Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

10/10
postaci: 8/10 grafika: 10/10
fabuła: 9/10 muzyka: 9/10

Ocena redakcji

9/10
Głosów: 30 Zobacz jak ocenili
Średnia: 8,87

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 606
Średnia: 8,33
σ=1,37

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Piotrek)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Laputa – podniebny zamek

Rodzaj produkcji: film (Japonia)
Rok wydania: 1986
Czas trwania: 124 min
Tytuły alternatywne:
  • Castle in the Sky
  • Tenkuu no Shiro Laputa
  • 天空の城ラピュタ
Widownia: Kodomo; Miejsce: Świat alternatywny
zrzutka

Poszukiwania legendarnego latającego zamczyska i ukrytych w nim skarbów. Piękna awanturnicza baśń spod znaku Studia Ghibli.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Ghibli – na tym jednym słowie mógłbym zakończyć recenzję tego dzieła, bowiem każdy, kto choć raz zetknął się z ich twórczością, wie, czego się spodziewać. Otrzymujemy więc kolejny piękny film familijny, tym razem osadzony w realiach stylizowanych na Europę z początków XX wieku, z okresu poprzedzającego pierwszą wojnę światową. W niewielkim, górniczym miasteczku mieszka samotnie chłopiec imieniem Pazu. Pewnego dnia na jego oczach z nieba spada spowita tajemniczym błękitnym światłem dziewczynka. Gdy chłopiec postanawia się nią zaopiekować, nie wie jeszcze, że w jego ręce trafił klucz do legendarnego latającego zamczyska o nazwie Laputa, którego poszukują zarówno powietrzni piraci, jak i wojskowi, żądni ukrytego w nim złota i militarnych technologii.

Film jest awanturniczą baśnią, którą można bezpiecznie pokazać zarówno rodzicom, jak i młodszemu rodzeństwu. Mimo żywej akcji nie ma w nim brutalności czy przemocy, a tym bardziej erotyki, więc żaden z widzów nie powinien poczuć się zgorszony. Fabuła jest tak skonstruowana, że młodszy widz powinien ją bez trudu przyswoić, a i starsi nie powinni się nudzić przed ekranem. Podobnie jak inne dzieła Studia Ghibli (bo to, co tworzy to studio inaczej niż dziełem sztuki nazwać się nie da), także i Laputa zawiera wyraźne pacyfistyczne przesłanie i morał, którego brakuje w wielu współczesnych produkcjach dla najmłodszych.

O stronie technicznej także nie można powiedzieć złego słowa. Wprawdzie film jest pozbawiony szczytowych osiągnięć współczesnej animacji, komputerowych efektów i innych bajerów, stanowi jednak żywy dowód na to, że nawet najdoskonalsze narzędzia nie zastąpią utalentowanych i zdolnych rysowników. Naprawdę szkoda, że pojedyncze kadry nie są w stanie oddać w pełni perfekcji wykonania przedstawianych na nich scen. To trzeba zobaczyć w ruchu i w większym oknie. Wszystkie scenerie zachwycają swym pięknem, bogactwem szczegółów i doborem kolorów. Wydaje mi się, że kreska momentami nawiązuje nieco do bardzo wczesnych produkcji Disneya, z czasów, gdy animacja dopiero raczkowała. Widać to zwłaszcza podczas bójki między piratami a górnikami z miasteczka, w którym mieszka Pazu. Sekwencje ruchów powtarzają się z niezwykłą dokładnością, tak samo jak w pierwszych Myszkach Miki. Delikatna muzyka jest bardzo dobrze dobrana, może nie ma utworu, który jakoś specjalnie wpadałby w ucho, lecz całość idealnie podkreśla nastrój i wydźwięk kolejnych scen.

Ten film należy do kategorii wręcz obowiązkowych. Piękna, fascynująca i zarazem mądra baśń na pewno zasługuje, by ją obejrzeć. Polecałbym ją każdemu, zwłaszcza zaś osobom planującym oglądać anime w gronie rodzinnym. Chyba nie ma kategorii wiekowej, której nie przypadłby on do gustu – należy do tych, które wręcz muszą się podobać. Śmiało stawiam najwyższe noty.

Zegarmistrz, 21 lutego 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Studio Ghibli
Autor: Hayao Miyazaki
Reżyser: Hayao Miyazaki
Scenariusz: Hayao Miyazaki
Muzyka: Joe Hisaishi

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Laputa - podniebny zamek Monolith Video 2007

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Laputa – podniebny zamek - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl
Laputa – podniebny zamek: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl