Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 6/10 grafika: 7/10
fabuła: 7/10 muzyka: 9/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 20 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,20

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 294
Średnia: 6,57
σ=1,73

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Bezimienny)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Appleseed

Rodzaj produkcji: film (Japonia)
Rok wydania: 2004
Czas trwania: 103 min
Tytuły alternatywne:
  • アップルシード
zrzutka

Pierwsze anime w pełni zrobione grafiką 3D, a przy tym odgrzane danie sprzed 20 lat.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Jest rok 2137. Ziemię spustoszyła trzecia wojna światowa, a miasta zamieniły się w stosy ruin. Jednak wśród tego całego rozgardiaszu istnieje jedno miejsce, które może stać się zalążkiem nowego porządku. Olimp to wspaniale wyglądająca wielka metropolia, gdzie ludzie koegzystują z nową rasą – bioroidami, czyli sztucznie wyhodowanymi ludźmi, pozbawionymi funkcji rozrodczych. Miasto to jest zarządzane przez radę starszych, którzy prowadzą ciągły dialog z Gaią – komputerem, który kontroluje tę społeczność.

Jak to zwykle w filmie bywa, musi pojawić się również jakiś bohater. W tym przypadku jest to Deunan Knute – słynna kobieta żołnierz, która siłą zostaje sprowadzona z pola walki właśnie do Olimpu, gdzie ma zostać włączona do jednostki ochrony miasta, E.S.W.A.T. Wszystko zaczyna się jednak komplikować, gdy następuje niszczycielski atak na struktury mające za zadanie przedłużać życie bioroidów…

Pomimo że powyższy opis może się wydawać dość zagmatwany, fabuła jest bardzo przejrzysta i całkiem zgrabna. Niestety, w tej chwili przesłanie filmu sprowadza się do ukazania po raz n­‑ty bezsensu wojny – choć trzeba wziąć pod uwagę, że jest to adaptacja mangi z 1985 roku, kiedy zagrożenie wojną globalną było całkiem realne. Ogólnie pozytywne wrażenie psuje niestety parę niedociągnięć, ale nie ma sensu wymagać od tej produkcji pełnego realizmu.

Głównymi bohaterami filmu są wspomniana już wcześniej przeze mnie Deunan Knute oraz Briareos – jej dawny kochanek, który stracił ciało i obecnie funkcjonuje w postaci cyborga z ludzkim mózgiem. Na pochwałę na pewno zasługuje wiarygodna postać Deunan, na której przykładzie widać, jak trudno z człowieka wykorzenić stare przyzwyczajenia z pola bitwy – jest ona bowiem gotowa nawet największe wygody zamienić na to, co dla niej jest pewne i bezpieczne. Bardzo dobrze została także przedstawiona jej relacja z Briareosem i wizja spotkania dwójki kochanków po latach. Jednak i tutaj widać pewne niedociągnięcia, które jednak pojawiają się dopiero w drugiej połowie filmu, więc opisując je, zepsułbym potencjalnym widzom frajdę z oglądania.

Grafika stanowić miała główną atrakcję tej produkcji, gdyż jest to pierwsze anime, stworzone całkowicie przy pomocy renderowania 3D. Jednakże widz już po obejrzeniu pierwszej lepszej postaci może stwierdzić, że twórcom nie udało się osiągnąć zadowalającego efektu. Koszmarne cieniowanie i włosy wyglądające jak dredy (inaczej nie można nazwać kilkudziesięciu grubych kosmyków) działały na mnie odpychająco przez cały czas trwania filmu. Jak bowiem można wytłumaczyć, że twórcy zdecydowali się przedstawić cieniowanie twarzy przy pomocy trzech różnych barw, bez żadnych tonów przejściowych? Na szczęście wady grafiki kończą się na projektach postaci, a reszta wygląda już znakomicie – przepiękny widok Olimpu z lotu ptaka, projekty wszelkich robotów, Gaia oraz Briareos potrafią zachwycić widza. Niezwykle efektownie wyglądają także ukazane pod koniec filmu kroczące maszyny. Jednym słowem, grafika byłaby po prostu przecudna, gdyby nie wygląd postaci.

Muzyka była tym elementem, który najbardziej mnie zaskoczył – pozytywnie. Zespół Boom Boom Satelite, odpowiedzialny za większość utworów, pokazał najwyższą klasę i sprawił, że można byłoby nawet obejrzeć cały film tylko i wyłącznie dla ścieżki dźwiękowej. Ich kompozycje były bardzo dobrze dobrane do tego, co działo się na ekranie. Reszta ścieżki dźwiękowej, mająca za zadanie podkreślać niektóre momenty spokojną, lekką i wyciszoną muzyką, aż tak bardzo nie zachwycała, ale Boom Boom Satelite naprawdę mogą oczarować widza.

Nie przepadam za filmami science­‑fiction i zdarzało się, że tego typu produkcje były w stanie zanudzić mnie na śmierć. Appleseed nie wywołał we mnie obrzydzenia i nie sprawił, że zasypiałem przed ekranem – nawet wówczas, gdy oglądałem ten film po raz drugi.

Mecenas, 30 stycznia 2006

Recenzje alternatywne

  • Ysengrinn - 17 marca 2005
    Ocena: 7/10

    Krok milowy pod względem grafiki. Odgrzewany postapokaliptyczny kotlet w egzotycznym sosie. więcej >>>

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: TOHO
Autor: Masamune Shirow
Projekt: Masaki Yamada, Takeshi Takakura
Reżyser: Shinji Aramaki
Scenariusz: Haruka Handa, Tsutomu Kamishiro
Muzyka: Ryuuichi Sakamoto

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Appleseed DVD Anime Gate 2005
1 Appleseed VCD Anime Gate 2005

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Appleseed - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl
Appleseed — recenzja na Anime Forever Nieoficjalny pl