Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
postaci: 7/10 grafika: 5/10
fabuła: 5/10

Ocena redakcji

5/10
Głosów: 2 Zobacz jak ocenili
Średnia: 5,00

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 23
Średnia: 6,35
σ=1,63

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Ka_tka)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Ningyo no Kizu

Rodzaj produkcji: film (Japonia)
Rok wydania: 1993
Czas trwania: 45 min
Tytuły alternatywne:
  • Mermaid's Scar
  • 人魚の傷
Tytuły powiązane:
Rating: Przemoc; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Patologiczna relacja pomiędzy matką a synem? Film oparty na jednej z opowieści ze świata Mermaid Forest.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Yuta i Mana wędrują po świecie, szukając sposobu na przywrócenie sobie śmiertelności. Wbrew swojej woli zjedli oni bowiem mięso syreny, przez co nigdy nie zestarzeją się i nie stracą życia nawet po odniesieniu najcięższych ran.

Na swej drodze spotykają małego Masato, który przybył do Tokio, by zamieszkać z matką. Ta jednak nie wydaje się być tym zachwycona i nie wita go z otwartymi ramionami. Wkrótce Yuta staje się świadkiem szarpaniny, która – gdyby nie jego interwencja – mogłaby skończyć się dla dziecka tragicznie. Wraz z Maną postanawiają bliżej przyjrzeć się całej sprawie. Plotka głosi bowiem, iż kobieta jako jedyna przeżyła katastrofę morską sprzed kilku lat…

Jest mrocznie, dość krwawo, a pod koniec trochę nazbyt wzruszająco i patetycznie… Nie jest tak dobrze, jak w przypadku pierwszego Mermaid Forest, ale nie aż tak źle, jak w przypadku serii telewizyjnej. Fabuła nie jest bardzo odkrywcza, ale jednak nie odrzuca nadmierną przewidywalnością.

Film ma już swoje lata i widać to po nim, ale mimo to animacja stoi na poziomie wyższym, niż to bywa w niektórych nowszych produkcjach. Jest płynna i niezniekształcona. Tła nie zawsze są dopracowane perfekcyjnie, ale też nie one odgrywają najważniejszą rolę. Ogólnie anime ogląda się przyjemnie, a zmysł estetyczny widza nie zostaje wystawiony na ciężką próbę.

Mermaid's Scar jest ekranizacją jednej z historii przedstawionych w mandze. Tę samą, lekko zmodyfikowaną, opowiadają dwa ostatnie odcinki nakręconej kilka lat później serii telewizyjnej.

Film z pewnością obejrzeć powinni wielbiciele filmów grozy, jak również fani twórczości Rumiko Takahashi. Inni być może zerkną i stwierdzą, że film nic nowego sobą nie wnosi. I właściwie będą mieli rację. Pozycję można zrozumieć, nie znając innych produkcji z cyklu Mermaid Forest, chociaż najlepiej zabrać się za nią po obejrzeniu poprzedzającego ją filmu, mając jako takie pojęcie na temat przedstawionego świata i postaci.

Ka_tka, 23 sierpnia 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Madhouse Studios
Autor: Rumiko Takahashi
Projekt: Kumiko Takahashi
Reżyser: Morio Asaka
Scenariusz: Tatsuhiko Urahata
Muzyka: Norihiro Tsuru