Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Komentarze

Sousou no Frieren

  • Avatar
    A
    Windir 11.05.2024 09:41
    10-/10
    Zegarmistrz napisał(a):
    Najlepsze fantasy od jeden Bóg tylko pamięta, jak dawna.


    Od czasów Saihate no Paladin z 2021 roku ;) No może pierwszy sezon paladyna pośladów nie urwał, ale dwa sezony do kupy to już mega sensowne fantasy w zachodnim stylu.

    A teraz do moich wrażeń.

    Kapitalna przygoda. Niby typowa podróż i jak zwykle różnego typu „eventy” po drodze, ale jednocześnie oryginalna próba zrozumienia ludzi jako gatunku przez kogoś niemal nieśmiertelnego. Do tego sporo smutniejszych elementów, starzenia się i naturalnego umierania na ekranie. I jeszcze ten fantastyczny pomysł na demony. Humor też mi wyjątkowo podszedł.

    Calutki sezon jest prześliczny i bombarduje w ciąż nowymi przepięknymi grafikami. I jeszcze ta muzyka. Soundtrack autorstwa Evana Calla – ten sam gość co Violet Evergarden czy Hakumei & Mikochi. Tutaj w wydaniu mocno smyczkowym, sporo fletów/piszczałki – bardzo dobrze dobrane pod to co na ekranie. Zdecydowanie: Time Flows Ever Onward, More Than Mere Tales, Fear Brought Me This Far, Zoltraak, Frieren the Slayer, Deep in the Dungeon więcej niż dobre.

    I jeszcze ten wspaniały pierwszy OP: YOASOBI – „Yuusha (勇者)". Tylko omijać angielskojęzyczną wersje bo taka też jest.

    Dominuje raczej wole tempo, dużo przystanków zróżnicowanej długości (dni, tygodnie, nawet miesiące), malutko walk, wszystko cudnie przeplecione wspomnieniami z młodości czy z czasów poprzedniej drużyny. No i te losowe przygody takie proste, zwyczajne. Tutaj  kliknij: ukryte  Jak prawdziwa podróż, która zajmuje kilka lat. A nie typowy sprint od potwora do potwora.

    Walki. Tu mam problem. Po tej jednej  kliknij: ukryte 

    Zapaliła mi się ostrzegawcza lampka jak zaczęło się  kliknij: ukryte 

    Czyli spadek jakości pod koniec serii, ale ocena prawie, że maksymalna. Jak tak można? Bo 70% serii to takie 12/10. Tak jestem zachwycony podróżowaniem, przyziemnymi zadaniami pobocznymi, wspomnieniami, muzyką, grafiką. Arcydzieło.

    Cierpliwie czekam na kolejny sezon. Manga bez tego udźwiękowienia i tych kolorów to nie będzie to.

    PS: Dopiero po seansie doczytałem (kompletnym przypadkiem) dosłowne tłumaczenie/znaczenie japońskiego tytułu czyli właśnie Sousou no Frieren. Piękny detal. Nie googlać przed połową sezonu bo dość duży spoiler jest nieunikniony.
  • Avatar
    A
    Klemens 8.05.2024 02:44
    Oho
    Manga będzie niedługo miała nieokreślenie długą przerwę.
    W przeszłości oznaczało to jedno z dwóch rzeczy:
    1. Albo autor nie ma pomysłu co dalej zrobić z historią i potrzebuje czasu, żeby jakoś wybrnąć z bagna, w jakie wszedł (a też jest taka opcja);
    2. Albo szykujcie się na newsa o drugim sezonie anime w najbliższej przyszłości.
    • Avatar
      Avru 8.05.2024 07:36
      Re: Oho
      Jako że już całą przeczytałem – raczej pkt 1.
      Ewidentnie skończyły mu się pomysły, w zasadzie po tym sztampowym egzaminie z Anime, nic istotnego się już nie dzieje. Zlepek specjali w stylu gotujemy obiad, brakuje jeszcze tylko odcinka na plaży :D
      • Avatar
        Klemens 8.05.2024 09:20
        Re: Oho
        Cóż, nie nazwałbym tego zlepkiem specjali, raczej typowe wątki fabularne, jakie mamy w shounenach, ale prawdą jest, że historia raczej nie podąża za bardzo do przodu.
        No i zgodzę się, punkt 1 byłby zdecydowanie lepszy. Bo obawiam się, że kolejny sezon byłby wielkim rozczarowaniem i mógłby mocno zaszkodzić tytułowi. Bardzo mocno.
  • Avatar
    A
    MrParumiV18 4.05.2024 16:38
    Sousou no Frieren po 28 odcinku (koniec)
    No i w końcu się zebrałem żeby dokończyć. Musiałem pierw ochłonąć, bo seria ewidentnie była zbyt napompowana przez niedobrych ludzi i w sumie nadal troszkę jest, ale mniejsza. Ostatecznie druga połowa, czyli cały wątek z egzaminem, minął mi bardzo szybko i niezwykle przyjemnie. Niestety, bądź stety to głównie zasługa studia Madhouse, które zaserwowało nam prawie że techniczne arcydzieło oraz pobocznych postaci, których poczynania śledziłem z większym zaciekawieniem i obawą o ich los (nawet jak tworzone na jedno i to samo mentalne kopyto) niż naszej trójki głównych bohaterów, gdzie Fern oraz Stark byli w pewnym momencie już nie do zniesienia przez swój charakter i interakcje pomiędzy nimi, a nie ukrywam, że do pewnego momentu ich relacja nawet mi się podobała. Potem stała się już tylko nużąca i irytująca. Frieren ostatecznie i na szczęście jakoś wydostała się z tego wora, bo przynajmniej zaliczyła sensowny oraz zauważalny progres charakteru, no ale niczego innego nie oczekiwałem od tytułowej bohaterki, to był wręcz mus. Seria też ma ogólny problem z brakiem konsekwencji w strukturze i prowadzeniu opowieści. Nie wie czym jest, czym chce być i dokąd ostatecznie zmierza, ale to chyba problem już u autora, bo ewidentnie rzucał pomysłami na lewo i prawo, bo sam zapewne nie był do końca przekonany co chce żeby z tego powstało. Niemniej wrażenia są ogólnie bardzo pozytywne, gdyż seria potrafiła wciągnąć i zaskoczyć, ale arcydziełem nigdy bym tego nie nazwał, bo zbyt dużo tu dziur i pójścia na skróty w sferze głównie fabularnej.

    Natomiast już tak kończąc, to dla takiego Landa, Ubel i może spin­‑offka z ich wspólnego wypadu na jakąś misję, to kontynuację obejrzałbym z pewnością :D a tak to nie wiem, po prostu obawiam się ponownego przyjazdu i konfrontacji z kultobusem. Skutecznie starają się popsuć przyjemność z oglądania czegokolwiek.
  • Avatar
    A
    hakman4 4.05.2024 10:28
    Ciekawe jest ta seria.
    Chyba jeszcze nie spotkałem takiego anime, gdzie z takim stoickim spokojem przyjmowali prawie wszytko. A może to ja za dużo oglądam tytułów o przesadzonej ekspresji emocjonalnej? Może…
    Ja bym się nie dziwił jakby to sama Ferieren była bezpłciowy, nijaki w swych reakcjach, ale jednak jest inaczej. Taką postawę mamy u prawie wszystkich.
    W ogóle sposób prowadzenia fabuły i koncept jest znany, ale jednak inaczej przedstawiony. Motyw wiecznego podróżnika mi się podoba. Przygody okraszone wspomnieniami sprzed lat jako próba wywołania wzruszenia i zaciekawienia bohaterem. Seria mnie od 1 odcinka ujęła sposobem przedstawieniem historii. Na pewno będę wyczekiwał drugiego sezonu.
    • Avatar
      Avru 4.05.2024 11:16
      Re: Ciekawe jest ta seria.
      ot świat pełen introwertyków ;) do tego wszyscy po przejściach.
      Miła odmiana po wiecznie rozkrzyczanych azjatyckich bohaterach.

      Jak coś to manga idzie 1:1, 1 sezon skończył się gdzieś w c55
      • Avatar
        Sulpice9 4.05.2024 12:52
        Może po prostu fantastyka na nasze czasy? :)
        Nie wiem, czy będę chciał pisać alternatywną recenzję, ale na pewno wtedy o tym wspomnę: jak dla mnie sceną, która wyjaśnia filozofię marki jest  kliknij: ukryte 
        • Avatar
          Jiri50 4.05.2024 18:50
          Re: Może po prostu krytyka naszych czasów
          Oooo jestem pod wrażeniem! Ja bym na to nie wpadł. Ale w końcu ktoś tam się zmienia.  kliknij: ukryte 
          • Avatar
            Sulpice9 4.05.2024 19:37
            Re: Może po prostu krytyka naszych czasów
             kliknij: ukryte 
            • Avatar
              Sulpice9 4.05.2024 19:43
              Re: Może po prostu krytyka naszych czasów
              PS – co do:

              Czyżby ktoś zauważył, że dalsze prezentowanie takich zachowań to droga w niebyt?


              Tu mam wrażenie, że seria idzie tropem książek Pratchetta, gdzie elfy (jako zła rasa) nie są w stanie wygrać z ludźmi, ponieważ z powodu nieśmiertelności nie potrafią zaakceptować zmian i uczyć się nowego. Dzięki temu, że przyjmuje perspektywę śmiertelnych ras, Frieren unika tego błędu i w końcu zaczyna akceptować, że nawet krótkie towarzystwo (czyli z jej perspektywy prawie każde) może wnieść coś istotnego do jej wędrówki. Jak napisało to już kilka osób, serial świetnie radzi sobie z portretowaniem rasy, która faktycznie jest nieśmiertelna. Tu elf to ktoś więcej szczupła istota istotka ze szpiczastymi uszami, która żyje sobie w lesie na uboczu.
              • Avatar
                Jiri50 4.05.2024 20:37
                Ale mana rośnie z czasem?
                I dwa najsilniejsze byty magiczne to elfy. Do tego konflikt jaki przetrzebił Elfy to był konflikt pomiędzy nimi i demonami. Jeśli się nie mylę.

                Ludzie to jakieś denerwujące epizody . . raptem te 80 lat. Do kogo tu się przywiązywać na poważnie. Do drozofila melanogaster? [link] ;-)

                Ale faktycznie jeśli masz za dużo czasu to nie odczuwasz potrzeby szybkiego rozwoju. Zostajesz w tyle i cię wyprzedzą. Jak tego demona od zoltraka. Te 80 lat pracy nad zaklęciem bardzo je posunęło do przodu.

                Przy takim łowieniu symboliki jak ta z zegarem zapowiada się sporo dobrej zabawy.
                • Avatar
                  Sulpice9 5.05.2024 10:45
                  Re: Ale mana rośnie z czasem?
                  To w ogóle jest ciekawa tematyka, zważywszy na to, że seria powstała w Japonii, która ma przecież nację z najbardziej imponującą długością życia, ale jednocześnie niczym elfy, rozpoczęła trend na seksualną jałowość i problemy demograficzne (długo ukrywane przez wzrost produktywności i dzielnie pracujące starsze pokolenia).

                  Korciłoby mnie, by poruszyć ten temat z perspektywy globalnej, ale wtedy możemy wejść na brudne ścieżki kwestii politycznych, więc chyba lepiej się zatrzymać. Ewentualnie zapraszam na PW :)
                  • Avatar
                    Jiri50 5.05.2024 17:24
                    Czy to się łączy?
                    Aż korci aby był jakiś Hyde Park. Mnie ciekawi Okagesama, może trzeba by na tą produkcję spojrzeć przez ten pryzmat.

                    Hmm „seksualna jałowość” – chyba brak pojęcia zakochania od pierwszego wejrzenia. Intymność więdnąca w kulturze braku fizycznego kontaktu. Być może tyle.

                    Ale my nie o tym. Faktycznie, możne przez to anime spojrzeć globalnie. I zobaczymy ciekawe rzeczy. Np. kto ma mowę po to aby zwodzić jak demony. Miał być koniec historii a okazuje się, że . . . [link]

                    No ale dobrze było by aby to nie były takie brzydale.
  • Avatar
    A
    Jiri50 21.04.2024 20:13
    Czemu mam dziwne wrażenie jakiegoś wspólnego wątku?
    [link]

    [link]

    Ciężar jaki musisz unieść to nie tylko kwestia wagi. To też kwestia jak długo musisz go nieść. Wieczność . . . to sporo czasu. ;-)
    Ale pewno się mylę.
    • Avatar
      Sulpice9 21.04.2024 20:50
      Re: Czemu mam dziwne wrażenie jakiegoś wspólnego wątku?
      Jeśli dopiero zasiadłeś do serii i nie chcesz spojlerów, to powiem tylko,  kliknij: ukryte 
      • Avatar
        Jiri50 21.04.2024 21:26
        Re: Czemu mam dziwne wrażenie jakiegoś wspólnego wątku?
        Smakuję to sobie nieśpiesznie. Naprawdę tu nie ma co się śpieszyć.

        Tolkien, Tolkienem ale ... ja tak w kwestii praktycznej. Gdy odchodzi ktoś bliski zostajesz z pustką i bólem. My znosimy to zaledwie parę lat . . . komuś kto musi to dźwigać naprawdę długo chyba nie zazdroszczę. Jeśli jeszcze jego pamięć jest jak brzytwa i to się nie zaciera. Chyba może być naprawdę ciężko.
      • Avatar
        Jiri50 21.04.2024 21:30
        Sorry . .
        Ale chyba znowu popadam w tę manierę wczuwania się w postaci ;-)))
    • Avatar
      ZSRRKnight 21.04.2024 21:08
      Re: Czemu mam dziwne wrażenie jakiegoś wspólnego wątku?
      W sumie Frieren to dość ciekawy przypadek, bo miesza motywy z klasycznego, zachodniego fantasy z tymi bardziej rpg­‑owymi, typowo japońskimi…
      • Avatar
        Jiri50 22.04.2024 06:52
        Re: Sekret popularności?
        Może właśnie w tym wymieszaniu wątków tkwi sekret popularności tej serii?

        Odpowiednio mieszając udało się stworzyć coś co właściwie nieomal wszystkim pasuje. Ktoś dobrze dobrał proporcje.

        Jak z nalewkami, z trzech niezbyt udanych można stworzyć coś co powala na kolana nie procentami a zbalansowanym smakiem.
        • Avatar
          Zomomo 22.04.2024 11:37
          Re: Sekret popularności?
          Z kiepskich wątków nie powstanie dobra historia, jak i z kiepskich alkoholi dobry blend :) Tu wątki są proste, ale zrealizowane w kreatywny sposób i dopieszczone technicznie.
          To anime jest jak Nikka Days whisky, zmieszana ze świetnego grainu z Miyagikyo i maltu z destylarni Yoichi :)
          • Avatar
            Jiri50 3.05.2024 17:00
            Re: Sekret popularności?
            Aż tak to ja się nie znam. Ale czuje się, że to mix składników bardzo dobrej jakości. Do tego dobranych w bardzo precyzyjny i przemyślany sposób. Mnie praktycznie nic tu nie razi, nic mi tu nie przeszkadza itd.

            Hmmm o jakimś polityku ktoś powiedział: nie jest człowiekiem wielkich umiejętności czy wspaniałych zalet. Ale nie znam nikogo innego kto byłoby tak jak on pozbawiony wszelkich wad. Dlatego potrafi zjednać sobie wszystkich.

            Mi tam nawet egzamin pasował. Zwłaszcza zadanie drugie jest ciekawe. Nie grałem w zbyt wiele RPG ale . . . ulubionym był Spell Force. Mam dziwne uczucie deja vu, ta sytuacja bardzo przypomina ostatnią planszę z tej gry. Chyba jedynki?
            • Avatar
              Zomomo 4.05.2024 01:04
              Re: Sekret popularności?
              Drugie zadanie było bardzo oryginalne i możliwe, że szukano pomysłów w starych grach. Zwykle jak oglądam jakieś anime – fantasy, szczególnie isekai, to mogę przewidzieć co będzie dalej, a często mam też poczucie, że sporo można było zrobić ciekawiej. Czasem serial świetnie się zaczyna, ale z czasem poziom spada i pozostaje tylko rozczarowanie. Frieren trzyma poziom od pierwszego do ostatniego odcinka. Tu ciągle byłem czymś zaskakiwany i miałem to rzadkie uczucie, że tym razem twórcy mieli więcej wyobraźni ode mnie :) Nie każdy lubi jednocześnie seriale fantasy i okruszki, ja tak – dla mnie to połączenie gatunków było czymś wyjątkowo odświeżającym i oryginalnym – jak japońska whisky, chociaż i w jednym i drugim przypadku nastawiony byłem sceptycznie :)
  • Avatar
    A
    rool 7.04.2024 00:01
    NA początku smutno przez duże „S”, potem jak mucha w smole. Natomiast później fabuła się nieźle rozkręciła do tego stopnia że ta powolność fabuły już nie raziła tak.
  • Avatar
    A
    Anon2 1.04.2024 11:51
    Ale crap. Przecież to się niczym nie różni od isekajów, które wychodzą w każdym sezonie. Przy pierwszych odcinkach usnąłem, a potem poszedł drop
    • Avatar
      rool 6.04.2024 23:58
      Daj szansę temu tytułowi. Fakt – zaczyna się smutno, potem jak mucha w smole. Ale fabuła się rozkręca do tego stopnia że ta powolność nie razi.
      • Avatar
        Anon2 21.04.2024 12:13
        Zwróć uwagę na datę XD. Nie jest to jakieś moje top 1, ale produkcja dość solidna
  • Avatar
    A
    MrParumiV18 30.03.2024 16:22
    Sousou no Frieren to...
    Nienawidzę jak coś nie ma sensu, ale…

    Jak nie możesz wygrać z wiatrakami, to się nim stań. Szpiedzy w grupie są mniej zauważalni, a od środka łatwiej coś rozwalić. :D
  • Avatar
    A
    El Tiburón 29.03.2024 14:08
    Hype train goes choo choo
    Rzuciłem pobieżnie okiem po drugiej połowie i nie pozostaje mi nic innego jak podtrzymać swoją wcześniejszą opinię. Im dłużej seria trwa tym bardziej początkowy czar pryska, a całość przetacza się w kolejne sztampowe fantasy jakich wiele. Całość rozwłóknia się na odseparowane historyjki, od lokacji A do lokacji B. Początek obiecywał więcej. I chyba nie ja jeden czuję się oszukany, bo z tego co widzę, po dotarciu do części egzaminacyjnej poziom narzekań wzrósł, co widać nawet i tu w komentarzach. Zaraz jednak wszyscy spieszą znów zaręczyć, że mimo może tych paru potknięć seria i tak jest niezwykle pozytywna i jak najbardziej godna polecenia. Trochę mi tu pachnie sunken cost fallacy i jak i zaślepieniem całym tym hypem, jaki się wokół tego tytułu toczy.

    Całość jest wolna, a fabuła i sama wyprawa jakoś się rozpływa w tych całych scenkach pobocznych. Połowy można by się pozbyć ze znikomą stratą.  kliknij: ukryte  Ale ludziom nie przeszkadza, że po początku opowieść traci cały impet, bo wystarczy sypnąć trochę fanserwisu w postaci Fern wydymającą policzki czy Frieren z głupią miną i wszyscy się cieszą.

    A właśnie, Fern, im dłużej ją oglądałem tym mniej ją lubiłem. Kolejna bohaterka ociekająca zajebistością i talentem przewyższającym wszystko, co świat widział. Przynajmniej w przypadku Frieren jej siła ma uzasadnienie fabularne, bo jednak miała setki lat na doskonalenie swojej sztuki. A tamta jest super utalentowana i bez skazy – bo tak. Dwie Mary Sue w jednym barszczu to jednak trochę za dużo. I tylko Starka szkoda, który został na tym tle sprowadzony do elementu komediowego, jeśli nie zwyczajnej zapchajdziury, bo podczas egzaminu nie bardzo dało się gdzie go wcisnąć.

    Najbardziej jednak serię krzywdzą sami jej fani. Bo to w sumie porządny w swojej klasie tytuł, który jest wynoszony do ranki świętości przez rzeszę wyznawców alergicznie reagujących na wszelkie świętokradcze próby krytyki. Z czego pewnie większość tłumnie podąży za kolejnym tytułem, który akurat będzie w modzie w danym sezonie. I ten ich ślepy entuzjazm zmusza mnie do wrzucenia we wpisy tejże przeciwwagi.
    • Avatar
      Sulpice9 29.03.2024 16:14
      Re: Hype train goes choo choo
      Bo to w sumie porządny w swojej klasie tytuł, który jest wynoszony do ranki świętości przez rzeszę wyznawców alergicznie reagujących na wszelkie świętokradcze próby krytyki.


      Nie, no chyba nie jest aż tak źle? Sam pisałem tu sporo komentarzy wyrażających wątpliwości na temat poszczególnych elementów i jakoś nie dostawałem odpowiedzi w stylu, że „jestem głupi i się nie znam”. I piszę to jako osoba, która ma podobny problem, choć do innego w tym sezonie tytułu (umiarkowany entuzjazm na tle ogólnego hype'u).

      Jeśli chodzi do samego serialu, wydaję mi się, że sporo zależy od samych oczekiwań. Jak dla mnie Frieren to bardziej „obyczajowa fantastyka” niż „fantastyka z elementami obyczajowymi” – wspomniany brak impetu dla mnie raczej wędrówka po spokojnych, nieraz nudnych miejscach i wspominkach, bo cóż, życie jest tak napisane, że rzadko spotykamy coś niesamowicie interesującego. Ja wolę „Frieren” kiedy właśnie mniej się dzieje.

       kliknij: ukryte 

      Dwie Mary Sue w jednym barszczu to jednak trochę za dużo.


      O, ciekawe, a ja w ogóle nie czułem, że to Mary Sue – choćby dlatego, że obie mają wady (np. bardzo słabo sobie radzą w kontaktach społecznych).

      Być może sam napiszę recenzję do tej serii, ale wolę chyba z tym poczekać – chciałbym sprawdzić, jakie będę mieć wrażenia, jak przejdzie wspomniany hype ;)
      • Avatar
        Sulpice9 29.03.2024 21:40
        Re: Hype train goes choo choo
        PS – i przyznam, że nie zgadzam się z podejrzeniami o fanserwis. Akurat to jedna z tych rzeczy, które bardzo mi się podoba, że główne bohaterki są na etapie moralności, iż ukazanie kostek jest już szczytem nieprzyzwoitości :)
        Fakt, powstało mnóstwo dziwnych fanartow, aczkolwiek trudno winić o to sam serial.
        • Avatar
          El Tiburón 30.03.2024 18:59
          Re: Hype train goes choo choo
          Nie chodziło mi o seksualizację bohaterek. Po prostu pokazywanie jak słodkie panienki robią słodkie rzeczy pokroju Fern nadymającej się jak żabka, czy okładającej Starka piąstkami, to również forma fanserwisu dla widzów. Sporo ludzi się zachwyca takimi momentami, więc seria im tego nie żałuje.
          • Avatar
            Sulpice9 30.03.2024 23:17
            Re: Hype train goes choo choo
            Serio? Chyba faktycznie jestem trochę za niewinny na seans anime, nie spodziewałem się, że ktoś traktuje takie rzeczy jako coś więcej niż element komiczny… Jeżeli siądę do recenzji alternatywnej (ale to za jakiś czas, jak trochę powszechny hiper entuzjazm opadnie i mam nadzieję, że będę mieć dość czasu), to postaram się nie odseparować od tego typu rzeczy na ile to możliwe. Na razie jestem na zbyt świeżo i czuję za duży respekt do powszechnego hiper entuzjazmu by brać się za szczegółową analizę :)
    • Avatar
      Klemens 29.03.2024 23:42
      Re: Hype train goes choo choo
      Ehhh, here we go again…

      Całość jest wolna, a fabuła i sama wyprawa jakoś się rozpływa w tych całych scenkach pobocznych. Połowy można by się pozbyć ze znikomą stratą.

      Dokładnie to seria obiecywała od początku. Od samiutkiego początku było pokazywane, że Frieren ze względu na fakt bycia elfem, inaczej pojmuje czas i dla niej spędzenie 10 lat w wiosce zbierając zioła i przenosząc krowy z brzegu na brzeg jest czymś, co dla normalnego człowieka będzie 1 dniowym pobytem, żeby odpocząć. Zachowanie Frieren po części się zmieniło pod wpływem chęci poznania bliżej ludzi i interakcji z Fern, która jasno dała (i daje przez całą serię) do zrozumienia, że ona niestety elfem nie jest i Frieren będzie zmuszona pójść na kompromisy. Tak, kompromisy, bo o ile elfka zdecydowanie ograniczyła swoje zapędy do pozostawania w jednym miejscu przez lata, o tyle nie była w stanie zrezygnować z chęci eksploracji i pomocy, co Fern (i w sumie Stark) musiała również zaakceptować.

      Wspominałem już o elfie, natomiast jeszcze jaskrawszym przykładem jest Stein, który dołączył (o co błagali go pół odcinka), przeszedł się z drużyną parę epizodów i sobie poszedł. No faktycznie kapitalnie poprowadzony wątek, który mnóstwo wniósł.

      Noooo… Tak, wniósł. Te parę odcinków to w rzeczywistości były miesiące wspólnej podróży, których zwyczajnie nie pokazano i nie wypakowano na siłę akcją, bo nie taka jest rzeczywistość. Rzeczywistością i normalnością jest codzienność, nuda i powtarzalność. Nie wiem, mieli zrobić pół serii o tym, jak bohaterowie sobie idą przez las i nic się nie dzieje, żeby Stein dostał więcej czasu ekranowego? Ale wracając do tematu – owszem, wątek Steina wniósł do serii coś. Coś, co na sam koniec zostało pokazane jeszcze raz, tym razem wytłumaczone dokładnie – ludzie przychodzą i odchodzą. Każdy ma swoje cele w życiu, swoje plany i pragnienia i przychodzą takie momenty, gdzie zwyczajnie trzeba powiedzieć sobie arrivederci. Stein miał jasny cel, Frieren i dzieciaki mieli swój, ich drogi się rozeszły, odbyli wspólną przygodę i tyle, życie toczy się dalej. Taki jest morał tej historii. Więc nie rozumiem jak możesz mówić, że ten wątek nic nie wniósł.

      Można by pomyśleć, że legendarna czarodziejka z legendarnej drużyny, którą wszyscy znają z setek pomników na każdym kroku, nie potrzebuje jakiś specjalnych pozwoleń tylko po to, by ją wpuścili do krainy demonów i zrobią dla niej wyjątek.


      Ale jakich pomników? Większość pomników, które widzieliśmy, to były przecież pomniki Himmela. Skąd ludzie mają wiedzieć o istnieniu Frieren? Nie raz możemy zobaczyć, jak ludzie mówiąc o grupie, która pokonała Króla Demonów, mówią o bohaterze Himmelu i ich towarzyszach. Że w drużynie była jakaś czarodziejka. Ba, nikt nawet nie wspomina o Eisienie, tak jakby go nie było. To było 80 lat temu. Wiesz co się potrafi stać z historią przez 80 lat? Spójrz sobie na historię II WŚ. Żyjemy w świecie, w którym istnieje ustandaryzowany system szkolnictwa, gdzie każdy ma dostęp do tych samych informacji, a przez lata na setkach historii powstało tyle narośli, że znacząca ich część przerodziła się w legendy, które mają mało wspólnego z rzeczywistością. A co dopiero w czasach, gdzie wiedza taka była przekazywana z ust do ust! A przecież Sousou no Frieren jest kreowane właśnie w takim świecie.
      Poza tym, Himmel jako jedyny dbał o swoją markę i jako jedyny przejmował się tym, żeby jego imię pozostało zapamiętane. Nikt inny w drużynie taki nie był, więc nie dziwota, że ludzie pamiętają głównie o nim, a nie o reszcie drużyny.
      Dalej – czy Frieren w którymkolwiek momencie używała swojego imienia, żeby zyskać jakąkolwiek przewagę lub być traktowana ulgowo? Taki charakter postaci, że tak się nie zachowuje więc nie rozumiem, dlaczego miałaby akurat w momencie zachować się inaczej?
      Dalej – dlaczego mieliby akurat dla Frieren robić wyjątek? W oczach obecnych tam magów, Frieren jest przeciętnym magiem, z przeciętną maną i nie mają oni żadnych podstaw do tego, żeby kogoś takiego przepuścić. Teraz spójrzmy na to ze strony świata realnego – jakbyś był dzisiaj żołnierzem, stojącym na warcie i podszedłby do Ciebie Piłsudzki (tak, taki jakim go znasz z obrazków, tylko żywy), przedstawiłby się i kazał wpuścić się na teren jednostki, którą pilnujesz – wpuściłbyś go? Przecież to Piłsudzki, no chyba dla niego możesz zrobić wyjątek i wpuścić go do koszar, co nie? Co z tego, że znasz go tylko z legend i opowieści, nigdy nie widziałeś człowieka na oczy, no przecież to Piłsudzki.

      Kolejna bohaterka ociekająca zajebistością i talentem przewyższającym wszystko, co świat widział.

      Przecież Fern nie ocieka samym talentem. Ocieka przede wszystkim ciężką pracą i szczęściem, że spotkała taką, a nie inną mistrzynię. Przecież była mowa o tym, że ukrywanie swojej many nie jest czymś popularnym, a już na pewno nie w dzisiejszym świecie, gdzie mało kto ma do czynienia z demonami, a Fern ćwiczyła tą sztukę od małego. Tylko dlatego, że potrafiła ukryć swoją manę, mogła zajść od tyłu Wirbela i tylko dlatego mogła wziąć udział w ataku na bossa lochu w egzaminie, czy pokonać demona. Nie zapominajmy też, że Fern przez te lata odbyła niezliczoną ilość walk i treningów/sparingów z Frieren i jej „zajebistość”, to nie tylko talent, ale i doświadczenie i ciężka praca – autor tego nie pokazuje, bo jakby miał, to taki egzamin odbyłby się za 5 sezonów, a każdy odcinek opierałby się na cotygodniowej walce z innym przeciwnikiem – a nie o tym jest ta historia.

      alergicznie reagujących na wszelkie świętokradcze próby krytyki

      No ja np. alergicznie reaguję na wszelkie próby krytyki, które opierają się na przeświadczeniu, że to anime powinno być czymś, czym nie jest i powinno spełniać standardy ludzi, których nie spełni, bo ma na siebie pomysł i go skrupulatnie realizuje. Owszem, ciężko nie zgodzić się z tym co pisałeś, że Stark jest traktowany w tej serii po macoszemu, że ogólnie ten egzamin posiada trochę taki vibe Chunnin Examu, że autor nie za bardzo miał pomysł na to, jak poprowadzić z początku serię, przez co pierwsza połowa wygląda jakbyśmy mieli do czynienia z historią w stylu Majo no Tabi Tabi, a w drugiej połowie zaczerpnięto mocno z typowych arcowych shounenów jak Naruto. Ale większość komentarzy które widuję w necie to są właśnie narzekania na to, że opowieść nie prezentuje tego, co komentujący by chciał, żeby prezentowało. I to nie jest problem anime, czy samej opowieści, ale właśnie samego komentującego. Ktoś chciałby generic fantasy, jakich wychodzi pełno każdego roku, żeby mógł ponarzekać na to, jakie to fantasy nie zrobiły się już nudne i powtarzalne i wystawić ocenę 6/10, a jak wychodzi coś nowego, świeżego, z pomysłem na siebie, to krytykuje serię za to, że nie jest nudnym i powielającym schematy generic fanatsy anime. No przecież to się nie trzyma kupy.
      Sousou no Frieren ma swoje problemy. Tylko znacząca większość próbująca kwestionować wielkość i to, jak wspaniała jest to seria, patrzy tam, gdzie nie powinna i skupia się na cechach, które nie są problemem. Może właśnie dlatego ludzie reagują już zwyczajnie złością i agresją – bo widzą po raz 58 ten sam zarzut, bo ktoś myśli, że jego czepianie się czegoś, czego po tej serii nie można oczekiwać jest oryginalne. A często nie jest, często starczyłoby poczytać i zrozumiałoby się punkt widzenia innych osób. No ale takie pisanie populizmów przez tzw. „freethinkerów”, bez wcześniejszego researchu jest w dzisiejszych czasach prawdziwą plaga.
      • Avatar
        Navigator 30.03.2024 00:21
        Re: Hype train goes choo choo
        Gratuluje wyśmienitego wygarnięcia backhandem logiki i także wyjaśnienia co było zamiarem twórców tego anime, i chyba wk…enia także, zgadzam się absolutnie z powyższym tekstem.

        ".... często nie jest, często starczyłoby poczytać i zrozumiałoby się punkt widzenia innych osób...”

        żeby ludzie to potrafili zrozumieć i zastosować.. Ehh, ale wtedy nie było by dyskusji i problemów, ewentualnie iż człek z IQ kaktusa by czytał i nie rozumiał.

        Tak trzymaj Klemens
      • Avatar
        Zomomo 30.03.2024 09:24
        Re: Hype train goes choo choo
        Trochę się nie dziwię, bo Frieren pozornie wygląda na sztampowe fantasy:
        Mamy tu typowe dla fantasy/isekai światotwórstwo, które nie robi wrażenia – zanim się nie zorientujemy jak perfekcyjnie i przemyślanie wszystko zostało zaprojektowane i jak dobre rzemiosło widzimy;
        Mamy tu dość typową fabułę (z maou i mazoku), zanim się nie zorientujemy, że tak naprawdę liczy się tu świetne tło fabularne, a fabuła może być nawet pretekstowa i niczego to nie zmieni :)
        I na marginesie, to co się dzieje na MAL­‑u to już nie jest zwykły hype – to jest warte analizy nowe zjawisko. Ewidentnie mieliśmy nawet akcję antyhypową i ok 3000 „1” miało zrównoważyć szaloną ilość „10” – nie pomogło :)
        Być może wielu animemaniaków otrzymało wreszcie to czego im zwykle w takich produkcjach brakowało :)
      • Avatar
        MrParumiV18 30.03.2024 16:35
        Odpowiedź na komentarz użytkownika Klemens
        Chciałbym tylko zapytać, czy coś co jest wspaniałe może mieć problemy? Czym jest tutaj wspaniałość? Obiektywnym określeniem zajebistości tworu, czy subiektywną oceną pomijającą problemy? Każdy ma prawo narzekać i chwalić, każdy ma prawo się mylić, pytanie czy robisz to umyślnie, czy nieumyślnie dla większych idei? Tym bardziej jak się jest świadomym tego z czym tytuł ma problem i jakie ma błędy, a mimo wszystko uważać, że jest ideałem, a przynajmniej tak wynika z opinii ogółu i kultu wyznawczego szerzącego ze swojej bańkowej perspektywy szczerą i jedyną prawdziwą opinię, ale z zewnątrz wygląda to jak bull­‑shit bez jakiejkolwiek solidnej argumentacji poza powiewem świeżości tam gdzie tego nie ma. Kto ma rację? Nikt i wszyscy. Ale nadal bawi mnie bezsensowność wszystkiego co się wokół tej serii dzieje, bo w gruncie rzeczy każdy się myli i każdy ma rację. Wypada jedynie wyciągnąć średnią dla świętego spokoju, a nie za wszelką cenę słuchać każdej z baniek, bo są to dwie skrajne głupoty, które w końcu same siebie wytępią. Szczerze to jest chyba pierwszy przypadek w historii, gdzie grupa chcąc pomóc tytułowi szkodzi mu diametralnie, powodując często nieuzasadnione głosy sprzeciwu, ale nie dlatego, że te sprzeciwy nie mają racji, one już z zasady i na starcie nie mają, bo powstał kult szerzący całkowicie przeciwne ideały negujące wszystko co złe, nawet jak znajdzie się coś solidnie uargumentowanego. Nikt tutaj nie wygra, będą tylko stratni.
      • Avatar
        El Tiburón 30.03.2024 18:55
        Re: Hype train goes choo choo
        No i jak się można było spodziewać, szybko znalazł się ktoś oburzony tym, że ktoś śmie szargać jego świętość.

        Noooo… Tak, wniósł. Te parę odcinków to w rzeczywistości były miesiące wspólnej podróży, których zwyczajnie nie pokazano i nie wypakowano na siłę akcją, bo nie taka jest rzeczywistość. Rzeczywistością i normalnością jest codzienność, nuda i powtarzalność. Nie wiem, mieli zrobić pół serii o tym, jak bohaterowie sobie idą przez las i nic się nie dzieje, żeby Stein dostał więcej czasu ekranowego? Ale wracając do tematu – owszem, wątek Steina wniósł do serii coś. Coś, co na sam koniec zostało pokazane jeszcze raz, tym razem wytłumaczone dokładnie – ludzie przychodzą i odchodzą. Każdy ma swoje cele w życiu, swoje plany i pragnienia i przychodzą takie momenty, gdzie zwyczajnie trzeba powiedzieć sobie arrivederci. Stein miał jasny cel, Frieren i dzieciaki mieli swój, ich drogi się rozeszły, odbyli wspólną przygodę i tyle, życie toczy się dalej. Taki jest morał tej historii. Więc nie rozumiem jak możesz mówić, że ten wątek nic nie wniósł.

        No bo nie wniósł. Jakby cały ten wątek kompletnie wyciąć, co by się zmieniło w przekonaniach i motywacjach bohaterów? W jaki sposób jego obecność przybliżyła nas do zdefiniowanego celu? Jakby ktoś się pomylił i omyłkowo przegapił kilka odcinków, to w praktyce kompletnie nic by nie stracił w odbiorze całości. Można by ten odizolowany kawałek wspólnej podróży usunąć lub przemieścić w losowe miejsce bez żadnej szkody dla ciągłości fabuły. Cały ten motyw w takim wykonaniu to nic innego jak filler, kolejny przystanek w drodze by wypełnić czas antenowy. I taki zapychacz jak najbardziej może mieć swoje mądre przesłania, co nie zmienia faktu, że ciągle jest to filler.

        Ale jakich pomników? Większość pomników, które widzieliśmy, to były przecież pomniki Himmela. Skąd ludzie mają wiedzieć o istnieniu Frieren? (...)


        Oh proszę, cały premise tej historii polega na tym, że bohaterowie już pokonali demonicznego króla, co jest wydarzeniem i precedensem. Starczy wspomnieć, że Flamme i Serie dyskutowali walkę z nim już tysiąc lat wcześniej. Pokonanie go brzmi jak najważniejsze wydarzenie z historii, o którym każdy powinien wiedzieć. A nawet jak jakiś szeregowy pastuch, rycerz czy gwardzista nie pamięta dokładnie kto był w drużynie, to autorytety nie powinni mieć problemu ze zweryfikowaniem tożsamości Frieren i powinni piać z zachwytu, że znowu wybiera się na północ, bo problemy z demonami wciąż występują. Zresztą dokładnie to stało się w 6 odcinku, gdzie kasztelan kaja się, że jakiś jego żołdak nie wpuścił takiej persony przez bramę i z pocałowaniem ręki przepuszcza przez mury. Tak że sorry, ale ta cała argumentacja, że ludzie nie pamiętają lub nie mają powodu by specjalnie ją traktować najzwyczajniej mi się nie trzyma kupy. Jak dla mnie ten wymóg obecności certyfikowanego czarodzieja na szlaku to nic innego jak ewidentnie sztuczna blokada rzucona naprzeciw bohaterom, byleby istniał pretekst do wrzucenia ich w rozwleczone zadanie poboczne.

        Dalej – czy Frieren w którymkolwiek momencie używała swojego imienia, żeby zyskać jakąkolwiek przewagę lub być traktowana ulgowo? Taki charakter postaci, że tak się nie zachowuje więc nie rozumiem, dlaczego miałaby akurat w momencie zachować się inaczej?


        Bodajże pierwszy argument, z którym się mogę zgodzić.

        Przecież Fern nie ocieka samym talentem. Ocieka przede wszystkim ciężką pracą i szczęściem, że spotkała taką, a nie inną mistrzynię.


        Jakby nie patrzeć Lernen miał jeszcze potężniejszą mistrzynię i pewnie też nie leniuchował, ale to jednak to na widok Fern Seire prawie się zmoczyła z zachwytu.

        Nie zapominajmy też, że Fern przez te lata odbyła niezliczoną ilość walk i treningów/sparingów z Frieren i jej „zajebistość”, to nie tylko talent, ale i doświadczenie i ciężka praca


        Stark walcząc ze swoją demonicą przynajmniej się musiał przełamać. Dlatego jego wygrana miała jednak większy ładunek emocjonalny. Fern po prostu z chłodną miną terminatora rozmontowała swojego x razy starszego przeciwnika. Zwycięstwa odniesione w ten sposób odczuwam jako biedniejsze narracyjnie. Żeby wygrana miała smak trzeba pokazać jak bohater pokonuje swoje słabości. Bez tego mamy po prostu pusty popis mocy.

        No ja np. alergicznie reaguję na wszelkie próby krytyki, które opierają się na przeświadczeniu, że to anime powinno być czymś, czym nie jest i powinno spełniać standardy ludzi, których nie spełni, bo ma na siebie pomysł i go skrupulatnie realizuje. Owszem, ciężko nie zgodzić się z tym co pisałeś, że Stark jest traktowany w tej serii po macoszemu, że ogólnie ten egzamin posiada trochę taki vibe Chunnin Examu, że autor nie za bardzo miał pomysł na to, jak poprowadzić z początku serię, przez co pierwsza połowa wygląda jakbyśmy mieli do czynienia z historią w stylu Majo no Tabi Tabi, a w drugiej połowie zaczerpnięto mocno z typowych arcowych shounenów jak Naruto. Ale większość komentarzy które widuję w necie to są właśnie narzekania na to, że opowieść nie prezentuje tego, co komentujący by chciał, żeby prezentowało. I to nie jest problem anime, czy samej opowieści, ale właśnie samego komentującego. Ktoś chciałby generic fantasy, jakich wychodzi pełno każdego roku, żeby mógł ponarzekać na to, jakie to fantasy nie zrobiły się już nudne i powtarzalne i wystawić ocenę 6/10, a jak wychodzi coś nowego, świeżego, z pomysłem na siebie, to krytykuje serię za to, że nie jest nudnym i powielającym schematy generic fanatsy anime. No przecież to się nie trzyma kup


        Krytykuję serię za to czym mogła być, że nie spełniła moich oczekiwań. Już pisałem, że po znakomitym początku spodziewałem się, że dalej seria będzie eksplorować owe trudne tematy dotyczące przemijania, nostalgii i długowieczności. Tymczasem okazało się, że to był tylko gimmick na odpalenie serii, po czym przeszliśmy do kupowania ciastek, szlachtowania demonów i turnieju trójmagicznego. Cały klimat początku zdążył się dawno ulotnić. Znamienne jest to, że tak wiele ludzi pisze, że najbardziej sobie ceni w serii jej sielankowość, gdy tymczasem zaczynała się ona od pogrzebu. Więc trudno abym miał nie wylewać swoich żali, skoro obiecano mi jedno, miast tego dostarczono co innego.

        Poza tym zdążyłem już parę razy podkreślić, że uważam ten tytuł za dobry w swojej klasie, a krytyka dotyczy głównie stawiania go jako jakiś wzór anime wszech czasów przez gromadki zachłyśniętych wyznawców.
        • Zegarmistrz 30.03.2024 19:25:00 - komentarz usunięto
          • MrParumiV18 30.03.2024 23:24:15 - komentarz usunięto
            • Zegarmistrz 31.03.2024 00:50:20 - komentarz usunięto
              • MrParumiV18 31.03.2024 01:35:49 - komentarz usunięto
                • Zegarmistrz 31.03.2024 09:16:13 - komentarz usunięto
              • Avatar
                El Tiburón 31.03.2024 09:25
                Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika Zegarmistrz

                No bo nie wniósł. Jakby cały ten wątek kompletnie wyciąć, co by się zmieniło w przekonaniach i motywacjach bohaterów? W jaki sposób jego obecność przybliżyła nas do zdefiniowanego celu? Jakby ktoś się pomylił i omyłkowo przegapił kilka odcinków, to w praktyce kompletnie nic by nie stracił w odbiorze całości.

                Otóż wątek turniejowy:
                (...)

                Cytowany przez ciebie fragment odnosi się do wątku Steina, a nie turnieju. Proponuję czytać uważniej zanim zaczniesz zarzucać mi kłamstwa i złe intencje.
      • Avatar
        Zegarmistrz 30.03.2024 19:09
        Re: Hype train goes choo choo
        Już wyjaśniam, skąd się bierze popularność Frieren:
        1) To fantasy.
        2) To bardzo dobre graficznie i muzycznie anime.
        3) To bardzo refleksyjne anime.

        Każda z tych rzeczy wystarczyłaby, żeby zapewnić serii popularność, jednak podstawowy powód kryje się w punkcie pierwszym i wynika z pewnego zbiegu okoliczności. Otóż fantasy jest niesamowicie popularne. Z jednej strony jest najpopularniejszym gatunkiem fantastyki, a z drugiej: najbardziej pechowym gatunkiem fantastyki.

        Posługując się przykładem książek: cała, udokumentowana sprzedaż fantastyki wyniosła 4,5 miliarda książek, z czego 2,5 miliarda to książki fantasy, około 800 milionów to horror (przy czym 500 milionów to książki Stephena Kinga), 600 milionów to romans paranormalny, 600 milionów to hard i soft science fiction oraz 6,5 miliona to cyberpunk.

        W samym fantasy najpopularniejszy blok to Harry Potter (600 milionów), Tolkien (350 milionów), naśladowcy Tolkiena (250 milionów), marki związane z Dungeons And Dragons (200 milionów), Percy Jackson (190 milionów) i pisarze wzorujący się na Dungeons and Dragons (160 milionów).

        Niestety fantasy jednocześnie ma pecha. Większość tworzących go pisarzy albo poumierała (jak Terry Pratchett, Robert Jordan, Terry Goodkind, Ursula le Guin), albo jest na emeryturze (jak Michael Moorcock, Tad Williams albo Mercedes Lackey), albo padły ofiarami polityki wielkich korporacji (jak linia powieści do Dungeons and Dragons, którą Hasbro zamknęło, gdy okazało się, że wartość sprzedaży kart do Magic: The Gathering jest większa nić wartość całego rynku książkowej fantastyki). Na ich miejsce nie wyłoniono następców, a ci, których pisali albo low fantasy, albo fantasy eksperymentu. Oba te gatunki okazały się zarówno komercyjnymi, jak i artystycznymi porażkami. Całe Dark / Low / Grimdark Fantasy sprzedało się na takim poziomie jak Hobbit (tak naprawdę jeszcze gorzej, bo 70% sprzedanego Dark to gadżety do Gry o Tron). Fantasy Eksperymentu (Rothfuss, Sanderson, Jemisin, Bardugo i im podobni) ma jeszcze gorzej, bo tam nie było Gry o Tron, która mogłaby to pociągnąć…

        Filmów fantasy jest mało, bo są bardzo drogie w realizacji. Gier jest mało, bo też są bardzo drogie w realizacji. To w tej chwili literalnie najdroższy gatunek.

        Tak więc jest pustka.

        I na tą pustkę nagle weszło świetne anime.
    • Avatar
      Patka 30.03.2024 17:28
      Re: Hype train goes choo choo
      Odnoszę się tylko do kwestii hajpu i kultu, bo serii nie widziałam.

      A nie widziałam i nie zamierzam oglądać (przynajmniej w najbliższym czasie) właśnie przez ten cały szum, wynoszenie anime na piedestał. Nie tyczy to zresztą tylko Frienen, ale ogólnie wielu wielkich, popularnych, wokół których słyszy się ciągle, jakie są super, och, ach. Niektóre, jak Bocchi czy SpyxFamily próbowałam oglądać, ale szybko, rozczarowana, znudzona itp., porzucałam, ewentualnie udawało mi dotrwać do końca, ale z takim „ech, średnie…”. I tak, ktoś napisze: „po co się nastawiałaś?”, ale to nastawienie skądś się wzięło.
      • Avatar
        Patka 30.03.2024 17:54
        Re: Hype train goes choo choo
        Kończąc poprzedni komentarz, bo musiałam przerwać i nie chciałam kasować i pisać od nowa – dlatego cieszą mnie takie komentarze bardziej krytycznym (ale też nie na zasadzie hejtu i trollingu) okiem patrzące na serię, od osób, które nie boją się wyrazić swoich zastrzeżeń wśrod rozentuzjazmowanego tłumu. Pomaga mi to z dystansem spojrzeć na anime i kto wie, może w przyszłości – ale najwcześniej za kolejny sezon/pół roku – wezmę się za Frieren bez błędnego nastawienia, że to wybitny tytuł bez wad.

        który jest wynoszony do ranki świętości przez rzeszę wyznawców alergicznie reagujących na wszelkie świętokradcze próby krytyki


        Co widać po niektórych komentarzach w tej dyskusji… :)
        • Navigator 30.03.2024 22:41:37 - komentarz usunięto
  • Avatar
    A
    Góral 28.03.2024 17:50
    Ładne animacje i to tyle (dlatego 1/10, a nie 0/10)
    Kolejne generic fantasy, z debilną fabułą (jak choćby to, że nasi bohaterowie zostali bez problemu pojmani przez ludzi, choć pokonali niby króla demonów, z czego wniosek, że musiał on być wyjątkowo słaby i mieć śmieszną obstawę skoro takie słabeusze były w stanie spuścić mu bęcki, co najlepsze działo się to wielokrotnie) i kompletnie nijakimi bohaterami.

    Takiego znużenia podczas oglądania nie odczuwałem od dawna. Mamy tu postacie żywcem wyjęte z D&D, mamy tłumaczenie swojego postępowania podczas walki i zdradzanie strategicznych informacji czy łopatologiczne objaśnienia by nawet najgłupszy widz rozumiał co chciał przekazać scenarzysta. To już Naruto trzymało wyższy poziom.

    Jedno z najbardziej przereklamowanych anime w historii.

    • Avatar
      Kurubuntu 28.03.2024 20:07
      Re: Ładne animacje i to tyle (dlatego 1/10, a nie 0/10)
      Te pojmanie, to rozumiem, że chodzi ci o tą sytuację,  kliknij: ukryte  Tak na chłopski rozum, co mieli wtedy zrobić? Stawiać opór? Pozabijać ich? Przecież to byli niewinni ludzie, wykonywujący swoje obowiązki.

      Dała się „zamknąć”, aby nie eskalować sytuacji i spróbować to jakoś załatwić na spokojnie.

      Oczywiście, możesz zapytać „To na cholerę odpalała magię w mieście?”.  kliknij: ukryte  No i stało się, co się stało.

      Dla mnie bohaterowie zachowywali się jak całkiem normalni ludzie. Rozumiem, że dla kogoś może oznaczać nijakość. W końcu to są dwa bardzo podobne pojęcia.
      • Avatar
        Góral 29.03.2024 00:13
        Re: Ładne animacje i to tyle (dlatego 1/10, a nie 0/10)
        Czemu od razu zabijać? W arsenale mają masę czarów, w tym tarcze i inne, ale że to anime dla CIACH to kto by się tym przejmował skoro przeciętny widz wszystko łyknie…
      • Avatar
        Góral 29.03.2024 00:14
        Re: Ładne animacje i to tyle (dlatego 1/10, a nie 0/10)
        Generalnie to śmieszne (i debilne, jak całe anime), że czwórka dała radę całej armii demonów, choć byle chłop był w stanie ich obezwładnić. To samo z chęcią rozwinięcia relacji dyplomatycznych z demonami po 50 latach, lol.
        • Avatar
          Zegarmistrz 29.03.2024 08:57
          Re: Ładne animacje i to tyle (dlatego 1/10, a nie 0/10)
          ale że to anime dla CIACH to kto by się tym przejmował skoro przeciętny widz wszystko łyknie…


          Jak widać po załączonym przykładzie: jednak nie.
          • Avatar
            Góral 29.03.2024 09:31
            Re: Ładne animacje i to tyle (dlatego 1/10, a nie 0/10)
            Uderz w stół…

            Jesteś doskonałym przykładem widza CIACH, który zachwyca się byle czym i nie potrafi nawet dostrzec przeciętnych dialogów (napisałbym słabych gdyby nie to, że twórcy sami od czasu do czasu puszczają oko w stronę widza doskonale wiedząc, że zalatuje sztampą) czy wyświechtanej fabuły. W recenzji tych kwestii właściwie nie poruszasz, zamiast tego lejesz wodę jakby ci płacili od każdego słowa. Z twojego opisu wynika, że to anime jakich wiele, gdzie mamy powolne tempo akcji, ale gdzie później nie brakuje też walk (które są dokładnie takie jak w dziesiątkach innych anime, nie ma tu żadnej unikatowości o której piszesz) i tak właściwie nie wiadomo dlaczego się nad nim zachwycasz. A właściwie wiadomo, bo sam zaznaczyłeś, że anime oczarowało się warstwą techniczną, tzn. grafiką i muzyką.

            Dalej nie chce mi się pisać, w sumie nie od dziś wiem, że twoich recenzji nie warto czytać.
            • Avatar
              IKa 29.03.2024 10:33
              Re: Ładne animacje i to tyle (dlatego 1/10, a nie 0/10)
              Moderacja uprzejmie przypomina, że komentarze służą do dyskusji o anime/recenzji, a nie do wycieczek osobistych.
              Wycięto.
            • Avatar
              Zegarmistrz 29.03.2024 11:02
              Re: Ładne animacje i to tyle (dlatego 1/10, a nie 0/10)
              Góral: powiem krótko. Ciągnę z Tobą rozmowę tylko dlatego, że im więcej powiesz, tym większego CIACH z siebie zrobisz. I bardzo dobrze. Niech ludzie widzą. Miarą dzieł są także ich wrogowie.

              Symptomatyczne jest, że nie potrafisz odnieść ani jednego, merytorycznego argumentu wobec Frieren. Wylewasz z siebie tylko epitety i atakujesz zwolenników. Jednak nie potrafisz wskazać ani jednej wady.

              Że podobne do DeDeków? To jest zaleta. Ludzie KOCHAJĄ Dungeons & Dragons. Trzy pokolenia graczy wychowały się na tej grze.

              Porównanie z Naruto też traktuje jako honor. Nie jestem fanem, ale to też jest seria kochana przez ludzi.

              Że ładna grafika i muzyka? Czy ty patrzysz, co piszesz? To ma być wada?

              Czepianiem się fabuły i że Frieren nie zabiła strażników, natomiast ludzie próbowali zawrzeć pokój z demonami pokazuje, że nie kumasz, że TO WŁAŚNIE są normalne relacje. Widać po tym, jak grimdark edgy gore dark low fantasy cyberpunk robi ludziom wodę z mózgu.

              Myślę, że tak naprawdę to nie podoba Ci się we Frieren. Że czujesz, że – jeśli ludzie zorientują się, że inni ludzie cenią właśnie takie historie – to tacy jak ty zostaną zmieceni, tak jak heroic fantasy już raz was zmiotło w latach 80­‑tych.

              Ale mów dalej. Zapraszam.
              • Avatar
                Góral 31.03.2024 17:32
                Re: Ładne animacje i to tyle (dlatego 1/10, a nie 0/10)
                :D :D :D

                Jesteś CIACH. Wystawiłeś temu anime najwyższą możliwą notę, w szczególności za fabułę, choć jest sztampowa do bólu i są dosłownie dziesiątki podobnych tytułów. Nie ma tu NIC kreatywnego, a to co jest nie jest też jakoś kunsztownie zaprezentowane, a co najwyżej przeciętnie, a zazwyczaj słabo. Seria nie broni się niczym i to ty w żaden sposób nie uzasadniłeś swojej oceny poza fanbojstwem i CIACH.

                Kompletnie ignorujesz głupotę bohaterów czy debilny scenariusz (jak wspomniane przeze mnie nielogiczne przedstawienie potęgi postaci czy traktowanie widza jak idioty i klasyczne shounenowe „pogadajmy sobie podczas walki i wyjaśnijmy parę kwestii widzom w sposób łopatologiczny, bo to przecież tylko anime”.

                Ignorujesz też to (choć sam to przyznajesz), że bohaterowie SĄ SZTAMPOWI, ale to zaleta, bo tego fani D&D oczekują :D. Dalej nie chce mi się produkować, za CIACH jesteś.

                Twoja recenzja to idealny przykład wodolejstwa, tekst bez rzeczowej treści, peany zachwytu bez żadnych argumentów ku temu. Nie wiem jakim cudem coś tak słabego zostało opublikowane, choć się domyślam.
                • Avatar
                  Łowca czarownic 31.03.2024 21:50
                  Re: Ładne animacje i to tyle (dlatego 1/10, a nie 0/10)
                  Wyjątkowo żałosny ten trolling. Mało sprytny i skrajnie płytki. Nieprzystojący wręcz do osób które w pewnym wieku.

                  Poza językiem razi totalny brak argumentów które by uzasadniały ocenę 1.

                  Nawet jakby uznać, że Frieren nie zasługuje na 10/10 – co jest całkowicie normalne. Sam takiej oceny nie wystawiłem to ocenienie tego na 1/10 jest skrajnym przykładem na brak jakiegokolwiek obiektywizmu, brak zdolności do analizowania czegokolwiek lub właśnie przykładem złośliwego trollowania.

                  Kilka serii naprawdę nie podobało ale jak grafika była w porządku, muzyka w porządku a pasowało to do innego odbiorcy to oceniałem 6/10 jak seria obiektywnie dobra i mi się podobała to nawet 7/10.

                  Zerknąłem aż z ciekawości na to jakież to arcydzieła anime uzyskały ocenę dobrą od takiego eksperta. Lista jak lista i wobec krytyki tutaj jakoś nieszczególnie to się również broni.

                  Jeden lubi pomarańcze a drugi jak mu skarpety śmierdzą. Dobrze jakby ten drugi umiał uzasadnić swój gust. Tutaj nawet tego nie ma :D



                  • Avatar
                    Amarette 1.04.2024 12:18
                    1/10
                    Nawet jakby uznać, że Frieren nie zasługuje na 10/10 – co jest całkowicie normalne. Sam takiej oceny nie wystawiłem to ocenienie tego na 1/10 jest skrajnym przykładem na brak jakiegokolwiek obiektywizmu, brak zdolności do analizowania czegokolwiek lub właśnie przykładem złośliwego trollowania.

                    Dokładnie, sama miałam właśnie napisać coś podobnego.

                    Jeśli brak jakichkolwiek rzeczowych argumentów a padają jedynie mało wyszukane epitety to zwykła prowokacja, mącenie dla radości z samego mącenia.

                    Zwyczajnie nie warto psuć sobie nerwów i takim osobom odpisywać. Szkoda czasu na dyskusje bez dyskusji.
  • Avatar
    A
    Jiri50 28.03.2024 01:30
    Jakieś PEGI
    Skoro takie to ładne to jak z dozwolonym wiekiem dla nieletnich będzie w tym przypadku? Jakieś ograniczenia?
    • Avatar
      ZSRRKnight 28.03.2024 09:07
      Re: Jakieś PEGI
      PG13 MyAnimeList, na nasze 12+ jak większość telewizji. Trochę krwi i przemocy i to w zasadzie tyle.
    • Avatar
      Amarette 29.03.2024 10:58
      no nie wiem czy takie 12+
      Cóż, ja bym jednak może ostrzegła, bo nie wiem o jak bardzo nieletnich chodzi, że dla młodszego widza, zwłaszcza na początku a i potem miejscami, anime może być po prostu smutne.

      Seria w dość dojrzały sposób traktuje o śmierci bliskich i przemijaniu, więc wbrew pozorom chwilami tematyka do lekkich nie należy.

      A i w walkach z demonami bywało krwawo i dość graficzna przemoc się niespodziewanie trafiła  kliknij: ukryte 
      • Avatar
        Jiri50 2.04.2024 11:08
        Re: no nie wiem czy takie 12+
        Dzięki wielkie za wskazówki. Chyba jednak najpierw sam to zobaczę. Smutek i powaga nie przeszkadza nieletni wychował się na Tolkienie. Ale przemoc to może nie najlepszy pomysł. Ma tego wystarczająco w szkole na co dzień. :-(
  • Avatar
    R
    Karo 27.03.2024 17:52
    Wszystko to widzimy w dość stonowanej, pastelowej kolorystyce. Barwy nie są szczególnie intensywne, choć przeważają jasne. Ogólnie trudno je opisać: przywodzą na myśl letni dzień krótko po wschodzie słońca, gdy jest już jasno, ale wszystko lśni od rosy, słońce jeszcze nie praży, a połowę nieba pokrywają chmury.

    Termin, którego przypuszczalnie szukasz, to „złota godzina” :)
  • Avatar
    R
    Klemens 26.03.2024 21:02
    Tak więc Frieren po śmierci ostatniego ze swoich towarzyszy…

    Bez większych spoilerów, wkradł się tu mały błąd ;)
    • Avatar
      Melmothia 26.03.2024 21:16
      Dzięki! Poprawione.
      • Avatar
        Klemens 26.03.2024 21:48
        Nie będę oczywiście za żadne skarby próbował namawiać do jakiejkolwiek zmiany, czy tym bardziej pouczał, natomiast  kliknij: ukryte . Ale to tylko czepianie się szczegółów :D
        • Avatar
          Melmothia 27.03.2024 06:57
          Ja nie mogę tego zmienić, trzeba poczekać na autora recenzji, żeby zdecydował, co zrobić. (Osobiście uważam, że taka szczegółowość nie jest potrzebna w recenzji).
        • Avatar
          Zegarmistrz 27.03.2024 08:05
          Tak, wiem o tym, świadomie dokonałem tutaj skrótu myślowego. Generalnie pisząc recenzję zakładam, że jej odbiorca nie zna anime, a tekst ma go zachęcić do obejrzenia czegoś dobrego, albo odradzić mu coś, co będzie tylko stratą czasu. W tym momencie postanowiłem dokonać kompromisu, rezygnując z oddania szczegółów fabuły (które mogłyby go tylko znudzić) na rzecz płynności tekstu.
  • Avatar
    A
    Ciku 24.03.2024 19:17
    Fajne.
  • Avatar
    A
    Harashiken 24.03.2024 05:45
    Oj tak
    Dla takich produkcji oglądam anime. Nie dość że pozycja 10/10 to jeszcze z dziedziny fantasy co Japończykom zdarza się rzadko. Wspaniała oprawa wizualna, animacje, walki, wykreowany świat, opowieść, po prostu wszystko cud miód. Mimo powolnego tempa i mniej lub bardziej epizodycznej fabuły ogląda się to niesamowicie przyjemnie.

    Mam tylko dwa zarzuty. Drobny: to jak się zestarzał Himmel jest absurdalne, tym bardziej porównując do podobnego wiekiem Heitera, który żył kilkanaście lat dłużej i prawie się nie zmienił nie licząc zmarszczek i siwizny. Poważniejszy: brak charakteru Fern. Fern podobnie jak Frieren jest na pierwszy rzut oka stoica, zdystansowana, pozbawiona emocji. Tyle że Frieren pod tym spokojem ma masę emocji i przemyśleń, które dyktują jej działaniami, a dzięki retrospekcjom widzimy jak wiele się nauczyła i jak bardzo zmieniła na przestrzeni tych lat. Frieren ma swoje słabości, Frieren ma swoje zainteresowania. Fern… poza tym, że jest potężnym magiem i wali dziecinne fochy nie sposób o niej powiedzieć więcej, a na przestrzeni całego sezonu nie przechodzi praktycznie żadnych zmian.

    Niemniej pomimo tego poważniejszego zarzutu to i tak jest cudowne i dopracowane anime, obok którego nie można przejść obojętnie. Wincyj!

    Ps.  kliknij: ukryte 
    • Avatar
      Kurubuntu 24.03.2024 08:59
      Re: Oj tak
      Też się zgadzam z tym starzeniem, ale mam jedno bieda -wytłumaczenie. kliknij: ukryte  Cholera wie jakie ma właściwości.

      Co do Fern, ale tak szczerze, to jak miałaby się zmienić?  kliknij: ukryte 

      Rozumiem, że w porównaniu do elfki jest prawie nic.  kliknij: ukryte 
    • Avatar
      Zegarmistrz 24.03.2024 23:46
      Re: Oj tak
      Bo Frieren jest zwykłą dziewczyną. Tyle, że na miarę elfów, a nie ludzi. Ona mierzy czas inaczej, niż my. Dla niej te 80 lat z pierwszego odcinka to były 23 minuty, jak dla nas.
      • Avatar
        Kurubuntu 25.03.2024 12:32
        Re: Oj tak
        Swoją drogą to chyba rzadkość w anime, żeby elfy (albo inne humanoidalne rasy) zachowywały się inaczej, czy też różniły się, ja wiem, behawioralnie od zwykłych homo sapiens. Zazwyczaj elfy to szpiczaste sugoi dekai, ewentualnie drobne loli. I tyle z różnic.

        A u Frieren to taka mieszanka, bo raz zachowuje się jak młoda nastolatka, która dopiero zaczyna ogarniać swoje emocje, a raz jak mądra i niesamowicie doświadczona kobieta.
        • Avatar
          Harashiken 26.03.2024 00:36
          Re: Oj tak
          Kurubuntu, elfy jak elfy, ale mnie absolutnie zachwyciło to jak były zrobione demony.  kliknij: ukryte  To jest prawidłowo prezentowana odmienność jakiegoś gatunku.
          • Avatar
            Kurubuntu 26.03.2024 18:12
            Re: Oj tak
            Faktycznie, kompletnie mi to wyleciało ze łba, domeny zostały zrobione naprawdę fajnie, był na to jakiś pomysł.

            Tylko ciężko mi je traktować jako cywilizowany gatunek, jak właśnie elfy.  kliknij: ukryte 
          • Avatar
            Jiri50 27.03.2024 10:52
            mowa jest narzędziem
            O w mordu to naprawdę brzmi super ciekawie!

            A mam dziwne wrażenie, że skądś ten motyw znam? Nic o „mowie nienawiści” to piekielne tałatajstwo czasem nie wspominało? ;-)
            • Avatar
              Zegarmistrz 27.03.2024 13:27
              Re: mowa jest narzędziem
              Znasz je z Bibli. „Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Demony są ucieleśnieniem zła, więc robią złe rzeczy.
              • Avatar
                Jiri50 27.03.2024 14:02
                Wolność od zła
                Jeśli są wolne od prawdy to jak mogą kłamać?
                Jeśli są wolne od pojęcia dobra to jak mogą być złe?
                Jeśli są wolne od wszelkich zobowiązań to jak można im zarzucić, że coś powinny robić a czegoś nie?
                Skoro moralność i cała reszta, nie istnieje a jednym prawem obowiązującym jest zachcianka demona i entropia – patrz głód?

                To otrzymamy inteligentnego drapieżcę bez żadnych granic dla swojego ego. Chyba coś jakby magiczny psychopata?

                Oj. z historykiem o filozofii . . . mogę napytać sobie biedy.
                • Avatar
                  Wiadomo kto 27.03.2024 17:50
                  Re: Wolność od zła
                  Jeśli są wolne od wszelkich zobowiązań to jak można im zarzucić, że coś powinny robić a czegoś nie?
                  Skoro moralność i cała reszta, nie istnieje a jednym prawem obowiązującym jest zachcianka


                  Wiesz, to jest ich punkt widzenia. Można by rzec, že mocno subiektywny. Drapieżnik zresztą poluje, gdy jest głodny, ale już dobrze wykarmione przez ludzi drapieżniki ów instynkt mają najczęściej ograniczony. Zazwyczaj. Albo realizują go np w zabawie.

                  Ale położyłeś Jiri na szali pytanie o moralność.

                  To popatrz.
                  Np z punktu widzenia matki (czy ojca) noworodka,
                  który jest podrzucony do dziadków czy do instytucji, gdy osoba podrzucająca chce siè dalej bawić i nie widzi nic złego w tym co robi.

                  Ale jak patrzą na to owi dziadkowie?

                  A jak patrzy owo podrzucone dziecko?

                  Można się upierać że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, albo twierdzić że wszystko jest subiektywne i jako takie wszystko jest dozwolone, ale można się zastanowić, po co w ogóle tworzone są normy.

                  Tworzenie zabawnych, albo sprytnych, czy wesołych demonków albo tych silnych i posiadających niezwykłe moce to norma w anime.

                  Ale juź użycie mowy jako narzędzia osiągania celów jest bliższe temu co opisuje nasz nazwijmy to krąg kulturowy.

                  Z tym użyciem mowy jako narzędzia manipulacji to Sasaki z Sasaki&Pii­‑chan się tu przypomina. I użyte na forum sformułowanie, że charakter Sasakiego jest „śliski”.
                  To tak ku zastanowieniu, czemu śliski. I dlaczego akurat mowa o tym decyduje.
                  • Avatar
                    Jiri50 27.03.2024 18:19
                    Re: Wolność od zła
                    W sumie wychodzi na to, że demon to ego, głód i strach przed śmiercią. Reszta mu koncertowo zwisa.

                    Ciekawe . . . kim będziemy jeśli my ludzie ograniczymy się do tych trzech spraw? A ku temu chyba sobie zmierzamy.

                    Władca demonów porywa ziemską sekretarkę. Ta ogarnia mu domenę i organizuje w dobrze prosperujące korpo. Dążące do eksterminacji ludzkości. ;-)
                    -Dlaczego to robisz?
                    -A jestem sierotą, nie mam nawet imienia.
                    -Robisz to bo zasmakowałaś piekła które zgotowali ci ludzie?
                    -Czasami ludzie prześcigają demony pod względem okrucieństwa.

                    Na 140 stron raptem 1 dobra kwestia, raczej tego nie polecam.
                    • Avatar
                      Zegarmistrz 27.03.2024 20:44
                      Re: Wolność od zła
                      Ja bym się ograniczył jednak do Frieren, a nie jakichś dziwnych innych mang.

                      Zauważcie, że to są Mazoku, a nie chrześcijańskie diabły. Ich celem nie jest kuszeniem dusz na potępienie, nie robią tego w akcie buntu przeciwko Bogu. Polują na ciała, a ich działania są czysto doczesne. To magiczne drapieżniki, bez nawet najmniejszych więzów społecznych: nie mają ojców, matek ani dzieci. Jednoczą się tylko celem polowania na ludzi.
  • Avatar
    A
    Navigator 23.03.2024 23:33
    niedosyt
    Absolutnie 100/10, niesamowita seria o odnajdywaniu człowieczeństwa.
    Niestety pozostawia ogromny niedosyt, nawet jakby ta seria miała 280 odcinków to też by taki niedosyt pozostał.
    Dawno nie oglądałem czegoś co by pozostawiło mnie w tym smutnym i niesatysfakcjonującym stanie, gdzie chce się więcej i więcej.
    Na dodatek świadomość że kolejny sezon nastąpi dodaje cierpienia że nie jest już, tylko trzeba czekać, niby to powinna być dobra wiadomość jeżeli serial był dobry/fajny, to owszem zgodzę się iż jest to dobra wiadomość.
  • Avatar
    A
    japski 23.03.2024 13:07
    No i koniec, szkoda.

    Zdecydowanie jedna z najlepszych serii na przestrzeni ostatnich sezonów, dopracowana pod każdym względem. Jedna z tych pozycji, po zakończeniu której będzie mi czegoś brakowało. Pół roku z Frieren to była wręcz przyjemna rutyna.

    Kontynuacja z pewnością powstanie, twórcy w ostatnim odcinku na każdym kroku subtelnie to insynuowali. Pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość.

    Niby 28 odcinków, czyli grubo ponad normę, a niedosyt pozostał, zwłaszcza, że na siłę rozwleczono egzamin. Można było to zrobić nawet 2 odcinki krócej, ale twórcy pewnie nie mieli więcej materiału w planach i chcieli jak najlepiej wykorzystać czas. Rozumiem i mimo wszystko nie narzekam.
  • Avatar
    A
    Sulpice9 23.03.2024 10:43
    Zasłużony laureat plebiscytu na anime 2023...?
    ... no chyba tak :) Nie jest to moje miejsce pierwsze, ale na pewno ścisła czołówka, więc nie oponuję ;)

    Ostateczna opinia po seansie? Szczerze mówiąc czuję, że na to jeszcze za wcześnie. Bardzo dobrze się bawiłem, niektóre przemyślenia są wybitne, a oprawa audiowizualna to spokojnie 10/10, nawet jeśli musiałem się trochę przyzwyczajać do projektów postaci.

    Natomiast przyznam, że nie mam wrażenia, by spędził czas z arcydziełem. W trakcie seansu nie miałem poczucia, że jestem świadkiem kolejnego wielkiego rozdziału w historii anime jak miałem przy najlepszych dziełach Ghibli, „Kowboju Bebopie” lub „Mushishi” (przynajmniej takie były moje odczucia przy tych seansach :D ). Chwilowo podtrzymuję 9-/10, bo z jednej strony nie żywię aż takiego podziwu jak do innych moich „dziewiątek”, a z drugiej ósemka to jednak trochę za mało.

    Ale w przypadku tego typu serii ogromne znaczenie ma to, jakie wrażenia zostaną za jakiś czas. Czy seria szybko się zatrze niczym lata mijające w podróżach bohaterki, czy jednak faktycznie po pół roku stwierdzę, że każdy etap jej wędrówek zapadł mi w pamięć? Czas, tak kluczowy w tej serii, wszystko wyjaśni.

    Na zakończenie – to jeden z tych nielicznych przypadków, gdzie ktoś mnie ubiegł przy rezerwacji recenzji i w sumie się cieszę. Chwilowo zwyczajnie czuję, że napisanie tekstu mogłoby mnie przerosnąć.

    Natomiast już teraz mogę powiedzieć, że polecam :D
    • Avatar
      :) 24.03.2024 01:17
      Re: Zasłużony laureat plebiscytu na anime 2023...?
      Czemu 2023 skoro produkcja skończyła się w 2024?
      • Avatar
        Sulpice9 24.03.2024 14:09
        Re: Zasłużony laureat plebiscytu na anime 2023...?
        Bo „Frieren” wygrało głosowanie na anime roku 2023 na tym portalu :) Nie będzie więc brało udziału w głosowaniu pod koniec roku.
        • Avatar
          Zegarmistrz 24.03.2024 20:32
          Re: Zasłużony laureat plebiscytu na anime 2023...?
          Jest też najlepszym anime wszechczasów na MAL­‑u.
          • Avatar
            Sulpice9 24.03.2024 21:08
            Re: Zasłużony laureat plebiscytu na anime 2023...?
            To fakt.
          • Avatar
            Kurubuntu 25.03.2024 12:08
            Re: Zasłużony laureat plebiscytu na anime 2023...?
            Zobaczymy jak długo się utrzyma. Bo póki co, oceniali ci najbardziej zainteresowani. Raczej wątpię, żeby spadło poniżej Top 10, ludzie raczej wiedzą czego się po seansie spodziewać, więc nikt się przypadkowo nie nadzieje.
            Pamiętam jak Sonny Boy, bezpośrednio po zakończeniu emisji, miał bardzo wysoką ocenę, gdzieś ponad 8 i pół. Teraz ma 7,8. Prawdopodobny powód był taki, że ludzie zobaczyli wysokie oceny, ale nie wiedzieli do końca dlaczego tak jest. I się zrazili.

            Dla kronik, dzisiaj na Malu, Frieren ma ocenę „9,39”, przy 275 374 ocenach. Powoduje to, że jest pierwsza pod względem wysokości ocen.
  • Avatar
    A
    Klemens 23.03.2024 01:43
    Jedna z najlepszych historii jakie miałem przyjemność doświadczyć. A to anime jest tylko wspaniałym hołdem dla tej historii. Nawet nie będę zły jak nie wyjdzie następny sezon, bo boję się, że nie podołałby w konfrontacji z pierwszym sezonem.
    Może nie obejrzałem najwięcej anime na świecie, ale jest to dopiero druga opowieść w moim życiu, gdzie z czystym sumieniem, a nie w przypływie emocji, daję 10/10.
    Natomiast czy polecam każdemu? Nie. Polecam jedynie zapoznać się z pierwszymi odcinkami i ocenić, czy wam się podoba czy nie, bo później jest praktycznie już tylko to samo.
    • Avatar
      Zomomo 23.03.2024 10:24
      Dobrze wiedzieć, bo jestem po 4 i oglądam nieco zestresowany, że jak zwykle coś spartaczą i czar pryśnie :)
    • Avatar
      Anonek 23.03.2024 10:33
      Coś czuje, że zapowiada się powtórka z OPM S1. S1 – wygórowane oczekiwania. S2 – zawód. Studio studiem, ale zebranie drugi raz tak dobrej ekipy do pracy jest prawie niemożliwe.
  • Avatar
    A
    Kurubuntu 16.03.2024 20:23
    Cieszy, mnie w sumie to, że to produkcja od Madhouse. Niby coś tam słyszałem, że MH się stoczył, ale to chyba gadanie pt. kiedyś to było.
    • Avatar
      ZSRRKnight 16.03.2024 20:45
      Z tym stoczeniem się to trochę przesada, ale Madhouse ma za sobą cięższy okres, który już mają za sobą. Czasowo ciężko to szacować, ale zaczęło się, gdy Murayama odszedł i założył Mappę, zabierając ze sobą wielu ludzi ze studia. Potem po One Punch Manie były chyba gorsze wyniki finansowe, Madhouse został stał się własnością jakiejś tam innej firmy, po drodze pewnie jeszcze zespół się uszczuplił itd… No ale patrząc po ich ostatnich produkcjach są w dobrej formie, czego najlepszym przykładem jest właśnie Frieren.
      Obecnie Madhouse nie jest już takim molochem i skupiają się na mniej mainstreamowych projektach, za którymi stoją reżyserowie, scenarzyści związani od wielu lat ze studiem, co w sumie jest dobrym kierunkiem. Zresztą Saitou to też w zasadzie wychowanek studia, który wrócił na stare śmieci po Bocchi the Rock.
      No i w sumie zabawne, że Mappa miała być przeciwieństwem Madhouse, skupiając się na jakości, a nie ilości, a obecnie jest zupełnie odwrotnie, a może nawet gorzej niż w czasach, gdy Madhouse robił kilka anime na sezon.
      • Avatar
        Kurubuntu 16.03.2024 21:10
        O! Dzięki wielkie za odpowiedź. Faktycznie, MH robi mniej niż kiedyś, ale nadal ma świetne/dobre anime, jak słony boy lub Yamada. Swoją drogą, według MALa, przygotowują ekranizację mangi dziejącej się w XV wiecznej Polsce. Anime dziejące w pełni u nas? Tego nie grali.
        • Avatar
          Klemens 16.03.2024 21:44
          Łucja Of Steel? Serio ktoś chce to animować?
          • Avatar
            ZSRRKnight 16.03.2024 22:06
            [link=[link]]Chodzi o to[/link]
            Coś tam fikcja historyczna o odkryciach Kopernika, ale chyba bez Kopernika i pewnie więcej w tym fikcji niż historii.
            • Avatar
              Kurubuntu 16.03.2024 22:20
              Dokładnie o to. Rzucając jednym okiem, manga wygrała nagrodę imienia Tezuki. Więc, może, będzie całkiem dobre.
            • Avatar
              Anonek 17.03.2024 10:06
              Potwierdzam, Kopernika w ogóle nie ma. Fikcji w sumie dużo nie ma, ale ja się tam jakoś na historii bardzo nie znam, stosy w Polsce były z tego, co czytałem, a reszta tematyki wydaje się na miejscu też.

              Ogólnie jak już przyjdzie do ekranizacji to nie polecam mocno zżywać się z bohaterami. Cała manga może zostać zekranizowana w 24­‑26 odcinków, tylko że w mandze występuje pięć historii – są one ściśle powiązane, a po każdej historii praktycznie wkracza nowy bohater, a poprzedni już się nie pojawia.

              Ta manga ma dwa problemy:
              Dialogów jest od cholery – nie wiem jak studio to wszystko zmieści w formacie odcinków. W mandze jest dużo po prostu samej gadaniny, podczas której nic więcej się nie dzieje, tylko rozmowa.

              Styl kreski – jest kiepski, w sumie taki jakby robił go 15 latek. Tu nie ma co oczekiwać dużo. Ta manga jest pierwszym dziełem autora, który ma chyba 23 lata.

              Anime może problem kreski na pewno rozwiązać, ale nie wiem czy podoła z masą dialogów.
              • Avatar
                Łowca czarownic 17.03.2024 14:17
                Stosy
                Stosów akurat w Polsce było żałośnie mało
                • Avatar
                  Anonek 17.03.2024 14:25
                  Re: Stosy
                  W mandze więcej niż 10 nie widziałem, więc też niewiele. W każdym razie pomijając ogrom dialogów są one dobre. Zwyczajnie studio będzie miało wyzwanie upchać je sensownie zachowując cały sens. Sama tematyka w mandze skupiona jest na rywalizacji między heliocentryzmem, a geocentryzmem. A, i z racji, że jest to seinen krwi nie brakuje. Pewnie wleci ostra cenzura, ale kto wie. Już w 1 chapterze wyrywane są paznokcie
      • Avatar
        ukloim 17.03.2024 15:49
        Madhouse stał się własnością NTV już wcześniej, dlatego właśnie Maruyama odszedł.

        A jeśli chodzi o obecny stan Madhouse, to po prostu za Frieren, a wcześniej za inne najlepsze produkcje studia, czyli Sonny Boy, ACCA, Boogiepop, Takt czy One Punch Man, odpowiada ten sam producent animacji, Yuuchirou Fukushi, jeden z najlepszych producentów w całej branży z niesamowitym okiem do talentów – nie ma chyba animatora, który nie chciałby z nim współpracować, jest po prostu świetnym szefem.

        Inne linie produkcyjne Madhouse'u już nie mają się wcale tak dobrze, no może jeszcze poza linią Kenjiego Nakamoto, która aktualnie w zasadzie ekskluzywnie realizuje produkcje reżyserowane przez Atsuko Ishizukę. Reszta, jak na przykład linia produkcyjna odpowiedzialna w ostatnich latach za Hakozume czy Ai no Idenshi, outsource'uje większość swojej pracy do koreańskiego DR Movie.
        • Avatar
          ukloim 17.03.2024 16:05
          Zresztą, abstrahując już od tego, że pewnie jakieś 70% branży to freelancerzy, to też nie tak, że większość poszła za Maruyamą do Mappy. Część podążyła za Keijim Mitą do założonego przez niego studia Voln, cała linia produkcyjna Takuyi Tsunoki opuściła Madhouse i przeniosła się do jego studia NUT, a jeszcze inni albo poszli zupełnie gdzieś indziej, albo zostali.
  • Avatar
    A
    Sulpice9 16.03.2024 14:48
    Egzamin - 27 odcinek
    Ok, czy tylko ja po tym odcinku mam wrażenie, że wyższe uczelnie w Japonii i Polsce muszą być podobne? ;)  kliknij: ukryte 
    • Avatar
      Kurubuntu 16.03.2024 18:44
      Re: Egzamin - 27 odcinek
      Kto uczył się na uczelni publicznej, ten w cyrku się nie śmieje, heh.
    • Avatar
      Klemens 16.03.2024 21:35
      Re: Egzamin - 27 odcinek
      Po tym odcinku wróciły złe wspomnienia ;_;
  • Avatar
    A
    ZSRRKnight 16.03.2024 08:38
    27
    I za to tydzień ostatni odcinek. Będę tęsknić…
  • Avatar
    A
    Kurubuntu 13.03.2024 22:02
    Nie dziwię się wysokim ocenom. Graficzne cudo, tła, animacje, projekty, no wszystko. Nawet 3D wygląda tak jak powinno,(choć tu nie mam pewności, czy to faktycznie 3D czy mi się wydaję).

    Sympatyczni, tak po prostu normalni główni bohaterowie. To tak miła odmiana w porównaniu do większości tytułów.

    Dobra fabuła, ale nie pod względem wątku głównego (który jest zwyczajnie ok), ale pod względem klimatu i jego różnorodności, relacji miedzy bohaterami jak i samej przemiany jaką przechodzi główna bohaterka. Klasyczne, „to nie cel, a droga jest ważna”.

    Do tego dochodzi tematyka, bo naprawdę rzadko dostajemy serię fantasy w stylu zachodniego RPG, które jest po prostu dobre i poważnie się traktujące. No bo ile tego? Złota rączka? Drauga? Grimgar? Slayersi sprzed stu laty? To by mogło też częściowo tłumaczyć te wysokie oceny, ludzie są zwyczajnie wyposzczeni na nie­‑isekajowe fantasy.

    Dodatkowo Frieren, tak jak Slayersi, ma mnóstwo takiej „cieszynkowej” animacji. To znaczy, te wszystkie głupawe miny elfki, jakieś pierdoły dziejące się na drugim/trzecim planie, wiecie, rzeczy nie niezbędne, ale dające wiele estetycznej radości.

    Co do bycia OP przez Frieren, cóż, to chyba ten sam casus co OPM. Walki to tylko wysokooktanowe przerywniki, a fabuła skupia się na innych tematach.
  • Avatar
    A
    Hasselhoff-san 1.03.2024 18:43
    Fantasy a kuchnia
    Jak ktoś chce ciekawe i świeże fantasy to polecam dungeon Meshi, SnF z odcinka na odcinek mocno spada jakościowo chociaż to nadal przyjemna masówka.
    • Avatar
      Łowca czarownic 1.03.2024 22:39
      Re: Fantasy a kuchnia
      Zobaczę ale idea robienia kulinarnego anime fantasy oraz poziom zadowolenia niektórych sugerują mi daleko idący sceptycyzm względem tytułu.
  • Avatar
    A
    El Tiburón 29.02.2024 12:31
    Porzuciłem po jakichś 14 odcinkach. To będzie niepopularna opinia, ale Frieren to chyba najbardziej przereklamowana seria w historii. Żeby nie było, nie jest ona zła – ale te nieprzebrane strumienie zachwytu nad nią jak i dominowanie wszystkich rankingów i topek uważam za jakieś szalone nieporozumienie.

     kliknij: ukryte 

    Nie powiem, tego typu sielankowo­‑nastrojowe, spokojne historie też mają pewien urok. Jak ktoś bohaterów lubi, to pewnie będzie z radością oglądać czego by nie robili. Dla mnie jednak to jest rozczarowanie i zmarnowanie całego potencjału.

     kliknij: ukryte 

    W rezultacie nie rozumiem peanów, nie rozumiem zachwytów, nie rozumiem dlaczego to jest #1 na MAL­‑u. Jako seria może być, nie mój gatunek (nie trawię isekajów, a to jest jednak w elementach zbyt podobne), po pierwszych odcinkach obiecywał dużo więcej, ale przestał dostarczać i porzucam bez żalu. Stawienie tego na piedestale i uznawanie, za najwybitniejszą rzecz pod słońcem, jakie to zachowanie obserwowałem wśród ogarniętego jakąś obsesją fandomu, budzi we mnie odruchową niechęć i zmusiło do napisania tego komentarza. Przereklamowane.
    • Avatar
      weiter 29.02.2024 16:41
      Podzielam opinie. Dobre, ale przereklamowane. ;)
    • Avatar
      Łowca czarownic 29.02.2024 17:08
      Szanuję aczkolwiek się nie zgadzam.
      Bardzo dobrze, że poszło nieco w inny temat niż kolejne To Your Eternity w klimacie kiedy każdy następny odcinek to miałoby być powtarzanie schematu. Mi akurat dobrze siadła zmiana tego a odcinki np. z demonami bardzo siadły.
      To bardziej slice of life i obserwacja jaki wpływ miała podróż na główną bohaterkę – na jej działania i to jak się zmieniła a obserwatorami tego jest nowa drużyna. Epizodyczne historie również budują ładnie świat. Co do OP to jak ja który nienawidzi OP postaci muszę przyznać, że tutaj jest to zrobione moim zdaniem dobrze.
      Bardzo ładne i dobrze animowane. Świetna muzyka. Czy jakaś seria z tych co są na pierwszych miejscach robią to wszystko lepiej. Nie wiem – nie widziałem wszystkich. Czy jednak to jest top w porównaniu z tym co wychodzi i produkują. To biorąc pod uwagę gatunek szczególnie w fantasy to moim zdaniem na pewno.



    • Avatar
      Nie chce mi się logować 28.03.2024 14:52
      Przereklamowane znaczy tylko „nie podoba mi się ta popularna rzecz”. To, że Tobie się seria nie podoba nie znaczy, że jest wszyscy inni nie mają racji
    • Avatar
      Góral 28.03.2024 17:58
      Niby taka przekoksowana, a bez problemu obezwładnił ją jeden strażnik
      Do tego co piszesz dodam jedynie, że nic tu się kupy nie trzyma, a ta jej nadzwyczajna moc jest wyjątkowo niespójna skoro nie była w stanie załatwić demona, a na dodatek momentalnie została powalona na ziemię przez zwykłego strażnika. Śmiech na sali.
    • Avatar
      Kawka 15.04.2024 15:32
      Mam tak samo, jak Ty...
      Praktycznie w całości podzielam Twoją opinię.
      Zacznę od tego, że wg mnie ta seria jest dobra – oceniam, bo obejrzałam w całości. Po prostu dobra i nic ponad to, tak na naciągnięte 7/10, choć jak zaczynałam oglądać, to pierwsze odcinki mi się bardzo podobały. Lubię motyw przemijania, klimaty nostalgii, sięgnęłam więc po tę serię, choć nie przepadam za fantasy. Sporo osób mocno podjaranych Frieren poleciło mi ten tytuł i zaczęłam oglądać. Z początku pomyślałam – o, może hype faktycznie zasłużony, zaciekawiłam się. Tymczasem – im dalej w serię, tym robiło się słabiej. Bardzo oryginalne podejście do serii zmieniało się w generyczne fantasy, niektóre wątki rozwleczone na siłę (zwłaszcza egzaminowy arc, który jest zdecydowanie najsłabszy w całej serii i mocno mnie zanudził i rozczarował). Generalnie z tą serią mam dokładnie ten sam problem, co ze Sword Art Online. Tam kupiła mnie pierwsza połowa serii, była jak dla mnie naprawdę świetna, a druga… szkoda gadać. Bardzo mi zepsuła odbiór całego tytułu.
      Samych bohaterów nawet polubiłam. Podobało mi się, jak Frieren uświadamiała sobie, że dystansowanie się od innych sprawiało, że nie doceniała chwil spędzanych z nimi i zaczęła je doceniać, gdy tych osób już nie było – jak dla mnie naprawdę dobrze napisana postać. W przypadku Fern podobało mi się, że nawet, gdy strzelała fochy, umiała po pewnym czasie dostrzec, że niekiedy sama przyczyniała się do konfliktu i przyznawała się do błędu.
      Nie zmienia to wszystko faktu, że serię, którą z początku oglądałam z zaciekawieniem i nie mogłam się doczekać kolejnego odcinka, oglądałam pod koniec bardzo na siłę. Nie porzucałam, bo tych odcinków do końca miałam już niewiele, ale dokończyłam praktycznie z musu.
      Do oprawy graficznej i muzycznej się nie przyczepię – tutaj obie stoją na bardzo wysokim poziomie.
      Nie mam pojęcia, skąd ten hype. Bardzo przereklamowana seria jak dla mnie i dopóki nie weszłam w tę sekcję komentarzy myślałam, że jestem w tym odosobniona. Cieszy mnie to, że są też takie osoby, które uważają podobnie jak ja i nie popadają w bezkrytyczny zachwyt, wręcz bałwochwalczy. Dziwi mnie bardzo zajęcie pierwszego miejsca wszechczasów na MAL i to jeszcze tak mocno w średniej wyprzedzając anime na 2. miejscu. W sumie często mam tak, że jak jakaś seria jest bardzo mocno hypowana, to przeważnie mi się nie podoba i po pewnym czasie zauważam, że bardzo często to nie przez samą serię, ale przez sam hype i psychofandom tytułu – po prostu przez niego nastawiam się na coś super­‑hiper­‑wow, a potem oglądam i seria bardzo nie spełnia moich oczekiwań. Jest dobra, ale do absolutnej rewelacji daleko i takie coś krzywdzi sam tytuł prowokując do wojenek między psychofanami i antyfanami.
      W sumie to jak pojawi się drugi sezon, będę oglądać. Nie będę czekać na to z tak ogromną niecierpliwością, jak czekam na drugą część rewelacyjnej Zielarki, ale jestem ciekawa, czy ten zachwyt się utrzyma. Może dostanę znacznie lepszy drugi sezon Frieren? A może będzie jednak słabszy? Nastawię się więc na dobrą kontynuację, żeby się nie rozczarować, a co najwyżej ewentualnie pozytywnie się zaskoczyć. I na przyszłość nie będę się kierować hypem, bo przeważnie mnie on zawodzi.
  • Avatar
    A
    GLASS 27.02.2024 08:32
    Pierwsza połowa niemal doskonała, ale wątek tego egzaminu niestety mnie nie kupił. kliknij: ukryte 
    • Avatar
      :) 3.03.2024 04:17
      Cieszy mnie fakt że nie jestem sam w podobnych przemyśleniach :)
    • Avatar
      blob 3.03.2024 23:44
      Tak, generalnie jeszcze pierwsza część egzaminu była fajna, ale ostatni odcinek lub dwa były po prostu nudne. Mam wrażenie że ten arc jest na siłę rozwlekany – stracili cały odcinek na przygotowanie się do walki. Było stanowczo za długo a ci inni bohaterowie naprawdę mnie nie interesują, ta seria powinna skupiać się na Frieren. Po raz pierwszy mój entuzjazm spada. Swoją drogą nie podoba mi się że tak szybko pozbyli się  kliknij: ukryte , nawet OP pod tym względem zwodzi bo przecież już wiadomo było że  kliknij: ukryte .

      Seria powinna się skupiać na podróży bohaterów do ich celu i ich przygodach, obecny wątek miał chyba z założenia wprowadzić coś trochę innego, ale widać już po reakcjach ludzi że ostatnie odcinki nie zachwycają, mimo że w teorii przecież seria ani się nie pogorszyła jakościowo ani przecież nie zmieniła jakoś bardzo charakteru. Chyba trzeba przez to po prostu przebrnąć.
      • Avatar
        Łowca czarownic 6.03.2024 07:39
        Ludzie bywają niezwykle nieprzewidywalni zarówno w swoim naruszeniu jak i zachwytach. Ten wątek we Frieren robi to czego większość anime nie robi. Buduje bardzo ładnie świat przedstawiony, rozwijając jego elementy i prezentując kolejne zasady. Dodatkowo tłumaczy historie świata, system magii oraz wprowadza istotną postać  kliknij: ukryte . Przez nią poznać można lepiej zarówno  kliknij: ukryte  jak i po części właśnie  kliknij: ukryte 

        Zauważyłem, że różne wątki ludziom się podobają stąd nie są się zaspokoić każdego bez wyjątku. Niektórzy oczekiwali drugiego Fumetsu i najlepsze były odcinki 1­‑2. Innych ucieszyło, że seria skupiła się na podróży i przygodach w nowej drużynie.

        Całokształt póki co wypada niezwykle wysoko i ja osobiście nie widzę abym miał zmieniać ocenę czego np. nie powiem o bardzo dobrej ale rozciągniętej ponad miarę Aptekarce która zaczyna być nużąca.
        • Avatar
          Amarette 7.03.2024 12:08
          Majo no Tabitabi +
          ano właśnie, ile oglądających tyle opinii, dla mnie akurat Fumetsu jak i odcinki 1­‑2 były zbyt dołujące.

          Dlatego miałam nawet po tym drugim epizodzie darować sobie dalszy seans Frieren… ale, że lepszym serią daje zwykle te trzy poglądowe odcinki to zostałam, dalej poszło z górki ;)

          Zdecydowanie wolę późniejszy, łagodniejszy klimat podróży, kojarzy mi się miejscami z „Hai to Gensou no Grimgar”, „Majo no Tabitabi” czy „Violet Evergarden”. Lubię takie kino drogi.
    • Avatar
      Kurubuntu 13.03.2024 22:11
      Jak dla mnie, zachowywali się całkiem normalnie, jak zwyczajni ludzie. W szczególności, że okoliczności raczej nie nastrajały do integracji.
      • Avatar
        Sulpice9 16.03.2024 15:31
        Przyznam, że o ile początkowo mnie też  kliknij: ukryte 
        • Avatar
          Kurubuntu 16.03.2024 19:50
          Z jednej strony rozumiem działanie blond elfki, z drugiej strony cały jej system opierający się na klasach, elitaryzmie i talencie wydaję się czymś, nie wiem, sztucznym/niepotrzebnym. Dochodzi tu też kwestia dostępu do koryta, bo o ile się nie mylę, po pokonaniu Króla Demonów, magowie mają mniej poważnych zleceń. Jak w życiu, im mniej specjalistów tym większy kawałek tortu dla każdego.

          Co do całości, to zgadzam się z tym co napisałeś, też nie mam poczucia obcowania z absolutem, ale wiesz jak to jest. Frieren to chyba ten przypadek, gdzie duża znajomość kultury „jako takiej” zwyczajnie przeszkadza. Bo bajka ta, według mnie, jest 10 na 10 jeśli mówimy o świecie anime, a i po za nim jest to tytuł, który faktycznie można polecić komuś kto chińskich bajek nie ogląda. Ale!
          Ale ja nie widzę w nim nic nowego, świeżego, zaskakującego (no może poza jakością xd). To świetna historia w pięknym opakowaniu, tyle że widzieliśmy to lub coś podobnego dziesiątki razy, jeśli nie więcej.

          Powiem tak, jakbym obejrzał to 10 lat temu, to Frieren byłoby TYM ANIME, dzisiaj jest zwyczajnie kolejnym świetnym tytułem.

          Też trzeba pamiętać, że światek a&m jest już tak stary, że doświadczył zmiany pokoleniowej (o czym wspomina Zegarmistrz w swoich recenzjach ten czy inny sposób). Dla wielu, przygody elfki mogą być właśnie takie, jakie dla mnie nie są. (łał, wyżyny intelektu).
  • Avatar
    A
    Klemens 12.01.2024 19:25
    18
    Hmmmm… Mam dziwne wrażenie, że po raz pierwszy odcinek dość mocno odbiegł od tego, co było pokazane w mandze… Nie wiem, czy to pamięć mnie zawodzi, czy o co chodzi, ale coś mi śmierdziało w tym odcinku, za dużo wątków było tutaj namieszane.
    • Avatar
      Klemens 12.01.2024 20:07
      Re: 18
      Żartowałem, jednak wszystko jest w porządku, słaba pamięć.
  • Avatar
    A
    Agrado 7.01.2024 08:40
    To dopiero połowa pierwszego sezonu
    Moim zdaniem ta seria będzie legendarna. To dopiero połowa pierwszego sezonu, a nie mam słów żeby opisać jak jest dobra. To dopiero połowa pierwszego sezonu, a już widać, że aby w pełni ją docenić nie wystarczy obejrzeć jeden raz, jest wiele małych szczegółów porozrzucanych w różnych odcinkach, które można łatwo przegapić. Jak na przykład, że pewne rzeczy się nie zmieniają z czasem gdy Heiter przerzuca warzywa ze swojego talerza na Frieren podczas wyprawy by zabić króla demonów i robi to samo tuż przed śmiercią. Co w rzeczywistości symbolizował pierścionek Himmela, z pierwszego czy drugiego ep. i nie jest to nam nachalnie podane, ale jak cała seria, bardzo subtelne. Brawa dla autora mangi i całe szczęście, że jest to jedna z najwierniejszych ekranizacji. Twórcą udało się ją pogłębić. Mi bardzo podobają się nowe op i ed, są w duchu całe serii. Nie należy jej oglądać z ekscytacją i nastawiać się na coś co nas powali na kolana, ale spokojnie, powoli smakować z coraz większą przyjemnością, bo taka jest ta seria. A to dopiero połowa pierwszego sezonu
  • Avatar
    A
    Klemens 6.01.2024 03:22
    17
    Zdecydowanie wolę stary OP i ED. W przypadku ED nie tylko nie podoba mi się ta oprawa graficzna rodem z Neverhood (zawsze bałem się tej gry), ale i dobór fragmentów piosenki jest moim zdaniem też dość średni.
    • Avatar
      Łowca czarownic 6.01.2024 09:45
      Re: 17
      A to prawda – nowy opening jest niestety słabszy a już pierwszy mógłby być bardziej dobry. Na szczęście zawartość dobra.
  • Avatar
    A
    MrParumiV18 30.12.2023 17:24
    Sousou no Frieren po 16 odcinku
    Troszkę nie rozumiem zachwytów nad tą produkcją. Oczywiście zgadzam się, jest niezwykle przyjemna, ogólnie ładnie zrobiona, dobrze dawkuje humor, postaci sympatyczne i bije od tego wszystkiego taka pozytywna aura przez którą mamy ochotę poznawać ich dalsze przygody. To zwyczajnie przyciąga i wciąga. Ale nie jest to jakieś arcydzieło, bo ma mankamenty, drobiazgi do których mógłbym się przyczepić, trochę ustępstw i pójścia na skróty w kilku sytuacjach czy zachowaniu postaci oraz sama fabuła nie jest jakaś skomplikowana, momentami wręcz zbyt banalna. Obawiam się również, że jeśli nie nastąpi jakieś tąpnięcie / zaskakujący zwrot akcji, to z czasem seria ta może się okazać po prostu nudna i powtarzalna z racji na strukturę prowadzenia opowieści, bo mamy jedynie Maga, który zbiera ekipę oraz sobie łazi tu i tam i ma każdego na strzała. Miejmy nadzieję, że autor dobrze zaplanował całą historią, aby skutecznie zanegować moje obawy. Jak na razie bawię się bardzo dobrze, ale nie mam kompetencji aby ocenić, czy jest to topka sezonu, bo nic praktycznie nie oglądałem, ale po ocenach sądzę, że pewnie tak. Natomiast dla mnie na pewno nie jest to seria roku, bo żeby być serią roku nie wystarczy być przyjemną i wciągającą opowieścią, trzeba zaskoczyć czymś więcej oraz nie mieć tylu braków, drobiazgowych braków, ale jednak. Poza tym jest za wcześnie. Tutaj jest zbyt cienka granica pomiędzy całkowitym posypaniem się, a stania się czymś z ambicjami na coś więcej.
    • Avatar
      kircia 30.12.2023 18:17
      Re: Sousou no Frieren po 16 odcinku
      Pewnie się nie powinnam wypowiadać, bo widziałam tylko kilka odcinków, ale pytałam o odczucia inne osoby, i dalej raczej jest tak samo… Więc wykorzystam Twój komentarz i zwrócę jeszcze uwagę na fakt, że tu nie chodzi już nawet o anime sezonu czy roku. Ta seria na MAL­‑u wskoczyła na pierwsze miejsce w topce anime ogółem, detronizując znajdującego się tam od dawna FMA Brotherhood. I jakoś mnie to denerwuje. Bo raz, emisja się jeszcze nawet nie skończyła, więc jakim prawem? A dwa, może FMAB nie jest w czołówce moich ulubionych produkcji, niemniej ją doceniam i potrafię doskonale zrozumieć, dlaczego od lat jest numerem jeden. I w zasadzie ten zbiorczy wybór popieram. Możliwe obiektywnie, jest to twór zapewne daleko bardziej ambitny i uniwersalny niż Frieren (przynajmniej do tej pory), zaczynając od przekazu, a na rozbudowanej i wielowątkowej historii kończąc.
      Nie mogę się z tym pogodzić.
      Tak się chciałam wyżalić :/
      • Avatar
        MrParumiV18 30.12.2023 19:24
        Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
        Nie masz się czym martwić. Było już kilka serii, które w trakcie emisji było na top 1. Za pół roku spadnie do około 8.90. Liczba z pupy, ale tak myślę. :D
        • Avatar
          kircia 30.12.2023 20:04
          Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
          To było małostkowe marudzenie z mojej strony, ale poprawiłeś mi humor :D
          • Avatar
            nick temat treść 31.12.2023 11:37
            Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
            Po zakończeniu emisji odpadną oceny osób, które wystawiły 10 po obejrzeniu kilku odcinków, dlatego oceny powinny spaść.

