Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
grafika: 4/10
muzyka: 8/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 4 Zobacz jak ocenili
Średnia: 8,00

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 13
Średnia: 7,77
σ=0,89

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Hi no Tori

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 2004
Czas trwania: 13×25 min
Tytuły alternatywne:
  • Phoenix
  • 火の鳥
Rating: Przemoc; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Przeszłość, Przyszłość
zrzutka

Hi no tori, ognisty ptak – żar­‑ptak z ruskich bylin, feniks z legend egipskich i wschodnich – symbol życia i nieśmiertelności. Przewodnik po czasie i przestrzeni, po opowieści o ludzkich pragnieniach i dążeniach.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Trudno byłoby streścić to anime: fabuła podzielona jest na pięć odrębnych historii. Pierwsza z nich – Świt – rozgrywa się w czasach legendarnego państwa Yamatai, rządzonego przez królową­‑kapłankę Himiko. Druga, Odrodzenie, ma miejsce w dalekiej przyszłości, gdy wszelkie życie na Ziemi wymiera, a człowiek usiłuje temu zapobiec. Akcja Dziwadeł toczy się w bliżej niesprecyzowanym średniowieczu, a Słońce osadzone jest w VII w. n.e., w okresie wkraczania i umacniania się buddyzmu w Japonii. Wreszcie ostatnia opowieść, Przyszłość, rozpoczyna się na spustoszonej Ziemi, w XXXV wieku…

Motywem łączącym wszystkie części jest właśnie ognisty ptak, feniks, symbol nieśmiertelności, której poszukują bohaterowie. Nieśmiertelności dosłownej, jaką daje wypicie jego krwi, albo po prostu przetrwania rasy ludzkiej, przetrwania życia… Czy jednak takiej nieśmiertelności wolno szukać? I czy warto? Czy życie samo w sobie nie jest nieśmiertelne, a śmierć i zmiany nie są po prostu nieodłącznie wpisane w jego cykl? Seria stawia niełatwe pytanie i nie udziela na nie wygodnych i uspokajających odpowiedzi.

Hi no Tori mocno zaskakuje od strony wizualnej. Tu kluczem do zrozumienia jest fakt, że manga, na podstawie której został nakręcony, zaczęła wychodzić w latach pięćdziesiątych. Stąd kreska jest, delikatnie mówiąc, oryginalna. Robi wrażenie Disneya, skrzyżowanego ze znanymi niektórym z kanału Polonia1 seriami anime z lat siedemdziesiątych. Z tym, że całość utrzymana jest w żywych kolorach, tła pełne są szczegółów, a animacja jest płynna i wzbogacona o efekty komputerowe. Piszę o tym dlatego, że przypuszczam, że wiele osób może z tego powodu „odpaść” od tej ciekawej serii. Natomiast muzyka – szczególnie kompozycja w czołówce – jest naprawdę imponująca.

Znacznie bardziej przekonująco wypadają epizody osadzone w przeszłości – przyszłość z tej wizji jest mocno przestarzała i naiwna w koncepcji. Całość jednak zawiera przesłanie, które nadal jest aktualne – i gorzką lekcję, że nie można pragnąć zbyt wiele i że marzenia czasem spełniają się nie tak, jak byśmy chcieli… Mimo „cukierkowego” chwilami rysunku (szczególnie dotyczy to samego feniksa i innych zwierząt) seria jest zdecydowanie mroczna.

Jest to typowe anime dla amatorów. Młodszych widzów może zrazić brutalność niektórych scen i w sumie przygnębiający klimat, starszych – archaiczna kreska i „baśniowość” samego pomysłu. Jednak dla osób myślących i poszukujących rzeczy niebanalnych, Hi no Tori z pewnością będzie odpowiednią pozycją.

Avellana, 29 września 2004

Recenzje alternatywne

  • Grisznak - 8 września 2009
    Ocena: 8/10

    „Człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać” (Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze) więcej >>>

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Tezuka Production
Autor: Osamu Tezuka
Projekt: Akio Sugino
Reżyser: Ryousuke Takahashi
Muzyka: Hidekazu Uchiike, Yuuji Nomi