imię Shuichiego zostało zapisane „Shiuchi”, a jego nazwisko przerobiono na „Shindu”), pięć kadrów z anime, informacje o dostępnych opcjach językowych, prawach autorskich i ograniczeniu wiekowym od lat dwunastu. Czcionka użyta w opisie fabuły straszy sztywnością, natomiast sam tekst wygląda, jakby był tłumaczony z innego niż japoński języka. Konstrukcja zdań razi w oczy, znalazł się również przecinek postawiony przed „i”. Nie zabrakło natomiast informacji, że anime znajduje się na „liście bestsellerów w Japonii i USA”, okrzyknięto je również „nowym wymiarem anime”.

Po włożeniu płyty do odtwarzacza czeka nas wybór jednego z czterech języków (polski, niemiecki, francuski, holenderski), następnie pojawia się ostrzeżenie o zakazie kopiowania, logo wydawcy, tytuł anime i na samym końcu trafiamy do menu. Utrzymane jest ono w kolorze żółtym, z czerwonymi i pomarańczowymi elementami oraz czarnymi kodami kreskowymi. Na szczęście barwy te zostały odpowiednio stonowane, dzięki czemu nie rażą oczu jaskrawością. Podczas wyboru opcji „film”, „sceny”, „audio” i „materiał dodatkowy” towarzyszy nam opening lub ending anime. Jeśli zdecydujemy się na pierwszy wariant, odcinki zostaną wyświetlone jeden po drugim. W opcji tej pominięto „środkowe” piosenki w czołówce i przy napisach końcowych, pozostawiając jedynie pierwszy opening i ostatni ending. „Sceny” pozwalają na odtworzenie wybranych odcinków. W opcji „audio” możemy zmienić język napisów i ścieżki dźwiękowej. W „materiale dodatkowym” znajdziemy reklamy Love Hiny, GTO i Gunslinger Girl.

Obraz wyświetlany zarówno na telewizorze, jak i monitorze komputera, wydaje się nieco rozmyty i nieostry. Jest to wyraźnie widoczna wada, nasilająca się w scenach, w których animatorzy użyli dużo światła. W kadrach „nocnych” aż tak nie rzuca się w oczy, jednak wciąż zwraca uwagę. Pod względem językowym polskie wydanie nie prezentuje się najlepiej. Do jego wad można zaliczyć przede wszystkim brak lub nadmiar liter w wyrazach, w wyniku czego dostajemy „koca” zamiast „końca” i potworki w stylu „ewszystko” czy „Yuki­‑samasa”. Niekiedy też w zdaniu znalazło się za dużo słów lub doprowadzono do powtórzeń tudzież innych mutacji, przykładowo „jeszcze jesteście marudzicie”, „Sakano.akano, nasz człowiek. To nasz człowiek” i „Mieszkanie samemu w takim wielkim mieszkaniu…”. Zdarzyły się momenty, w których użyto angielskich słów pomimo że postaci mówiły w języku japońskim, jak choćby „congratulation” i „gig”. Trafił się również brak odpowiedniej odmiany osobowej „Mieli wypadek i nie dotrzeć do nas na czas” czy „Nie będę dłużej na pana czekał” wymawiane przez kobietę.

Tłumaczenie wydaje się zbyt proste i momentami zbyt sztywne. Niekiedy też nie oddaje sensu danej sceny lub jest do niej źle dopasowane. Jako przykład mogę podać moment, w którym dziennikarka prowadząca wywiad z zespołem Ask zwraca się do ich producenta w sposób pozbawiony szacunku. Przekładowi można zarzucić również niekonsekwencję, poszczególne fragmenty piosenki The Rage Beat mają po kilka różnych tłumaczeń. Wrzucanie napisów na kartki i tablice informacyjne godzi w estetykę obrazu i zwyczajnie można było obyć się bez tego. Kartka z pierwszego odcinka, na której Shuichi ma zapisany tekst piosenki, zawalona została polskim tłumaczeniem, które nie dość, że nie ma większego sensu, to jeszcze jest pozbawione niektórych liter, tworząc bardzo chaotyczną mieszankę.

Chudi X, 26 lutego 2012
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Gravitation vol. 1 Anime Virtual 2005
2 Gravitation vol. 2 Anime Virtual 2005
3 Gravitation vol. 3 Anime Virtual 2005
4 Gravitation vol. 4 Anime Virtual 2005