            Mnie akurat prozaiczność tej serii bardzo odpowiada. Brak tu nadęcia, epickich pojedynków (chociaż „walka” z Aurą to dobry pokaz efektownego starcia bez efekciarskich zagrywek), ale jest dużo o przemijaniu, życiu, poszukiwaniu szczęścia. Mnie taka nastrojowa opowieść bardzo odpowiada, a dzięki temu, że jest to połączone z kinem drogi, to taka formuła jeszcze mi się nie przejadła. Wiem też, że autor co jakiś czas przerywa tę rutynę (starcie z demonami oraz zdobywanie licencji maga, które pojawią się w nadchodzących odcinkach są tego przykładem).
            • Avatar
              kircia 31.12.2023 12:31
              Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
              Myślę, że każdemu mogą się podobać różne rzeczy. Ja sama też nie mam nic do założeń tej produkcji, i lubię różne spokojne serie. Rozumiem, dlaczego wymienione przez Ciebie elementy ujmują widzów i dobrze w zasadzie, że czasem wychodzi takie anime które operuje dobrymi uczuciami i nadal potrafi zebrać spore grono odbiorców. Doceniam mimo wszystko. A FMAB w mojej opinii nie zasługuje na 1 miejsce dlatego że ma epickie pojedynki, ale dlatego, że bardzo dobrze łączy w sobie różne skrajne elementy. No i przede wszystkim założeniem głównego bohatera i ogólnie całej historii nigdy nie było zostanie najlepszym. Tam reprezentuje się jednak inne wartości. To dlatego bronię tej topki, nie przedkładam efekciarstwa nad fabułę – gwoli wyjaśnienia.
              Co do Frieren, to bardziej w tym klimacie od razu skojarzyło mi się z Mushishi. Nie wrzucam ich absolutnie do jednego worka, ale mają podobne elementy. Ale o ile tamto oglądałam jak zaczarowana, Frieren mnie nudziła. Może dlatego, że spokojni główni bohaterowie bardzo się różnią. Ginko jest właśnie spokojnym bohaterem, a co do Frieren to raczej opisałabym ją jako… pozbawioną ekspresji. Resztę bohaterów zresztą też. Pierwszy raz pomyślałam o różnicy między spokojem i brakiem ekspresji, właśnie przez seans tych kilku odcinków. Więc od początku coś mi tam zgrzytało. To jest oczywiście moje osobiste wrażenie i nie piszę tego żeby się kłócić, ktoś pewnie ma inne zdanie.
              Nie neguję wartości tej serii, nie wyśmiewam osób które uznają ją za najlepszą. Mnie samą nawet miło zaskoczyła, bo postanowiłam odłożyć na bok moje następujące uprzedzenia;
              - wygląda to jednak jak isekai tyle że raczej bez fanserwisu
              - to nie jest „fantasy w zachodnim stylu” tylko japońskie wyobrażenia na temat zachodniego fantasy, czyli wygląda bardziej jak azjatyckie MMORPG, więc dlatego wygląda jak isekai, ogólnie dla mnie straszny animcowy rak
              - główna bohaterka nijak nie zachęcała mnie do seansu
              Niemniej, pomimo że oglądało się to znacznie lepiej niż się spodziewałam… nie wciągnęła mnie ta bajka i na ten moment nie wiem, czy do niej wrócę.
              • Avatar
                Łowca czarownic 1.01.2024 02:25
                Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
                Może nie jest to top topów ale jeśli chodzi o przeskoczenie Alchemika to nie broniłbym go jakoś nadmiernie. Miał swoje plusy ewidentne oraz fabułę ale również debilny mało śmieszny humor wrzucany na siłę i bez sensu co mocno psuło odbiór. Bardzo dobra seria ale tylko tyle. Na nr 1 nie wiem czy zasługuje.

                Frieren bardzo ładnie łamie schematy i nie jest to opowieść z gatunku isekai. Co do inności głównej bohaterki go jest właśnie przynajmniej dość dobrze uzasadnione czemu jest jaka jest. Jest inna z racji tego że to całkowicie inna rasa niż człowiek. Tutaj ukazano właśnie rasy inne niż ludzie w sposób mocno odmienny niż ma to miejsce w większości anime fantasy. Długowieczność oraz podejście do świata elfów, logika demonów czy emocje krasnoludów są wyraźnie inne niż ma to miejsce zazwyczaj.

                Na top sezonu się jak najbardziej nadaje – czy na top roku dam to nie wiem. Jeszcze będę myślał bo mam silnego konkurenta a tu historia nie jest zakończona. Na pewno jako fantasy to najlepsze co wyszło w tym roku.
                • Avatar
                  kircia 1.01.2024 21:47
                  Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
                  Cóż, średnia wieku osób głosujących na MAL jest pewnie z 15 lat niższa od mojego…
                  Więc nie chodzi o to że jakoś szczególnie bronię FMAB, ale miło widzieć że to akurat ta seria jest/była numerem jeden. Dla przykładu, osobiście wolałabym tam widzieć na przykład Monstera albo zupełne przeciwieństwo, Gintamę – ale to subiektywnie, a te tytuły nie są tak uniwersalne, i nie każdy może je oglądać. Więc po prostu uważam że jeśli cokolwiek z top 10 zasługuje tam na 1 miejsce, to właśnie FMAB. I mimo wszystko uważam że nawet ta Gintama która czai się kilkukrotnie zaraz za podium nie zasługuje na wyższą notę, no bo po prostu nie. Pomimo osobistych preferencji potrafię przyznać, co jest obiektywnie lepsze i bardziej wartościowe.

                  Z tym humorem który psuje nastrój, to mnie się wydaje że to jest takie trochę specyficzne dla tych „trochę starszych” shounenów. W D.Gray­‑manie było to samo, i w Kategorii Hitman Reborn. Taka moda, być może, aczkolwiek ja sama często narzekam na psucie nastroju takimi wstawkami lub postacią która ciągle paple.

                  Wiem, że Frieren to nie isekai, ale jak pisałam, tak wygląda. Nie jak zachodnie fantasy do którego pije, tylko jak isekai, MMORPG. A to dla mnie duży minus a wręcz straszliwa obelga :D Po prostu bardzo się z tym nie lubię.
                  Co do samych „czystych” fantasy to się nie wypowiem, bo ich nie oglądam właśnie dlatego, że tak często wyglądają. Te japońskie wyobrażenia zachodniego fantasy nijak mi po prostu nie pasują, i te ich magiczne dziewczynki… Wyjątków jest dosłownie kilka, w tym Berserk, i to raczej takie serie łamią dla mnie schematy, bo są po prostu bliższe źródła i zwyczajnie rzadkie – tak bym to określiła.
                  I to nie tak że nie rozumiem dlaczego Frieren taka jest, ogarniam że jest inną rasą i żyje inaczej, mój zarzut nie celuje w jej stoicyzm czy wycofanie. I ten brak ekspresji nie dotyczy tylko jej, ale i reszty bohaterów. Nie wiem, jak inaczej mam to ująć.
                  Wierzę jednak na słowo skoro twierdzisz że łamie pewne schematy i dobrze coś ukazuje, nie będę się wdawać w takie dyskusje bo to nie do końca moje pole, no i za mało odcinków widziałam.
                  • Avatar
                    Łowca czarownic 1.01.2024 22:22
                    Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
                    Akurat jak dla mnie to ma całkiem wiele ze zwykłego fantasy i nie widzę tutaj jakiegoś zbyt wielkiego nawiązania do isekai. Dla mnie to czuć klimat tworów takich jak gry fabularne a to ewidentnie zachodni wynalazek.
                    Anime fantasy mało jest zwykłych dlatego tutaj tak ten tytuł ludziom siadł.

                    No ale nie podoba się. Trudno. Tak bywa. Ja Monstera wstrzymałem na 13 odcinku i jakoś tak czeka na dalszy ciąg.


                    • Avatar
                      kircia 1.01.2024 22:44
                      Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
                      Nie chcę już tu się produkować i śmiecić :D Z tym isekaiem to chodzi mi tylko o stronę wizualną, głównie projekty postaci. Niestety tak to w mojej głowie wygląda i tak się łączy. Ale ani fabuły ani zachowania bohaterów tak nie postrzegam.

                      Do Monstera sama podchodziłam dwa razy, a potem nie mogłam przestać oglądać. Ale to też trzeba lubić, wiadomo.
    • Avatar
      weiter 30.12.2023 21:13
      Re: Sousou no Frieren po 16 odcinku
      A myślałem, że tylko ja mam takie odczucia co do tej serii. :D
      Może ludzie zmęczeni są już isekajami i dostając normalne fantasy pojechali hype pociągiem ^^

      Anime roku? Dla jednych tak, dla innych nie. Natomiast na top 1 anime względem mala zwyczajnie nie zasługuje. Do fmab nie ma podjazdu.
      • Avatar
        Sulpice9 31.12.2023 13:45
        Re: Sousou no Frieren po 16 odcinku
        Co do samej serii jeszcze nie chciałbym pisać wypracowań, na razie (po 16 odcinku) anime bardzo mi się podoba, ale na dłuższy komentarz wolałbym poczekać do ostatniego epizodu. Tym bardziej, że faktycznie coś może się posypać. Nie będę też wypowiadać się o FMAB, bo nie znam i jakoś mnie nie ciągnie. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na dwa drobiazgi:

        a)
        Może ludzie zmęczeni są już isekajami i dostając normalne fantasy pojechali hype pociągiem ^^
         – absolutnie się zgadzam, że ludzie są wygłodniali fantastyki (nie tylko wśród miłośników anime) i każda seria ma na starcie punkt. To zresztą przypisuję niezrozumiałej dla mnie popularności „Gry o tron” :D

        Z drugiej strony, analizując Frieren pod tym kątem, to akurat argument by ta seria NIE była popularna – pomimo oprawy fantasy, to dla mnie przede wszystkim okruchy życia. Jak ktoś tu wspomniał, to również moim zdaniem tej serii bliżej do „Mushi­‑shi” niż do rasowego fantasy magii i miecza,

        b) no i nie ma się co przejmować tak rankingami – pamiętajmy, że to tylko zestawienia najwyżej ocenianych pozycji przez użytkowników. Każdy z nich ma inne gusta, inne doświadczenia i wiedzę. W takich rankingach wygrywają rzeczy przede wszystkim przystępne i znane – jak sprawdzi się listę top 100 pozycji na Filwebie, to raczej nie dominują tam dzieła Bergmana, Felliniego, Tarkowskiego lub Kurosawy, a dobrze zrealizowane, znane szerokiej publiczności hollywoodzkie produkcje. Jasne, są tam też filmy pod kątem realizacyjnym wybitne, bo nawet Amerykanom coś się czasem uda („Ojciec chrzestny”, „12 gniewnych ludzi”), ale takie „Tam gdzie rosną poziomki”, „Czerwone trzewiki” lub „Rudobrody” nie trafiają do czołówek. A dziwne, bo u krytyków i ekspertów mają oceny wysokie. :D

        Inna rzecz, że w takich rankingach często głosują osoby zawyżające wynik, bo to „najlepsza ze wszystkich 10 serii, które znają”. I w drugą stronę – wystawia się 1/10, bo „może seria nie jest taka zła, ale na tak wysokie miejsce nie zasługuje”.

        Poza tym, choć da się oceniać każdą serię czynnikami mierzalnymi, to jednak dyskusja czy shoujou jest lepsze od anime egzystencjalnego wydaje mi się mało twórcza.

        Nie przeciągając – to tylko rankingi i uważam, że nie ma co się spinać miejscami :)
        • Avatar
          xx 31.12.2023 14:17
          Re: Sousou no Frieren po 16 odcinku
          *shounen, FMA to shounen jednak :> Zresztą – Frieren też. To akurat niewiele ma do rzeczy.
          • Avatar
            Sulpice9 31.12.2023 15:05
            Re: Sousou no Frieren po 16 odcinku
            Formalnie tak :) Natomiast jeśli można, pomińmy proszę temat klasyfikacji gatunkowych, to dość grząski grunt i nieraz się z kimś przekomarzałem w tych sprawach :D
  • Avatar
    A
    Sulpice9 30.12.2023 13:25
    Po 15 odc. - no klasa, klasa...
    Wiem, że trochę marudziłem punktując kilka rzeczy, które mi się nie podobały. I żeby nie było – dalej uważam, że jest kilka drobiazgów do których można się przyczepić. Natomiast skłamałbym i to mocno, gdybym nie nazwał tej serii „świetną”. Bohaterowie zostali napisani wybornie, humor jest zaskakująco w punkt, balansując może nie tyle „melancholijny” (jak to często określa się ten serial), ile „liryczny” charakter serii. Fabuła jest może nie wybitna, ale dobra, a oprawa audiowizualna to top tego roku.

    Jeśli seria się nie posypie, to ode dostanie 9/10. Nie wiem, czy to mój faworyt na ten rok (na pewno najlepsza rzecz, jaka pojawiła się w tym sezonie, a przynajmniej z tych serii, które znam), ale podium na pewno. Podejrzewam, że wygra głosowanie na anime 2023, tym bardziej, że brakuje takiej dobrej fantastyki w stylu zachodnim.

    Zdecydowanie polecam.
    • Avatar
      Klemens 30.12.2023 16:43
      Re: Po 15 odc. - no klasa, klasa...
      Poczekaj na część z sezonu zimowego. Oj, to będzie, to dopiero będzie…
      • Avatar
        Sulpice9 30.12.2023 17:13
        Re: Po 15 odc. - no klasa, klasa...
        Trzymam za słowo :D
    • Avatar
      Bez zalogowania 31.12.2023 04:04
      Re: Po 15 odc. - no klasa, klasa...
      Jabym wolała pierwsze miejsce dla Zielarki.

      No i dałabym też głos na Yamada 999lv jeżeli się znajdzie.

      A FMAB to wiadomo… Nawet jeżeli nie dałam mu 10 to jest to anime, które mocno zapada w pamięci i wymusza emocje. X lat po seansie, a ja nadal mam wiele scen przed oczami…
      • Avatar
        Bez zalogowania 31.12.2023 18:48
        Głosowanie
        Tak czy owak ankieta roczna dopiero przed nami, na razie cieszę się, że dostaliśmy ankietę na koniec sezonu.

