Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 6/10 grafika: 8/10
fabuła: 7/10 muzyka: 6/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 15 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,80

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 120
Średnia: 7,58
σ=1,66

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Eltanin)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Cardcaptor Sakura

zrzutka

Słodkie dziewczę w zmaganiach z magicznymi mocami, czyli kolejny serial w stylu magical girls. Całkiem udany w dodatku.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Jak powszechnie wiadomo, czarodzieje są gatunkiem praktycznie wymarłym. Jednym z ostatnich „wielkich” tej sztuki był Clow Reed. Półjapończyk, półeuropejczyk, zdołał w swoim czasie połączyć to, co najlepsze w magii obu kontynentów. Jego największym dziełem było stworzenie 52 magicznych kart, z których każda obdarzona była własną osobowością i ogromną mocą.

Kilkaset lat po śmierci Clowa uczennica czwartej klasy jednej z tokijskich szkół pewnego dnia w czasie sprzątania trafia przypadkiem na dziwną książkę. Jak to już w podobnych opowieściach bywało, niechcący ją upuszcza, ze środka zaś wypadają… No, zgadnijcie, co? Tak właśnie – karty. Zwyczajem wszystkich magicznych kart, pozbawione nadzoru swojego twórcy natychmiast rozlatują się po okolicy i zaczynają przysparzać mnóstwa problemów. Ale pamiętajcie, nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. Oprócz kart nasza bohaterka budzi coś jeszcze – straszliwą ognistą bestię, Strażnika Pieczęci, Kerberosa. Cóż, potężny to on może i jest, ale zdecydowanie dominującą cechą jego charakteru jest lenistwo. W kilka chwil załatwia się ze swoimi obowiązkami, czyli poinformowaniem przerażonego dziewczęcia, że jej świętym obowiązkiem jest odzyskanie kart i wręczeniem jej magicznej różdżki, po czym rusza na poszukiwanie lodówki. Dalej sprawy tylko się komplikują…

Cardcaptor Sakura jest klasycznym przedstawicielem gatunku magical girls. Główna bohaterka to nieco gapowata chodząca niewinność o złotym sercu, otoczona przez grono przyjaciół, na których zawsze może polegać. Elementem nieco odbiegającym od standardu jest w miarę logicznie skonstruowana fabuła, na którą poza jedno­‑dwuodcinkowymi historyjkami składa się kilka całkiem ciekawych dłuższych wątków, w tym oczywiście romantyczne.

Grafika taka, jakiej po produkcji CLAMP należało się spodziewać, czyli „śliczna”, ze wszystkimi wadami i zaletami tego określenia. Słodka (ale nie przesłodzona), wyidealizowana, a jednocześnie perfekcyjnie dopracowana, przyjemna dla oka i przejrzysta. Strona dźwiękowa też niczego sobie, choć jest to kolejne anime, w którym muzyka jest prawie niezauważalna.

Cardcaptor Sakura jest serią którą ogląda się z przyjemnością, ale bez zbytniego zaangażowania. Dostarcza sporej dawki wrażeń estetycznych i z całą pewnością można ją polecić wszystkim miłośnikom gatunku oraz sporej części tych, którzy akurat chcą obejrzeć coś, w czym krew nie leje się strumieniami. Moim zdaniem bije na głowę większość tytułów o podobnej tematyce, z Czarodziejką z Księżyca na czele.

Eltanin, 10 grudnia 2004

Recenzje alternatywne

  • Avellana - 28 grudnia 2008
    Ocena: 8/10

    Jedna z klasycznych pozycji gatunku magical girls, nadal mogąca przyciągnąć nowych widzów. więcej >>>

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Madhouse Studios
Autor: CLAMP
Projekt: Kumiko Takahashi
Reżyser: Morio Asaka
Scenariusz: Nanase Ookawa
Muzyka: Takayuki Negishi

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Cardcaptor Sakura - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl