Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Erementar Gerad

Erementar Gerad vol. 4
Nośnik: DVD
Wydawca: Anime Gate
Data wydania: 06.12.2007
Odcinki: 20-26
Czas trwania: 163 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: nieprzewijalne pasmo reklam, informacje o filmie, zwiastuny, kartka pocztowa
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Ostatni wolumin Erementar Gerad rozpoczyna się odcinkiem zamykającym wątek Viro. Później zaś, nie pozostawiając chwili na oddech, fabuła wpada wprost w dramatyczną końcówkę. Kiedy bowiem Coud i Ren z towarzyszami zbliżają się do rajskiego ogrodu, okazuje się, że w tę samą stronę zmierza armia Arc Aile, zdecydowanego raz na zawsze rozprawić się z siłami Chóru Chaosu. Głos Eve, wzywający Ren, staje się tak silny, że dziewczyna nie jest w stanie skutecznie walczyć. Czy Coud zdoła ją ochronić? Czy uda się zapobiec wojnie pomiędzy ludźmi i Eden Raidami? I czym tak właściwie jest rajski ogród? Jedno można powiedzieć na pewno: widzowie, którzy śledzili tę serię z zainteresowaniem, nie będą rozczarowani. Mimo kilku przeciągających się nadmiernie momentów dostajemy bowiem satysfakcjonującą końcówkę dobrej serii przygodowej – czyli coś, co w znanej z otwartych lub dziwacznych zakończeń japońskiej animacji wcale nie jest takie częste.

Tłumaczenie pozostaje na mniej więcej równym poziomie, chociaż korekta przepuściła kilka literówek oraz jeden dosyć kompromitujący błąd. Wszystkich zainteresowanych informuję, że duży orzeszek to jest orzech. Natomiast okrzyk niezadowolenia powinien wyglądać „O żesz”... Drugi kompromitujący błąd zawiera sam przekład: wydawałoby się, że minęły czasy telewizyjnych tłumaczeń z łapanki i firma specjalizująca się w wydawaniu anime nie powinna mieć problemów z odróżnianiem płci postaci… Tymczasem dwójka z trójki generałów Chóru Chaosu jest konsekwentnie przedstawiana w formie męskiej. Oczywiście, ich munduropodobne stroje mogłyby być także noszone przez mężczyzn, a dodatkowo Jiltail ma myląco niski głos. Jeśli jednak kogoś nie przekona pośredni argument o tym, że ostatecznie wszystkie Eden Raidy to kobiety i nic o żadnych wyjątkach nie wspomniano, powinny go przekonać widoczne wyraźnie przy zbliżeniach całkiem obfite biusty. Można oczywiście powiedzieć, że tak naprawdę dla biegu wydarzeń ta pomyłka nie ma większego znaczenia, nie da się jednak ukryć, że jest to bardzo poważne potknięcie tłumacza.

Wolumin ukazał się w grudniu 2007 i można przypuszczać, że Anime­‑Gate zależało na wydaniu go przed Bożym Narodzeniem – tym bardziej, że równolegle do sprzedaży wszedł także zawierający całą serię box. To może tłumaczyć, dlaczego dodatki są jeszcze bardziej skąpe niż zwykle. Na płycie znajdujemy tylko standardowy zestaw reklamówek, a także opis świata i głównych bohaterów – dokładnie taki sam, jak w poprzednich częściach. Pudełko oraz samą płytę zdobi utrzymany w jasnych kolorach portret Eve. Na ostatniej stronie znajdującej się w nim ulotki znajdziemy spis wszystkich odcinków serii – jednakże pozostałe trzy nie zawierają, jak poprzednio, opisu drugoplanowych postaci, a jedynie reklamy innych anime. Na pociechę znajdziemy jeszcze pocztówkę z całkiem ładnie przedstawionymi Coudem i Ren (chociaż nawet biorąc pod uwagę perspektywę nie sposób nie zauważyć, że na rysunku głowa Ren jest znacznie większa od jej… powiedzmy, bioder).

Mimo wszystko Erementar Gerad pozostaje jedną z bardziej wartych uwagi serii w ofercie Anime­‑Gate. Nieprzeładowany ciężką filozofią ani jeszcze cięższym fanserwisem, ma szansę spodobać się nawet bardziej doświadczonym fanom anime – przede wszystkim jednak jest doskonałą propozycją dla wszystkich widzów początkujących. Jeśli lubią barwne przygody, ten tytuł na pewno spełni ich oczekiwania.

Avellana, 21 grudnia 2007
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Erementar Gerad vol. 1 Anime Gate 2007
2 Erementar Gerad vol. 2 Anime Gate 2007
3 Erementar Gerad vol. 3 Anime Gate 2007
4 Erementar Gerad vol. 4 Anime Gate 2007