Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

3/10
postaci: 3/10 grafika: 5/10
fabuła: 2/10 muzyka: 4/10

Ocena redakcji

3/10
Głosów: 2 Zobacz jak ocenili
Średnia: 3,00

Ocena czytelników

4/10
Głosów: 2
Średnia: 4,5
σ=0,5

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Grisznak)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Idol Fight Suchie-Pai 2

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 1996
Czas trwania: 28 min
Tytuły alternatywne:
  • アイドルファイト スーチーパイ2
Gatunki: Komedia
zrzutka

Animowana adaptacja erotycznego madżonga? Spokojnie, Japończycy nie takie rzeczy już tworzyli…

Dodaj do: Wykop Wykop.pl
Ogryzek dodany przez: FifiHyuga

Recenzja / Opis

Raz na sto lat na Ziemi pojawiają się magiczne przedmioty, dzięki którym możliwe jest zrealizowanie marzeń tych, którzy będą mieli szczęście je zdobyć. Dotarcie do nich nie jest jednak proste, a ten, kto je dostanie w ręce, może ulec ich mocy i zostać opętany. Pod koniec XX wieku pojawiły się po raz kolejny. Ich moc przyciąga piątkę dziewcząt, z których każda jest pod jakimś względem niezwykła. Mamy więc typową mahou shoujo, która nocami ugania się za demonami, mamy kosmitkę, która usiłuje przetrwać na Ziemi pod postacią idolki, mamy robodziewczynę pracującą jako robotnik budowlany, mamy catgirla z obsesją na punkcie ziemskich strojów oraz maltretowaną przez swojego pana służącą, która pod wpływem emocji zmienia się w królową sado­‑maso. Każda z nich ma jakieś pragnienie i aby je spełnić, musi zdobyć obdarzone magiczną mocą smocze kul… znaczy, kamienie do madżonga.

Ta półgodzinna OAV­‑ka to w zasadzie nie tyle samodzielna produkcja, ile dodatek do bardzo popularnego w swoim czasie cyklu gier konsolowych. Oczywiście sam madżong to za mało, by gra stała się popularna, zatem dorzucono do niego historyjkę (głupią jak but, ale jednak…) i wprowadzono postaci narysowane przez popularnego mangakę – Kenichiego Sonodę. Całość zapakowano w pudełka i wypuszczono na różne konsole, co trwa zresztą do dziś, bo kolejne odsłony cyklu ukazują się także na platformy najnowszej generacji – Nintendo DS i PSP. A że w latach 90. kręcono animowane dodatki do całej masy dziwnych rzeczy, także Idol Fight Suchie­‑Pai 2 doczekało się czegoś podobnego. I oto rezultat…

Od razu powiem – anime jest krótkie, głupie jak but i sprawia wrażenie wyrwanej z kontekstu historyjki. Widz nie za bardzo wie, co i jak, zwłaszcza jeśli chodzi o bohaterki. Każda dostaje kilka minut wprowadzenia (które w sumie zajmują 2/3 odcinka) po czym mamy bijatykę. Obowiązkowa porcja ecchi (acz nic przesadnie zdrożonego – to nie gra…), niezbyt wysokich lotów humor i to w zasadzie wszystko. Niespełna trzydziestominutowy epizodzik, który bardziej by pasował jako zestaw animacji do gry. I na dobrą sprawę, na tym powinna się historia Idol Fight Suchie­‑Pai 2 skończyć, ale niestety, wydano to jako anime. Po co? Ano po to, żeby promować gierkę i wyciągnąć jeszcze kilka jenów od fanów.

Idol Fight Suchie­‑Pai 2 ma nawet zadatki na średniej klasy anime – pod warunkiem, że zrobiono by normalną serię. Upchnięcie wszystkiego w tych nieszczęsnych trzydziestu minutach daje widzowi jasno do zrozumienia, że na przyzwoitą produkcję raczej nie ma co liczyć. Animacja ta jest bowiem tylko kolejnym odpryskiem franczyzy, podobnie jak mangi czy słuchowiska radiowe związane z Idol Fight Suchie­‑Pai 2. A że żadna z gier, o ile mi wiadomo, nie ukazała się poza Japonią, to i trudno traktować to anime inaczej niż jako przydługą reklamę niedostępnego produktu.

Jak wspomniałem, projekty postaci stworzył Kenichi Sonoda, co ponoć walnie przyczyniło się do popularności gry. Cóż, patrząc na efekt, mam wrażenie, że tutaj jednak pan Sonoda odwalił płatną chałturę, nie mogąc i tak wykazać się w tym, w czym jest najlepszy – czyli w superdokładnym rysowaniu broni i pojazdów. Projekty postaci w Idol Fight Suchie­‑Pai 2 są po prostu takie sobie, nie zapadają szczególnie w pamięć na tle całej masy podobnych. O kwestiach charakterologicznych przez grzeczność nie wspomnę. Ciekawostką jest natomiast dwudziestominutowy dodatek będący relacją z imprezy promocyjnej Idol Fight Suchie­‑Pai 2, zawierający także rozmowy z seiyuu, twórcami anime i cosplayerkami oraz informacje na temat gier. Momentami ciekawsze to nawet od samego anime. Aha, finałowa piosenka należy do tych, gdzie od słodyczy zęby mogą zacząć wypadać. Ale trzeba jej oddać, że zapada w pamięć.

Idol Fight Suchie­‑Pai 2 to kolejne dziwo, jakich w latach 90. nakręcono całe mnóstwo. Takie OAV­‑ki wypuszczano wówczas taśmowo, przy okazji każdego produktu, który zdobył większą popularność. O zdecydowanej większości z nich świat zdążył już zapomnieć – i trudno nad tym nawet specjalnie ubolewać. Z racji krótkiego czasu trwania wydawano je także chętnie poza Japonią – tak też było z Idol Fight Suchie­‑Pai 2 i pewnie gdyby nie to, nigdy byśmy nawet o tym anime nie usłyszeli. Dziś to w zasadzie ciekawostka dla najbardziej zagorzałych fanów twórczości Kenichiego Sonody.

Grisznak, 27 maja 2011

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: DARTS, Doumu
Projekt: Hiroko Kazui, Ken'ichi Sonoda
Reżyser: Yasunori Ide
Scenariusz: Yasunori Ide
Muzyka: Fumitaka Anzai