Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Komentarze

Sousou no Frieren

 • Avatar
  A
  Hasselhoff-san 1.03.2024 18:43
  Fantasy a kuchnia
  Jak ktoś chce ciekawe i świeże fantasy to polecam dungeon Meshi, SnF z odcinka na odcinek mocno spada jakościowo chociaż to nadal przyjemna masówka.
  • Avatar
   Łowca czarownic 1.03.2024 22:39
   Re: Fantasy a kuchnia
   Zobaczę ale idea robienia kulinarnego anime fantasy oraz poziom zadowolenia niektórych sugerują mi daleko idący sceptycyzm względem tytułu.
 • Avatar
  A
  El Tiburón 29.02.2024 12:31
  Porzuciłem po jakichś 14 odcinkach. To będzie niepopularna opinia, ale Frieren to chyba najbardziej przereklamowana seria w historii. Żeby nie było, nie jest ona zła – ale te nieprzebrane strumienie zachwytu nad nią jak i dominowanie wszystkich rankingów i topek uważam za jakieś szalone nieporozumienie.

   kliknij: ukryte 

  Nie powiem, tego typu sielankowo­‑nastrojowe, spokojne historie też mają pewien urok. Jak ktoś bohaterów lubi, to pewnie będzie z radością oglądać czego by nie robili. Dla mnie jednak to jest rozczarowanie i zmarnowanie całego potencjału.

   kliknij: ukryte 

  W rezultacie nie rozumiem peanów, nie rozumiem zachwytów, nie rozumiem dlaczego to jest #1 na MAL­‑u. Jako seria może być, nie mój gatunek (nie trawię isekajów, a to jest jednak w elementach zbyt podobne), po pierwszych odcinkach obiecywał dużo więcej, ale przestał dostarczać i porzucam bez żalu. Stawienie tego na piedestale i uznawanie, za najwybitniejszą rzecz pod słońcem, jakie to zachowanie obserwowałem wśród ogarniętego jakąś obsesją fandomu, budzi we mnie odruchową niechęć i zmusiło do napisania tego komentarza. Przereklamowane.
  • Avatar
   weiter 29.02.2024 16:41
   Podzielam opinie. Dobre, ale przereklamowane. ;)
  • Avatar
   Łowca czarownic 29.02.2024 17:08
   Szanuję aczkolwiek się nie zgadzam.
   Bardzo dobrze, że poszło nieco w inny temat niż kolejne To Your Eternity w klimacie kiedy każdy następny odcinek to miałoby być powtarzanie schematu. Mi akurat dobrze siadła zmiana tego a odcinki np. z demonami bardzo siadły.
   To bardziej slice of life i obserwacja jaki wpływ miała podróż na główną bohaterkę – na jej działania i to jak się zmieniła a obserwatorami tego jest nowa drużyna. Epizodyczne historie również budują ładnie świat. Co do OP to jak ja który nienawidzi OP postaci muszę przyznać, że tutaj jest to zrobione moim zdaniem dobrze.
   Bardzo ładne i dobrze animowane. Świetna muzyka. Czy jakaś seria z tych co są na pierwszych miejscach robią to wszystko lepiej. Nie wiem – nie widziałem wszystkich. Czy jednak to jest top w porównaniu z tym co wychodzi i produkują. To biorąc pod uwagę gatunek szczególnie w fantasy to moim zdaniem na pewno. • Avatar
  A
  GLASS 27.02.2024 08:32
  Pierwsza połowa niemal doskonała, ale wątek tego egzaminu niestety mnie nie kupił. kliknij: ukryte 
  • Avatar
   :) 3.03.2024 04:17
   Cieszy mnie fakt że nie jestem sam w podobnych przemyśleniach :)
  • Avatar
   blob 3.03.2024 23:44
   Tak, generalnie jeszcze pierwsza część egzaminu była fajna, ale ostatni odcinek lub dwa były po prostu nudne. Mam wrażenie że ten arc jest na siłę rozwlekany – stracili cały odcinek na przygotowanie się do walki. Było stanowczo za długo a ci inni bohaterowie naprawdę mnie nie interesują, ta seria powinna skupiać się na Frieren. Po raz pierwszy mój entuzjazm spada. Swoją drogą nie podoba mi się że tak szybko pozbyli się  kliknij: ukryte , nawet OP pod tym względem zwodzi bo przecież już wiadomo było że  kliknij: ukryte .

   Seria powinna się skupiać na podróży bohaterów do ich celu i ich przygodach, obecny wątek miał chyba z założenia wprowadzić coś trochę innego, ale widać już po reakcjach ludzi że ostatnie odcinki nie zachwycają, mimo że w teorii przecież seria ani się nie pogorszyła jakościowo ani przecież nie zmieniła jakoś bardzo charakteru. Chyba trzeba przez to po prostu przebrnąć.
 • Avatar
  A
  Klemens 12.01.2024 19:25
  18
  Hmmmm… Mam dziwne wrażenie, że po raz pierwszy odcinek dość mocno odbiegł od tego, co było pokazane w mandze… Nie wiem, czy to pamięć mnie zawodzi, czy o co chodzi, ale coś mi śmierdziało w tym odcinku, za dużo wątków było tutaj namieszane.
  • Avatar
   Klemens 12.01.2024 20:07
   Re: 18
   Żartowałem, jednak wszystko jest w porządku, słaba pamięć.
 • Avatar
  A
  Agrado 7.01.2024 08:40
  To dopiero połowa pierwszego sezonu
  Moim zdaniem ta seria będzie legendarna. To dopiero połowa pierwszego sezonu, a nie mam słów żeby opisać jak jest dobra. To dopiero połowa pierwszego sezonu, a już widać, że aby w pełni ją docenić nie wystarczy obejrzeć jeden raz, jest wiele małych szczegółów porozrzucanych w różnych odcinkach, które można łatwo przegapić. Jak na przykład, że pewne rzeczy się nie zmieniają z czasem gdy Heiter przerzuca warzywa ze swojego talerza na Frieren podczas wyprawy by zabić króla demonów i robi to samo tuż przed śmiercią. Co w rzeczywistości symbolizował pierścionek Himmela, z pierwszego czy drugiego ep. i nie jest to nam nachalnie podane, ale jak cała seria, bardzo subtelne. Brawa dla autora mangi i całe szczęście, że jest to jedna z najwierniejszych ekranizacji. Twórcą udało się ją pogłębić. Mi bardzo podobają się nowe op i ed, są w duchu całe serii. Nie należy jej oglądać z ekscytacją i nastawiać się na coś co nas powali na kolana, ale spokojnie, powoli smakować z coraz większą przyjemnością, bo taka jest ta seria. A to dopiero połowa pierwszego sezonu
 • Avatar
  A
  Klemens 6.01.2024 03:22
  17
  Zdecydowanie wolę stary OP i ED. W przypadku ED nie tylko nie podoba mi się ta oprawa graficzna rodem z Neverhood (zawsze bałem się tej gry), ale i dobór fragmentów piosenki jest moim zdaniem też dość średni.
  • Avatar
   Łowca czarownic 6.01.2024 09:45
   Re: 17
   A to prawda – nowy opening jest niestety słabszy a już pierwszy mógłby być bardziej dobry. Na szczęście zawartość dobra.
 • Avatar
  A
  MrParumiV18 30.12.2023 17:24
  Sousou no Frieren po 16 odcinku
  Troszkę nie rozumiem zachwytów nad tą produkcją. Oczywiście zgadzam się, jest niezwykle przyjemna, ogólnie ładnie zrobiona, dobrze dawkuje humor, postaci sympatyczne i bije od tego wszystkiego taka pozytywna aura przez którą mamy ochotę poznawać ich dalsze przygody. To zwyczajnie przyciąga i wciąga. Ale nie jest to jakieś arcydzieło, bo ma mankamenty, drobiazgi do których mógłbym się przyczepić, trochę ustępstw i pójścia na skróty w kilku sytuacjach czy zachowaniu postaci oraz sama fabuła nie jest jakaś skomplikowana, momentami wręcz zbyt banalna. Obawiam się również, że jeśli nie nastąpi jakieś tąpnięcie / zaskakujący zwrot akcji, to z czasem seria ta może się okazać po prostu nudna i powtarzalna z racji na strukturę prowadzenia opowieści, bo mamy jedynie Maga, który zbiera ekipę oraz sobie łazi tu i tam i ma każdego na strzała. Miejmy nadzieję, że autor dobrze zaplanował całą historią, aby skutecznie zanegować moje obawy. Jak na razie bawię się bardzo dobrze, ale nie mam kompetencji aby ocenić, czy jest to topka sezonu, bo nic praktycznie nie oglądałem, ale po ocenach sądzę, że pewnie tak. Natomiast dla mnie na pewno nie jest to seria roku, bo żeby być serią roku nie wystarczy być przyjemną i wciągającą opowieścią, trzeba zaskoczyć czymś więcej oraz nie mieć tylu braków, drobiazgowych braków, ale jednak. Poza tym jest za wcześnie. Tutaj jest zbyt cienka granica pomiędzy całkowitym posypaniem się, a stania się czymś z ambicjami na coś więcej.
  • Avatar
   kircia 30.12.2023 18:17
   Re: Sousou no Frieren po 16 odcinku
   Pewnie się nie powinnam wypowiadać, bo widziałam tylko kilka odcinków, ale pytałam o odczucia inne osoby, i dalej raczej jest tak samo… Więc wykorzystam Twój komentarz i zwrócę jeszcze uwagę na fakt, że tu nie chodzi już nawet o anime sezonu czy roku. Ta seria na MAL­‑u wskoczyła na pierwsze miejsce w topce anime ogółem, detronizując znajdującego się tam od dawna FMA Brotherhood. I jakoś mnie to denerwuje. Bo raz, emisja się jeszcze nawet nie skończyła, więc jakim prawem? A dwa, może FMAB nie jest w czołówce moich ulubionych produkcji, niemniej ją doceniam i potrafię doskonale zrozumieć, dlaczego od lat jest numerem jeden. I w zasadzie ten zbiorczy wybór popieram. Możliwe obiektywnie, jest to twór zapewne daleko bardziej ambitny i uniwersalny niż Frieren (przynajmniej do tej pory), zaczynając od przekazu, a na rozbudowanej i wielowątkowej historii kończąc.
   Nie mogę się z tym pogodzić.
   Tak się chciałam wyżalić :/
   • Avatar
    MrParumiV18 30.12.2023 19:24
    Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
    Nie masz się czym martwić. Było już kilka serii, które w trakcie emisji było na top 1. Za pół roku spadnie do około 8.90. Liczba z pupy, ale tak myślę. :D
    • Avatar
     kircia 30.12.2023 20:04
     Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
     To było małostkowe marudzenie z mojej strony, ale poprawiłeś mi humor :D
     • Avatar
      nick temat treść 31.12.2023 11:37
      Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
      Po zakończeniu emisji odpadną oceny osób, które wystawiły 10 po obejrzeniu kilku odcinków, dlatego oceny powinny spaść.

      Mnie akurat prozaiczność tej serii bardzo odpowiada. Brak tu nadęcia, epickich pojedynków (chociaż „walka” z Aurą to dobry pokaz efektownego starcia bez efekciarskich zagrywek), ale jest dużo o przemijaniu, życiu, poszukiwaniu szczęścia. Mnie taka nastrojowa opowieść bardzo odpowiada, a dzięki temu, że jest to połączone z kinem drogi, to taka formuła jeszcze mi się nie przejadła. Wiem też, że autor co jakiś czas przerywa tę rutynę (starcie z demonami oraz zdobywanie licencji maga, które pojawią się w nadchodzących odcinkach są tego przykładem).
      • Avatar
       kircia 31.12.2023 12:31
       Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
       Myślę, że każdemu mogą się podobać różne rzeczy. Ja sama też nie mam nic do założeń tej produkcji, i lubię różne spokojne serie. Rozumiem, dlaczego wymienione przez Ciebie elementy ujmują widzów i dobrze w zasadzie, że czasem wychodzi takie anime które operuje dobrymi uczuciami i nadal potrafi zebrać spore grono odbiorców. Doceniam mimo wszystko. A FMAB w mojej opinii nie zasługuje na 1 miejsce dlatego że ma epickie pojedynki, ale dlatego, że bardzo dobrze łączy w sobie różne skrajne elementy. No i przede wszystkim założeniem głównego bohatera i ogólnie całej historii nigdy nie było zostanie najlepszym. Tam reprezentuje się jednak inne wartości. To dlatego bronię tej topki, nie przedkładam efekciarstwa nad fabułę – gwoli wyjaśnienia.
       Co do Frieren, to bardziej w tym klimacie od razu skojarzyło mi się z Mushishi. Nie wrzucam ich absolutnie do jednego worka, ale mają podobne elementy. Ale o ile tamto oglądałam jak zaczarowana, Frieren mnie nudziła. Może dlatego, że spokojni główni bohaterowie bardzo się różnią. Ginko jest właśnie spokojnym bohaterem, a co do Frieren to raczej opisałabym ją jako… pozbawioną ekspresji. Resztę bohaterów zresztą też. Pierwszy raz pomyślałam o różnicy między spokojem i brakiem ekspresji, właśnie przez seans tych kilku odcinków. Więc od początku coś mi tam zgrzytało. To jest oczywiście moje osobiste wrażenie i nie piszę tego żeby się kłócić, ktoś pewnie ma inne zdanie.
       Nie neguję wartości tej serii, nie wyśmiewam osób które uznają ją za najlepszą. Mnie samą nawet miło zaskoczyła, bo postanowiłam odłożyć na bok moje następujące uprzedzenia;
       - wygląda to jednak jak isekai tyle że raczej bez fanserwisu
       - to nie jest „fantasy w zachodnim stylu” tylko japońskie wyobrażenia na temat zachodniego fantasy, czyli wygląda bardziej jak azjatyckie MMORPG, więc dlatego wygląda jak isekai, ogólnie dla mnie straszny animcowy rak
       - główna bohaterka nijak nie zachęcała mnie do seansu
       Niemniej, pomimo że oglądało się to znacznie lepiej niż się spodziewałam… nie wciągnęła mnie ta bajka i na ten moment nie wiem, czy do niej wrócę.
       • Avatar
        Łowca czarownic 1.01.2024 02:25
        Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
        Może nie jest to top topów ale jeśli chodzi o przeskoczenie Alchemika to nie broniłbym go jakoś nadmiernie. Miał swoje plusy ewidentne oraz fabułę ale również debilny mało śmieszny humor wrzucany na siłę i bez sensu co mocno psuło odbiór. Bardzo dobra seria ale tylko tyle. Na nr 1 nie wiem czy zasługuje.

        Frieren bardzo ładnie łamie schematy i nie jest to opowieść z gatunku isekai. Co do inności głównej bohaterki go jest właśnie przynajmniej dość dobrze uzasadnione czemu jest jaka jest. Jest inna z racji tego że to całkowicie inna rasa niż człowiek. Tutaj ukazano właśnie rasy inne niż ludzie w sposób mocno odmienny niż ma to miejsce w większości anime fantasy. Długowieczność oraz podejście do świata elfów, logika demonów czy emocje krasnoludów są wyraźnie inne niż ma to miejsce zazwyczaj.

        Na top sezonu się jak najbardziej nadaje – czy na top roku dam to nie wiem. Jeszcze będę myślał bo mam silnego konkurenta a tu historia nie jest zakończona. Na pewno jako fantasy to najlepsze co wyszło w tym roku.
        • Avatar
         kircia 1.01.2024 21:47
         Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
         Cóż, średnia wieku osób głosujących na MAL jest pewnie z 15 lat niższa od mojego…
         Więc nie chodzi o to że jakoś szczególnie bronię FMAB, ale miło widzieć że to akurat ta seria jest/była numerem jeden. Dla przykładu, osobiście wolałabym tam widzieć na przykład Monstera albo zupełne przeciwieństwo, Gintamę – ale to subiektywnie, a te tytuły nie są tak uniwersalne, i nie każdy może je oglądać. Więc po prostu uważam że jeśli cokolwiek z top 10 zasługuje tam na 1 miejsce, to właśnie FMAB. I mimo wszystko uważam że nawet ta Gintama która czai się kilkukrotnie zaraz za podium nie zasługuje na wyższą notę, no bo po prostu nie. Pomimo osobistych preferencji potrafię przyznać, co jest obiektywnie lepsze i bardziej wartościowe.

         Z tym humorem który psuje nastrój, to mnie się wydaje że to jest takie trochę specyficzne dla tych „trochę starszych” shounenów. W D.Gray­‑manie było to samo, i w Kategorii Hitman Reborn. Taka moda, być może, aczkolwiek ja sama często narzekam na psucie nastroju takimi wstawkami lub postacią która ciągle paple.

         Wiem, że Frieren to nie isekai, ale jak pisałam, tak wygląda. Nie jak zachodnie fantasy do którego pije, tylko jak isekai, MMORPG. A to dla mnie duży minus a wręcz straszliwa obelga :D Po prostu bardzo się z tym nie lubię.
         Co do samych „czystych” fantasy to się nie wypowiem, bo ich nie oglądam właśnie dlatego, że tak często wyglądają. Te japońskie wyobrażenia zachodniego fantasy nijak mi po prostu nie pasują, i te ich magiczne dziewczynki… Wyjątków jest dosłownie kilka, w tym Berserk, i to raczej takie serie łamią dla mnie schematy, bo są po prostu bliższe źródła i zwyczajnie rzadkie – tak bym to określiła.
         I to nie tak że nie rozumiem dlaczego Frieren taka jest, ogarniam że jest inną rasą i żyje inaczej, mój zarzut nie celuje w jej stoicyzm czy wycofanie. I ten brak ekspresji nie dotyczy tylko jej, ale i reszty bohaterów. Nie wiem, jak inaczej mam to ująć.
         Wierzę jednak na słowo skoro twierdzisz że łamie pewne schematy i dobrze coś ukazuje, nie będę się wdawać w takie dyskusje bo to nie do końca moje pole, no i za mało odcinków widziałam.
         • Avatar
          Łowca czarownic 1.01.2024 22:22
          Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
          Akurat jak dla mnie to ma całkiem wiele ze zwykłego fantasy i nie widzę tutaj jakiegoś zbyt wielkiego nawiązania do isekai. Dla mnie to czuć klimat tworów takich jak gry fabularne a to ewidentnie zachodni wynalazek.
          Anime fantasy mało jest zwykłych dlatego tutaj tak ten tytuł ludziom siadł.

          No ale nie podoba się. Trudno. Tak bywa. Ja Monstera wstrzymałem na 13 odcinku i jakoś tak czeka na dalszy ciąg.


          • Avatar
           kircia 1.01.2024 22:44
           Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika kircia
           Nie chcę już tu się produkować i śmiecić :D Z tym isekaiem to chodzi mi tylko o stronę wizualną, głównie projekty postaci. Niestety tak to w mojej głowie wygląda i tak się łączy. Ale ani fabuły ani zachowania bohaterów tak nie postrzegam.

           Do Monstera sama podchodziłam dwa razy, a potem nie mogłam przestać oglądać. Ale to też trzeba lubić, wiadomo.
  • Avatar
   weiter 30.12.2023 21:13
   Re: Sousou no Frieren po 16 odcinku
   A myślałem, że tylko ja mam takie odczucia co do tej serii. :D
   Może ludzie zmęczeni są już isekajami i dostając normalne fantasy pojechali hype pociągiem ^^

   Anime roku? Dla jednych tak, dla innych nie. Natomiast na top 1 anime względem mala zwyczajnie nie zasługuje. Do fmab nie ma podjazdu.
   • Avatar
    Sulpice9 31.12.2023 13:45
    Re: Sousou no Frieren po 16 odcinku
    Co do samej serii jeszcze nie chciałbym pisać wypracowań, na razie (po 16 odcinku) anime bardzo mi się podoba, ale na dłuższy komentarz wolałbym poczekać do ostatniego epizodu. Tym bardziej, że faktycznie coś może się posypać. Nie będę też wypowiadać się o FMAB, bo nie znam i jakoś mnie nie ciągnie. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na dwa drobiazgi:

    a)
    Może ludzie zmęczeni są już isekajami i dostając normalne fantasy pojechali hype pociągiem ^^
     – absolutnie się zgadzam, że ludzie są wygłodniali fantastyki (nie tylko wśród miłośników anime) i każda seria ma na starcie punkt. To zresztą przypisuję niezrozumiałej dla mnie popularności „Gry o tron” :D

