Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

5/10
postaci: 4/10 grafika: 7/10
fabuła: 5/10 muzyka: 4/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 18 Zobacz jak ocenili
Średnia: 5,83

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 613
Średnia: 6,8
σ=1,83

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Slova)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Fullmetal Alchemist: Conqueror of Shambala

Rodzaj produkcji: film (Japonia)
Rok wydania: 2005
Czas trwania: 105 min
Tytuły alternatywne:
  • Hagane no Renkin Jutsushi: Shambala o Yuku Mono
  • 鋼の錬金術師 シャンバラを征[ゆ]く者
Gatunki: Przygodowe
Widownia: Shounen; Postaci: Magowie/czarownice; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Europa, Świat alternatywny; Inne: Magia
zrzutka

Zakończenie historii braci Elric – tylko dla tych, którzy mieli styczność z serialem TV. Marny finał dobrej serii.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Na wstępie powiem od razu, iż nie warto zabierać się za ten film bez znajomości serii, gdyż jest to po prostu zakończenie tamtej historii. Również lektura tej recenzji nie ma sensu, jeśli nie widziało się wersji telewizyjnej – może zawierać informacje, które popsują przyjemność jej oglądania.

Historia zaczyna się w 1923 w Monachium, dwa lata po wydarzeniach kończących serial. Edward Elric mieszka w naszym świecie, podróżując wraz z młodym wynalazcą Alphonsem, który jest odzwierciedleniem jego brata w tej rzeczywistości. Przez cały czas poszukuje sposobu, aby powrócić do Shambali – świata, w którym znajduje się jego ukochany brat i przyjaciele – a także świata, w którym znów swobodnie mógłby korzystać z alchemii. W Shambali natomiast szaleje jego brat Alphons, który, podobnie jak niegdyś Edward, pracuje dla wojska. Ma spory talent – potrafi nawet rozszczepiać swoją duszę, ale jego głównym celem jest sprowadzenie z powrotem brata. Pewnego dnia w Lior, mieście zniszczonym przez alchemię, pojawia się armia pustych zbroi, które atakują Shambalę. Jak łatwo się domyśleć, Alphons skutecznie się ich pozbywa, ale orientuje się, że tajemnicze zbroje przybyły z drugiej strony bramy, z miejsca, w którym znajduje się jego brat, Edward.

Tak pokrótce wygląda fabuła tego filmu. Wszystkie poruszone tu wątki zostają wprawdzie wyjaśnione, ale całość nie jest szczególnie ciekawa i blado wypada w porównaniu z historią z którą zapoznaliśmy się wcześniej. Kreska zasadniczo niczym się nie różni od serialu TV, więc nie będę się nad nią rozwodził. Muzyka natomiast uległa znacznemu pogorszeniu – zwłaszcza opening po prostu z trudem zniosłem, pamiętając całkiem przyzwoite utwory z wersji telewizyjnej.

Porównując film z serią, musimy stwierdzić, że wypada on na jej tle dość kiepsko. Postacie straciły swój urok i stały się mniej barwne i zabawne. Charakterystyczny humor został wprawdzie zachowany, ale gagi są tak wykonane, że w ogóle nie śmieszą. Fabuła jest średnia – nie wciąga specjalnie. Interesujące dla widzów mogą być natomiast reakcje Edwarda, który kolejno spotyka postacie alternatywne do tych z Shambali.

Mimo wszystkich wad, jakie wymieniłem, warto obejrzeć to anime chociażby po to, żeby zobaczyć zakończenie historii braci Elric. Oceniam je na 5 i polecam fanom Fullmetal Alchemist. Natomiast osobom, którym nie przypadła do gustu seria TV, stanowczo odradzam sięganie po film – nie poprawi on waszego zdania o Alchemikach.

V.gobi, 25 lutego 2006

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: BONES
Autor: Hiromu Arakawa
Projekt: Hitoshi Fukuchi
Reżyser: Seiji Mizushima
Scenariusz: Shou Aikawa
Muzyka: Michiru Ooshima

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Fullmetal Alchemist: Conqueror of Shambala - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl
Fullmetal Alchemist: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl
Podyskutuj o Fullmetal Alchemist na forum Kotatsu Nieoficjalny pl