Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

9/10
postaci: 8/10 grafika: 10/10
fabuła: 8/10 muzyka: 8/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 10 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,30

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 172
Średnia: 7,44
σ=1,45

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Mecenas)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Sky Blue

Rodzaj produkcji: film (Japonia)
Rok wydania: 2003
Czas trwania: 87 min
Tytuły alternatywne:
  • 원더풀 데이즈
  • Wonderful Days
zrzutka

To, że ktoś się na czymś wzoruje nie znaczy, że efekt musi być gorszy. Koreańczycy pokazali, że można nawet w znacznym stopniu przewyższyć oryginał.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Kto by pomyślał, że Koreańczycy mogą stworzyć coś niesamowitego – historię, która jest interesująca i wciągająca, a zarazem niezbyt nowatorska i wzorowana na czyimś stylu. Tak, ten film może być często mylony z anime, jednakże Japończycy nawet nie tknęli tej produkcji palcem. To, co pokazali nam twórcy koreańscy, można śmiało uznać za niesamowite dzieło. Wonderful Days nie jest szczególnie znany, zasługuje jednak na jak największy rozgłos.

Mamy rok 2142. Społeczeństwo zostało podzielone na dwie warstwy: Ecoban – ludzi żyjących w przepięknym mieście, oraz Marr – mieszkańców postapokaliptycznie wyglądającej Ziemi. Jednak nawet w Ecobanie nie wszystko jest piękne. Za niesamowitej wielkości źródło energii, która utrzymuje ową część społeczeństwa, ludzkość musiała zapłacić sporą cenę. Owa energia pochodzi z chmury zanieczyszczeń, która otula całe przestworza, sprawiając, że mieszkańcy Ziemi mogą oglądać wyłącznie ciemnobordowe niebo, które bynajmniej nie przedstawia się atrakcyjnie.

W tym momencie można zauważyć pewne podobieństwo do filmu Matrix – głównie ze względu na pomysł zakrycia nieba wielką chmurą, która tutaj jednakże ma służyć wydobyciu energii, a nie jej ograniczeniu. Różnica tkwi także we wprowadzeniu zamiast robotów zwykłych ludzi, którzy – jak pokazuje film – potrafią być bardziej bezlitośni niż bezduszne maszyny.

Film pod względem fabularnym stoi na wysokim poziomie. To, że całość trwa jedynie około 90 minut, zmobilizowało twórców do przedstawienia jej w najlepszy możliwy sposób. Wątkiem przewodnim jest konflikt pomiędzy grupami społecznymi, na tle którego rozgrywa się historia głównych bohaterów, sprowadzająca się jednak głównie do ich przemyśleń nad istniejącą sytuacją świata. Oczywiście fabuła ma także minusy – przede wszystkim wyjątkowo kiepskie zakończenie, zarówno pod względem dopasowania do klimatu opowieści, jak i „oklepania” pomysłu – typowy trójkąt miłosny z polem bitwy w tle. Nie zamierzam jednak psuć doszczętnie zabawy czytelnikom i zostawiam im samodzielne wydanie opinii.

Wspomniałem już przelotnie o występujących w tej produkcji postaciach, które są na pewno kolejnym plusem tego filmu. Każdy bohater został wyposażony w prawdziwe ludzkie emocje, o co we wszelkich nowszych produkcjach jest trudno. Większość postaci w Wonderful Days przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji kieruje się tak naprawdę swoimi uczuciami. Nie znajdziemy tutaj też herosów, którzy w mgnieniu oka pokonają „tego złego” bądź też staną w obronie pierwszej lepszej osoby. Tutaj każdy pilnuje swoich spraw.

Grafika – przyznam, że ten element jest niesamowicie dopracowany. Wszelkie pejzaże i sceny panoramiczne wgniatały mnie w fotel. Ten film jest po prostu cudeńkiem pod względem wizualnym – osobiście nie przepadam za grafiką trójwymiarową, lecz to, co zaprezentowali mi Koreańczycy, chyba zmieni moje podejście do filmów z elementami 3D. Niesamowite połączenie nowoczesności ze zwykłą formą graficzną po prostu wzbudza zachwyt. Ile byłbym w stanie oddać, by każde anime miało taką oprawę, jak ta koreańska produkcja…

W muzyce nie znalazłem niczego, do czego mógłbym się przyczepić. Pasuje do klimatu produkcji, w żaden sposób nie męczy uszu – wprost przeciwnie, pozwala się napawać jej pięknem. Ścieżka dźwiękowa zasługuje na pochwałę, mimo że nie jest szczególnie rozbudowana i tak naprawdę brakuje jej w niektórych momentach. Kilka utworów szczególnie wpada w ucho, ale są gusta i guściki, które akurat w tym wypadku grają kluczową rolę, więc nie mogę zaręczyć, że akurat kawałki, które mnie się podobały, spodobają się każdemu.

Film ten jest produkcją w moim odczuciu naprawdę niesamowitą i szczerzę polecam go każdemu. Sam za science­‑fiction nie przepadam, ale jednak Wonderful Days w jakiś sposób do mnie trafił. Na pewno główną zasługę miała w tym grafika, która teraz będzie dla mnie punktem wyjścia przy ocenianiu kolejnych anime. Gorąco zachęcam do obejrzenia tego tytułu, który pokazuje, że można w dzisiejszych czasach stworzyć naprawdę dobre kino.

Mecenas, 25 grudnia 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Reżyser: Moon Sang Kim
Scenariusz: Jun Young Park, Moon Sang Kim, Sunmin Park
Muzyka: Il Wong

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Sky Blue IDG 2009