Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

9/10
postaci: 8/10 grafika: 8/10
fabuła: 9/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 5 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,60

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 70
Średnia: 6,84
σ=1,6

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Give Me DELIVERANCE
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Tokyo Babylon

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 1992
Czas trwania: 2 (50 min, 55 min)
Tytuły alternatywne:
  • 東京BABYLON
Tytuły powiązane:
Postaci: Duchy, Magowie/czarownice; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Czy zastanawialiście się kiedyś, co robili niektórzy z bohaterów X, zanim zbliżył się koniec świata? To anime częściowo odpowiada na to pytanie.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Ta krótka, bo zaledwie dwuodcinkowa seria OAV opowiada o przeszłości trojga postaci ze słynnego X­‑1999 – Subaru, Seishirou oraz Hokuto. Anime powstało na podstawie mangi o tym samym tytule, którą zaczęto publikować w 1991 r. – na rok przed wydaniem pierwszego tomu X, od pewnego miejsca kontynuującego wątki Tokyo Babylon. Mimo iż OAV zawiera jedynie wycinek fabuły mangi, to, co pozostawiono, zrealizowano w sposób mistrzowski.

Akcja obu części dzieje się siedem lat przed zdarzeniami zaprezentowanymi w X. Subaru Sumeragi, jego siostra Hokuto oraz ich przyjaciel – weterynarz Seishirou stanowią trójkę bliskich przyjaciół. Kochające rodzeństwo wyróżnia się nieco spomiędzy przeciętnych śmiertelników. Subaru jest bowiem najmłodszym dziedzicem klanu Sumeragi – rodu potężnych czarowników, od stuleci chroniących Japonię przed działaniem sił nie z tego świata. W praktyce oznacza to, że młody Subaru zarabia na życie jako połączenie medium i egzorcysty do wynajęcia.

Każdy z filmów stanowi oddzielną, zamkniętą całość. W obu przypadkach jest to jakaś zagadka, tajemnica, którą przyszło rozwikłać Subaru. I choć za każdym razem biorą w tym udział siły nadprzyrodzone, nie jest to typowa historia typu „dzielny bohater mierzy się z demonami z innego wymiaru”. To bardziej kryminał, gdzie Subaru wciela się w rolę detektywa poszukującego śladów – zarówno zupełnie zwyczajnych, jak i takich o nadprzyrodzonej naturze – które pomogą mu znaleźć rozwiązanie zagadki. Więcej na temat fabuły nie będę tutaj zdradzał, powiem tyle, że pod tym względem Tokyo Babylon nie da się nic zarzucić.

Graficznie, mimo że nie najnowsza, seria stoi na bardzo wysokim poziomie. Mamy tu szczegółowe, dopracowane tła, rozbudowany światłocień i efektowne sceny walk.

Anime mogę z czystym sercem polecić zarówno fanom X, którzy z pewnością chętnie dowiedzą się czegoś więcej o znanych sobie postaciach, jak i tym, którym wzmiankowany X się nie spodobał – klimat jest na tyle inny od apokaliptycznego X, że warto dać Tokyo Babylon szansę.

To anime było początkowo wydane jako dwie oddzielne jednoodcinkowe OAV, odpowiednio w roku 1992 i 1994, zatytułowane Tokyo Babylon i Tokyo Babylon 2.

Xeniph, 5 kwietnia 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Madhouse Studios
Autor: CLAMP
Projekt: Kumiko Takahashi
Reżyser: Kouichi Chigira
Scenariusz: Hiroaki Jinno, Tatsuhiko Urahata
Muzyka: Toshiyuki Honda

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Tokyo Babylon - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl