Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Komentarze

Tablis

 • Avatar
  Tablis 17.05.2017 22:42
  Re: odcinek 7 (32)
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin [2017]"
  Domyślałem się, taka była moja intencja, żeby uzupełnić prawdopodobną przyczynę problemu, ale to nie usprawiedliwienie; za jakość anime odpowiadają twórcy anime, nikt inny. Pewnie się nie dowiemy, kto postanowił tak dokładnie trzymać się oryginału, chyba, że będą duże przecieki.

  Cały ten sezon mnie dziwi. To murowany hit, a mają żałosną animację jak na produkcję tego kalibru (odc. 7 akurat wyróżnia się na plus, co nie znaczy, że jest dobrze). Z kolei reżyseria jest doskonała, seiyuu są doskonali; scenariusz za to miota się od prawa do lewa. Dojdź tu do ładu z czymś takim…
 • Avatar
  Tablis 17.05.2017 19:48
  Re: odcinek 7 (32)
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin [2017]"
  Zdaje się nie znasz mangi, z którą serial idzie równo i która stawia twórców w mało konfortowej sytuacji, jeśli chodzi o znaczący finał.

  Większość problemów tej serii wynika z faktu, że Isayama pisał fabułę na kolanie, łatając na bieżąco pojawiające się dziury fabularne retrospekcjami. W serialu można to było łatwo wygładzić, ale nikt tego nie robi. Cóż…
 • Avatar
  Tablis 19.04.2017 16:51
  Komentarz do recenzji "Little Witch Academia [2017]"
  Durne pomysły Akko w OAV nie były aż tak durne, szczególnie w drugiej jej koncepcja parady miała sens i zakończyła się sukcesem. W serii też zdarzają się jej dobre pomysły.

  Problemem tego anime nie są głupie pomysły Akko; to objaw ogólnego uwiądu scenariusza, twórcy w ogóle nie mają czym popychać rachitycznej fabuły do przodu, to jeden długi ciąd pretekstów i nowych wątków znikąd. Nagle pojawia się kwestia finansowania szkoły. Zostaje zapomniania. Nagle pojawiają się mistyczne bzdury z 7 magicznymi słowami. Nagle pojawia się antagonistka, wprowadzona z finezją krowy.

  Tak samo ludzie narzekają na charakter Akko (jak i osobowości innych postaci), co w moim przekonaniu nie jest sednem problemu, tylko jego skutkiem. Sednem zaś jest ich koszmarna jednowymiarowość, która nie razi w przypadku OAV na pół godziny, ale w serii doprowadza do frustracji już po kilku odcinkach.

  Ogólnie nie wiem, jakie miałyby dokładnie być te „roszczenia fanów” (więcej tego samego to zbyt ogólnikowe), ale wydają się ostatnim z problemów tej serii. Tu nie o koncept chodzi, tylko fatalną realizację.
 • Avatar
  Tablis 19.04.2017 12:12
  Komentarz do recenzji "Little Witch Academia [2017]"
  Bez przesady – z tą franczyzną można było zrobić wiele. Magiczna szkoła to setting na cokolwiek, bohaterki są na tyle lekko zarysowane w OVA, że też dałoby się je rozbudować wg zapotrzebowań, urokliwy dizjan już mieli… Podtrzymuję nawet swoją zajawkową opinię, że pierwsze odcinki wróżyły doskonale, przy nadziei (fałszywej z perspektywy czasu), że wykrystalizuje się jakaś treść w tej serii.

  Że postanowili zrealizować ten pomysł wkładając w to najmniejszą dozę wysiłku, jaką potrafię sobie wyobrazić, to niezależna kwestia. Nie wiem, czy można by było łatwo przewidzieć. Spojrzenie na listę najważniejszych twórców mogło co prawda wywołać wątpliwości.
 • Avatar
  A
  Tablis 13.11.2016 12:31
  Komentarz do recenzji "Binan Koukou Chikyuu Bouei Bu Love! Love!"
  Drugi sezon Binana jest nietypowym przypadkiem redukcji w stosunku do pierwszego. Zazwyczaj twórcy starają się, mniej lub bardziej udanie, wpychać nowe elementy do historii, tutaj wygląda, jakby postawili na ich usuwanie.

