Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

9/10
postaci: 8/10 grafika: 7/10
fabuła: 7/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 8 Zobacz jak ocenili
Średnia: 8,00

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 38
Średnia: 7,53
σ=1,79

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Bezimienny)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Tenchi Muyou! Ryououki [1994]

zrzutka

Pozornie zwyczajny japoński nastolatek, banda pięknych indywidualistek i ich ko(s)miczne przygody. Bardzo udana kontynuacja równie dobrej komedii science­‑fiction.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Po pokonaniu Kagato w domu Tenchiego na krótko zapanował spokój, jeśli spokojem można nazwać stan permanentnej wojny między Aeką i Ryoko. Jednak ich wyczyny i tak bledną przy pomysłach Washu – uwolnionej w poprzedniej części największej geniuszki wszechświata i okolic. Niestety (a dla nas na szczęście) jest to jedynie cisza przed burzą, bo głęboko w otchłaniach Kosmosu budzi się nowe niebezpieczeństwo…

Pod względem fabularnym ta część jest bardzo ścisłą kontynuacją poprzedniej OAV. Podobieństwa i ciągłość akcji są na tyle duże, że początkowo myślałem, iż mam do czynienia nie z dwoma seriami OAV, a jedną telewizyjną. Ma to swoje zalety, gdyż opowieść jest spójna i sensowna. Jednocześnie jednak posiada niebagatelne wady: wątki OAV 2 bowiem kończą się urwane w połowie, a na zakończenie – czyli OAV 3 – przyszło nam czekać wiele lat.

Także konwencja nie uległa jakimś szczególnym zmianom – ponownie mamy do czynienia z szaloną komedią science­‑fiction, okraszoną dodatkowo wątkami romantycznymi. Odniosłem wrażenie, że w tej serii humor jest jeszcze zabawniejszy niż w poprzedniej części, co niestety odbiło się nieco na jakości scenariusza, ale niewątpliwie podniosło – i tak już duże – walory rozrywkowe cyklu.

Od strony technicznej seria niewiele różni się od poprzedniczki – środki wyrazu artystycznego, jakich użyli graficy są identyczne lub też zmieniły się niewiele. Kreska trochę odstaje od tego, co możemy dziś oglądać, lecz mimo upływu lat nie powinna zniechęcić – mimo wszystko jest nadal bardzo staranna i dopracowana. Także muzyka i ogólnie oprawa dźwiękowa – zarówno w wersji anglojęzycznej, jak i oryginalnej – nie różnią się szczególnie od pierwszej OAV. Nadal są staranne, lecz nie oszałamiają niczym specjalnym.

Generalnie ta seria Tenchi Muyou! ma jedną poważną wadę: trudno o niej powiedzieć cokolwiek, czego nie powiedziało się już o poprzedniej części. Jest to bardzo ścisła kontynuacja ze wszystkimi zaletami i wadami pierwowzoru, której praktycznie nie ma sensu oglądać samodzielnie. Mimo to całość pozostaje wyśmienitą pozycją, którą warto polecić każdemu fanowi japońskiej animacji. Jeśli kręcić ciągi dalsze, to tylko takie.

Zegarmistrz, 7 kwietnia 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: AIC (Anime International Company), Pioneer LDC
Autor: Hiroki Hayashi, Masaki Kajishima
Projekt: Atsushi Takeuchi, Masaki Kajishima
Reżyser: Ken'ichi Yatagai
Scenariusz: Yousuke Kuroda
Muzyka: Seikou Nagaoka

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Tenchi Muyo na forum Kotatsu Nieoficjalny pl
Tenchi Muyo!: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl