Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
postaci: 6/10 grafika: 8/10
fabuła: 6/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 4 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,00

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 109
Średnia: 7,61
σ=1,57

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Daerian)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Rurouni Kenshin: Seisouhen

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 2001
Czas trwania: 2×35 min
Tytuły alternatywne:
  • Rurouni Kenshin OAV 2
  • Samurai X: Reflection
  • るろうに剣心 星霜編
Postaci: Samuraje/ninja; Rating: Przemoc; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Przeszłość
zrzutka

Podsumowanie i zakończenie cyklu o Himurze Kenshinie, zwanym kiedyś Hitokirim Battousai. Opowieść o winie i cenie jaką trzeba zapłacić za odkupienie.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Na początku muszę zaznaczyć, że nastrój tej OAVki jest zupełnie różny od zabawnej serii telewizyjnej, zbliżony raczej do Tsuioku Hen – a moim zdaniem jeszcze smutniejszy i bardziej pesymistyczny. Dwuodcinkowa seria OAV stanowi zamknięcie całej historii, podsumowuje losy bohaterów i ukazuje ich dalszą drogę życiową, wydarzenia mające miejsce po zakończeniu serii. Z tego też powodu trudno mówić o fabule – jest to raczej refleksja nad ludzkim losem na przykładzie bohaterów. Jeśli pominąć to przesłanie, sama treść jest stereotypowa i powtarzalna aż do bólu – nie wspominając nawet o fakcie, że większą część pierwszego odcinka zajmują sceny znane z serii telewizyjnej. Jeśli jednak rozpatrujemy to anime jako podsumowanie opowieści o Kenshinie i zastanowimy się nad warstwą metaforyczną, otrzymamy skłaniającą do przemyśleń (choć nadal nieco sztampową) historię o winie i odkupieniu.

Faktyczna fabuła opowiada o wspomnieniach chorej Kaoru, oczekującej na powrót Kenshina, który po raz ostatni udał się bronić swego kraju. Poprzez jej przemyślenia poznajemy najważniejsze momenty ich życia, pamiętane z serii telewizyjnej, a także późniejsze wydarzenia. Kaoru wspomina porwanie przez tajemniczego człowieka, którego cel różnił się od dążeń wszystkich pozostałych wrogów. Nie pragnął on władzy czy też obalenia rządu Meiji – jego celem była zemsta na Kenshinie, sprawienie, by cierpiał i zginął…

Postacie zachowują się w sposób, do jakiego zdążyliśmy przywyknąć, choć z braku czasu ekranowego ich charakter nie jest ukazany tak dokładnie, jak w wersji telewizyjnej. Więcej miejsca poświęcono tylko głównym bohaterom – Kenshinowi i Kaoru, na których wzajemnych relacjach i odczuciach skupia się opowieść. Mimo to nie można mówić o potraktowaniu postaci drugoplanowych „po macoszemu” – mimo że nie występują często, możemy poznać ich dalsze losy i wybraną przez nich drogę życiową, każdy z nich ma swoje pięć minut, pozwalające ocenić jego charakter i przekonania.

Grafikę i animację należy ocenić wysoko. Zarówno stylem, jak i jakością wykonania przypomina ona Tsuioku Hen, przez co serię ogląda się bardzo przyjemnie. Także muzyka stoi na wysokim (choć w porównaniu z grafiką nieco niższym) poziomie. Mnie szczególnie spodobał się melancholijny i spokojny ending.

Ruroni Kenshin: Seisouhen jest zupełnie inny niż pozostałe części cyklu – to raczej podsumowanie, smutna refleksja nad losem ludzkim i życiem znanych nam bohaterów. Warto go obejrzeć, by poznać ich dalsze losy i drogę, jaką wybrali, a także, by samemu oddać się rozmyślaniom – na temat zbrodni, jej ceny i odkupienia.

Koniecznie należy wspomnieć, że po ten tytuł nie powinni sięgać ludzie, którzy nie widzieli serii Rurouni Kenshin – będzie ona dla nich bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa do zrozumienia. Przed obejrzeniem warto także zapoznać się z pierwszą OAVką – Rurouni Kenshin: Tsuioku Hen. Nie polecałbym jej także osobom, które lubiły serię telewizyjną, natomiast Tsuioku Hen była dla nich za smutna lub za poważna – Seisouhen podąża jeszcze dalej tą drogą.

Daerian, 17 lipca 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Studio DEEN
Autor: Nobuhiro Watsuki
Projekt: Akira Matsushima
Reżyser: Kazuhiro Furuhashi
Scenariusz: Reiko Yoshida
Muzyka: Taku Iwasaki

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Rurouni Kenshin na forum Kotatsu Nieoficjalny pl
Rurouni Kenshin: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl