Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 6/10 grafika: 7/10
fabuła: 8/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 3 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,33

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 50
Średnia: 7,24
σ=1,83

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Eltanin)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Tenchi Muyou!

zrzutka

Od spokojnego życia w świątyni, przez rewolucję, aż po pałace wśród gwiazd. Miłość jest wszędzie… Choćbyś nie wiem jak próbował, i tak jej nie zwiejesz.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Kosmos, ostateczna granica, a w nim załoga statku kosmicznego… „Ryououki”?!

Jak w ogóle tę zbieraninę można nazwać załogą? Następczyni tronu międzygwiezdnego imperium z siostrą robiącą za kucharkę (podpada pod wykorzystywanie nieletnich), kosmiczna piratka, dwie galaktyczne policjantki, szalony geniusz naukowiec, a do kompletu zabrana z Ziemi rodzinka w składzie: podstarzały mnich, jego zięć i wnuk, wspominający stare dobre czasy. Wszyscy oni upchnięci na pokładzie pojazdu o napędzie marchewkowym, w drodze, do której końca może nawet uda im się dotrzeć.

A było tak pięknie. Ptaszki śpiewały, słonko nad świątynią miło przygrzewało, aż tu nagle zjawiła się ta kosmiczna hałastra i wywróciła wszystko do góry nogami, pakując się z kopytami w życie zupełnie przeciętnego nastolatka. Z początku jeszcze się dało wytrzymać, sporadyczne wybuchy (efekt działalności zazdrosnych panienek), drzwi do innych wymiarów w schowku (efekt działalności genialnych naukowców) i okresowo rozbijające się w jeziorze UFO (efekt działalności policji). To jeszcze nic strasznego, tym bardziej, że za przeciwwagę można było uznać np. smakowite obiady (efekt działalności Sasami). Tyle, że potem było już tylko gorzej.

Koniec końców cała ferajna wylądowała jako poszukiwani intergalaktycznymi listami gończymi przestępcy, usiłujący dojść, co się właściwie stało. Przy okazji muszą też unikać floty niezbyt przyjaźnie nastawionych Obcych. Może i nawet nie byłoby tak tragicznie, w końcu podobno zawsze może być gorzej, ale cóż zrobić, gdy przedstawicielka oddziałów prewencji jest beznadziejną ofermą (w dodatku uzbrojoną), pokładowy geniusz wykorzystuje swą wiedzę w mocno podejrzanych celach (ktoś coś mówił o panowaniu nad światem?), zaś dwie – zdawałoby się – najrozsądniejsze przedstawicielki drużyny skaczą sobie do oczu, walcząc o względy jedynego obecnego na pokładzie młodzieńca. W całej tej zbieraninie najlepiej prezentują się starzec i ośmioletnie dziecko…

Tenchi Universe jest serią telewizyjną powstałą po OAV Tenchi Muyou! Ryououki i stanowiącą jej alternatywną wersję. Choć generalne realia świata są w miarę zbieżne, a występujące postaci na ogół (choć nie zawsze) się pokrywają, to fabuła obu tych produkcji nie ma ze sobą nic wspólnego. Mimo że różnice w treści są bardzo wyraźne, seria telewizyjna jest – podobnie jak jej pierwowzór – pełna humoru (często absurdalnego), który pozwala oglądającemu utrzymać się na krześle, ale tylko ze sporym wysiłkiem. Do tego mamy rozbudowany wątek dramatyczny i tyle wątków romantycznych (potraktowanych z przymrużeniem obu oczu i profilaktycznym założeniem ciemnych okularów), ile tylko dało się upchnąć. Trzeba przy tym przyznać, że twórcom nie udało się niestety uniknąć paru dłużyzn i kilka odcinków ewidentnie pełni rolę wypełniaczy. Na szczęście są to nieliczne przypadki, w dodatku zręcznie odseparowane od istotnych treści, które można łatwo odcedzić po prostu pomijając tych kilka epizodów.

Grafika praktycznie niczym się nie różni od Tenchi Muyou! Ryououki, jest nieco płaska i miejscami uproszczona, nie zachwyca, ale i nie odstręcza, a chwilami staje się naprawdę ładna. Co ciekawe, uproszczone są przede wszystkim postacie bohaterów (ludzkich) – obiekty i pejzaże wykonano z dużą dbałością o szczegóły. Ścieżka dźwiękowa, jak to często w anime bywa, dobrze komponuje się z obrazem i co za tym idzie, staje się niemal niezauważalna, potęgując tylko, kiedy trzeba, odpowiednie uczucia widzów.

Podsumowując, jeśli komuś podobała się seria OAV, nie tylko może, ale wręcz musi obejrzeć wersję telewizyjną. Jeśli ktoś z Tenchi Muyou! się jeszcze nie zetknął, zupełnie spokojnie może zacząć od Tenchi Universe, a potem przerzucić się na OAV­‑ki.

Eltanin, 12 maja 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: AIC (Anime International Company)
Projekt: Hiroyuki Horiuchi, Masaki Kajishima
Reżyser: Hiroshi Negishi
Scenariusz: Ryoue Tsukimura
Muzyka: Seikou Nagaoka

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Tenchi Muyo na forum Kotatsu Nieoficjalny pl
Tenchi Muyo!: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl