Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

9/10
postaci: 9/10 grafika: 9/10
fabuła: 9/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 16 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,38

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 307
Średnia: 7,49
σ=1,84

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana, Loko)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Tooi Sekai

Rodzaj produkcji: seria ONA (Japonia)
Rok wydania: 1997
Czas trwania: 2 min
Tytuły alternatywne:
  • Other Worlds
  • 遠い世界
Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Eksperymentalne
zrzutka

Dwoje ludzi i ich krótka rozmowa. Nostalgiczna krótkometrażówka znanego z takich produkcji Makoto Shinkaia.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Szarość. Widok jak z filmu nakręconego gdzieś tak na początku ubiegłego wieku. Dwójka młodych ludzi – mężczyzna i kobieta. Rozmowa, a właściwie urwane zdania, zawierające dobrze znane motywy. Kochają się – to pewne, chcą być razem i w tym celu gdzieś razem jadą. Chcieliby być wolni, móc bez przeszkód unieść się ku górze – jak rzucony na samym początku dziecięcy szybowiec, który towarzyszy ich podróży. Czym są owe „inne światy”? Czy bohaterom uda się osiągnąć to, czego pragną? Tego nie wiemy, ale splecione w uścisku dłonie na samym końcu dają nadzieję, że tak.

Tooi Sekai to bez dwóch zdań najkrótsze chyba anime, jakie powstało – trwa bowiem niespełna dwie minuty. Utrzymane jest w czerni i bieli, niektóre sceny wyglądają surowo, inne zaś pewnie prezentowałyby się okazale, gdyby nie wszechobecne „śnieżenie” ekranu, przywodzące na myśl oglądanie filmu na starusieńkim telewizorze. Bohaterkę przynajmniej znamy z twarzy, bohatera na dobrą sprawę niemal nie widzimy. Taka to konwencja i trzeba ją przyjąć. W tle zaś słychać spokojną kompozycję fortepianową Erica Satie, francuskiego awangardzisty w początku XX wieku – idealnie wpasowaną w nastrój tego filmu.

To anime to tak naprawdę drobiazg, ale drobiazg wielkiej urody, swoista perełka, której blask trudno dostrzec w morzu tytułów, jakimi jesteśmy nieustannie zalewani. Jeśli jednak będziecie mieli okazję się z nią zapoznać – spróbujcie. Nie będziecie żałować.

Grisznak, 20 czerwca 2007

Twórcy

RodzajNazwiska
Autor: Makoto Shinkai
Projekt: Makoto Shinkai
Reżyser: Makoto Shinkai
Scenariusz: Makoto Shinkai
Muzyka: Eric Satie