Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Komentarze

Tablis

 • Avatar
  Tablis 11.07.2019 23:49
  Re: No cóż.
  Komentarz do recenzji "Dororo [2019]"
  Co do tematu dżenderu, to powiedziałbym, że anime po prostu zostawiło ten temat wiszący w próżni. Nie był to jedyny taki wątek…  kliknij: ukryte  W ostatecznym rozrachunku poza kilkoma krótkimi i mało znaczącymi scenami nie miało to wpływu na cokolwiek i było zmarnowaną szansą na ciekawy komentarz.
 • Avatar
  A
  Tablis 30.06.2019 12:37
  Komentarz do recenzji "RobiHachi"
  Sympatyczna seria, która jest niemal zupełnie pozbawiona ambicji, ale w tych ograniczonych ramach realizuje, co sobie założyła. Dwóch bohaterów i robot zwiedzają różne planety Drogi Mlecznej, nikt nie ukrywa, że nie chodzi głównie o turystykę i wszyscy do wszystkiego podchodzą na ludzie. Dzięki temu, choć fabuła jest głupiutka, łatwo nad nią przejść do porządku dziennego. Nie ma w tej serii jakichś szczególnie mocnych żartów, ale nie ma też cringe, więc ogółem odcinki ogląda się w przyjemnym nastroju. Taki chyba był zamysł.
 • Avatar
  Tablis 3.06.2019 23:04
  Re: 21
  Komentarz do recenzji "Dororo [2019]"
  Faktycznie „nie pierwszy raz w tej serii”, ale ogółem jak na serię akcji, to w większości z nimi słabo; choćby pojedynek z Nue w poprzednim to bieda aż piszczy. Graficznie ta seria jest przedziwnie nierówna – tła to miód­‑cud, postacie czasami są śliczne, ale czasami wyglądają jak ledwo naszkicowane karykatury, np. żołnierze Daigo w tym odcinku koło 15 minuty wyglądają jak rodem z Osomatsu­‑kun.
 • Avatar
  Tablis 23.05.2019 12:32
  Komentarz do recenzji "Yakusoku no Neverland"
  W obu przypadkach jest to informacja o świecie przedstawionym. W obu przypadkach bohaterowie, a wraz nimi odbiorca, dowiadują się o tym niespodziewanym dla nich fakcie we wstępie, zmienia to diametralnie ich sytuację i ta nowa sytuacja jest główną częścią fabuły. Demony są ważne jako część klimatu i powód działań bohaterów, ale sedno tej serii to późniejsze planowanie ucieczki i związane z nią rozgrywki umysłowe.

  Trzeba gdzieś postawić barierę, co można zdradzić, żeby wyjaśnić o co chodzi w danej produkcji. Ten sam portal prowdzi bloga z zajawkami, w których pierwsze 3 odcinki są omawione ze szczegółami. Podtrzymuję stanowisko, że czepianie się ujawnienia faktów z pierwszego odcinka zahacza o komedię, szczególnie kilka tygodni po zakończeniu serii i od osób, które widziały ją wcześniej, więc tylko sobie teoretyzują, że gdyby jej nie widziały, to by im to zepsuło pierwszych 20 minut seansu.
 • Avatar
  Tablis 22.05.2019 21:53
  Komentarz do recenzji "Yakusoku no Neverland"
  To główna oś fabuły, wyjaśniona w pierwszym odcinku, nie popadajmy w absurd… Zgodnie z tą linią rozumowania, to recenzując ekranizacje LoTR nie można wspomnieć, że Pierścień został stworzony przez Saurona i trzeba go zniszczyć w Orodruinie.
 • Avatar
  Tablis 8.04.2019 21:35
  Re: Lina # urwisko
  Komentarz do recenzji "Yakusoku no Neverland"
  Tarcie to niedoceniana siła.
 • Avatar
  A
  Tablis 2.04.2019 18:44
  Mieszane uczucia
  Komentarz do recenzji "Mob Psycho 100 II"
  Drugi sezon padł ofiarą pierwszego. Wszystko, co ta seria miała do powiedzenia, powiedziała już wcześniej, przez co nie mogłem się oprzeć poczuciu zbędności.

  Oczywiście pod kątem rozrywkowym to ciągle doskonałe anime, a animacja jest równie wspaniała, albo i nawet lepsza, ale porównanie rozwoju postaci, jaki dostaliśmy wcześniej do tego co się dzieje tutaj robi kiepskie wrażnie. Poza tym główny wątek fabularny jest słaby. Sztampowa walka ze złą mafijną organizacją i jej przepotężnym bossem – nic więcej w nim nie ma. W pierwszym sezonie można by fabułę podsumować tak samo, ale wątek ten był głównie traktowany jako pretekst do parodii oraz psychologizowania. Teraz jest tego mniej, a i powtarzalność tych elementów coraz mocniej zwraca uwagę.

  Pod żadnym pozorem nie sugeruję, że to zła seria, ale podpada pod określenie „opcjonalna”.
 • Avatar
  A
  Tablis 12.02.2019 12:46
  Podsumowanie na stan 19 odcinka
  Komentarz do recenzji "Tensei Shitara Slime Datta Ken"
  Dziwna seria… Pierwsze 3 odcinki były tragiczne – niemal nic się w nich nie działo, był to jeden długi ciąg ekspozycji, która nie była tak naprawdę potrzebna na tak wczesnym etapie. Głównie z rozpędu oglądałem jednak dalej i ku mojemu zdziwieniu seria rozwinęła skrzydła – pojawili się konkretniejsi bohaterowie, pojawiła się też główna atrakcja, czyli budowanie nowego kraju.

  Po tak drastycznej (i pozytywnej) zmianie jakości wydawałoby się, że seria powinna się ustabilizować, a tu nie – następne odcinki to kolejna zmiana, tym razem na nawet gorsze niż na początku.

  Pierwsze odcinki były nudne, ale miały sens, później się polepszyło, ale po zakończeniu arcu ze świniami skończył się zarówno sens jak i emocje. Aktualnie scenarzyści najpierw wymyślają durne zagrożenia, które nie mają związku z głównymi motywami serii, a później proponują jeszcze głupsze rozwiązania. Wprowadzają postać , która nie jest do niczego fabularnie potrzebna ( kliknij: ukryte ), ale jest dość potężna, aby problemy bohaterów na tym etapie rozwiązać skinieniem palca, później proponują nikogo nie przekonujące powody, dla których tego nie robi, wszystko to po to,a by na końcu  kliknij: ukryte ! Na litość boską, to tak elementarna niekompetencja scenariuszowa, że słów brakuje…

  Z tego co rozumiem anime dzieli te problemy z oryginalnymi nowelkami, ale nie uważam, że to cokolwiek usprawiedliwia. Mając do wyboru adaptację wierną albo dobrą, wybieram to drugie.
 • Avatar
  Tablis 6.01.2019 23:03
  Komentarz do recenzji "W'z"
  Pierwszy odcinek jest… na znośnym poziomie kompetencji? Nie dzieje się nic przesadnie głupiego. W ogóle przesadnie nie za dużo się dzieje, ale gdyby mieli to dalej ciągnać w podobnym guście, tzn. protag staraja się zacząć karierę muzyczną + walki od czasu do czasu, wszystko z dobrym podkładem muzycznym, to da się taką serię kupić.

  Mam wrażenie, że ludzi zniechęca track record tego studia. Co prawda trudno się dziwić.
 • Avatar
  Tablis 6.01.2019 12:12
  Komentarz do recenzji "W'z"
  No, trochę jednak zmieniają styl od serii do serii. Widać ogólne zamiłowanie do stosowania silnych filtrów, ale tak całkiem na jedno kopyto to nie jest. Hand Shakers oraz W'z już są na jedno kopyto, tu się nie będę sprzeczać, acz styl ten pasuje do housowego klimatu W'z. Czyżby dobrali temat serii do stylu? Kto to wie, w każdym razie serial póki daje nadzieje nie bycia porażką jak wcześniejsze.
 • Avatar
  A
  Tablis 28.12.2018 13:15
  Komentarz do recenzji "Steins;Gate 0: Kesshou Takei no Valentine's: Bittersweet Intermedio"
  Ten odcinek specjalny jest tak totalnie zbędny, że można zapomnieć o jego istnieniu nawet podczas seansu. Było do przewidzenia, że na coś poza fanserwisem nie ma się co nastawiać, ale mogli to przynajmniej zrobić efektownie. Tymczasem to oglądanie 20 minut dumania o walentynkowej czekoladzie, którego nijakość jest wszechogarniająca. Jedyną wartą zapamiętania sceną jest Ruka w przebraniu maiden cat. Scena ta nie ma sensu, ale przynajmniej zwraca uwagę…
 • Avatar
  A
  Tablis 21.12.2018 09:08
  Komentarz do recenzji "Zombieland Saga"
  Kompetentna seria o idolkach, która zapowiadała się na coś więcej. Nie będę oryginalny stwierdzając, że 2 począkowe odcinki były świetne, ale kolejne były rozczarowaniem. Bywają serie, którym udaje się połączyć pastisz i szczerą miłość do gatunku, Zombieland Saga zdawało się podążać w tę stronę, ale nie starczyło chęci lub talentu. Po iskrzącym energią otwarciu seria wycofała się krytyki gatunku tak mocno, że zrobił się z tego praktycznie inny serial. Serial, który nie jest zły, ale blednie w porównaniu z potencjałem, który miała koncepcja.

