Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
postaci: 5/10
fabuła: 7/10 muzyka: 5/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 2 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,50

Ocena czytelników

5/10
Głosów: 6
Średnia: 4,83
σ=1,21

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Azag)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Uchuu no Senshi

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 1988
Czas trwania: 6×25 min
Tytuły alternatywne:
  • Starship Troopers
  • 宇宙の戦士
Tytuły powiązane:
Postaci: Obcy; Pierwowzór: Powieść/opowiadanie; Miejsce: Inne planety, Statki/Stacje kosmiczne; Inne: Mechy
zrzutka

Science­‑fiction o mechach i Obcych­‑potworach, z młodym kadetem w roli głównej. Seria z dostojnym literackim pierwowzorem.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

John Rico jest w ostatniej klasie szkoły średniej, czyli znajduje się w punkcie życia, w którym musi zadecydować o swojej najbliższej przyszłości. Jednym z możliwych wyborów jest wstąpienie do międzyplanetarnych oddziałów zbrojnych Federacji – jest to miejsce, w którym John będzie mógł z młodzieńca stać się mężczyzną.

Serię osnuto na motywach powieści Roberta Heinleina Starship Troopers, w Polsce wydanej pod tytułem Kawaleria Kosmosu. Jest to książka wybitna, w której oprócz wątku fantastycznego ważnym elementem jest też ciekawe dla współczesnego odbiorcy spojrzenie na moralność, prawo i społeczeństwo – będące swoistą rozprawą na te tematy. Dzięki temu dzieło Heinleina cechuje bardzo oryginalny, poważny klimat stanowiący tło dla opowieści głównego bohatera. W wersji animowanej tę atmosferę zmieniono, co wyszło jej zdecydowanie na niekorzyść. Opowieść jest w dalszym ciągu ciekawa, na swój sposób wciąga (pomimo że spodziewałem się kolejnych wydarzeń) nawet bez socjologicznej otoczki, ale to już jednak zdecydowanie nie to samo. Fabuła mniej więcej trzyma się pierwowzoru, z zachowaniem głównych wydarzeń, w dużej mierze koncentrując się na szkoleniu rekrutów. Po obejrzeniu całości miałem wrażenie, że zabrakło tu dwóch albo nawet trzech odcinków. Co prawda o książce Heinleina można powiedzieć, że miała urwane zakończenie, ale w przypadku tej serii OAV użyłbym określenia „urwany środek” – tak jakby zaraz po długim początku nastąpiło przykrótkie zakończenie.

W kwestiach militarnych dostaliśmy tu raczej opowieść o kadetach niż o żołnierzach – jako taka wyszła przyzwoicie. Szczególnie ciekawe w tym aspekcie są pierwsze nieporadne kroki w „mechach” – choć raz wymagające porządnego treningu, a nie zwykłej obsługi dwóch joysticków. Scen prawdziwych walk jest zaledwie kilka. Na „rzeź robali” nie ma się co nastawiać i szczerze mówiąc, chyba mi tego troszkę brakowało. Ostatni bardziej dynamiczny odcinek tylko częściowo to zrekompensował. Na marginesie: „pluskwopajączakiem” – określenie „robala” w polskim tłumaczeniu książki – przedstawionych potworów na dwóch nogach z dwoma paszczami i o zabójczej sile rażenia, z pewnością bym nie nazwał.

Bardzo nie podobało mi się, że John Rico dostał tu osobowość nieśmiałego ciapciucha – fatalny model, znany raczej z serii obyczajowych. Kreacje postaci ogólnie nie wyróżniają się niczym specjalnym, zresztą rozbudowanych charakterów również w książce jest jak na lekarstwo, jednakże w przypadku tego dzieła literackiego nie jest to minusem.

Oprawa graficzna również nie prezentuje się szczególnie korzystnie. Pomimo że nie mam na koncie wielu „starych” serii, to i tak oceniłbym tę tutaj jako zwyczajnie dobrą. Bardzo drażniły mnie powtarzane kilka razy te same ujęcia, a Carmencita (główna postać żeńska) wyglądała po prostu szpetnie. Efekty dźwiękowe oceniam podobnie. Utwory muzyczne to głównie muzyka „z USA” lat 80. Śmieszny opening w kolejnych odcinkach wydał mi się nawet sympatyczny.

Uchuu no Senshi powstało przed filmem aktorskim z 1997 roku. Widać wyraźnie, że film zaczerpnął z tej OAV kilka pomysłów (jak mecz futbolowy na początku dla przykładu). Sama zaś OAV nadaje się do obejrzenia raczej przez koneserów. Nie sądzę, aby bez znajomości książki mogła spodobać się szerszemu gronu odbiorców.

Azag, 5 marca 2009

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Bandai Visual, Sunrise
Autor: Robert A. Heinlein
Projekt: Kazutaka Miyatake, Yoshinobu Inano
Reżyser: Tetsurou Amino
Scenariusz: Tsunehisa Itou
Muzyka: Hiroyuki Nanba