Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 7/10 grafika: 7/10
fabuła: 8/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 16 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,69

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 75
Średnia: 6,8
σ=1,25

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Bezimienny)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Geneshaft

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 2001
Czas trwania: 13×22 min
Tytuły alternatywne:
  • ジーンシャフト
zrzutka

Starcie z nieznanym wrogiem i dystopijna wizja społeczeństwa przyszłości. Interesująca, choć za krótka seria science­‑fiction.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Dla bliskiej wyginięcia ludzkości jedynym ratunkiem staje się inżynieria genetyczna – zmodyfikowani w ten sposób ludzie zastępują dotychczasową niedoskonałą populację. Wtedy jednak przychodzi im zmierzyć się z wrogiem z odległych części wszechświata…

Tradycyjnie swoją recenzję zacznę od strony technicznej tego anime. O animacji złego słowa powiedzieć nie można. Może nie powala, ale wykorzystuje wszystkie możliwości nowoczesnej technologii (w tym wstawki komputerowe) i w żaden sposób nie może razić. Następną sprawą jest muzyka – to jeden z dwóch najmocniejszych punktów Geneshaft. „Ostrzejsze” wstawki to miła odmiana w stosunku do niezwykle popularnego w anime j­‑popu.

Tyle w kwestiach technicznych. Pora wspomnieć o drugim mocnym punkcie Geneshaft, czyli o fabule (którą zresztą uważam za najważniejszą część każdego anime/filmu/itp.). A fabuła jest tu naprawdę ciekawa. Obfituje w nieoczekiwane zwroty akcji, pojedynki w przestrzeni kosmicznej i inne atrybuty dobrego science­‑fiction. Ale tym, co najbardziej mnie zainteresowało, była nietypowa filozofia. Wydawałoby się, że w science­‑fiction nie ma na nią miejsca. A jednak… Wystarczyło tylko oprzeć ją o… genetykę! Niby takie proste, a daje niezwykły efekt.

Można by pomyśleć, że Geneshaft nie ma wad, ale to niestety nie jest prawda. Najpoważniejszą z nich jest niezwykła wręcz krwawość. Niemal w każdym odcinku są straty w ludziach – w pewnym momencie zacząłem wręcz liczyć trupy. Drugą „rysą na szkle” jest długość tego anime. Po obejrzeniu ostatniego, trzynastego odcinka czułem pewien niedosyt. Jakby historię przerwano, kiedy dopiero zaczęła się rozkręcać.

Yuby, 7 kwietnia 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Bandai Visual, Satelight
Autor: Kazuki Akane
Projekt: Takeshi Takakura, Yasuhiro Ooshima
Reżyser: Kazuki Akane
Scenariusz: Miya Asakawa, Shou Tokimura
Muzyka: Akira Takasaki

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Gene Shaft — recenzja na Anime Forever Nieoficjalny pl
Geneshaft - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl