Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 9/10 grafika: 7/10
fabuła: 9/10 muzyka: 5/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 10 Zobacz jak ocenili
Średnia: 8,40

Ocena czytelników

9/10
Głosów: 243
Średnia: 8,69
σ=1,33

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Noire)

Wylosuj ponownieTop 10

Rurouni Kenshin: Tsuioku Hen

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 1999
Czas trwania: 4×30 min
Tytuły alternatywne:
  • Rurouni Kenshin OAV
  • Samurai X: Reminiscence
  • Samurai X: Trust and Betrayal
  • るろうに剣心―明治剣客浪漫譚―追憶編
Postaci: Samuraje/ninja; Rating: Przemoc; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Przeszłość; Inne: Realizm
zrzutka

Akcja OAV rozgrywa się na parę lat przed wydarzeniami z serii TV. Opowiada o historii Himury Kenshina, który z niewinnego dziecka przeistoczył się w okrutnego zabójcę.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Czasy zamieszek przed epoką Meiji w Japonii. Chłopiec o imieniu Shinta jako jedyny ocalał z rzezi urządzonej na grupie niewolników, z którymi podróżował. Uratował go Seijuro Hiko, on też nadał mu imię „Kenshin” (Serce Miecza). Seijuro Hiko jest również mistrzem techniki Hiten Mitsurugi Ryuu. Wkrótce Kenshin rozpoczyna u niego naukę, pragnąc w przyszłości chronić niewinnych ludzi. Jednak przedwcześnie porzuca swojego mistrza, nie mogąc znieść myśli, że ludzie umierają nawet podczas jego treningu. Udaje się do Kioto, gdzie przyłącza się do grupy niejakiego Katsury, chcąc pomóc w organizowaniu nowego porządku świata. Późniejsze wydarzenia sprawiają, iż staje się bezwzględnym zabójcą, zwanym Hitokiri Battousai, o którym krążą przerażające legendy.

OAV nie ma w sobie nic z komediowego klimatu serii telewizyjnej. Jest bardzo poważna, czasem nawet przygnębiająca. Kreska jest inna niż w wersji TV, bardziej realistyczna, a kolory ciemniejsze. Dobrze dopasowana muzyka stapia się z anime – zazwyczaj spokojna, nabiera życia podczas scen walki. Nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym i rzadko słychać ją w tle. Same sceny walki są świetnie pokazane, aż miło patrzeć na ruchy bohaterów i słuchać charakterystycznego dźwięku ścierających się ostrzy. Z pewnością jednak nie nadają się dla osób wrażliwych – w OAVce rozlewa się morze krwi. Nie wszystkim też musi się spodobać widok rozpłatanego na pół ciała.

Dla kogo? Na pewno dla fanów serii Rurouni Kenshin, pragnących dowiedzieć się co nieco o przeszłości swojego ulubionego bohatera. Miłośnicy japońskich sztuk walki też nie powinni być zawiedzeni. Znajdzie się również coś dla pań, bowiem mamy tu piękny romans – szkoda tylko że się kończy, jak się kończy. Na pewno nie polecam tego tytułu młodszym miłośnikom anime i osobom nieprzepadającym za widokiem krwi.

Noire, 1 lipca 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Studio DEEN
Autor: Nobuhiro Watsuki
Projekt: Masahide Yanagisawa
Reżyser: Kazuhiro Furuhashi
Scenariusz: Masashi Sogo
Muzyka: Taku Iwasaki

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Rurouni Kenshin na forum Kotatsu Nieoficjalny pl
Rurouni Kenshin: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl
Rurouni Kenshin Tsuioku Hen - recenzja na Elixirze Nieoficjalny pl