Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Moonlight Mile sezon 1 - Start

Moonlight Mile sezon 1 vol. 1
Nośnik: DVD
Wydawca: Vision (www)
Data wydania: 18.05.2011
Odcinki: 1-6
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
Licencja na wypożyczanie: brak
Dodatki: pocztówka, pokaz slajdów, zwiastuny, opening, ending
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Gorou Saruwatari i Jack „Lostman” Woodbridge, są spełnionymi alpinistami zdobywającymi właśnie najwyższą z gór – Mount Everest. W momencie dotarcia na szczyt dostrzegają na niebie Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i składają sobie obietnicę, że kiedyś dotrą jeszcze dalej i postawią nogę na Księżycu, który od czasu znalezienia na nim złóż izotopu 3He stał się centrum zainteresowania światowych mocarstw. Aby spełnić swoje marzenie, Gorou zatrudnia się w koncernie budowlanym, a Lostman rozpoczyna służbę wojskową jako pilot myśliwca. To jednak zaledwie początek ich historii.

A jak to wszystko wygląda w praktyce? Fabuła charakteryzuje się, szczególnie na początku, sporymi przeskokami w czasie, przez co wprowadzenie postaci i głównego wątku nie trwa długo. Kolejne odcinki koncentrują się na wydarzeniach prowadzących bohaterów do wyznaczonego celu, obfitujących w nieszczęśliwe wypadki, z których wychodzą obronną ręką dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu. Akcja toczy się bardzo szybko i już w piątym odcinku jednemu z nich udaje się dotrzeć na wspomnianą wcześniej ISS. Jednocześnie łatwo zauważyć, że scenariusz mocno faworyzuje Gorou, a Lostman pojawia się znacznie rzadziej niż jego przyjaciel. Zaskakuje także podejście do erotyki, gdyż nawet w hentajach trudno o pozbawiony przemocy seks pomiędzy dwójką normalnych i dorosłych osób. Z drugiej strony osoby oczekujące dużych ilości tego rodzaju treści na pewno mocno się zawiodą, gdyż wszystkie „sceny” są króciutkie i pozbawione szczegółów, a erotyka nigdy nie wybija się na pierwszy plan.

Recenzowany wolumin jest wydaną w maju 2011 roku drugą edycją i różni się od poprzedniej wersji głównie brakiem pudełka i serialu Mars: Odliczanie. Również cena jest zauważalnie niższa: składające się łącznie z czterech woluminów obie serie anime można zakupić za cenę o 1/5 niższą do wersji kolekcjonerskiej zawierającej jedynie pierwszy sezon, co dla części widzów na pewno jest ogromnym plusem.

Pierwszy wolumin polskiego wydania prezentuje się bardzo dobrze. Symboliczna okładka przedstawiająca Gorou i Lostmana idealnie pasuje do stylu graficznego anime. W samym pudełku znajdują się pocztówka i płyta DVD, a na wewnętrznej stronie okładki zostały przedstawione charakterystyki trójki najważniejszych postaci. Niestety zdradzają one szczegóły fabuły obu sezonów, takie jak przebieg kariery Riyoko, więc radzę je pominąć osobom, które nie chcą sobie psuć przyjemności samodzielnego poznawania wydarzeń.

Po włożeniu płyty do odtwarzacza na ekranie pojawiają się jedynie ostrzeżenia przed kopiowaniem, oraz loga patronów medialnych i Vision, po czym od razu pojawia się piękne i bardzo wygodne menu, wykorzystujące jako motyw muzyczny zapętlony fragment openingu. Posiada ono podstawowe opcje, takie jak: start filmu (czemu nie serialu?), wybór odcinka oraz dział z dodatkami zawierający zwiastuny innych anime, opening i ending, a także szkice postaci i kombinezonów w formie pokazu slajdów. Dostępna jest także zmiana ustawień pozwalająca na wybór pomiędzy oryginalną wersją językową a polskim lektorem oraz możliwość włączenia lub wyłączenia polskich napisów. Z ustawieniami wiąże się jednak drobna, choć męcząca niedogodność. Domyślną wersją językową jest japoński bez napisów, co oznacza, że osoby nieradzące sobie z tym językiem muszą za każdym razem po włożeniu płyty do odtwarzacza wejść do okna ustawień i wybrać odpowiadającą im wersję językową.

Poziom napisów, pojawiających się także we wszystkich endingach, jest bardzo dobry i nie znalazłem żadnych błędów wartych wytknięcia. Jakość obrazu, pomimo upchnięcia aż sześciu odcinków na jednej płycie DVD, jest zadowalająca. Oczywiście daleko jej do jakości HD, ale nawet posiadaczom najwyższej klasy telewizorów lub monitorów prawdopodobnie bardziej będą przeszkadzać sztucznie wyglądające wstawki animacji komputerowej i nienaturalna mimika postaci, czyli słabości wynikające z błędów i niewystarczającego budżetu studia Hibari.

C.Serafin, 20 lipca 2011
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Moonlight Mile Sezon 1 + Dodatek specjalny BOX 5DVD Anime Gate 2010
1 Moonlight Mile sezon 1 vol. 1 Vision 2011
2 Moonlight Mile sezon 1 vol. 2 Vision 2011