        Jestem naprawdę ciekawa jej wyniku :)

        Ps. Wszystkiego dobrego na cały 2024 rok, każdemu kto to czyta. Oby nadchodzący rok był lepszy, niż poprzedni!
  • Avatar
    A
    Łowca czarownic 24.12.2023 11:31
    Po 16
    Wyjątkowo przyjemna i fajna seria. Po prostu chce się to oglądać aby dowiedzieć się co dalej spotka drużynkę w podróży i jak będą spędzać ten czas ze sobą.
    Świetna grafika – przyjemni bohaterowie, świetne udźwiękowienie.
    Przełamanie klimatu w odcinkach z ||Demonami|| bardzo się przydały.

    Top tego sezonu.
  • Avatar
    A
    ZSRRKnight 22.12.2023 20:53
    16
    No i będzie nowy opening i to w dodatku w wykonaniu Yorushika, a więc praktycznie ideał. I soundtrack jest już dostępny na spotify i pewnie w innych miejscach.
  • Avatar
    A
    Klemens 22.12.2023 17:45
    Nie mogę się doczekać następnego arcu, moje oczy już są gotowe na te animacje.
  • Avatar
    A
    Klemens 16.12.2023 18:59
    15
    Następny odcinek, tj. odcinek 16 będzie ostatnim w „tym sezonie”, następny wyjdzie dopiero 5 stycznia.

    Scena z balu? Coś wspaniałego. Jestem totalnie bias w tej sprawie, ale dla mnie jest to nie tylko anime sezonu czy roku, ale zdecydowanie topka wszechczasów. Nic nie jest w stanie opisać jak się cieszę z tego, że ta historia została animowana.
    • Avatar
      Sulpice9 16.12.2023 21:25
      Re: 15
      O, 16 na sezon? To całkiem sporo, w sumie robią chyba tylko raptem tydzień przerwy. Mam nadzieję, że w następnym sezonie będzie chociaż 10, bo choć może nie jest to dla mnie topka wszech czasów, to przynajmniej na tę chwilę faktycznie jedno z lepszych anime ostatnich lat :) Głosowanie na anime roku 2023 będzie sporym wyzwaniem, dobrze, że można oddać kilka głosów :)
      • Avatar
        ZSRRKnight 16.12.2023 21:39
        Re: 15
        Na MAL­‑u jest 28 odcinków i to chyba oficjalnie, bo z tego, co widziałem to będzie siedem pudełek blu­‑ray/dvd, czyli o jedno więcej niż zazwyczaj przy 20+ odcinkowych anime
        • Avatar
          Sulpice9 16.12.2023 22:16
          Re: 15
          O, to super, to znaczy, że na zimę 2024 czeka nas 12 epizodów, więc nie będzie przerw (ewentualnie może 1 w tygodniu). Dzięki za info :)
    • Avatar
      Navigator 16.12.2023 21:35
      Re: 15 z 28
      Ciężko się nie zgodzić że to jest naj…. anime.

      Ja jestem wściekły na siebie że sądziłem że to będzie 13­‑to odcinkowiec i zasiadłem do oglądania, a mam zasadę nie oglądać dopóki całość nie zostanie wyemitowana.
      Więc doleciałem do 7 epizodu i zaczołem szukać więcej info o tym majstersztyku, tak okrutnie mi przypadła do gustu ta opowiastka i wyobraż sobie moje rozczarowanie.
      Teraz walczę ze sobą czy oglądać już dalej czy poczekać i jeszcze raz zacząć od początku, a nienawidze także trwonienia mojego czasu.
  • Avatar
    A
    ZSRRKnight 25.11.2023 15:49
    12
    Pierwsza połowa odcinka bardzo fajna, szczególnie morał o upiększaniu legend o bohaterach i o tym z czasem w legendach zatraca się prawdziwy obraz, ale następny wątek o urodzinach Starka był chyba jeszcze lepszy.
    No i coraz bardziej jestem przekonany, że tej serii bardzo blisko do iyaskei'ów. W zasadzie to chyba najbardziej relaksujące anime tego roku, a jest tu przecież jeszcze trochę akcji i dramatu… Piszę to w każdym komentarzu, ale muzyka! – powiem szczerze, że jakoś wcześniej nie byłem wielkim fanem Evana Calla, ale ten soundtrack jest absolutnie idealny, świetnie oddaje cały klimat tego anime i ogólnie całą tą baśniowość, magię świata fantasy, który jest tu budowany…
    Jestem ciekaw, kiedy będzie drugi opening. Bo jeśli miałbym wskazywać jakiekolwiek wady to właśnie piosenkę z openingu, ale to i tak kwestia subiektywna.
  • Avatar
    A
    blob 11.11.2023 19:16
    No i tak właśnie się przedstawia OP bohaterów. Perfekcja.
  • Avatar
    A
    Łowca czarownic 11.11.2023 09:35
    Wyjątkowo dobre anime
    Od spokojnego klimatycznego startu przez przyjemną podróż i rozwój relacji oraz tła do rozbudowy świata i pokazaniu konfliktu który wcześniej wydawał się pretekstem. Niezwykle dobra seria. Piękna, ciepła, klimatyczna i nie cukierkowa.
    Mocny kandydat na anime roku u mnie.

    Oby poziom utrzymywali.
  • Avatar
    A
    Klemens 11.11.2023 00:56
    10
    JA P…inkole. Ależ to było! Ten odcinek przerósł wszelkie moje oczekiwania. To budowanie napięcia, ta muzyka, ta narracja, TA KOŃCÓWKA! Ten moment był jednym z moich ulubionych w mandze, ale to co odwalono w anime to jest po prostu mistrzostwo świata. I niech ktoś mi teraz powie, że do epickich walk potrzebna jest kasa na flashy animacje i fajerwerki tryskające od każdego zetknięcia mieczy, to go odeślę do tego odcinka. Chapeau bas dla ludzi, którzy stworzyli scenariusz do tego odcinka. Naprawdę, nie wierzyłem, że to powiem, ale anime dziesięciokrotnie lepiej przedstawiło te wydarzenia. Wow, po prostu wow.
    • Avatar
      Sulpice9 11.11.2023 22:02
      Re: 10
      O ile mam swoje problemy z tym serialem, to fakt, ostatnie minuty robią wrażenie. Zwłaszcza, że  kliknij: ukryte 
    • Avatar
      spike_flcl 12.11.2023 19:14
      Re: 10
      I niech ktoś mi teraz powie, że do epickich walk potrzebna jest kasa na flashy animacje i fajerwerki tryskające od każdego zetknięcia mieczy


      Trochę głupi argument, bo akurat animacja w Frieren jest na szczytowym poziomie i w show zaangażowani są weterani całej branży, w tym jeden z założycieli MADHOUSE, który ma już ponad 70 lat i kiedyś animował takie cuda jak Vampire Hunter D.

      Nie są to „fajerwerki” ale nawet spokojne sceny w Frieren mają włożone więcej pracy i talentu niż większosć scen akcji z innych anime.
      • Avatar
        Klemens 12.11.2023 19:25
        Re: 10
        Ale rozumiesz to, co napisałem? Przecież ja nie mówię o animacji.
        Właśnie chodziło mi o wszelkie efekty, CGI, wybuchy, pościgi i inne fajerwerki. Pieniądze można użyć w inny sposób i uzyskać taki sam, a nawet lepszy efekt. Tak jak we Frieren zrobiono.
  • Avatar
    A
    mana 11.11.2023 00:24
    10
    Ta seria z odcinka na odcinek jest coraz lepsza. Odcinek dziewiąty był bardzo dobry, ale dziesiąty to było mistrzostwo narracyjne z kumulacją którą była walka z Aurą. Z każdym kolejnym odcinkiem dostajemy coraz więcej informacji które naprawdę wiele wnoszą do historii. Mam nadzieję że do końca ta seria utrzyma taki poziom.
  • Avatar
    A
    ZSRRKnight 4.11.2023 13:37
    9
    Spektakularny odcinek. A następny może być jeszcze lepszy, bo będzie walka Frieren. No i ogólnie był to najbardziej „shounenowy” epizod do tej pory xd.
    A i tak najlepszy jest chyba soundtrack – animacja to mistrzostwo, ale muzyka również stoi na niezwykle wysokim poziomie.
  • Avatar
    A
    Sulpice9 28.10.2023 22:57
    Odcinek 8 - przepraszam, co?
    OK, padłem ofiarą „nie wypowiadaj życzeń, bo jeszcze się spełnią” – co tu się dzieje? Nie chcę wyjść na forumowego marudę tej serii, bo uważam ją za solidną, ale jak tak dalej pójdzie, to wrzucę ją do szufladki ze zmarnowanym potencjałem.

    Po pierwsze –  kliknij: ukryte 

    Poza tym –  kliknij: ukryte 

    Tu już może trochę się czepiam, ale jakoś  kliknij: ukryte 

    Żeby nie było, są tu wciąż dobre rzeczy, ale chyba wolałem kiedy serial mnie nieco nużył, za to zachwycał klimatem i postaciami :D
    • Avatar
      Klemens 29.10.2023 05:38
      Re: Odcinek 8 - przepraszam, co?
      SIEMA, TO JA! TWÓJ ULUBIONY SPOILEROWYCZ!
      W sumie cała moja wypowiedź będzie jednym wielkim spoilerem, więc wrzucę w spoiler całość.

       kliknij: ukryte 
      • Avatar
        Sulpice9 29.10.2023 10:15
        Re: Odcinek 8 - przepraszam, co?
        Ok, faktycznie, zapomniałem o kilku sprawach, moja wina. Natomiast wciąż trochę mi to zgrzyta:

         kliknij: ukryte 


        PS –
        kwantytatywna metoda (mówi się tak w ogóle?
        ) – nie wiem, jak to będzie się prezentować w serialu, ale może po prostu „mierzalna”?

        Dzięki wielki za wyjaśnienia :)
        • Avatar
          Klemens 29.10.2023 12:52
          Re: Odcinek 8 - przepraszam, co?
           kliknij: ukryte .
        • Avatar
          Klemens 29.10.2023 13:05
          Re: Odcinek 8 - przepraszam, co?
          A, no i zapomniałbym.

           kliknij: ukryte 
          • Avatar
            Sulpice9 29.10.2023 19:14
            Re: Odcinek 8 - przepraszam, co?
            Ogólnie to wydaje mi się, że manga jest w ten sposób budowana – najpierw czytelnika stawia się przed faktem dokonanym, a następnie historia powoli idzie w stronę przedstawienia, dlaczego ten fakt się dokonał.


            No właśnie tak mi się zdawało, że mangaka ma taki styl :D Być może na potrzeby mangi sprawia to lepsze wrażenie, natomiast w anime to daje efekt jakby ktoś wymyślał fabułę na bieżąco. Ale dobra, jeśli to taki styl, to wezmę to pod uwagę, dzięki :)

             kliknij: ukryte 
            Seria będzie skręcać w te strony niejednokrotnie ;)

            OK, to będę już bardziej nastawiony na większe zmiany, tak w wydarzeniach, jak i (mam nadzieję, rzadziej) w tonie :)  kliknij: ukryte 

            W ogóle dzięki za bardzo szczegółowy opis i wyjaśnienia ;)
  • Avatar
    A
    ZSRRKnight 22.10.2023 18:57
    7
     kliknij: ukryte 
    • Avatar
      niechcemisielogowac 22.10.2023 21:15
      Re: 7
      Odpowiadając na pytanie na końcu –  kliknij: ukryte .
  • Avatar
    A
    Sulpice9 14.10.2023 10:28
    Po 6 odcinku
    Na szczęście są lekkie zmiany –  kliknij: ukryte 
    • Avatar
      niechcemisielogowac 22.10.2023 20:55
      Re: Po 6 odcinku
      Hehe, otóż nic bardziej mylnego jak się okazuje :D
  • Avatar
    A
    ZSRRKnight 13.10.2023 20:19
    6
    Walka Starka ze smokiem wyglądała jeszcze lepiej niż sobie wyobrażałem. I tak szczerze to nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem anime, w którym smok jest po prostu smokiem i nie zmienia się w słodką dziewczynkę albo coś podobnego xd
  • Avatar
    A
    ZSRRKnight 6.10.2023 21:16
    5
    Animacja animacją, ale mam wrażenie, że Evan Call przechodzi samego siebie. Póki co chyba soundtrack roku moim zdaniem xd. No a jak już jestem przy muzyce, to coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że piosenka w openingu zupełnie nie pasuje i w zasadzie nieco wprowadza w błąd, co do klimatu i tematyki tej serii… Dobrze, że przynajmniej ending wypada dużo lepiej.
  • Avatar
    A
    Klemens 6.10.2023 18:53
    Ough… SZUTARKUUUUU~ Ależ mnie ta wymowa będzie boleć do samego końca…
  • Avatar
    A
    Sulpice9 30.09.2023 12:57
    Po trzech odcinkach - bardzo dobre. Czy będzie wybitne?
    Nie znam pierwowzoru, więc nie streszczę jak seria prezentuje się w stosunku do mangi, natomiast wiele elementów przypadło mi do gustu. Mamy świetną oprawę graficzną, póki co obok Tengoku Daimakyou chyba najlepszą w tym roku (choć wiadomo, zupełnie inna estetyka). Podoba mi się świat przedstawiony i póki co nie mamy szastania szantażem emocjonalnym, czego bałem się po opisie fabuły.

    Muzyka jest dobra, choć czołówka trochę rozczarowuje (tak wizualnie, jak i muzycznie), aktorzy grają zupełnie inną manierą niż w zwyczajowo w anime (co jest zdecydowanie na plus), prezentując bardziej teatralny styl. Dobrze też wiedzieć, że seria jest zaplanowana na dłużej, więc historia pewnie zostanie doprowadzona do końca.

    Czy będzie z tego arcydzieło? Nie jestem pewien – o ile postacie w stylu protagonistki irytują mnie w życiu codziennym, o tyle tu jej hiper wycofana, beznamiętna osobowość ma sens, zważywszy na długość życia elfa (mam lekki vibe z opisem wysokich elfów z czwartej edycji Warhammera). Moje większe zastrzeżenia budzi to, że  kliknij: ukryte 

    Póki co ostrożnie jestem na tak, tym bardziej, że niewiele mamy ciekawych serii w tym sezonie.
    • Avatar
      ZSRRKnight 30.09.2023 13:28
      Re: Po trzech odcinkach - bardzo dobre. Czy będzie wybitne?
      z tego co widziałem w materiałach promocyjnych do bohaterek dołączy jakiś czerwonowłosy chłopak i być może on będzie miał nieco dynamiczniejszy, bardziej ekspresyjny charakter.
      • Avatar
        Sulpice9 30.09.2023 14:44
        Re: Po trzech odcinkach - bardzo dobre. Czy będzie wybitne?
        O, to dobre wieści, właśnie takiego uzupełnienia tego duetu to anime potrzebuje (no chyba, że będziemy mieli trio ultra introwertyków). Dzięki :)
    • Avatar
      Klemens 30.09.2023 15:47
      Re: Po trzech odcinkach - bardzo dobre. Czy będzie wybitne?
      Nie znam pierwowzoru

      Polecam się zapoznać, majstersztyk.
  • Avatar
    A
    Klemens 29.09.2023 20:11
    Jezus Maria, jakież to jest piękne. I ten ending… Warto było tyle czekać, AOTS z bomby, nawet nie dyskutuję, bo nie ma o czym. O AOTY pewnie będzie walka.
    Trochę szkoda mi tego openingu, Yoasobi mogli trochę bardziej popłynąć, ale może stawiam za duże wymagania po Oshi no Ko.
    Nawet nie boję się, że seria nie dostanie następnego sezonu, bo już wiadomo, że dostanie, a będzie on potrzebny i to bardzo, bo tempo rozwoju historii jest… Cóż… No jest jakie jest. Ale taki już urok tej opowieści. Oby tylko manga nie ucierpiała na tym w znaczący sposób, bo jeżeli jej poziom spadnie ze względu na anime, to będę bardzo zawiedziony.
  • Avatar
    A
    ZSRRKnight 29.09.2023 19:44
    4
    Dwugodzinna premiera to w rzeczywistości cztery pierwsze odcinki, a ogólnie seria będzie mieć ponad 20 odcinków. Mam nadzieję, że poziom animacji gwałtownie nie spadnie, bo póki co pięknie to wygląda. No ale najlepsze są tła i soundtrack – tyle pięknych krajobrazów, tyle cudownej muzyki…
    I na całe szczęście to nie jest dramat przez duże „D” lub tani wyciskacz łez. Jest melancholia, przemijanie, czerpanie z życia, pojawiają się też zabawniejsze momenty. W sumie pod tym względem to anime nawet się zbliża do klasycznych iyaskei'ów. No i przez te cztery odcinki praktycznie nikt nie podnosi głosu – nawet gra aktorska oddaje spokojny charakter tej serii. Ogólnie nie wykluczam, że potem pojawią się dynamiczniejsze momenty, ale nie o tym jest ta seria.
    I na koniec: opening ładny, choć piosenka mi się nie podoba, ending całkowicie cudowny, a dwugodzinna wersja z japońskiej telewizji ma inny ending z animacją Kou Yoshinariego, więc na niego też warto zerknąć.