Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
postaci: 5/10 grafika: 7/10
fabuła: 5/10 muzyka: 6/10

Ocena redakcji

4/10
Głosów: 7 Zobacz jak ocenili
Średnia: 4,29

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 66
Średnia: 5,62
σ=2,3

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Taur, Loko)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Jubei Ninpucho: Ryuhogyoku-Hen

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 2003
Czas trwania: 13×25 min
Tytuły alternatywne:
  • 獣兵衛忍風帖「龍宝玉篇」
  • Ninja Scroll [2003]
  • Wind Ninja Chronicles: Dragon Stone Chapter
Tytuły powiązane:
Gatunki: Fantasy
Postaci: Samuraje/ninja; Rating: Przemoc; Miejsce: Japonia; Czas: Przeszłość
zrzutka

Wędrówka po feudalnej Japonii nie należy do bezpiecznych przedsięwzięć. Za każdym rogiem czają się demony i… Czemu, do diabła, nie można spokojnie pospać?!

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Ninja Scroll to telewizyjna kontynuacja przygód słynnego szermierza Jubeia, znanego z filmu pod tym samym tytułem. Bezrobotny ninja, a zarazem mistrz miecza Jubei Kibagami wędruje po średniowiecznej Japonii w poszukiwaniu pracy. Strudzony tym wyczerpującym wysiłkiem postanawia pokrzepić się drzemką. Nie jest mu jednak dane zaznać rozkoszy snu, bo oto na pobliskiej polanie dochodzi do walki między grupą dziwnie wyglądających osobników. Jubei, jak na mistrza miecza przystało, „rozczłonkowuje” swych wrogów. Jedyny ocalały uczestnik bijatyki proponuje mu pracę. Jednak Jubei, wiedziony niechęcią do zamaskowanych nieznajomych, postanawia odmówić.

Los jest jednak nieubłagany i nasz bohaterski szermierz zostaje wplątany w wojnę między dwoma klanami demonów, pragnącymi zawładnąć tajemniczym Smoczym Klejnotem i młodziutką, zagubioną dziewczyną o imieniu Shigure. Ma ona być „kapłanką światła” – cokolwiek by to nie znaczyło. Wkrótce w misją ocalenia kapłanki włączają się także tajemniczy, wiekowy mnich Dakuanem (nawiasem mówiąc, znajomy Jubeia) oraz pospolity złodziejaszek Tsubute. Nasza wesoła kompania wędruje do wioski Yagyu, co i raz nękana przez zajadłe, a zarazem dziwaczne demony…

Ninja Scroll TV nie jest produkcją najwyższych lotów, brak mu także dużej dawki brutalności i erotyki, a także mrocznego klimatu, które zadecydowały o sukcesie filmu Ninja Scroll. Fabuła ma budową prostą jak konstrukcja cepa i jest przewidywalna aż do bólu. Jednakże wydarzenia mogą przykuć uwagę na czas wystarczający do obejrzenia całego serialu. Kreska jest niezła, choć nie tak ciekawa jak w filmie, dominują raczej ciepłe kolory, a demoniczni wrogowie bohaterów, choć dziwaczni i niezwykli, są bardziej groteskowi niż przerażający. Muzyki jest stanowczo za mało i w pierwszych epizodach dominuje melodia z openingu, która – mimo że udana – nie jest w stanie zbudować klimatu.

Anime to jest przeznaczone dla znacznie szerszej publiczności niż film. Nadal raczej nie nadaje się dla dzieci – niektóre sceny są nazbyt krwawe. Fani Jubei Ninpucho będą, jak sądzę, zawiedzeni, ale całość stanowi znośną przekąskę na chwilę, gdy dopadnie nas nuda, a stan umysłu nie stymuluje do bardziej intelektualnych rozrywek.

Taur, 5 kwietnia 2005

Recenzje alternatywne

  • Aureus - 8 stycznia 2008
    Ocena: 2/10

    Gdziekolwiek pójdziesz, niebo jest niebem, ludzie – ludźmi, a głupie anime należy potępiać. Zawsze. więcej >>>

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Madhouse Studios
Autor: Yoshiaki Kawajiri
Projekt: Kunihiko Inoue, Takahiro Yoshimatsu, Yoshiaki Kawajiri
Reżyser: Tatsuo Satou
Scenariusz: Toshiki Inoue, Yoshiaki Kawajiri
Muzyka: Kitarou, Peter McEvilley

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Ninja Scroll vol. 1 Anime Virtual 2005
2 Ninja Scroll vol. 2 Anime Virtual 2005
3 Ninja Scroll vol. 3 Anime Virtual 2005
4 Ninja Scroll vol. 4 Anime Virtual 2005