Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

5/10
postaci: 6/10 grafika: 5/10
fabuła: 6/10 muzyka: 4/10

Ocena redakcji

5/10
Głosów: 3 Zobacz jak ocenili
Średnia: 5,33

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 18
Średnia: 6,72
σ=1,28

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Fire Tripper

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 1985
Czas trwania: 50 min
Tytuły alternatywne:
  • 炎トリッパー
Tytuły powiązane:
Gatunki: Fantasy, Romans
Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Przeszłość, Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Uczennica liceum nagle zostaje przeniesiona 500 lat w przeszłość… Zaraz, czy ta seria nie nazywała się jakoś inaczej?

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

W pierwszych scenach oglądamy atak bandytów na wioskę. W płonącej chacie zostaje uwięziona mała dziewczynka. Jej brat, Shukomaru, próbuje przedrzeć się przez ogień, jednak na jego oczach płonąca belka spada na dziecko… Które nagle znika.

We współczesnej Japonii dziewczyna imieniem Suzuko wraca ze szkoły. Po drodze spotyka synka sąsiadki, którego postanawia odprowadzić do domu. Jednakże gdy przechodzą obok gigantycznych zbiorników z gazem, jeden z nich eksploduje. Suzuko budzi się na opustoszałym polu bitwy. Przed napaścią bandytów ratuje ją młody chłopak imieniem Shukomaru… Gdzie i dlaczego się znalazła?

Dla osób znających twórczość Rumiko Takahashi nieuniknione będą skojarzenia ze znacznie nowszą serią, zatytułowaną Inuyasha. Mimo wszystko trudno powiedzieć, by jedna z jej pierwszych animacji – Fire Tripper – miała coś wspólnego z tym pomysłem, oprócz samej podróży w czasie i wieku, w który trafia bohaterka. Suzuko i Shukomaru w najmniejszym stopniu nie przypominają tamtej pary bohaterów – Kagome i Inuyashy.

Opowiedziana historia zamyka się zgrabnie w 50 minutach, co jest warte uwagi – większość tego typu OAVek ma otwarte zakończenie bez jakiejkolwiek konkluzji. Fabuła jest prosta i (przynajmniej dla mnie) dość szybko całkowicie przewidywalna, ale romantyczny wątek został zgrabnie poprowadzony. Od takiego drobiazgu trudno wymagać szczególnej kompletności i konsekwencji, jednak trochę razi, że podróż w czasie nie jest tu wyjaśniona nawet magią – to po prostu wygodny zabieg, pozwalający na zawiązanie akcji.

Grafika obecnie sprawia wrażenie najwyżej przeciętne i nie prezentuje sobą nic szczególnie interesującego. Kreska jest charakterystyczna dla autorki, ale poza głównymi bohaterami wszyscy ludzie są rysowani jak typowe „postaci drugoplanowe”, nie wyróżniające się w żaden sposób wyglądem. O muzyce mogę powiedzieć, że jest – z pewnością nie jest warta zapamiętania.

Fire Tripper w swoim czasie był zapewne dość udaną historią, ale dzisiaj zainteresować może tylko fanów Rumiko Takahashi, śledzących wszystkie tytuły związane z ulubioną autorką. Dla nich te pięćdziesiąt minut na pewno nie będzie stratą czasu, sądzę jednak, że reszta świata może sobie to anime spokojnie darować.

Fire Tripper był wydany także razem z Maris the Chojo, Mermaid Forest i Laughing Target jako seria OAV zatytułowana Rumic World.

Avellana, 5 kwietnia 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Studio Pierrot
Autor: Rumiko Takahashi
Projekt: Katsumi Aoshima
Reżyser: Osamu Uemura
Scenariusz: Tomoko Konparu
Muzyka: Keiichi Oku