  Stare trio antagonistów o różnych osobowościach zostało usunięte, jako nowinkę wprowadzono bliźniaków, którzy jeśli chodzi o osobowość są ledwo zarysowani i wzajemnie nieodróżnialni. Zielonego Jeża Zła i Złotą Rybkę Spisku zastąpił Wiewiór, o którym poza tym, że lubi gotować, też trudno cokolwiek powiedzieć. Interakcji wewnątrz klubu protagonistów też jest mniej, historie potworów odcinka również są krótsze. Niby nowym centrum uwagi są relacje rodzinne między Yumoto i Gourą, ale w gruncie rzeczy nie dowiadujemy się o nich nic nowego, tylko oglądamy warianty scenek obyczajowych z serii pierwszej.

  W efekcie drugi sezon ogląda się jak pierwszy, tylko rozrzedzony.
 • Avatar
  Tablis 11.11.2016 21:34
  Komentarz do recenzji "Yuuri!!! on Ice"
  Różnica jest taka, że w tym drugim nic by nie zostało, więc to byłoby równoważne prostemu stwierdzeniu, że lepiej, żeby tego serialu w ogóle nie było. (Co jest sensowną opinią.)

  Wątpliwa jest dla mnie już teza, że Yuuri on Ice to ecchi, a stwierdzenie, że jest to ecchi, a później krytykowanie innych, że im się nie podobają elementy ecchi w tej serii, to już dwa poziomy wątpliwych założeń.
 • Avatar
  Tablis 11.11.2016 17:32
  Komentarz do recenzji "Yuuri!!! on Ice"
  Nie ma absolutnie nic złego w skomentowaniu, że bez pewnych elementów dany serial byłby lepszy…
 • Avatar
  A
  Tablis 23.09.2016 21:34
  Zwrot akcji morduje fabułę
  Komentarz do recenzji "Kurage no Shokudou"
  Dawno nie widziałem produkcji, która popełnia tak efektowne samobójstwo. Grafika jest śliczna, dialogi dobrze poprowadzone, a historia stojąca za Shio, czyli  kliknij: ukryte , to motyw, który, dobrze rozwinięty, z naddatkiem pociągnąłby półgodzinny film.

  Niemniej dochodzimy do połowy, fabuła robi zwrot o 180 stopni, a Shio staje się nagle statystą w kompletnie innym wątku, na dodatek w dużej mierze fantastycznym. Nikt by się konwencji fantasy wcześniej nie spodziewał, więc zaskoczenie i konfuzja są spore, co kompletnie nie pasuje do kontemplacyjnego nastroju, do którego ten film aspiruje. Na dodatek ten wątek jest zwyczajnie głupi –  kliknij: ukryte 

  Najgorsze, że elementy fantastyczne nie są potrzebne kompletnie do niczego – to dramat obyczajowy i z łatwością można by ustawić bohaterów w dokładnie tej samej sytuacji życiowej bez żadnego elementu fantastycznego. Film przez połowę senasu jest skoncentrowany na historii Shio, i czyni to świetnie. Dalsza część jest sama w sobie średnia, a że pasuje do pierwszej jak pięść do nosa, morduje całość.

  Cóż, pierwszy kwadrans oglądało się doskonale, zawsze to jakaś wartość.
 • Avatar
  Tablis 31.03.2016 15:49
  Re: Powyżej średniej
  Komentarz do recenzji "Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o!"
  Pozwolę sobie wyklarować sytuację, która zapewne zostanie i tak wyklarowana jeszcze mocniej przez moderację.

