Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Komentarze

C: The Money of Soul and Possibility Control

 • Dodaj komentarz
 • Recenzja anime
 • Avatar
  A
  Nikodemsky 2.03.2015 04:51
  Jest to bardzo dobry pomysł na serię, z realizacją, która mogłaby być przynajmniej nieco lepsza. C próbowało być czymś więcej, jednak momentami też wygląda to, jakby nie chcieli przesadzić ze złożonością idei – znowu też zaczęto upychać taką nie do końca trafną filozofię i symbolikę, przez co ciężko było odebrać wizję autorów jednoznacznie.

  Serię oglądało mi się przyjemnie do pewnego czasu – przy końcu cała ta sytuacja zaczęła robić się absurdalna.

  Zazwyczaj nie przepadam za takim typem głównych bohaterów jak tutaj – Yoga może nie był wzorem do naśladowania, czy kimś o ponadprzeciętnym IQ, jednak w tym zestawieniu podobał mi się jako „zwykła, szara postać” – po prostu chciał wieść zwykłe życie na uboczu z rodziną i nie robić sobie problemów, przy tym mocno się starając. Nie spodziewałem się również, że Msyu okaże się być taka urocza :>

  Fabularnie powiedziałbym, że jest po prostu ok – tak jak wcześniej wspominałem pomysł jest naprawdę niezły, jednak sama historia już jest nakreślona w znanych standardach – czyli bohater zapoznaje się z sytuacją, przyzwyczaja się do niej, a na końcu ratuje świat. Przerabiane setki razy i niestety za każdym razem staje się coraz mniej imponujące.

  C było naprawdę niezłe – spodziewałem się po serii czegoś więcej i chyba najbardziej właśnie od fabuły oraz wyjaśnień kilku kwestii, ponieważ reszta wydawała się być całkiem w porządku.

  Ode mnie solidne 7/10.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Dearther 3.04.2014 00:21
  Bardzo ciekawe do obejrzenia
  Widziałem to anime już 3 razy i jestem nim zachwycony (mimo że nie jest moim ulubionym anime).
  Pomysł genialny.
  Animacje ciekawe i oryginalne.
  Muzyka bardzo dobra i postaci ciekawe (zwłaszcza Mikuni i zarządca banku).
  Według mnie 10/10 wraz z rekomendacją „konieczne do obejrzenia”.
  Naprawdę rzadko widuje się anime tak głębokie, prawdziwe i w dodatku nawiązujące do świata w jakim żyjemy.

  Co do uwag.
  1) Niektórzy narzekają jakoby główny bohater był słaby… zdeczka przesada bo mimo, że no ten „jak­‑mu­‑tam” nie zapadał w pamięć to przecież w tym anime nie chodziło o niego (w końcu to nie shounen). A porównywanie go do bohatera Mirrai Nikki (też imienia gościa nie pamiętam) czy nawet bohatera kolejnego genialnego anime Neon Genesis Evangelion to spora przesada. „Charakter pozostawiał wiele do życzenia…” czy „nie wiadomo o co mu chodziło” albo może „to był student? wyglądał jak licealista”, tego typu komentarze chyba są od osób co nie oglądały zbyt uważnie. Jaki licealista ma 2 prace dorywcze? No a poza tym w anime nie jest powiedziane na którym roku jest główny bohater. Może na 1 albo 2, to by mu chyba dawało prawo do wyglądania jak licealista (dla młodszych czytelników: „Nie, po maturze nie ewoluujecie nagle w studenta pełną gębą, na to potrzeba czasu”).
  2) „Coś tam o pseudo psychologicznym bełkocie”. Ooo to tych państwa już proszę o zaprzestanie wypisywania bzdetów, bo w tym anime psychologii nie było wcale. Owszem była filozofia i to sporo oraz nawiązanie do finansów.

