Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Last Exile

Last Exile vol. 3
Nośnik: DVD
Wydawca: Anime Gate
Data wydania: 25.02.2010
Odcinki: 14-20
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
Licencja na wypożyczenie: dostępna
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

W drugiej połowie serii fabuła Last Exile angażuje widza na wielu poziomach. Etiuda Lavie, pierwszy z zawartych na tej płycie odcinków, przybliża przeszłość dwójki bohaterów, rzucając też nieoczekiwane światło na postać Alexa. Ten wątek zostanie zresztą rozwinięty – dowiemy się wreszcie, jakimi motywami kieruje się ponury kapitan „Silvany”. Szybko jednak akcja przenosi się do stolicy Anatoure, aby przybliżyć widzom wielką politykę. Przywódcy walczących od wieków Anatoure i Deusis zaczynają zdawać sobie sprawę, że prawdziwym wrogiem jest ktoś inny, co prowadzi do przygotowań do kampanii militarnej prowadzonych na niespotykaną do tej pory skalę. Kluczowe także staje się przechwycenie ukrytego w Grand Stream Exile – i tę operację, powierzoną rzecz jasna „Silvanie”, śledzić będziemy w ostatnim na płycie odcinku 20. Czy jednak można przypuszczać, że Guildia ograniczy się do obserwacji i nie wykona żadnego ruchu?

Po raz pierwszy zaczynamy dostawać jakieś odpowiedzi na piętrzące się od początku serii pytania, co samo w sobie czyni tę część interesującą. Być może jednak nie wszystkie z tych odpowiedzi przypadną nam do gustu w równym stopniu – nie to chyba było zamiarem twórców, ale w ogólnym rozrachunku kapitan „Silvany” Alex zaczyna sprawiać wrażenie postaci stosunkowo mało ciekawej, „napędzanej” przez motywację trochę zbyt prostą, jak na to, co mogło się wydawać na początku. Interesująco natomiast odnajduje się w nowej roli Sophia, warto też zacząć dokładniej śledzić poczynania Dio, którego wątek zaczyna nabierać coraz większego znaczenia.

Trudno powiedzieć, czy to wina mojego monitora, ale w niektórych scenach zauważyłam lekkie „migotanie” – zmiany jasności. Poza tym kontrast pozostaje przyzwoity, podobnie jak ostrość – przynajmniej taka, jakiej można wymagać od wersji DVD. Tłumaczenie przeżywa bez zmian górki i dołki, trudno też nie zauważyć, że najwięcej literówek trafia się w nazwach własnych, gdzie najłatwiej je przeoczyć. Nadal też Guildia występuje opcjonalnie jako Gildia – zamiana byłaby pożądana, ale pojedyncze wystąpienia tej drugiej formy świadczą niestety o tym, że to przypadkowy błąd, a nie celowa zmiana. W dobrym przekładzie zdarzają się z kolei zgrzyty, zarówno dotyczące pisowni („nie łatwo” i „nie dobrze”), jak i składni („od zawsze nie wahałeś się” zamiast „nigdy nie wahałeś się”). Niezamierzony komizm wprowadziła także (śmiertelnie poważna skądinąd) scena, w której cesarz oznajmia sprzeciwiającemu się mu dostojnikowi „odbędziesz areszt domowy” – to brzmi praktycznie jak „masz szlaban”, a drobna zmiana w rodzaju „zostajesz skazany” lub coś w tym rodzaju zdecydowanie poprawiłaby wymowę sceny.

Literówki wkradły się także do dodatków na płycie. Podobnie jak w poprzednich woluminach – udało się uniknąć enigmatycznej etykietki „O filmie”, zastępując ją bardziej znaczącymi nazwami działów, a do tego rozbijając różne tematycznie kwestie na dwie grupy. Pierwszą jest (mieszcząca się niestety na jednym ekranie) „Silvana” – szczegółowy opis parametrów technicznych tego potężnego okrętu. Drugą – teksty piosenek, których niestety pochwalić nie mogę. O ile sam pomysł jest dobry, wykonanie praktycznie przekreśla jakąkolwiek użyteczność tego działu. Teksty, najpierw oryginalny, potem polski przekład, zbite są w jednolite akapity, przez co nie sposób stwierdzić, jaki kawałek oryginału odpowiada jakiemu kawałkowi przekładu. Co gorsza, wspomniana wyżej literówka zakradła się w najbardziej widoczne możliwe miejsce – czołówka jest podpisana jako „Claud Age Symphony” zamiast „Cloud Age Symphony”, a z samego tłumaczenia zniknęło słówko „podniebnej”, zostawiając tajemniczą „symfonię ery” (w wersji pojawiającej się w czołówce odcinków wszystko jest prawidłowo). Na pociechę pozostaje popatrzeć na okładkę woluminu, przedstawiającą jedno z najbardziej rozpowszechnionych i powielonych na licznych tapetach ujęć – Alexa i Sophię na tle wznoszącej się triumfalnie ponad chmury „Silvany”.

Avellana, 12 marca 2010
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Last Exile vol. 1 Anime Gate 2010
1 Last Exile - Wersja Kolekcjonerska Anime Gate 2010
2 Last Exile vol. 2 Anime Gate 2010
3 Last Exile vol. 3 Anime Gate 2010
4 Last Exile vol. 4 Anime Gate 2010