Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 8/10 grafika: 8/10
fabuła: 4/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 5 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,60

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 29
Średnia: 6,59
σ=1,57

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Renkin 3-kyuu Magical? Pokahn

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 2006
Czas trwania: 12×23 min
Tytuły alternatywne:
  • 錬金3級 まじかる?ぽか~ん
  • Magipoka
zrzutka

Cztery przybyszki z magicznego świata, komedia, ecchi i coś jeszcze.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Nibylandia – świat magii, świat demonów, świat istot zupełnie innych od tych, jakie znamy na co dzień. Czego dowiemy się z tej serii o tym niezwykłym świecie? Niczego. Poza tym, że stamtąd właśnie przybyły bohaterki, zwące się księżniczkami: czarownica Uma, wampirzyca Pachira, wilkołaczka Liru i androidka Aiko. Jak na istoty ze świata magii przystało, zamieszkały we własnoręcznie wykonanym domku na drzewie i starają się wieść normalne życie, ucząc się przy tym jak najwięcej o świecie ludzi. Nie będzie chyba jednak zaskoczeniem, gdy napiszę, że nie zawsze idzie im to najlepiej…

Seria formalnie składa się z dwunastu odcinków, jednakże każdy z nich podzielony jest na połowy, obdarzone niezależną numeracją. W sumie więc dostajemy 24 historie, w większości niepowiązane albo też bardzo luźno powiązane między sobą. W tego typu komedii epizodyczna formuła sprawdza się nieźle, nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że twórcy nadmiernie poszli na łatwiznę. Nie dowiadujemy się niczego o przyczynach przybycia naszych bohaterek na Ziemię, a nawet o tym, dlaczego zowią się one księżniczkami. Anime po prostu zaczyna się w jakimś momencie ich życia i kończy w innym, nie dochodząc do żadnej konkluzji. Twórcy zdecydowanie nie dbali o spójność: w jednych scenach Liru pracowicie kryje pod czapką swoje wilcze uszka, a w innych paraduje przez miasto z gołą głową, nie zwracając niczyjej uwagi. W ogóle pominięto wprowadzenie piątej bohaterki, niewidzialnej Cammy – po prostu w którymś odcinku bez żadnego wyjaśnienia pojawia się jej głos. Nie jestem zwolenniczką dramatycznych zakończeń w komediach i nie domagam się tragicznego finału, ale jakiś wątek spajający opowieść naprawdę bardzo poprawiłby notowania tej serii…

Magipoka jest jednak przede wszystkim komedią – i to komedią ecchi, skierowaną do widzów zdecydowanie starszych. Jak łatwo zgadnąć, ecchi niekoniecznie jest moim ulubionym gatunkiem, muszę jednak powiedzieć, że tutaj zaledwie kilka razy lekko naruszono granicę dobrego smaku. Owszem, trochę tu majtek i biustów (raczej majtek), ale nie jest to główne źródło humoru tego anime i nie pojawia się w każdej scenie po kilka razy. Warto też nadmienić o fanserwisie typu yuri – ale jest to właśnie fanserwis, czyli sugestywne scenki, a nie faktyczne romantyczne wątki damsko­‑damskie. Zachowanie granic dobrego smaku jest tu o tyle istotne, że chociaż ani razu nie jest podany wiek bohaterek, wyglądają one zdecydowanie nieletnio i poza kształtną Liru są dość skromnie obdarzone przez naturę (szczególnie lolitkowato prezentuje się Uma). Te braki nadrabiają postaci drugoplanowe, np. wyposażona w coś rozmiaru piłek do siatkówki Super Doktor K­‑ko, pojawiająca się w kilku odcinkach jako czarny charakter. Muszę jednak przyznać, że – co wcale nie jest oczywiste – bohaterki mają bardzo dużo wdzięku, który sprawiał, że mimo fanserwisowości zdobyły moją sympatię.

Trzeba uczciwie powiedzieć, że większość humoru w Magipoka jest bardzo hermetyczna dla widza spoza Japonii. Opiera się on bowiem często na nieprzyzwoitych grach słów, a także – co gorsza – na odniesieniach do innych anime. Oczywiście odcinek parodiujący obowiązkową piątkę wojowniczek w wielkim mechu będzie zrozumiały wszędzie, gdzie dotarli chociażby Power Rangers. Ale większość nawiązań jest o wiele bardziej subtelna – w dialogi i zaklęcia zostały wplecione tytuły, charakterystyczne cytaty czy fragmenty openingów wielu serii. Tylko prawdziwy otaku będzie w stanie wyłapać te nieprzekładalne smaczki – większość widzów prawdopodobnie przeoczy je całkowicie lub prawie całkowicie.

Na pochwałę na pewno zasługuje kreska – panienki są narysowane ładnie, a co więcej – różnią się nie tylko kolorem włosów i fryzurą. Ich otoczenie wypada poprawnie, warto wspomnieć, że nawet w epizodycznych rolach występują postaci wyróżniające się jakoś wyglądem i nieprzynależące do kategorii „typowy statysta”. Animacja nie jest szczególnie zachwycająca, chociaż towarzyszące magii efekty świetlne wypadają naprawdę nie najgorzej. Komediowa muzyczka ładnie podkreśla sceny, którym towarzyszy, ale raczej ścieżka dźwiękowa nie ma szans stać się hitem. Na osobną uwagę zasługuje czołówka – jest bardzo piękna, ale nastrojowa piosenka i mroczno­‑erotyczna animacja nie mają absolutnie nic wspólnego z klimatem serii. Napisom końcowym towarzyszy charakterystyczna dla UFO Table animacja kukiełkowa i piosenka w kilku wersjach, śpiewana naprzemiennie przez seiyuu bohaterek.

Do wydania DVD dołączone zostały trzy piętnastominutowe odcinki specjalne, określane gdzieniegdzie jako OAV. Są to samodzielne, odrębne historyjki, które spokojnie mogłyby być kolejnymi odcinkami serii. Na uwagę może zasługiwać tylko to, że ich piosenka końcowa opowiada o niewidzialnej Cammy.

Możliwe, że dla większości amatorów ecchi ta seria zawierać będzie za mało obfitych biustów, scen kąpielowych, majtek i tym podobnych atrakcji (sądząc po tym, w jakich ilościach te elementy występują w innych znanych mi produkcjach). Mało kto złapie wszystkie nawiązania do innych serii. No i ze dwa słowa wyjaśnienia w niektórych kwestiach naprawdę by się przydały… Niemniej jednak Magipoka to seria pełna wdzięku i zabawna, a chociaż należy uważać z serwowaniem jej osobom mało z anime otrzaskanym (wskaźnik ecchi chwilami osiąga wartości wysokie), większości widzów powinna się spodobać.

Avellana, 29 lipca 2006

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: REMIC, Ufotable
Projekt: Katsuzou Hirata
Reżyser: Ken'ichi Yatagai
Scenariusz: Yasunori Ide
Muzyka: Noriyasu Agematsu

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Renkin 3-kyuu Magical? Pokahn na forum Kotatsu Nieoficjalny pl