  Podsumowanie opinii:
  Patrząc co wiele osób pisze widzę, że mało kto załapał o czym to w ogóle było. Wiele osób zrzędzi lub wręcz bluzga hate'm nie wiedząc, że to nie wina anime a po prostu ich samych. Jeśli niektórzy dalej nie zajarzyli to wyjaśnię to krótko: „Anime nawiązuje do pieniędzy, tzn. czym są, dlaczego ludzie ich pragną i z jakim niebezpieczeństwem wiąże się oddawanie naszej przyszłości w zastaw”. No tak ale pojawia się problem, że przeciętny animeżerca o finansach wie tyle samo co o fizyce kwantowej (tj. tyle że coś takiego gdzieś na świecie istnieje, żyje i może się nawet rozmnaża). Przede wszystkim duża doza słownictwa jak biorca, asset, flacje, itp. zostały zapożyczone z terminologii finansowej i ekonomicznej, w dodatku w całkiem nieprzypadkowy sposób. Ponadto dla tych, którzy widzieli walkę bez celu to i nie wiedzą, że „oddawanie naszej przyszłości w zastaw” występuje w naszej rzeczywistości. Tak, dobrze czytasz IN REALITY, tu w Polsce na przykład albo w Ameryce (tak sobie rząd Stanów poradził z kryzysem 2008). Oczywiście nie wygląda to tak malowniczo (kolorowe kulki nie skaczą do nieba i nie spada deszcz czarnej gotówki), zazwyczaj jest to wklepanie liczb na komputerze bądź podpisanie papierka. Niby proste, ale taka pożyczka „z przyszłości” (nie ma cudów ktoś to musi kiedyś płacić)może mieć różne dziwne i nieoczekiwane skutki. Więc zanim skomentujesz jeszcze raz to anime bądź tą recenzję to obejrzyj je porządnie, tym razem z nowym podejściem i może nieco większą świadomością czym są pieniądze i jak działa świat.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  MrHybryda 21.10.2013 19:56
  Nie za dobrze
  Przerost treści nad formą
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Lycoris 12.04.2013 22:36
  Właściwie, to czemu nie...?
  Muszę przyznać, że pomysł był całkiem oryginalny, szkoda tylko, że skończyło się na samym pomyśle. Wiele wątków nie zostało rozwiniętych, wiele kwestii nie doczekało się wyjaśnienia, a wielu bohaterów nie zdołało pokazać, na co ich stać.
  Główny bohater… jak mu tam było? To niby miał być student? Wyglądał ledwie na licealistę, a jego charakter pozostawiał sporo do życzenia.
  Ciągle zastanawiam się, kliknij: ukryte 
  Dużym plusem był opening, który od razu wpadł mi w ucho i zachęcał do dalszego oglądania.
  Cóż, chociaż nie jestem tą serią jakoś przesadnie zachwycona, to i tak ją polecam, chociażby z tego powodu, że warto spróbować czegoś, co próbuje wyjść poza wyrobione schematy.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Uindo Jenna 8.11.2012 21:53
  nic szczególnego
  Szczerze mówiąc to mogło być dobre anime. Nawet chyba miało być „z drugim dnem” i „umoralniającym” przesłaniem. Niestety, coś tu nie wyszło. Zamiast dobrej,poważnej serii jest pokręcone, niezbyt logiczne coś, ze sporą dawką pseudo­‑mądrego, psycho­‑bełkotu. Właściwie jedynym powodem, dla którego obejrzałam całą serię do końca był Mikuni. Taak, nie ma to jak oglądać całe anime dla jednej, interesującej postaci xD
  Da się to obejrzeć, ale szału nie ma
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Yuzuki-kun 1.11.2012 23:13
  Miłe zaskoczenie
  Anime nie jest wybitne, jednak fabuła jak i przedstawianie postaci było na tyle interesujące, że mnie wciągnęło. Animacje, muzyka i efekty były ok, główny bohater był wiarygodny jak i jego zachowania i reakcje na otaczające go nowości i wydarzenia. Polecam.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  kapplakk 16.02.2012 14:16
  Strasznie naciągane, ale warte obejrzenia
  Seria ta ma bardzo poważne wady, które spokojnie mogłyby ją zdyskwalifikować. „Wątki ekonimiczne” to po prostu przegięcie, tak nieprawdopodobnych, nierealnych, nielogicznych i pustych w środku rozwiązań fabularnych dawno nie widziałem – wolałbym, gdyby autor scenariusza skupił się bardziej na problemach w skali mikro niż makro. Pojedynki trochę mnie nudziły, bo mimo że efektowne, to jakoś tak przedstawione „na odwal się”. Krótkie wyjaśnienie odnośnie mezo­‑mikro­‑makro­‑flacji' i więcej nikomu z twórców nie chciało się wysilać odnośnie tego elementu. Główny bohater drogę od zera do bohatera przebył w tempie ekspresowym, zresztą fabuła nie wiem po co gna na łeb na szyję, lepiej byłoby wynegocjować budżet na dwa dodatkowe odcinki.
  A jednak… pochłonąłem tą serię, nie licząć dwóch pierwszych odcinków, na raz! Nie pamietam, kiedy mi się coś takiego ostatnio przytrafiło. Pomimo wszelkich bzdur i nielogiczności atakujących z ekranu anime to ogląda sie po prostu świetnie. Konkretni bohaterowie, ciekawa tematyka i problematyka, oraz znakomity klimat nie pozwalaja oderwać sie od ekranu. Genialna muzyka! Taku Iwasaki – well done!
  Tylko 7/10, bo wady tego anime ciążą niezmiernie, ale i tak rozrywka na najwyższym poziomie.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Meidesu 16.07.2011 10:42
  Dobre anime
  Seria bardzo pomysłowa, porusza ciekawe zagadnienia z dziedziny ekonomii, a także etyki. Podobały mi się projekty postaci, pomysł świata alternatywnego, poza tym muzyka.
  Animacja nie była tak zła, aczkolwiek fajerwerek również nie było. Minusem dla mnie jest zbyt gwałtowne zakończenie serii, z którego tak naprawdę za wiele nie wynika. Tak jakby ucięto nożem i stwierdzono 'a, niech już tak zostanie'. Szkoda. Niemniej uczciwe 8/10 się należy.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  gaijin 15.07.2011 08:02
  Dobra rozrywka
  Anime obejrzałam odcinek po odcinku, a takie tempo zdarza mi się rzadko. W mojej ocenie więc jest to dobry tytuł, który nie nudzi. Ciekawy pomysł na fabułę, fajne intuicyjne wyjaśnienie niektórych zjawisk ekonomicznych. Nie jest to może seria wbijające w fotel, ale zdecydowanie się wyróżnia i ogląda się ją z przyjemnością, nie mogąc się oprzeć załadowaniu kolejnego odcinka.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Cthulhoo 14.07.2011 20:52
  Strata czasu
  Seria miała potencjał być czymś naprawdę interesującym, jednak w ostatecznym rozrachunku dostaliśmy bardzo przeciętny tytuł, który nawet nie został w odpowiedni sposób domknięty. Dodatkowo było az nazbyt czuj braki budżetowe a twórcy nie próbowali nawet ich ukryć i wrzucali zbyt wiele dennych i nieciekawych pojedynków z grotesktowymi assetami. Dochodzi jeszcze do tego fakt, że odbywało się to wszystko kosztem wątków pobocznych, jak na przykład miłość głównego bohatera do Hanabi.
  Po ostatnim odcinku nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że oglądanie tej serii było tylko stratą czasu, ale z drugiej strony nie był to tytuł, który wykręcałby mi wnęczności swoją beznadziejnością. Określenie przeciętniak z niewykorzystanym potencjałem najlepiej tutaj pasuje.
  Ode mnie 5/10
  Odpowiedz
 • Avatar
  R
  odpowiedzi: 2
  Chudi X 14.07.2011 20:29
  Rozumiem, że przyjęła się taka moda, że w recenzji anime, w którym pojawiają się walki z użyciem wszelakich istot pada cała masa „Pokemonów”. Jednak, aby rzucać takimi określeniami wypada mieć choć trochę bladego pojęcia odnośnie przytaczanych gdzie tylko się da „Pokemonów”. Jeśli pojęcia takowego nie mamy, to recenzja wydaje się być niepoważnym bełkotem. Zwłaszcza, że porównywanie „C” i assetów do Pokemonów jest sporym wyolbrzymieniem, a oba tytuły i ich realia nijak mają się do siebie.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  bassty 8.07.2011 19:10
  fakt faktem całkiem dobre wręcz pozorom.Mi w każdym razie sie podobało – być może dlatego że dawno nie oglądałem żadnych anime z walkami które tutaj były przedstawione ciekawie,z pomysłem i dynamicznie choć były za krótkie.Najlepsza była chyba :Mikuni vs Dziadek z brodą.Fabularnie też ciekawie,choć mogliby rozciagnac serie o 3­‑4 odcinki ,na pewno wyszłoby to na dobre.Graficznie z reguły nie zwracam uwagi na tła chyba że się wyróżniają dosyć znacząco(w pozytywnym bądź negatywnym znaczeniu)a w projektach postaci nie zauważyłem deformacji więc oceniam na +.Postaci – nie bylo takiej ktorej nie lubiłem specjalnie(no moze troche Hanabi mnie denerwowała ale miała niezbyt dużo czasu na ekranie więc ok)za to do gustu przypadł mi fotograf o złotym uśmiechu i Masakaki.Na początku myslałem że Msyu(swoją drogą co to za imię??)bedzie typową tsundere a tu niespodzianka.Ogólnie daje 8.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  m.bond666 1.07.2011 22:59
  Bardzo dobre anime. Naprawdę ciekawy pomysł i bardzo dobre wykonanie. Jako student wydziału zarządzania byłem naprawdę zachwycony.

  Wielką zaletą tego anime są na pewno postacie. Mimo że jest to krótka seria przewinęło się tu naprawdę dużo ciekawych i zróżnicowanych bohaterów. Przez czas jednak nie dało się wszystkiego rozwinąć jak należy. U mnie dodatkowy plus za postać Msyu, która według mnie była chyba najsłodszą postacią w anime Ever.

  Pod względem technicznym seria stoi na dobrym poziomie. Grafika jest ładna i postacie są dobrze zaprojektowane. Animacja momentami mogła by być lepsza, ale ostatnią walką nadrabia wszystko.

  Słabą stroną anime jest ścieżka dźwiękowa. Muzyka jak już jest nie buduje specjalnie klimatu ani nie wpada w ucho. OP i ED są bo powinny być. Kolejna wadą jest zdecydowanie to, że anime jest za krótkie. Poruszono tu wiele wątków i wprowadzono sporo postaci, ale ze względu na czas nie dało się tego porządnie przedstawić co wprowadza do serii leki chaos.

  Podsumowując jest to seria warta obejrzenia. Jako „zwykły” człowiek powinienem wstawić 7/10, ale jako student daję 9/10. Mam nadzieje że jednak powstanie kolejny sezon (można tak wnioskować po zakończeniu) i mam nadzieję, że będzie dłuższy i jeszcze lepszy niż ten. P.S.  kliknij: ukryte 

  Zamaskowano spoiler.
  IKa
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  odpowiedzi: 5
  Bhaal 1.07.2011 18:52
  anime bardzo fajne daje 8 ... a mam pytanie bo nie rozumiem ostatnich paru sekund anime .. a raczej nie rozumiem przekazu. Czy czekać na 2 sezon czy tez raczej go nie będzie ?
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  krzysiek1989-20 30.06.2011 11:59
  OK
  Anime na 7/10. Myślałem że będzie lepsze ale nie zawiodłem się.
  PS.Wogóle nie rozumiem jak można było się pogubić w fabule,jak patrzycie przez okno zamiast na monitor to i może..
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  PiteR Tha Don 29.06.2011 21:23
  C = Całkiem dobre anime
  W tym sezonie była całkiem dobrym okazem do obejrzenia.Postacie dobrze narysowani,animacja stoi na wysokim poziomie.Fabuła niestety nie jest zbyt oryginalna no cóż nie można mieć wszystkiego naraz.Plusem są tu pieniądza czyli midasy fajnie to pokazane pod koniec co się dzieje światem.Można obejrzeć nie jest zbyt nudna i zbyt ciekawa !
  Ocena 7/10
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  odpowiedzi: 1
  Gamer2002 25.06.2011 14:56
  Bardziej prezentacja potencjału niż jego wykorzystanie
  Wielkim plusem jest setting. Rola pieniędzy, FD, Midas Money, Deale, wpływ tego wszystkiego na rzeczywistość, korporacje i politycy – to wszystko co tutaj jest można rozwinąć i powstałoby świetne inteligentne battle anime zawierające dramaty postaci i intrygi finansowe/polityczne. Niestety, seria jest za krótka by w pełni wykorzystać swój potencjał. I tak seria ma nawyk przeskakiwania pewnych rzeczy by przejść jak najszybciej do tego co ważne.

  Kolejnym plusem są postacie, jak na 11 odcinków są one porządnie narysowane a poza tym fajne. Przede wszystkim wieczny troll Masakaki oraz gość z złotymi zębami, to są najlepsze postacie. Poza tym Jennifer jest super babką, nauczyciel był porządnie rozpisany a Mikuni świetnie się sprawował w swej roli i podobała mi się ilość podobnych cech z Kimim. Kimi co prawda był typowym dobrym zdezorientowanym bohaterem, ale w końcu jego sytuacja była mocno go przerastająca i był otoczony przez mądrzejszych od siebie ludzi, więc dlatego bardziej pytał niż dawał odpowiedzi. Poza tym, do samego końca stawiano go przed wyborami, gdzie każda decyzja miała jakieś złe konsekwencje, a on po prostu chciał starać się być dobry. Mysu trochę bladziej wypadła, ale zrobiła się urocza. Nie podoba mi się że  kliknij: ukryte .

  Nie jestem żadnym specem w ekonomii, ale dobrze wykorzystano też motyw pieniędzy. Seria poruszyła wachlarz problemów z nimi związanych, podeszła do tego realistycznie i pokazała plusy i minusy kapitalizmu nie sprowadzając do banalnego „pieniądze i chciwość są złe”.

  Twórcy nie mieli rzeczywiście dość przyszłości żeby móc opłacić animację, chociaż finałowa walka była awesome. Poza tym, FD i projekty kart kredytowych, to wszystko było bardzo stylowo zaprojektowane.

  7/10, jest do krótka ciekawostka, która przyjemnie się ogląda, choć wymaga by oglądać tą serię uważnie.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Prox 25.06.2011 14:24
  Pokręcone
  Pierwsze odcinki bardzo ciekawe – później robi się sieczka, okropnie pokręcona fabuła i na końcu już nie wiadomo o co chodzi. Anime, które samo nie wie czym chce być… 7/10
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  odpowiedzi: 1
  THeMooN 24.06.2011 18:54
  Chaos.
  Tak chaos, to słowo idealnie pasuje do tego anime. C to bardzo przeciętny tytuł, który poza stratą czasu nic więcej nie wniósł w mój dorobek (listę obejrzanych tytułów). Starałem się to wszystko jakoś ogarnąć ale zwyczajnie nie mogłem. To anime było tak bardzo chaotycznie przedstawione, że każda kolejna rozmowa głównych bohaterów stawała się co raz mniej zrozumiała. Jeszcze nigdy wcześniej nie miałem takiej sytuacji, by nie rozumieć tego co oglądam, co widzę, co czytam. Innymi słowy, to anime zrobiło mi sieczkę z mózgu. No ale poza samą fabułą, której nie zrozumiałem i która kompletnie mnie nie zachwyciła jest jeszcze muzyka grafika i postaci… po kolei. Muzyczne anime to to nie było więc nie było na czym ucha zawiesić, OP jak i ED nie są niczym szczególnym, są bo muszą być. Graficznie szału brak, postaci są szpiczaste, kanciaste i momentami zbyt plastyczne. Tła są bardzo skromne i przeważnie dość stałe (no i puste). Odnoszę ważenie, że po kilku pierwszych odcinkach producentom skończył się budżet (heh a anime traktuje o pieniądzach xD). Jeśli zaś chodzi o postaci to cóż, żadnej nie polubiłem, żadnej nie znienawidziłem, żadnej nie zapamiętałem… za mało interesujące były.

  Ocena całościowa: 5/10 z dopiskiem NIE POLECAM.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  HikariHana 21.06.2011 19:04
  ...
  Jak dla mnie całkiem ciekawe… Ale nienawidzę animacji 3D kole w oczy!! przynajmniej mnie, ale za fabułę jak na razie całkiem całkiem i kreskę przyjemną dla oka daje 8/10
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  PhantomRF 9.05.2011 11:45
  Serial
  Ciekawy pomysł na Anime które się robi ciekawsze z kazdyn nowym odcinkiem. Kreska i fabuła fajna mam nadzieje ze w kolejnych odcinkach nie okaże się gniotem
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  krzysiek1989-20 28.04.2011 22:12
  ANIME
  Kreska ok muzyka ok fabuła ok Początek obiecujący
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  borys1410 21.04.2011 18:56
  Nie wiem
  Po pierwszym odcinku, nie jestem w stanie nic powiedzieć o tej serii, tylko to że mnie zirygowała i ma szanse być ciekawą. Teraz są tylko dwie drogi co się z tym stanie:
  -albo będzie fajna seria.
  -albo wielka kaszana.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Spellsinger 21.04.2011 01:54
  pierwszy odcinek
  oglądając ostatnio Yumekui Merry trudno mi było zaakceptować przejścia do drugiego świata ale łatwiej mi to przychodziło niż w tym anime, jak dla mnie początek słaby i sama treść anime też(nie mówię już jak po pierwszym odcinku można mówić coś o fabule, ale za pewne będzie się opierać na walkach w wirtualnym świecie kliknij: ukryte ). Jak dla mnie z obecnecnego sezonu może 3 anime nadają się na ocenę +6/10. Może już jestem za stary na takie anime :P
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  madzik93 20.04.2011 16:56
  Zapowiada się obiecująco.
  Co prawda to tylko jeden odcinek, ale i tak zrobiło na mnie wrażenie. Kreska, delikatna i miła dla oka, muzyka wpada do ucha, a fabuła jest ciekawa i wciągająca. Trochę mnie wkurzyło, że nie wyjaśnili o co chodzi z tymi walkami i punktami, ale dzięki temu na się ochotę oglądać to do końca i ciekawość pcha cię dalej. Z pewnością mi się podoba, zobaczymy tylko czy ten poziom anime się utrzyma.
  Odpowiedz
 • Dodaj komentarz
 • Recenzja anime