    Z drugiej strony, analizując Frieren pod tym kątem, to akurat argument by ta seria NIE była popularna – pomimo oprawy fantasy, to dla mnie przede wszystkim okruchy życia. Jak ktoś tu wspomniał, to również moim zdaniem tej serii bliżej do „Mushi­‑shi” niż do rasowego fantasy magii i miecza,

    b) no i nie ma się co przejmować tak rankingami – pamiętajmy, że to tylko zestawienia najwyżej ocenianych pozycji przez użytkowników. Każdy z nich ma inne gusta, inne doświadczenia i wiedzę. W takich rankingach wygrywają rzeczy przede wszystkim przystępne i znane – jak sprawdzi się listę top 100 pozycji na Filwebie, to raczej nie dominują tam dzieła Bergmana, Felliniego, Tarkowskiego lub Kurosawy, a dobrze zrealizowane, znane szerokiej publiczności hollywoodzkie produkcje. Jasne, są tam też filmy pod kątem realizacyjnym wybitne, bo nawet Amerykanom coś się czasem uda („Ojciec chrzestny”, „12 gniewnych ludzi”), ale takie „Tam gdzie rosną poziomki”, „Czerwone trzewiki” lub „Rudobrody” nie trafiają do czołówek. A dziwne, bo u krytyków i ekspertów mają oceny wysokie. :D

    Inna rzecz, że w takich rankingach często głosują osoby zawyżające wynik, bo to „najlepsza ze wszystkich 10 serii, które znają”. I w drugą stronę – wystawia się 1/10, bo „może seria nie jest taka zła, ale na tak wysokie miejsce nie zasługuje”.

    Poza tym, choć da się oceniać każdą serię czynnikami mierzalnymi, to jednak dyskusja czy shoujou jest lepsze od anime egzystencjalnego wydaje mi się mało twórcza.

    Nie przeciągając – to tylko rankingi i uważam, że nie ma co się spinać miejscami :)
    • Avatar
     xx 31.12.2023 14:17
     Re: Sousou no Frieren po 16 odcinku
     *shounen, FMA to shounen jednak :> Zresztą – Frieren też. To akurat niewiele ma do rzeczy.
     • Avatar
      Sulpice9 31.12.2023 15:05
      Re: Sousou no Frieren po 16 odcinku
      Formalnie tak :) Natomiast jeśli można, pomińmy proszę temat klasyfikacji gatunkowych, to dość grząski grunt i nieraz się z kimś przekomarzałem w tych sprawach :D
 • Avatar
  A
  Sulpice9 30.12.2023 13:25
  Po 15 odc. - no klasa, klasa...
  Wiem, że trochę marudziłem punktując kilka rzeczy, które mi się nie podobały. I żeby nie było – dalej uważam, że jest kilka drobiazgów do których można się przyczepić. Natomiast skłamałbym i to mocno, gdybym nie nazwał tej serii „świetną”. Bohaterowie zostali napisani wybornie, humor jest zaskakująco w punkt, balansując może nie tyle „melancholijny” (jak to często określa się ten serial), ile „liryczny” charakter serii. Fabuła jest może nie wybitna, ale dobra, a oprawa audiowizualna to top tego roku.

  Jeśli seria się nie posypie, to ode dostanie 9/10. Nie wiem, czy to mój faworyt na ten rok (na pewno najlepsza rzecz, jaka pojawiła się w tym sezonie, a przynajmniej z tych serii, które znam), ale podium na pewno. Podejrzewam, że wygra głosowanie na anime 2023, tym bardziej, że brakuje takiej dobrej fantastyki w stylu zachodnim.

  Zdecydowanie polecam.
  • Avatar
   Klemens 30.12.2023 16:43
   Re: Po 15 odc. - no klasa, klasa...
   Poczekaj na część z sezonu zimowego. Oj, to będzie, to dopiero będzie…
   • Avatar
    Sulpice9 30.12.2023 17:13
    Re: Po 15 odc. - no klasa, klasa...
    Trzymam za słowo :D
  • Avatar
   Bez zalogowania 31.12.2023 04:04
   Re: Po 15 odc. - no klasa, klasa...
   Jabym wolała pierwsze miejsce dla Zielarki.

   No i dałabym też głos na Yamada 999lv jeżeli się znajdzie.

   A FMAB to wiadomo… Nawet jeżeli nie dałam mu 10 to jest to anime, które mocno zapada w pamięci i wymusza emocje. X lat po seansie, a ja nadal mam wiele scen przed oczami…
   • Avatar
    Bez zalogowania 31.12.2023 18:48
    Głosowanie
    Tak czy owak ankieta roczna dopiero przed nami, na razie cieszę się, że dostaliśmy ankietę na koniec sezonu.