  Slova stwierdził, że dialogi są wybitnie dobre, czyli dobre w wybitnym stopniu. Maxromem natomiast stwierdził, po pierwsze, że nie wie i nie wydaje mu się, a po drugie, że chyba nie są wybitne; co nie stoi w sprzecności z wypowiedzią Slovy, ponieważ wybitna dobrość jest cechą szczegółową, wybitność jako taka zaś cechą ogólną.
 • Avatar
  A
  Tablis 23.03.2016 18:29
  Dysfunkcjonalne, ale konsekwentne
  Komentarz do recenzji "Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o!"
  Humor w Konosubie bierze się głównie z konsekwentnego przedstawiania układów dysfunkcjonalnych. Świat fantasy tam przedstawiony jest klasyczny, ale zarazem absurdalny. Okazuje się, że nagrody dla bohaterów, rozbudowany system odszkodowań, armie demonów oraz ludzkożerne gigantyczne żaby tworzą mieszankę, która dopowadza do rozpaczy ludzi przyzwyczajonych do racjonalnego funcjonowania rzeczywistości, w tym protagonistę. Wszystkie te motywy są wprowadzane, a później rozbudowywane i przypominane w dalszych odcinkach. To wszystko nie działa, ale jednak w jakiś sposób trzyma się kupy, wywołując szczere rozbawienie.

  Podobnie jest z postaciami. To banda odpadów ludzkich, niezdolnych do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, i są oni w swoim upadku stanowczy oraz uparci. W wielu aspektach są oni w stanie sprawnie działać, ale każdy ma jakąś obsesję czy cechę charakteru, która go upośledza.

  Zarówno świat, jak i postacie wypaczają klasyczne linie fabularne RPG oraz fantasy. Jest to pewien schemat – zaczyna się typowo, myślimy, że wiemy, czego się spodziewać, po czym fabuła zaczyna coraz bardziej zbaczać w zupełnie niespodziewanym kierunku. Czasami na chwilę wraca do standardu, ale tylko po to, aby skoczyć w jeszcze inną stronę.

  Mimo sporej dawki chaosu oraz absurdu twórcy dużo uwagi poświęcają utrzymaniu spójności, w czym sporo pomagają seiyuu. Słychać i czuć, że bawili się świetnie, rewelacyjne popisy aktorskie to jedna z najwiekszych atrakcji tej serii. Przednia zabawa jest praktycznie ze wszystkimi, ale szczególne wrażenie zrobił na mnie głos protagonisty, płynnie przechodzący od trybu neutralnego do sarkastycznego oraz obrażonego z mocnym efektem komicznym.
 • Avatar
  A
  Tablis 11.03.2016 16:44
  Przyjemny serial dla dzieci
  Komentarz do recenzji "Tantei Team KZ: Jiken Note"
  To ciekawy przypadek odwróconego haremu, bo skierowany do młodszych widzów. Ciągle pozostaje fantazją, ale idealizującą nie związki romantyczne, tylko przyjaźń. Główna bohaterka jest otoczona nie grupą idealnych amantów, co idealnych przyjaciół. Są troskliwi, uważni, i zawsze pojawiają się, gdy Aaya ich potrzebuje. Fakt, że są oni za dobrzy, aby być prawdziwi, osłabia obyczajową stronę tego serialu – po prostu nie ma tu wielu istotnych problemów i konfliktów między postaciami.

  Z ich grona głównie protagonistka ma problemy sama ze sobą – odczuwa społeczną niepewnoś i ewidentne ma problemy z nawiązywaniem kontaktów. Serial zgrabnie i realistycznie pokazuje, jak próbuje ona sobie z nimi radzić, ale efekt psuje fakt, że jej przyjaciele są aż do przesady akceptujący i wspierający, co czyni całą procedurę zbyt prostą. Niemniej taka opowieść na pewno może dodać otuchy mającym podobne problemy.

  Jest też warstwa sensacyjno­‑kryminalna, która jest prosta, często naiwna, ale ujdzie jeśli spojrzymy na nią pod kątem wieku grupy docelowej. Warto docenić, że w ramach tych opowiastek serial w sposób nienachalny promuje postawy prospołeczne i uczy odpowiedzialnych zachowań. Należy oddać scenariuszowi, że bohaterowie mają barwne przygody, ale nie robią rzeczy, których dzieciaki robić nie powinny. Szkoda, że udział protagonistki w akcji jest zbyt mały – jej funkcja sekretarza zdaje się mocno pretekstowa, a pomoc w śledztwie często jest bardziej dziełem przypadku, niż planowania.
 • Avatar
  Tablis 24.02.2016 15:33
  Komentarz do recenzji "Shinmai Maou no Testament Burst"
  I znowu się okazuje, że jestem człowiekiem starej daty, który nie rozumie Internetów.
 • Avatar
  Tablis 24.02.2016 14:18
  Komentarz do recenzji "Shinmai Maou no Testament Burst"
  Eeee… jeśli ktoś chce obejrzeć anime dlatego, że ludzie psioczą na recenzję w komentarzach, to ma specyficzne podejście do rozrywki.
 • Avatar
  Tablis 23.02.2016 22:32
  Komentarz do recenzji "Shinmai Maou no Testament Burst"
  A co mnie obchodzi, że producenci puszczają w telewizji bezwartościową wersję serialu? Odpowiedź: nic. Recenzujemy wersje telewizyjne. Koniec tematu.

  Może ja podważę opanowanie Tanuka przez yaoistki i hejterów cycków. Tak się składa, że pewien recenzent nie tak dawno temu wystawił na Tanuki serialowi Shokugeki no Soma okrągłe 9/10. Ah, gdyby tylko recenzował on więcej ecchi, to być może czytelnicy nie narzekaliby aż tyle…
 • Avatar
  Tablis 23.02.2016 18:01
  Komentarz do recenzji "Shinmai Maou no Testament Burst"
  Pragnąłbym przypomnieć, że na Tanuki oceniana jest wersja telewizyjna.

  Tak poza tym, to rzeczy ukazane w SMnT to „hardkor” co najwyżej dla niewinnych dzieciąt, które się wychowały bez Internetu. Znalezienie bogatej kolekcji anime bardziej zboczonych od SMnT to kwestia załadowania Google i poświęcenia kilku sekund.
 • Avatar
  Tablis 23.02.2016 10:57
  Komentarz do recenzji "Shinmai Maou no Testament Burst"
  Ależ co kto lubi. Jako hentaj to do kitu, jako ecchi to do kitu, jako shounen to do kitu, ale być może połączenie tych składników daje jakąś nową jakość, która jest dla mnie niedostrzegalna.

  Warto się skupić na Marii. Maria jest w porządku. Maria jest jedynym znośnym motywem w tej serii. Eh, gdyby tylko było jej więcej, to moooże dałoby się wyciągnąć ze 3/10!
 • Avatar
  Tablis 22.02.2016 23:06
  Komentarz do recenzji "Shinmai Maou no Testament Burst"
  Ojtam, nie czepiaj się. Slova trolluje w wątkach, które od początku można traktować tylko w kategoriach rozrywkowych. Cóż złego we wzmacnianiu radości?
 • Avatar
  Tablis 22.02.2016 22:08
  Komentarz do recenzji "Shinmai Maou no Testament Burst"
  Masz rację :(

  Jednak postaram się usprawiedliwić – taki odbiór serii wyniknął z mojej osobistej wrażliwości. W paragrafach CHARAKTERYSTYKA SEKSUALNA oraz PRZEDSTAWIONY BEHAWIOR nie zdołałem właściwie ująć zmysłowej erotyki Shinmai Maou no Testament. Być może jestem pod tym względem upośledzony. Być może powinieniem się leczyć.

  Jednakże niech moja recenzja będzie przynajmniej głosem grupy podobnych do mnie. Być może jesteśmy w mniejszości, ale rónież chcemy być wysłuchani.
 • Avatar
  Tablis 22.02.2016 22:04
  Komentarz do recenzji "Shinmai Maou no Testament Burst"
  Masz rację :(

  Jednak postaram się usprawiedliwić – intencje miałem słuszne, chciałem się wyzwolić z ego i spojrzeć na tę serię z oddalonego, wręcz kosmicznego punktu widzenia.

  Niestety nie zdałem sobie sprawy, że czyniąc tak ustawiam się w roli mesjasza, zsyłającego czytelnikom prawdę objawioną z gwiazd!

