Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 8/10 grafika: 7/10
fabuła: 6/10 muzyka: 6/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 5 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,00

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 38
Średnia: 6,66
σ=1,47

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Momoko)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Ultra Maniac

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 2003
Czas trwania: 26×23 min
Tytuły alternatywne:
  • ウルトラマニアック
Gatunki: Komedia, Romans
Widownia: Shoujo; Postaci: Księżniczki/książęta, Magical girls/boys, Uczniowie/studenci; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Współczesne czarodziejki porzuciły różdżki, a w rzucaniu zaklęć pomagają im laptopy.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Ayu Tateishi nie można nazwać zwyczajną nastolatką. Nie, w jej przypadku byłoby to określenie raczej krzywdzące. Ayu wyróżnia się urodą, jest zawsze opanowana i koleżeńska, a w dodatku świetnie radzi sobie w drużynie tenisowej. Słowem – doskonały materiał na szkolną idolkę. Mówiąc o tej uczennicy warto wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. Jej najlepsza przyjaciółka to Nina Sakura, czarodziejka przybyła na Ziemię z Magicznego Królestwa.

Obie dziewczyny poznajemy w momencie, gdy przyjaźń między nimi została już zawarta, a Ayu zaczyna się powoli przyzwyczajać, że od kiedy ma u boku Ninę, nic nie będzie takie zwyczajne, jak wcześniej. Co nie znaczy, iż nie można jej niczym zaskoczyć. Słabo wprawiona w czarowaniu przybyszka z Magicznego Królestwa sieje prawdziwy zamęt w poukładanym życiu dziewczyny. Choć Nina bardzo się stara – wciąż wypróbowuje nowe zaklęcia przy użyciu swojego magicznego laptopa (bo każda nowoczesna czarodziejka zamiast różdżki posiada przenośny komputer), zwykle kończy się to nowymi kłopotami. Od potraktowania nieodpowiedniej osoby miłosnym specyfikiem, po zamianę przyjaciółki w chłopca. A przecież Ayu ma wiele innych spraw na głowie. Bardzo się stara utrzymać obecną pozycję w szkole, a na dodatek tuż obok znajduje się chłopak, w którego oczach chciałaby wypaść jak najlepiej.

Ważny wątek stanowi także poszukiwanie pięciu Świętych Kamieni – artefaktów z Magicznego Królestwa, mogących znacznie zwiększyć umiejętności magiczne danej osoby. To właśnie w celu ich odnalezienia Nina przybywa na Ziemię. Jak się okazuje, to zadanie nie będzie łatwe – nie ona jedna marzy o zdobyciu Kamieni, a niebawem na horyzoncie pojawia się poważna przeciwniczka. Jednakże serial koncentruje się przede wszystkim na szkolnych perypetiach (z domieszką magii) bohaterek. W końcu w życiu każdej nastolatki zdarzają się momenty, w których chciałoby się użyć jakiegoś odpowiedniego czaru i trochę pomóc losowi…

Postaci występujące w Ultra Maniac zostały niewątpliwie obdarzone ciepłymi, budzącymi sympatię charakterami. Zrównoważona Ayu zdobyła u mnie plus dzięki temu, że nawet stojąc oko w oko z chłopakiem, który jej się podoba, zachowuje spokój, nie oblewa się rumieńcem i nie panikuje. W dodatku w miarę rozwoju serii dowiadujemy się, dlaczego tak bardzo stara się utrzymać swój wizerunek. Nina pod wieloma względami stanowi jej przeciwieństwo – ma problemy z nauką (w Magicznym Królestwie niepotrzebna jest nauka angielskiego), jest jeszcze nieco dziecinna i choć niewątpliwie zawsze ma dobre intencje, z początku praktycznie nic jej nie wychodzi. Jednakże wraz ze zdobywaniem nowych umiejętności magicznych dziewczyna zmienia się i dorasta. Bohaterowie drugiego planu to osobny rozdział – bez nich bowiem całe anime stałoby się dwuwymiarowe. Tetsuji Kaji, do którego wzdycha Ayu, z pozoru obraz cnót i klasyczny szlachetny młodzieniec, jest bardzo dobrym przykładem tego, że nie należy nikogo sądzić po pozorach. Jego najlepszy przyjaciel, Hiroki Tsujiai, sprawia wrażenie mrukliwego i zamkniętego w sobie, ale tylko do czasu, gdy znajdzie z kimś wspólny język. Nie będę oczywiście wymieniać całego pocztu postaci występujących w Ultra Maniac, warto jednak wspomnieć jeszcze o przeciwniczce Niny, Mayi Oriharze – przyjaciółce z dzieciństwa, a zarazem zainteresowanej czarną magią piękności, a także Junie Kawanakajimie, osobniku marzącym o udowodnieniu światu, że Nina jest czarownicą. Sceny z nim w roli głównej są jednym z głównych źródeł humoru tej serii.

O muzyce nie da się wiele powiedzieć. Energiczna czołówka bardzo dobrze wpisuje się w konwencję magical girl, ale nie przykuwa uwagi. Do innej kategorii należy znacznie spokojniejszy ending, choć i ten nie wzbudził we mnie entuzjazmu. Poza tym ścieżka dźwiękowa nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Proste melodie służą głównie za tło i ewentualnie czasem podkreślają klimat sceny.

Do wersji animowanej bardzo sprawnie przeniesiono kreskę Wataru Yoshizumi. Projekty postaci są miłe dla oka, urocze – jak to w anime tego gatunku zwykle bywa, ale w znakomitej większości nie przesłodzone. Co nie znaczy, że obędzie się całkiem bez drażniących akcentów – na przykład mundurek Niny wygląda jak strój Czerwonego Kapturka. Tła są często uproszczone, raczej przeciętnej jakości, a momentami miałam wrażenie nadmiernej powtarzalności scenografii, lecz co najważniejsze, nigdy nie straszą pustką w kadrze.

Ultra Maniac jest serią lekką i przyjemną w odbiorze. Polecam ją nie tylko amatorom gatunku, ale i każdemu, kto ma ochotę na coś wywołującego uśmiech, a nie dźwigającego ciężkiego przesłania. 26 odcinków tego anime niesie bowiem bardzo prosty przekaz: prawdę dotyczącą przyjaźni, którą to prawdę warto zapamiętać.

Momoko, 2 października 2007

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Animax, Asahi Productions
Autor: Wataru Yoshizumi
Projekt: Miho Shimogasa
Reżyser: Shin'ichi Masaki
Scenariusz: Miho Maruo
Muzyka: Satoru Yukawa

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Ultra Maniac - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl