Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Komentarze

Księżniczka Kaguya

 • Dodaj komentarz
 • Recenzja anime
 • Avatar
  A
  odpowiedzi: 1
  Himeko 9.12.2019 13:00
  to ja się wyłamię...
  Film jest słaby, rozwleczony i nudny – liczyłem na artystyczne scenerie a'la teatr kabuki albo „duchowe”, mgliste nastroje a'la teatr no, ale się przeliczyłem. Poza sceną ucieczki nic tutaj nie przykuwa uwagi, ilość bieli w filmie zamiast kojarzyć się z artyzmem, robi wrażenie braku lepszego zamysłu. Morał prościutki – życie na Ziemi cudem jest, a prostota życia jest dobra. Szkoda tylko, że dostajemy to przesłanie w formie tak rozwleczonej, wizualnie rozwodnionej, mdłej i bez charakteru.
  Nuda.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  odpowiedzi: 36
  Gutosaw 2.11.2018 14:56
  Legendy
  Być może to wina adaptacji, ale wydaje mi się, że Polsce brak dobrych legend. Arturiańskie, rzymskie, greckie, japońskie, niemieckie… moim zdaniem wszystkie biją na głowę te najpopularniejsze polskie o Twardowskim, smoku Wawelskim, Warszawie, czy Popielu.

  Odnośnie do filmu. Moim zdaniem to najlepsze japońskie dzieło obok Sennen Joyū i zdecydowanie zasługuje na wszystkie pochwały, które spływają ze wszystkich stron. Piękna legenda, wspaniałe zakończenie i zapierający dech w piersiach kierunek artystyczny.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Slova 19.08.2017 22:31
  Takahata>Miyazaki, po tym seansie jestem już tego pewien.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  blob 8.10.2016 17:18
  Wspaniały film. Przepięknie zobrazowana przyroda, piękna muzyka i niepowtarzalna animacja. Muszę przyznać, że chyba najbardziej podobały mi się pierwsze plus­‑minus 30 min i późniejsze epizodyczne wypady  kliknij: ukryte .

  Na zakończenie zareagowałem jak spora część z tu obecnych, pierwsza myśl wtf?, ale zajrzałem do źródła i wychodzi że była to dosyć wierna adaptacja ( kliknij: ukryte ). Więc wińcie Japończyków bo 'taki mają klimat': czytaj na to co dla Europejczyka czy Amerykanina może wydawać się  kliknij: ukryte . Dodam, że mi sama baśń prawdopodobnie pomyliła się z inną, dlatego miałem przeświadczenie, że skończy się to trochę inaczej…

  Swoją drogą trochę nie rozumiem jaki jest morał tej baśni jako takiej:  kliknij: ukryte . A może morału wogóle tu nie ma?

  Dam temu 8/10, bo film przepiękny i wzruszający, ale chyba sama historia do mnie po prostu nie przemawia całościowo, a w moim odczuciu nie ocenia się czegoś przez pryzmat niewątpliwie wielu interpretacji (bo jest to mimo wszystko bardzo stara baśń ludowa więc jest pewnie mielona nawet w szkołach), a przez własne wrażenia. Swoja drogą bałbym się to puścić komuś nieobeznanemu z japońską kulturą, bo mógłby przeżyć szok.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  odpowiedzi: 5
  Klemens 12.05.2016 01:01
  Nie dziwię się, że jest tak mało komentarzy. Brak mi słów po prostu…
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Naija1 9.01.2016 20:52
  Zawiodłam się
  Muzyka, animacja, rysunki -wszystko śliczne i wyjątkowe. Ale poza tym film jak dla mnie średni. Na początku mi się podobało, jednak z biegiem akcji moje pozytywne odczucia zaczęły zanikać.  kliknij: ukryte  No cóż. Rozumiem, że to adaptacja legendy, jednak moim zdaniem można by lepiej i logiczniej przedstawić historię.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  ukloim 20.09.2015 23:05
  Arcydzieło
  Piękny, wysmakowany, wysublimowany. Arcydzieło, wizytówka japońskiej animacji. Aż boli, że przegrał pojedynek o Oscara z miałkim, ckliwym i komercyjnym produktem amerykańskim, tak samo zresztą jak Zrywa się wiatr rok wcześniej. Pod płaszczem tej genialności skrywa się jednak dość smutne pytanie – czy specyfika dzisiejszych czasów nie sprawi, że nie narodzą się już tacy mistrzowie jak Miyazaki i Takahata? Ja obecnie na rynku nie widzę nikogo z potencjałem, by im dorównać. No, może poza Hosodą, ale to chyba nadal nie ten poziom magii.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  manami 15.08.2015 16:12
  Naprawdę dająca do myślenia historia…
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  odpowiedzi: 2
  ukloim 31.07.2015 23:45
  Wydanie DVD i polski tytuł
  Warto dodać do bazy polski tytuł i informację o wydaniu dvd.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  tajakjejtam-ona 9.07.2015 21:32
  baśń dla dorosłych
  O pogoni za szczęściem i spokojem, o trudnych wyborach, zawiedzionych nadziejach, o miejscach i ludziach, do których czasem nie możemy wrócić i o tym, że mimo wszystko kochamy życie, choć układa się różnie.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Bia 5.07.2015 00:02
  Klimat
  No i to się nazywa stworzyć klimat! Muzyka, kreska i dobrze przemyślana i rozplanowana fabuła… to właśnie złożyło się na ten baśniowy obraz. Ale niestety jak to w starych baśniach bywa,  kliknij: ukryte  Ogólnie film był raczej spokojny, akcja rozwijała się powoli, jednakże przy tej baśniowej formule to jak najbardziej pasowało. Urzekła mnie również postać Kaguyi: nie tylko miała ciekawy i przemyślany charakter, ale również doskonale pokazano jej emocje i rozterki. Poza tym… cóż, chciałabym napisać coś więcej, ale po prostu brak mi słów. Ten film trzeba zobaczyć na własne oczy! Tylko zabierając się za niego należy pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku jest to raczej smutna historia.
  Odpowiedz
 • odpowiedzi: 0 Niewierze w co widzę 25.03.2015 06:09:26 - komentarz usunięto
 • Avatar
  A
  odpowiedzi: 0
  Antychrystka 24.03.2015 12:55
  Majstersztyk!
  Jestem zachwycona zakończeniem! Jeszcze przez dobre pół minuty wpatrywałam się w napisy zanim poukładałam myśli w głowie. To co w legendach najpiękniejsze to ich uniwersalne przekazy.
  Mimo bycia tak bardzo baśniową – nadal była prosta w przełożeniu na realia.  kliknij: ukryte  tylko spotęgowało u mnie poczucie przyziemności tej legendy – życie to nie jest bajka. Nie bez przyczyny eksploatowano też  kliknij: ukryte  Jakkolwiek na to nie patrzeć – ludzie nie żyją ani marzeniami ani płonnymi nadziejami.
  Kurczę, naprawdę – dla mnie ten film był przedni w swojej zabawie emocjami. Uderzyło mnie to szczególnie przy zestawieniu miłej muzyki z  kliknij: ukryte  Przecież tak naprawdę – cały film wyglądał dokładnie jak sama końcówka. Oglądałam, uśmiechałam się, czerpałam przyjemność z seansu – a przecież cały czas obserwowałam życie nieszczęśliwej księżniczki.
  Majstersztyk!
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Lina 24.03.2015 11:44
  A mogło być tak pięknie...
  Przez blisko dwie godziny był to naprawdę świetny film i bez wątpienia mógł być najlepszy od Ghibli.
  Niestety Ghibli nie byłoby sobą gdyby czegoś nie zepsuło żeby nie powiedzieć spieprzyło, a mianowicie pomysłu na zakończenie (nie znam się specjalnie na legendach tamtejszych kultur więc nie wiem jaki był pierwowzór, ale nawet jeśli taki jak w anime to aż się prosiło żeby je zmienić). Trochę tak jak z końcówką trzeciego filmu Madoki (tyle tylko, że w przypadku Madoki klimat i charakter poniekąd końcówkę usprawiedliwiał).
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  harpagon 23.03.2015 23:41
  To niesamowite, że dzisiaj mogą powstać jeszcze takie arcydzieła. Nietuzionkowy film, nawet jak na Ghibli (!).
  Odpowiedz
 • Avatar
  R
  odpowiedzi: 1
  tamakara 22.03.2015 19:53
  Tablis, dziękuję Ci za tę recenzję. Film wywołał we mnie tak głęboki zachwyt, że potrafiłam wyrazić go jedynie wykrzyknikami (i zalaniem się łzami, ale to już całkowicie prywatnie…)
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Mirollz 15.03.2015 04:07
  Najgorszy
  Zdecydowanie najgorszy film ghibli, szkoda, bardzo szkoda :(
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  1 15.01.2015 16:16
  Nominowany do oskara w tym roku.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  odpowiedzi: 0
  tamakara 6.12.2014 20:42
  Idealny, piękny, absolutnie zachwycający, w każdym calu doskonały, najlepszy film Ghibli…
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Nigihayami 31.07.2014 20:39
  Ktoś już oglądał?
  Odpowiedz
 • Dodaj komentarz
 • Recenzja anime