  Wypada pochwalić za bohaterki: nie było czasu w pełni je rozwinąć, ale to dobrze wymyślona ekipa. Przegląd różnych form dziewczęcości, a jednocześnie wycieczka po historii kobiet­‑idolek w Japonii. Znalazło się nawet miejsce na chyba najurokliwszą reprezentację trans, jaką widziałem w anime.

  Popastwię się za to trochę nad zakończeniem:  kliknij: ukryte 

  Cóż, drugi sezon zdaje się niemal pewny. Twórcy mają jeszcze szansę pójść z historią w ciekawszą stronę. Odbiór pierwszych odcinków w porównaniu do reszty może im dać do myślenia.
 • Avatar
  Tablis 7.12.2018 12:51
  Komentarz do recenzji "Kakugo no Susume"
  Nee, animacja jest koszmarna, tła są koszmarne, perspektywa jest koszmarna, postacie ludzkie są koszmarne (spójrz na pierwszą zrzutkę). Projekty potworów są spoko.
 • Avatar
  Tablis 30.11.2018 23:38
  Re: Trudna ocena
  Komentarz do recenzji "Made in Abyss"
  Anime przerwano w arbitralnym momencie, to bym uznawał za wadę, nie „mnożenie pytań” i „rozbudzanie oczekiwań”. Rozwój świata przedstawionego wydaje mi się w tej historii typowy, co trudno krytykować. Świat jest rozbudowywany, pojawiają się nowe postacie, elementarne kwestie są wyjaśniane (np. jak działa społeczeństwo wokół Otchłani, w jaki sposób działa klątwa otchłani, jaka była historia narodzin bohaterki), bardziej złożone czekają na swoją kolej.

  Jestem człowiekiem, który nie stara się traktować historii jak logicznych zagadek do rozwiązania, z reguły nie wypatruę aż elementy świata połączą się w spójny mechanizm. Niemniej Made in Abyss wydaje mi się dokładnie historią, w której to się w większości stanie, co wnioskuję niejako z przestrzennej formy tej opowieści. W miarę schodzenia niżej to co wyżej staje się zrozumiałe, tajemnicą pozostaje głębia. Oczekuję więc, że na końcu jasne będzie niemal wszystko, być może z ostatnim elementem ostatecznej religijnej tajemnicy na samym dnie.
 • Avatar
  Tablis 5.11.2018 15:09
  Re: Legendy
  Komentarz do recenzji "Księżniczka Kaguya"
  Teraz dopiero zwróciłem uwagę, że porównujesz rzeczy, które nie do końca powinny być porównywane. Opowieść o zbieraczu bambusa to nie tyle legenda, co monogatari. W tradycji europejskiej najbliższym chyba odpowiednikiem byłyby eposy. Patrząc na to w ten sposób, najbliższym co mamy w Polsce wydaje mi się „Stara baśń”.
 • Avatar
  Tablis 2.11.2018 16:08
  Re: Legendy
  Komentarz do recenzji "Księżniczka Kaguya"
  Sytuacja w Polsce jest inna. Mitologia słowiańska została wypalona ogniem przez kościół katolicki, grecka i rzymska miały więcej szczęścia. Legendy arturiańskie zostały utrwalone przez etos rycerski. Tradycje słowiańskie przetrwały głównie w baśniach, a z tymi wydaje mi się nie jest tak źle. Przynajmniej mi bardzo się podobają.

  Trzeba też pamiętać, że patrząc na inne tradycje, ot, choćby Księżniczkę Kaguję wrażenia są inne choćby przez egzotykę. Będą robić większe wrażenie bo to coś dla nas nietypowgo. Poza tym niestety w Polsce nie było dość motywacji, talentu i pieniędzy, aby zrobić filmy, które dobrze by oddały lokalne motywy.
 • Avatar
  Tablis 29.09.2018 12:41
  Re: Steins;Gate 0 po 23 odcinku
  Komentarz do recenzji "Steins;Gate 0"
  Interpretuję tę serię podobnie. Ciąg przyczynowo­‑skutkowy to

  Steins;Gate 1­‑22 -> Stens;Gate 23b -> Steins;Gate 0 -> Steins;Gate 23­‑24

  Po przemyśleniach uświadomiłem sobie, że status Black Okabe jest dosyć dziwny. Suzuha isotnie skoczy w 2036 r i zlikwiduje tę linię czasową, ale jako że Black Okabe ma wehikuł czasu, może się gdzieś zaszyć, po czym przeżyć choćby i całe życie, a nikt o tym „później” (w sensie przyczyna­‑skutek) nie będzie wiedział.

