Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Hellsing

Hellsing DVD2
Nośnik: DVD
Wydawca: Anime Gate
Data wydania: 16.07.2009
Odcinki: 7-13
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczenie: brak
  • Dodatki: kartka pocztowa
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Atak na siedzibę agencji Hellsing został odparty, a napastnicy całkowicie zniszczeni. Jednak było to pyrrusowe zwycięstwo – większość żołnierzy organizacji zginęła, pozostali są ranni, a bez szwanku wyszli jedynie ci, którzy znajdowali się w terenie. Śledztwo dotyczące freak­‑chipów utyka dosłownie w martwym punkcie, a na Wyspy Brytyjskie przybywa nowy przeciwnik godny tego, by stanąć w szranki z samym Alucardem. Kto jest jego mocodawcą? „Zapowiada się krwawe starcie” to w przypadku Hellsinga motto praktycznie każdego odcinka…

Drugi wolumin, zawierający ciąg dalszy słynnego niegdyś (a nadal znanego) anime, mieści aż siedem odcinków. Niestety miało to chyba pewien wpływ na jakość obrazu. Wprawdzie kontrast został dobrze dobrany i sceny dziejące się w mroku są nieźle widoczne, ale w wielu momentach obraz rozmazuje się lekko podczas przesuwania się kamery. Naprawiono problem poprzedniej części – nawigacja między częściami w odcinku działa prawidłowo.

Udało się natomiast praktycznie całkowicie wyeliminować literówki w napisach, a samo tłumaczenie jest dość staranne. Słusznie zdecydowano się na przekład pojawiających się w wielu miejscach „wstawek” angielskich, których pozostawienie niepotrzebnie udziwniałoby dialogi. Trafiają się wprawdzie drobne usterki (Hong Kong zamiast Hongkong, niekonsekwentnie stosowane Krwawa Wieża / Bloody Tower i londyńska Tower / Tower of London), nie ma jednak nic, co poważniej dyskwalifikowałoby tłumaczenie lub tłumacza. Lektor radzi sobie nieźle. Wprawdzie chwilami, przy szybszej wymianie zdań, trochę się gubi, jednak nie zauważyłam żadnych „przesunięć w fazie”, mylących kwestie dwóch postaci. Jego skrypt został trochę skrócony względem napisów tam, gdzie jest to konieczne, co jednak sprawia, że chwilami brakuje kawałków zdań. Nie ma to większego znaczenia dla zrozumienia dialogów, ale odbiera czasem siłę emocjonalną niektórym wypowiedziom. Podobnie jak w poprzednim woluminie nie ma tłumaczenia piosenek w odcinkach, pojawiają się za to informacje o twórcach i seiyuu.

Zawartość płyty jest standardowa: dostęp do poszczególnych części odcinków, ustawienia językowe oraz garść dodatków (czysta czołówka, zwiastuny innych anime, filmy i muzyka firmy Vision). Na plus należy policzyć czytelność użytej w opisach czcionki. Okładka płyty i dołączona do wydania pocztówka przedstawiają to samo, bardzo efektowne ujęcie Alucarda, dla odmiany bez stanowiących jego „znak firmowy” kapelusza i okularów. Na pocztówce uchował się jeszcze napis „Vision / Anime Gate Postcard”, jednak na szczęście w tym przypadku nie rzuca się nadmiernie w oczy. Ulotka zawiera tym razem nie tyle opis postaci, ile niektórych pojęć ze świata Hellsinga, a także pojawiających się w serii nawiązań do autentycznego folkloru i literatury. Wybór tematów może wydawać się trochę przypadkowy, w sumie jednak przypuszczam, że spora część odbiorców dowie się czegoś ciekawego i nowego dla siebie.

Avellana, 29 lipca 2009
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Hellsing DVD1 Anime Gate 2009
2 Hellsing DVD2 Anime Gate 2009