  Więcej, teraz, odpowiadając na ten komentarz, czynię TO SAMO – skupiam na sobie uwagę!

  Co za dramat.

  Jak żyć?
 • Avatar
  Tablis 21.02.2016 21:08
  Komentarz do recenzji "Shinmai Maou no Testament Burst"
  Co prawda nie 9/10, ale 8/10 dla yaoi, za to od samego hejtera: [link]
 • Avatar
  A
  Tablis 18.02.2016 14:50
  Komentarz do recenzji "Taifuu no Noruda"
  To mało spójny film. Stara się być kameralny – mamy 3 bohaterów, ograniczone miejsce akacji (szkołę) i krótki czas przebiegu wydarzeń (kilka godzin), jednak pojawiające się pod koniec motywy o kosmicznej (dosłownie) skali w znacznym stopniu to psują. Taki zamysł dałoby się przeprowadzić, mając do dyspozycji 100 minut, ale upchnięcie tego w 27 wywołuje już dysonans emocjonalny. Są 2 główne wątki – „kosmiczny” oraz obyczajowy, w związku z brakiem czasu uwaga przeskakuje od jednego do drugiego co kilkadziesiąt sekund. Każdy z nich spokojnie mógły być osobną historią, zabrakło w tym filmie łącznika, który nadałby mu spójność.

  Niemniej obydawa wątki są przyjemne w śledzeniu, dużo w nich ciepła i empatii, chociaż nie są ani specjalnie oryginalne, ani głębokie (na to drugie nie było zresztą czasu). Nie mam za to wątpliwości, że film jest cudnie animowany, a i reżyseria jest bogata. Wydaje mi się, że to pokazówka studia Colorido mająca zwabić inwestorów. Może się udać – udowadnia, że technicznie są w czołówce, choć przydałby im się dobry scenarzysta.
 • Avatar
  R
  Tablis 16.02.2016 21:38
  Komentarz do recenzji "Diabolik Lovers More, Blood"
  Z istnienia Diabolik Lovers More, Blood nie wynikło zbyt wiele dobrego, ale przynajmniej można sobie było reckę poczytać! Widać w niej pełnokrwistą recenzentkę, gotową na największe poświęcenia w imię Obiektywnej Oceny™.

  Nie zgodzę się tylko z określeniem „zawiera język nieparlamentarny” – owa recenzja zawiera język znacznie łagodniejszy, niż polski parlamentarny.
 • Avatar
  A
  Tablis 1.12.2015 23:08
  Intrygujący eksperyment od Bones
  Komentarz do recenzji "Kekkai Sensen"
  Tą serią Bones pokazuje, że jeszcze potrafi. To przykład reżyserii ekstremalnej – takiego bogactwa rozwiązań i motywów nie widziałem od dawna. W przypadku innych seriali skrytykowałbym, że momentami jest to udziwnianie na siłę i pokaz umiejętności nie znajdujący oparcia w strukturze opowieści, ale akurat tutaj takie rozwiązania pasują do ekscentrycznego z założenia świata. Ba, momentami pretendują nawet do oddania poetyzmu oryginalnej scenerii, co jest nieszczęśliwie psute przez jej równoległe przedmiotowe traktowanie jako obiektu bezrefleksyjnej destrukcji a la Dragon Ball.

  Narracja w tym anime jest podobnie nieprzewidywalna, ale, w odróżnieniu od warstwy czysto technicznej, trąci zbędnym chaosem. Sceny bardzo wyciszone kontrastują z mocno wyciszonymi, ze szkodą szczególnie dla tych drugich. Na pewno miało to związek z tym, że większość scen akcji była fabularnie zbędna, a co gorsza czasami nie do końca zrozumiała. Dominowała przypadkowość, przez którą trudno się było nimi emocjonować, choć zdecydowanie można było za to podziwiać spektakl.

