Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

3/10
postaci: 4/10 grafika: 3/10
fabuła: 4/10 muzyka: 2/10

Ocena redakcji

4/10
Głosów: 9 Zobacz jak ocenili
Średnia: 4,11

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 161
Średnia: 5,85
σ=2,13

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Bezimienny)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Vampire Hunter D

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 1985
Czas trwania: 80 min
Tytuły alternatywne:
  • バンパイアハンターD
Tytuły powiązane:
Gatunki: Horror
Postaci: Wampiry; Pierwowzór: Powieść/opowiadanie; Czas: Przyszłość; Inne: Supermoce
zrzutka

Mroczny koszmarek. Wysoce nieudany poprzednik lepiej znanego Vampire Hunter D: Bloodlust.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

W dalekiej przyszłości ludzie żyją, oprócz okazjonalnego dostępu do zaawansowanej techniki (ręczna broń energetyczna, cybernetyczne konie), na poziomie średniowiecza. Po zapadnięciu nocy muszą się chronić za murami miast i elektrycznymi ogrodzeniami przed wilkołakami, wampirami, mutantami i innymi potwornościami, które czyhają na nieostrożnych.

Młoda dziewczyna, Doris Ran, zostaje ukąszona przez hrabiego Magnusa Lee, starożytnego wampira mieszkającego w pobliskim zamczysku. By pokonać hrabiego zanim sama ulegnie przemianie, najmuje do pomocy przypadkowo spotkanego tajemniczego łowcę wampirów o imieniu D.

Po to anime sięgnąłem pod wpływem świeżo obejrzanej, szesnaście lat późniejszej pozycji Vampire Hunter D: Bloodlust. Spodziewałem się oczywiście, że starszy tytuł będzie ustępował nowszemu jakością, ale to, co zobaczyłem, przerosło moje najgorsze obawy.

Fabuła anime jest wyjątkowo prosta i sztampowa, a charaktery postaci płytkie i wybitnie jednowymiarowe. Wypadają one słabo nawet w porównaniu z Bloodlustem, w którym te elementy, delikatnie mówiąc, nie stały na wysokim poziomie.

Oprawa muzyczna, gdy się pojawia (na szczęście niezbyt często), jest bardzo niskiej jakości. Drażnią szczególnie niektóre efekty dźwiękowe (np. krzyki) oraz źle dobrane, skrzekliwo­‑piskliwe głosy głównych postaci kobiecych.

Tym, co najbardziej różni obydwa tytuły, jest oczywiście grafika. Ta z Vampire Hunter D już w momencie powstania była co najwyżej przeciętna – a było to przecież 20 lat temu. Obecnie robi ona oczywiście jeszcze gorsze wrażenie i uznać ją można w najlepszym wypadku za kiepską, a w najgorszym za tragiczną.

Anime to należy zdecydowanie do grupy pozycji, których obejrzenie można (a nawet trzeba) sobie odpuścić. Interesujące może być właściwie tylko dla zagorzałych fanów Bloodlusta (a i im bym to raczej odradzał), ewentualnie, razem z późniejszym filmem, jako materiał porównawczy do tematu „W jakim stopniu jakość grafiki może wpłynąć na odbiór oglądanego anime”.

Bezimienny, 27 sierpnia 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Asahi Productions
Autor: Hideyuki Kikuchi
Projekt: Yoshitaka Amano
Reżyser: Toyoo Ashida
Scenariusz: Yasushi Hirano
Muzyka: Noriyoshi Matsuura

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Vampire Hunter D IDG 2009

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Vampire Hunter D - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl
Vampire Hunter D — recenzja na Anime Forever Nieoficjalny pl
Vampire Hunter D: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl