Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 8/10 grafika: 8/10
fabuła: 8/10 muzyka: 9/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 12 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,17

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 396
Średnia: 6,92
σ=1,91

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Miya-chan)

Wylosuj ponownieTop 10

Gravitation

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 2000
Czas trwania: 13×22 min
Tytuły alternatywne:
  • グラビテーション
Tytuły powiązane:
Gatunki: Komedia, Romans
Postaci: Artyści; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Realizm, Shounen-ai/yaoi
zrzutka

Co powstanie, gdy wrzuci się do jednego wora mnóstwo humoru, niezłą muzykę i dwóch kompletnie niepasujących do siebie bohaterów? Popularna seria shounen­‑ai, która potrafi przyciągnąć nie tylko fanów gatunku…

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

O czym konkretnie traktuje to anime, poza tym, że bez wątpienia o miłości? O tym, jak wypromować zespół muzyczny, który, choć ma potencjał, często stwarza problemy. Frontman grupy o wymownej nazwie Bad Luck, żywiołowy Shuichi, nie wydaje się poważnie podchodzić do swojej roli i nawet jego najlepszy przyjaciel, gitarzysta Hiroshi, ma trudności ze zmobilizowaniem go… Obaj marzą, by dorównać swoim idolom – nieistniejącej już grupie Nittle Grasper – jednak na razie doprowadzają swojego (i tak już zestresowanego) producenta do potoków łez. W dodatku Shuichi ciągle zalega z tekstem piosenki – może potrzebne mu natchnienie, jakaś muza? Powoli, acz skutecznie, Hiro wyciąga z kolegi przyczynę problemów. Otóż gdy Shuichi przechadzał się wieczorem po parku w poszukiwaniu weny, napotkał jakiegoś nieprzyjemnego typa, który bezlitośnie skrytykował jego piosenkę… Typ zostaje zidentyfikowany jako Eiri Yuki, autor poczytnych romansów. No dobrze, niech sobie ma zdolności literackie, ale czy to daje mu podstawy do wygłaszania tak ostrych sądów?! Shuichi postanawia odnaleźć Yukiego i udowodnić mu, że jednak ma talent. Ale czy tylko gniew powoduje, że chłopak wciąż wraca myślami do tamtego wieczoru? Co z tego wyniknie?

Gravitation to pełna humoru opowieść o przyciąganiu się przeciwieństw. Wylewny, hałaśliwy Shuichi i chłodny, niezbyt sympatyczny Yuki teoretycznie nie powinni mieć ze sobą nic wspólnego. Tymczasem wokalista Bad Luck jest gotów zrobić wszystko, by zatrzymać swój obiekt westchnień przy sobie (co niekiedy przynosi odwrotne skutki). W dodatku od temperatury relacji z Yukim zależy jego wydajność w pracy, dlatego jego częste huśtawki nastrojów przyprawiają resztę zespołu o załamanie. Ale fabuła nie kręci się tylko wokół spraw sercowych głównych bohaterów. Przez serię przewija się cała gama interesujących postaci – menadżer o niekonwencjonalnych metodach działania (małe skandaliki i wielkie giwery), zawzięty na Bad Luck lider konkurencyjnej grupy, czy też dawny wokalista Nittle Grasper z nieodłącznym różowym króliczkiem, to tylko niektórzy z nich. Są też tajemnice… Największa z nich jest związana z przeszłością Yukiego, a jej odkrycie pozwala zrozumieć, dlaczego pisarz jest tak chłodny dla najbliższych mu osób. Można by narzekać, że ten wątek jest zbyt poważny, jak na takie lekkie anime, ale czy Shuichi pozwoli swojemu wybrankowi na wieczne rozpamiętywanie tego, co zdarzyło się kilka lat wcześniej?

Technicznie seria przedstawia się ładnie – sympatyczne projekty postaci, żywe kolory i muzyka, która zasługuje na uwagę. Ponieważ Gravitation opowiada o zespole muzycznym (nawet więcej niż jednym), można tu usłyszeć wpadające w ucho pop­‑rockowe piosenki. Szkoda tylko, że na koncertach powtarzane są ciągle te same utwory, podczas gdy inne przewijają się tylko w tle… Fabuła jest dość nieprzewidywalna, a odcinki kończą się w takich momentach, że widz nie może się doczekać, by zobaczyć, co będzie dalej. I chociaż Gravitation ma dwa razy mniej odcinków niż wiele innych serii anime, nie wydaje się za krótka. Za długa zresztą też nie. Dla miłośników shounen­‑ai pozycja obowiązkowa, ale inni również znajdą tam coś dla siebie, chyba że naprawdę nie mogą patrzeć na całujących się facetów. Grawitacja – to coś, co przyciąga nie tylko głównych bohaterów do siebie, nie tylko publiczność do Bad Luck, ale i widzów do tego anime.

Miya-chan, 9 września 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Studio DEEN
Autor: Maki Murakami
Projekt: Miho Shimogasa
Reżyser: Bob Shirahata
Scenariusz: Akemi Omode, Mamiko Ikeda, Michiko Yokote
Muzyka: Daisuke Asakura

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Gravitation vol. 1 Anime Virtual 2005
2 Gravitation vol. 2 Anime Virtual 2005
3 Gravitation vol. 3 Anime Virtual 2005
4 Gravitation vol. 4 Anime Virtual 2005

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Gravitation: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl