Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

9/10
postaci: 9/10 grafika: 8/10
fabuła: 10/10 muzyka: 8/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 12 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,75

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 274
Średnia: 7,97
σ=1,41

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Costly)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Full Metal Panic! The Second Raid: Wari to Hima na Sentaichou no Ichinichi

Rodzaj produkcji: odcinek specjalny (Japonia)
Rok wydania: 2006
Czas trwania: 30 min
Tytuły alternatywne:
  • Full Metal Panic! The Second Raid: The Commanding Officer's Rather Quiet Day
  • フルメタル パニック!The Second Raidわりとヒマな戦隊長の一日
Gatunki: Komedia
Pierwowzór: Powieść/opowiadanie; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Mechy
zrzutka

Względnie spokojny dzień z życia pani kapitan. Czyli świetny dodatek dla wszystkich fanów Tessy i komediowej strony Full Metal Panic!.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Liczne grono fanów Full Metal Panic! miało żal do Kyoto Animation po premierze Full Metal Panic! The Second Raid z powodu zagęszczenia i udramatyzowania akcji kosztem jej humorystycznej strony, która do tej pory była jednym z głównych elementów wyróżniających cykl na tle podobnych. Fani pani kapitan, popularnej Tessy, także nie ukrywali niezadowolenia, gdyż nieczęsto dane im było widzieć ulubioną bohaterkę. W odpowiedzi dostaliśmy Full Metal Panic! The Second Raid OAV, będącą w 100% komedią, stylem przywodzącą na myśl najlepsze odcinki Full Metal Panic? Fumoffu. Trudno powiedzieć, że to odpowiednia rekompensata dla niezadowolonych, ale to przecież nie powód, aby nie zwrócić uwagi na tę naprawdę świetną OAV.

Jako że sam uwielbiam postać kapitan Testarossy, z radością przyjąłem skupiającą się na niej OAV, którą fani błyskawicznie ochrzcili mianem Tessa OVA. O fabule pisać konkretnie nie wypada – już samo otwarcie i wprowadzenie do niej doprowadziło mnie do łez ze śmiechu i nie chcę nikomu psuć zabawy spoilerami. Mówiąc ogólnie, oglądać będziemy, zgodnie z tytułem, jeden niespecjalnie spokojny dzień z życia Tessy. Historia jest prosta i przezabawna, idealnie spełnia swoją rolę. Szczególnie warto podkreślić fakt, że tym razem twórcy nie omieszkali pośmiać się z postaci, które wcześniej znaliśmy tylko od poważnej strony – jak Kalinin czy Grouseaux.

Ciekawi i barwni bohaterowie Full Metal Panic! zostali tutaj świetnie wykorzystani. W bardzo wyrazisty sposób przedstawiono ich cechy charakterystyczne, bez litości śmiejąc się ze wszystkich. Sagara przechodzi samego siebie, jeżeli chodzi o brak zrozumienia dla uczuć kobiet, i doprawdy wielka szkoda, że gra słów z zakończenia, która to najtrafniej przedstawia, jest prawie niemożliwa do przetłumaczenia, więc niektórzy widzowie nie docenią tego w pełni. Kurz szaleje w swoim stylu, Tessa rozbraja swoimi problemami. Wydobyto cały komediowy potencjał bohaterów.

Technicznie OAV nie odbiega od serii telewizyjnej. To zaleta, ponieważ Kyoto Animation słynie ze starannego wykonania swoich produktów i tak też jest tutaj. Jeżeli już do czegoś miałbym się przyczepić, to momentami trochę opustoszałe są tła. Choć trudno powiedzieć, że to wynika z niedbalstwa twórców, przedstawione scenerie dość często z definicji powinny być puste – jak na przykład korytarze w bazie wojskowej, więc wytykanie tego to chyba lekka pedanteria z mojej strony. Warte podkreślenia są animacje. Choć nie ma wielu dynamicznych ujęć, miło zobaczyć dbałość, z jaką je wykonano. Na czele z Grouseaux, ruszającym się w czasie walki tak samo, jak jego mech.

Tessa OVA w pełni spełniła moje oczekiwania. Jestem pewien, że podobnie będzie w przypadku każdego fana Full Metal Panic!, a już zwłaszcza w przypadku tych, którzy cenią serię za jej komediową stronę. To 30 minut świetnej komedii, pełnej doskonałych gagów, a wszystko to w starannie wykonanej oprawie. Dość często są wydawane jednoodcinkowe komediowe OAV do serii, ale Full Metal Panic! The Second Raid OAV jest zdecydowanie najlepszą produkcją tego rodzaju, jaką miałem okazję widzieć. Miałem ochotę wystawić całości 10, ale ze względu na jej hermetyczny charakter, który pozwala bawić się z nią tylko fanom serii, ostatecznie zdecydowałem się na 9.

Costly, 1 maja 2009

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Kyoto Animation
Autor: Douji Shiki, Shouji Gatou
Projekt: Kanetake Ebikawa, Osamu Horiuchi
Reżyser: Yasuhiro Takemoto
Scenariusz: Shouji Gatou
Muzyka: Toshihiko Sahashi

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Full Metal Panic na forum Kotatsu Nieoficjalny pl