  Co nietypowe, Kekkai Sensen mocno nadrobiło warstwą obyczajową, mającej podbudowę i ciągłość, której zabrakło w akcji. Nie da się nie zauważyć, że najważniejsze wątki są co do rdzenia czysto obyczajowe, co podkreśla szalenie nietypowa konstrukcja protagonisty, który w walkach zarówno nie uczestniczy, jak i do uczestnictwa nie aspiruje. Takie ustawienie głównego bohatera odwraca uwagę od przygód i sensacji, sprawiając że ich przejaskrawienie w swojej absuradlności jeszcze podkreśla melancholię odczuwalną w relacjach między nim a najważniejszymi postaciami.

  Oddając Bones zasługę za aspekty techniczne, Kekkai Sensen muszę równolegle uznać za dziecko mangaki Yasuhiro Nightowa i jest dowodem jego ciekawej ewolucji od czasów Triguna. Trudno mi ocenić, czy to progres, czy regres, bo ma on tendencje do wolnego rozkręcania się, co można i tutaj zaobserwować. Bones ewidentnie starało się wybrnąć z tego wolnego początku. Ich rozwiązanie wywołuje odczucie prowizorki, ale prowizorki kreatywnej i pomysłowej.
 • Avatar
  Tablis 9.11.2015 10:00
  Komentarz do recenzji "Arslan Senki [2015]"
  To ja się przyznam, że z Pewnych Źródeł™ znam przyszłą ocenę serii Chaos Dragon i będzie wyższa niż Arslana. I ten fakt właśnie zapoczątkował moje zagubienie, wyższość Chaos Dragona nad Arslanem wg obiektywnej (a jakże!) oceny Tanuki jawi mi się jako jakiś bug rzeczywistości.

  Co do Poduszkowców to ja rozumiem, nie będę linczował… Poduszkowe chłopięta to anime wspaniałe, ale problem w tym, że nadzieje, które budzi, są nieskończenie większe. I zderzenie owej wspaniałości z niebiańskimi wręcz nadziejami musi budzić złość i rozczarowanie, nie da się tego uniknąć.
 • Avatar
  Tablis 8.11.2015 23:41
  Re: Niespodziewane...
  Komentarz do recenzji "Arslan Senki [2015]"
  Na razie jest tak, że to co dobre wychodzi od Tanaki, ale gdzieś tam niknie w oddali, a wady są między innymi spowodowane interpretacją Arakawy.

  Skąd ta wiedza? Z tego co mi wiadomo, tych książek nie przetłumaczono, co oznacza, że grupa Europejczyków, która się z nimi zapoznała, jest znikoma. Była manga i poprzednia seria OAV, której nie znam, ale w recenzji Avellana narzekała na fabułę, więc można jej wierzyć. O jakości oryginału wiemy więc bardzo niewiele, można zgadywać, że był fabularnie bogatszy, ale to gdybania.

  Narzekasz na idiotyczne zachowanie bohaterów, a w recenzji nie ma ani wymienionego ani jednego przypadku (poza zaślepieniem Andragorasa, którego przyczny są w tym serialu akurat bardzo dobrze wyjaśnione) i ja niespecjalnie takie przypadki widzę. Fabuła nie jest specjalnie lotna, ale ma logikę. Arslan zachowuje się jak idaealista, jednak po pierwsze:
  - ludzie do niego lgną z tego powodu, więc gdyby mu przeszło, to powinien udawać;
  - przed ważnymi decyzjami radzi się bardziej doświadczonych kompanów; to sprawia że za zwycięstwa odpowiada w praktyce duet Daryun Morderca Armii i Narsus Wszechgeniusz Narodów, ale samo zdawanie się przez króla na podwładnych jest zadziwiająco realistycznym motywem.

  A ogólnie: 2/10? 2/10 i recenzja przepełniona opisami marności? Zwykle taki odbiór dostają seriale, w których fabuła nie zachowuje spójności na przestrzeni minut, gdzie Arslanowi do takiej nędzy! To ma przyzwoitą grafikę, porządną muzykę, bohaterów można nie lubić, ale zachowują się jak ludzie, nie kukły na sznurkach, fabuły też można nie lubić, bo prosta i płytka, ale w zdecydowanej większości trzyma się kupy!