  Ogólnie jeśli ktoś chce wiedzieć więcej polecam gry, są dłuższe i pokazują więcej.
 • Avatar
  Tablis 28.09.2018 10:48
  Komentarz do recenzji "Steins;Gate 0"
  W tej serii nie ma równolegle istniejących linii świata. Jest jedna i wyłącznie jedna. Rintarou po zmianie przeszłości pamięta nijako, co by mogło nastąpić, ale to się nigdzie i nigdy się nie zdarzyło, tkwi wyłącznie w jego głowie. Zwróć uwagę, że inne postacie też mają fragmenty wspomnień z innych linii, co wyraźnie zaprzecza faktowi, że istnieją gdzieś ich „klony” które niezależnie tego doświadczyły.

  Ta konfuzja mogła zostać wzmocniona przez zakończenie Steins;Gate 0, ale prawda jest taka, że kliknij: ukryte 
 • Avatar
  Tablis 26.09.2018 22:37
  Re: Ostatni odcinek
  Komentarz do recenzji "Steins;Gate 0"
  „Prawdziwe zakończenie” zostało przedstawione w odcinku 24 oryginalnego Steins;Gate. Nie ma żadnego innego „prawdziwszego” zakończenia, Steins;Gate 0 to swoisty prequel/midquel, od początku zresztą było wiadomo, że nie może być niczym innym. Po odcinku 23 niewiele jest do dodania, w nadchodzącej OVA mogą rozwinąć pominięte wątki z VN, co byłoby miłe, ale jest dalekie od koniecznego.
 • Avatar
  Tablis 18.02.2018 15:31
  Komentarz do recenzji "Houseki no Kuni"
  Faktycznie, zagalopowałem się z tą „czystą”, oczywiście grafika 2D tam jak najbardziej jest, tylko w odwrotnych proporcjach niż w „tradycyjnych” seriach. O posiłkowaniu się szkicami przy mimice zresztą sam nawet wspomniałem. Z tego co pamiętam w Studiu Orange używali wstępnie zrenderowanych scen, na których szkicowali, po czym na podstawie tego nanosili na postacie mimikę.

  Tła są cudne bez dwóch zdań :)
 • Avatar
  Tablis 20.01.2018 18:30
  Komentarz do recenzji "Killing Bites"
  Ehem, dziobaki są… jadowite. Mniejsze zwierzęta potrafią zabić, człowieka nie, ale ból jest według relacji obezwładniający. Do Killing Bites kwalifikują się więc świetnie, zrobienie z nich zakapiorów to słabe wyzwanie :)
 • Avatar
  Tablis 20.12.2017 13:45
  Komentarz do recenzji "Juuni Taisen"
  Szczur nie był pokazywany jako osoba emocjonalna i targana wątpliwościami.  kliknij: ukryte 
 • Avatar
  Tablis 27.11.2017 12:29
  Re: odcinek 8
  Komentarz do recenzji "Kino no Tabi: The Beautiful World - Animated Series"
  Prawda, przesadziłem, zdarzają im się lepsze produkcje, choć nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to wyrobnicy. Natomiast reżyser Taguchi… ała. Kino no Tabi to serial relatywnie mało kosztowny, a sprzedać się może. Kto więc wymyślił, żeby mu to dawać – oto zagadka.
 • Avatar
  Tablis 26.11.2017 20:33
  Re: odcinek 8
  Komentarz do recenzji "Kino no Tabi: The Beautiful World - Animated Series"
  Cóż, odcinki były wybierane na podstawie ankiety wśród fanów. To więc lista TOP 10, taka sama jak te na YouTube i ma podobną ilość sensu.

  Mocno mnie zdziwiło, że marne studio i marny reżyser zabierają się akurat za Kino no Tabi, ale się łudziłem, że czasami goście pracujący nad masą haremówek i loli wyproszą u szefostwa zgodę na zrobienie czegoś, co im w duszy gra. To jednak nie ten przypadek, potraktowali to jak N­‑tą light novel wjeżdżającą na taśmociąg.
 • Avatar
  Tablis 24.11.2017 00:29
  Komentarz do recenzji "Kizumonogatari"
  Nie konkretyzuję, kim owy scenarzysta był, bo mnie to specjalnie nie interesuje. Jeśli się trzymają ściśle książki, to ona jest postawą scenariusza, a rolę głównego scenarzysty odgrywa Nishio.