Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 8/10 grafika: 9/10
fabuła: 8/10 muzyka: 8/10

Ocena redakcji

9/10
Głosów: 14 Zobacz jak ocenili
Średnia: 8,57

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 115
Średnia: 7,91
σ=1,77

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Utena la fillette révolutionnaire the Movie

Rodzaj produkcji: film
Rok wydania: 1999
Czas trwania: 90 min
Tytuły alternatywne:
  • Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena
  • Shoujo Kakumei Utena: Adolescence Mokushiroku
  • Shoujo Kakumei Utena: Zettai Mokushiroku
  • Utena: The Movie
  • 少女革命ウテナ アドゥレセンス黙示録
Tytuły powiązane:
Gatunki: Dramat, Komedia, Romans
Widownia: Shoujo; Postaci: Uczniowie/studenci; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Opowieść o dziewczynie, która chciała zostać księciem, doczekała się także filmu kinowego. Alternatywna wersja opowieści o Utenie Tenjou i Różanej Oblubienicy.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Kiedy Utena Tenjou trafiła do Akademii Ohtori, nie spodziewała się, co ją tam czeka. Ot, od razu zwróciła swoją urodą uwagę paru uczniów, ale to przecież nic specjalnego, prawda? Ciekawie zaczyna robić się dopiero, gdy w tłumie uczniów przypadkowo dostrzega znajomą twarz – Tougę Kiryuu, który musiał dla niej w przeszłości wiele znaczyć. Z ich rozmowy dowiadujemy się jednak, że wiele się zmieniło od ich ostatniego spotkania. A zmieni się jeszcze więcej, kiedy Utena spostrzeże na palcu młodzieńca pierścień ze znakiem róży. „Ten pierścień przywiódł mnie do tej szkoły” – mówi Touga. Bardzo szybko Utena znajduje własny i, nieświadoma znaczenia tego wydarzenia, wybiera się na samotną przechadzkę po terenie gigantycznej uczelni. Los prowadzi ją na zawieszoną wiele metrów ponad ziemią platformę, całą obsadzoną różami.

Właścicielka tego osobliwego ogrodu, Anthy Himemiya, nawiązuje z Uteną przyjazną pogawędkę, do czasu dostrzeżenia na jej dłoni Różanego Sygnetu. Krótką szamotaninę, w czasie której nasza nowa znajoma próbuje odebrać Tenjou pierścień, przerywa kolejny przystojniak w tej historii – Saionji, również właściciel identycznego świecidełka. To on po raz pierwszy używa określenia „Różana Oblubienica”. Utena, oburzona tym, jak przedmiotowo traktuje Anthy, która wydaje się być jego dziewczyną, wyzywa go na pojedynek. Wydaje się, że nie ma szans na wygraną, ale wtedy wychodzą na jaw nadprzyrodzone zdolności Himemiyi (przy okazji, dosłownej i przenośnej nagrody w pojedynku), która niespodziewanie staje po stronie nieznanej sobie dziewczyny. W ten sposób Utena, nieznająca zasad elitarnej gry, w którą wplątała się, zakładając pierścień, staje się nową właścicielką Różanej Oblubienicy.

Chciałoby się napisać: „dalej fabuła rozwija się bardzo ciekawie, stopniując napięcie i dążąc do spektakularnej kulminacji i wzruszającego zakończenia” – niestety, nie byłoby to w całości prawdziwe stwierdzenie. Owszem, punkt kulminacyjny jest spektakularny, ale zakończenie już średnio wzruszające – przykro to stwierdzić, ale jest raczej przewidywalne (i jest to chyba największa wada tego skądinąd świetnego filmu). Trudno też mówić o rozwoju fabuły – ona raczej płynie, dokładając nowe, na pierwszy rzut oka (na drugi i na trzeci też) niepasujące fragmenty układanki.

Dla kogoś, kto nie zapoznał się wcześniej z serią telewizyjną, film kinowy będzie mocno niespójny i niezrozumiały. Historia tutaj opowiedziana to spojrzenie z innej perspektywy na wydarzenia z serialu – dlatego trudno jest przeniknąć intrygę, nawet serwowaną w cudownej oprawie. Bo i projekt, i tła, i kolory, i animacja, i wszystko, co możemy sobie wyobrazić, są doskonałe (do gustu nie przypadła mi zbytnio muzyka – pozycje symfoniczne są średnie, a wokalne zbytnio przypominają to, co mnie okropnie drażniło w serialu). Mimo wszystko nie jest to pozycja tylko dla wybrańców – mimo bardzo poetyckiej formy, film nie nudzi. Jest po prostu tak różny od tego, co zwykle widzimy w anime, że wywołuje przyjemny szok u nieprzygotowanego odbiorcy. Co więcej, im dalej w głąb, tym więcej symboliki i urwanych historii, a mniej logiki i ciągłości. A jednak… Widz zostaje wciągnięty w ten wir obrazów i nie chce się od niego oderwać.

O Adolescence of Utena można napisać wszystko i nic. Przyznaję, że sklecenie tej recenzji sprawiło mi nieco kłopotu, bowiem objęcie tego – niezwykłego jak na anime – dzieła i oddanie jego tajemniczego klimatu jest ogromnie trudne. A jeśli ktoś twierdzi, że seria telewizyjna jest surrealistyczna (co poniekąd jest prawdą), to powinien wiedzieć, że nie może się pod tym względem równać z kinówką. Zachęcam gorąco, nawet tych, którzy nie znają telewizyjnej wersji przygód dziewczyny, która chciała zostać księciem. Te prawie dwie godziny przed ekranem nie będą czasem straconym.

Yumegari, 7 kwietnia 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: J.C.STAFF
Autor: Be-Papas, Chiho Saitou, Kunihiko Ikuhara
Projekt: Shin'ya Hasegawa
Reżyser: Kunihiko Ikuhara
Scenariusz: Youji Enokido
Muzyka: Eiseki Amari, J. A. Seazer, Shinkichi Mitsumune

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Utena The Movie Anime Virtual 2007

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Shoujo Kakumei Utena na forum Kotatsu Nieoficjalny pl
Shoujo Kakumei Utena: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl
Shoujo Kakumei Utena - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl