Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Samurai Champloo

Samurai Champloo vol. 1
Nośnik: DVD
Wydawca: Anime Gate
Data wydania: 14.06.2007
Odcinki: 1-6
Czas trwania: 140 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: nieprzewijalne pasmo reklam, informacje o filmie, zwiastuny, pocztówka
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Gdy na początku swego istnienia Anime­‑Gate wydawało tylko filmy i OAV, narzekano, że zaniedbywane są seriale. Ostatnio trochę się zmieniło i od pewnego czasu firma wypuszcza same serie, co znowu jest powodem do narzekań. Jakby jednak nie patrzeć, dzięki temu w ubiegłych miesiącach pojawiły się na naszym rynku dwa rewelacyjne tytuły – świeżutkie Ergo Proxy, ubiegłoroczny hit, oraz Samurai Champloo, którego polską premierową emisję niedawno zakończył Canal+. Teraz już bez zbędnego owijania w bawełnę pokrótce opiszę, jak prezentuje się pierwsza płyta ze wspomnianym „Samurajem”.

Anime­‑Gate nie zrezygnowało ze swoich denerwujących praktyk, serwując nam przed seansem kilka minut reklam, których nie można przewinąć oraz menu, które domyślnie pokazuje się dopiero po zakończeniu ostatniego odcinka. To już poniekąd wizytówka Anime­‑Gate, więc nie warto dłużej się nad tym rozwodzić.

Pierwszą rzeczą, którą zauważyłem po rozpoczęciu seansu, jest w miarę dobra jakość obrazu. Poprzednio bywało z tym różnie, ale teraz należy się pochwała – obraz jest czysty i ostry, a chociaż miejscami traci na jakości, nie są to zgrzyty na tyle poważne, by zepsuć przyjemność oglądania. Być może wzięto pod uwagę zgryźliwe komentarze, które pojawiły się na forum Anime­‑Gate po żenująco słabym pod względem graficznym wydaniu Kapłanek przeklętych dni?

Bez zarzutu prezentuje się udźwiękowienie, co jest ważne przy tytule takim jak Samurai Champloo, w którym muzyka odgrywa dość specyficzną rolę. Jak zwykle wybrać możemy dwie ścieżki – oryginalną japońską bądź polską z lektorem. Osobiście preferuję oryginalny dźwięk, ale uczciwie należy przyznać, że lektor sprawuje się prawie bez zarzutu (pomijam to, że bardzo denerwuje mnie jego zupełnie pozbawiony emocji głos). W każdym odcinku uparcie przekręca imię reżysera, mówiąc śićiniro, podczas gdy ten nazywa się Shinichirō. Trochę śmieszy mnie też tytuł, który w jego ustach brzmi samuraj szamplu, ale może tak akurat jest poprawnie? Poza tym nie mam większych zastrzeżeń.

Narzekać mogę za to na stronę językową. Już w samym opisie na okładce pojawia się kilka błędów, takich jak szwankująca interpunkcja czy błędna odmiana słowa „freestyle”. Jeszcze gorzej wyglądają napisy do samego filmu, w których brakuje mnóstwa przecinków. Jakość tłumaczenia jest moim zdaniem zadowalająca, chociaż – jako że nie znam języka japońskiego – opieram to stwierdzenie jedynie na podstawie porównania z wersją fanowską oraz dubbingowaną na język angielski. Pojawiło się trochę uproszczeń, np. słowo daimyō zastąpiono „federalnym zarządcą”, a rōnina – „bezpańskim samurajem”. Osobiście uważam, że na pochwałę zasługuje wplecenie do dialogów kilku wulgaryzmów, które dobrze pasują do tej serii.

Dodatki są bardzo skromne. Te dotyczące filmu ograniczają się prawie wyłącznie do informacji tekstowych. Samurajski miks to krótka informacja o tytule serialu oraz jego szeroko rozumianej różnorodności. O zawartości pozostałych tekstów mówią same ich nazwy – O filmie, Bohaterowie, Historical fiction. W tych tekstach także nie najlepiej jest z interpunkcją, pojawiają się również inne kwiatki – np. dowiemy się z nich, że istnieje coś takiego jak „skracz” czy „finalny finał”. Ostatnim dodatkiem związanym z serialem jest trzydziestosekundowy, niezbyt ciekawy zwiastun. Poza tym na płycie standardowo znalazły się zwiastuny innych filmów Anime­‑Gate oraz katalog filmów Visionu i Vision Music.

Mimo że pierwsza płyta nie powala pod względem wydania, warto czekać na pozostałe trzy. Liczę na to, że znajdą się na nich bardziej wartościowe dodatki. A nawet jeśli nie, Samurai Champloo to i tak anime, które bez względu na nie warto mieć w swojej kolekcji.

Pottero, 10 lipca 2007
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Samurai Champloo vol. 1 Anime Gate 2007
2 Samurai Champloo vol. 2 Anime Gate 2007
3 Samurai Champloo vol. 3 Anime Gate 2007
4 Samurai Champloo vol. 4 Anime Gate 2008