Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

5/10
postaci: 6/10 grafika: 7/10
fabuła: 5/10 muzyka: 6/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 5
Średnia: 7,2
σ=1,94

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Smile Precure!: Ehon no Naka wa Minna Chiguhagu!

Rodzaj produkcji: film
Rok wydania: 2012
Czas trwania: 70 min
Tytuły alternatywne:
  • スマイルプリキュア! 絵本の中はみんなチグハグ!
Gatunki: Przygodowe
Widownia: Shoujo; Postaci: Magical girls/boys, Uczniowie/studenci; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Wielkie zamieszanie w książce z bajkami – tytuł właściwie mówi o tym filmie wszystko, co trzeba wiedzieć.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl
Ogryzek dodany przez: Avellana

Recenzja / Opis

Jak powszechnie wiadomo, Miyuki Hoshizora uwielbia książki z bajkami. Dotrzymywały jej towarzystwa od dzieciństwa, to w nich znajdowała pocieszenie, kiedy nie umiała jeszcze łatwo nawiązywać nowych znajomości. Pewnego dnia w jej ręce wpadła dziwna książka z wydartymi stronami… Ale zaraz, to było dawno temu. Teraz Miyuki wraz z przyjaciółkami wybiera się na wielką wystawę książek dla dzieci, oferującą mnóstwo atrakcji, od spotkań z pisarzami po projekcje filmowe. Kto by zauważył, że w barwnym miasteczku jest o jeden namiot za dużo? Kiedy z wyświetlanego w nim filmu ucieka ścigana przez potwory dziewczynka, bohaterki nie wahają się – jako Pretty Cure szybko robią porządek z prześladowcami. Nico, bo tak ma na imię uratowana dziewczynka, z wdzięczności zaprasza je do swojego świata, czyli krainy książek z bajkami. Bohaterki przyjmują zaproszenie – mają okazję nie tylko obejrzeć ulubione opowieści „od środka”, ale nawet zagrać główne role w którejś z baśni! Zajęte zabawą, nie od razu zauważają, że ze światem – i z nową znajomą – jest coś zdecydowanie nie tak…

Film z bohaterkami Smile Precure! jak zwykle wszedł na ekrany jesienią, czyli niedługo przed końcem emisji serii telewizyjnej. Po kilku wcześniejszych eksperymentach twórcy wrócili do sprawdzonej formuły: wprowadzenia nowego (istniejącego tylko w kinówce) świata, który bohaterki muszą, rzecz jasna, uratować. Niestety wrócił też przy okazji stary problem, polegający na tym, że samej fabuły wydaje się za mało nawet jak na siedemdziesiąt minut. Najbarwniejsza część, czyli wstęp, a potem poznawanie przez bohaterki świata bajek i wcielanie się w role z najpopularniejszych z nich, jest zdecydowanie za krótka, a bitwa z Głównym Złym – nadmiernie rozwleczona. Scenarzyści robią, co mogą, żeby jakoś zająć czas: poza obowiązkowymi instrukcjami na początku (machanie latareczkami) i końcu (taniec z bohaterkami) filmu praktycznie do pominięcia są jeszcze dwie transformacje zwykłe i jedną do potężniejszej „Princess Form”, o ostatecznej przemianie w formę najpotężniejszą nawet nie wspominając. Skoro o latareczkach mowa: rozumiem ich rolę animacyjną i angażującą oglądających film w kinach najmłodszych widzów, ale niestety jak zawsze wymuszają one na scenariuszu taką konstrukcję, by możliwe było ich użycie, pozbawiając finałową walkę spójności i logiki w obrębie świata przedstawionego.

Stworzona na potrzeby tego filmu bohaterka, czyli Nico, jest sympatyczna, a chociaż od razu można zauważyć, że skrywa jakąś (mroczną, rzecz jasna) tajemnicę, stanowi przynajmniej odejście od jasnego podziału świata na Dobro i Zło. Problem polega na tym, że cała historia jej „zemsty” jest mocno naciągnięta. Chociaż – jak pisałam wcześniej – wyraźnie brakowało pomysłów na wypełnienie czasu, nie raczono wyjaśnić, dlaczego akurat Miyuki znalazła jej książkę, ani co się z tą książką stało później. Nie wspomnę o niewielkiej dziurze logicznej: uwielbiająca bajki Miyuki ma do nich rewelacyjną pamięć i mimo jej ogólnego roztrzepania mało prawdopodobne jest, by całkowicie zapomniała o historii, która wywarła na niej takie wrażenie… Mam też mieszane uczucia co do pokazanego tu Świata Książek z Bajkami – niby stanowi dość oczywisty wybór, biorąc pod uwagę motyw przewodni serii, ale jako pomysł jest przecież dokładną kopią Märchenlandu (co zauważają nawet same bohaterki), z tą różnicą, że postaci z bajek wyglądają tutaj kanonicznie, a nie jak lekko ucharakteryzowane maskotki. Zdecydowanie szkoda, że nie pozwolono bohaterkom zwiedzić jakiegoś nowego świata – czy aż tak brakowało inspiracji?

Od strony graficznej film jest ładny, ale nie nazwałabym go spektakularnym – akcja sprytnie manewruje w taki sposób, by unikać większych skupisk ludzi (czy innych mieszkańców baśniowej krainy). Główny Zły prezentuje się całkiem efektownie, bo chociaż jego projekt wyraźnie miał na celu unikanie drobnych (i trudnych do animacji) szczegółów, jako coś o naturze cienia sprawdza się nieźle. Muzyka jak zwykle nie zwraca przesadnej uwagi, wykorzystuje nawet czołówkę serii telewizyjnej (z wymienioną animacją), za to po raz kolejny mamy tu dwa endingi. Temu właściwemu, przy napisach końcowych, towarzyszy śliczna ballada Kimi to Iu Mirai w wykonaniu Remi (która śpiewała także w filmie Suite Precure), później natomiast słyszymy drugą piosenkę z endingu serii telewizyjnej, czyli Mankai Smile! – to właśnie do niej dzieciaki mogą sobie potańczyć. Dla widzów, którzy zwracają uwagę na seiyuu, z pewnością prawdziwą gratką będzie występ rzadko obecnie goszczącej w anime Megumi Hayashibary w roli Nico – młodszym fanom podpowiem, że rozmaite dinozaury pamiętają ją przede wszystkim jako Linę Inverse ze Slayers. Przyjemna dla ucha jest także niewielka rólka Gyuumaou, byczogłowego potwora z Wędrówki na Zachód, którego gra Hiroki Yasumoto, czyli między innymi Sadou z Bleach.

Moja ocena końcowa wahała się długo między 5 a 6. Ten film nie jest zły, ogląda się go gładko, chociaż trzeba nadmienić, że dziewczęta poruszają się głównie w świecie klasycznych baśni Dalekiego Wschodu, przyda się więc choćby powierzchowna ich znajomość. Problem polega jednak na tym, że zarówno pod względem fabularnym, jak i wizualnym, jest to uosobienie przeciętności: ładnie opakowany produkt jednorazowego użytku, do pokazania w kinach i sprzedania na płytach, o którym z góry wiadomo, że niedługo ustąpi miejsca kolejnym filmom powiązanym z cyklem Precure.

Avellana, 10 września 2013

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Toei Animation
Autor: Izumi Toudou
Projekt: Kozue Komatsu, Toshie Kawamura
Reżyser: Narumi Kuroda
Scenariusz: Shouji Yonemura