    Jestem naprawdę ciekawa jej wyniku :)

    Ps. Wszystkiego dobrego na cały 2024 rok, każdemu kto to czyta. Oby nadchodzący rok był lepszy, niż poprzedni!
 • Avatar
  A
  Łowca czarownic 24.12.2023 11:31
  Po 16
  Wyjątkowo przyjemna i fajna seria. Po prostu chce się to oglądać aby dowiedzieć się co dalej spotka drużynkę w podróży i jak będą spędzać ten czas ze sobą.
  Świetna grafika – przyjemni bohaterowie, świetne udźwiękowienie.
  Przełamanie klimatu w odcinkach z ||Demonami|| bardzo się przydały.

  Top tego sezonu.
 • Avatar
  A
  ZSRRKnight 22.12.2023 20:53
  16
  No i będzie nowy opening i to w dodatku w wykonaniu Yorushika, a więc praktycznie ideał. I soundtrack jest już dostępny na spotify i pewnie w innych miejscach.
 • Avatar
  A
  Klemens 22.12.2023 17:45
  Nie mogę się doczekać następnego arcu, moje oczy już są gotowe na te animacje.
 • Avatar
  A
  Klemens 16.12.2023 18:59
  15
  Następny odcinek, tj. odcinek 16 będzie ostatnim w „tym sezonie”, następny wyjdzie dopiero 5 stycznia.

  Scena z balu? Coś wspaniałego. Jestem totalnie bias w tej sprawie, ale dla mnie jest to nie tylko anime sezonu czy roku, ale zdecydowanie topka wszechczasów. Nic nie jest w stanie opisać jak się cieszę z tego, że ta historia została animowana.
  • Avatar
   Sulpice9 16.12.2023 21:25
   Re: 15
   O, 16 na sezon? To całkiem sporo, w sumie robią chyba tylko raptem tydzień przerwy. Mam nadzieję, że w następnym sezonie będzie chociaż 10, bo choć może nie jest to dla mnie topka wszech czasów, to przynajmniej na tę chwilę faktycznie jedno z lepszych anime ostatnich lat :) Głosowanie na anime roku 2023 będzie sporym wyzwaniem, dobrze, że można oddać kilka głosów :)
   • Avatar
    ZSRRKnight 16.12.2023 21:39
    Re: 15
    Na MAL­‑u jest 28 odcinków i to chyba oficjalnie, bo z tego, co widziałem to będzie siedem pudełek blu­‑ray/dvd, czyli o jedno więcej niż zazwyczaj przy 20+ odcinkowych anime
    • Avatar
     Sulpice9 16.12.2023 22:16
     Re: 15
     O, to super, to znaczy, że na zimę 2024 czeka nas 12 epizodów, więc nie będzie przerw (ewentualnie może 1 w tygodniu). Dzięki za info :)
  • Avatar
   Navigator 16.12.2023 21:35
   Re: 15 z 28
   Ciężko się nie zgodzić że to jest naj…. anime.

   Ja jestem wściekły na siebie że sądziłem że to będzie 13­‑to odcinkowiec i zasiadłem do oglądania, a mam zasadę nie oglądać dopóki całość nie zostanie wyemitowana.
   Więc doleciałem do 7 epizodu i zaczołem szukać więcej info o tym majstersztyku, tak okrutnie mi przypadła do gustu ta opowiastka i wyobraż sobie moje rozczarowanie.
   Teraz walczę ze sobą czy oglądać już dalej czy poczekać i jeszcze raz zacząć od początku, a nienawidze także trwonienia mojego czasu.
 • Avatar
  A
  ZSRRKnight 25.11.2023 15:49
  12
  Pierwsza połowa odcinka bardzo fajna, szczególnie morał o upiększaniu legend o bohaterach i o tym z czasem w legendach zatraca się prawdziwy obraz, ale następny wątek o urodzinach Starka był chyba jeszcze lepszy.
  No i coraz bardziej jestem przekonany, że tej serii bardzo blisko do iyaskei'ów. W zasadzie to chyba najbardziej relaksujące anime tego roku, a jest tu przecież jeszcze trochę akcji i dramatu… Piszę to w każdym komentarzu, ale muzyka! – powiem szczerze, że jakoś wcześniej nie byłem wielkim fanem Evana Calla, ale ten soundtrack jest absolutnie idealny, świetnie oddaje cały klimat tego anime i ogólnie całą tą baśniowość, magię świata fantasy, który jest tu budowany…
  Jestem ciekaw, kiedy będzie drugi opening. Bo jeśli miałbym wskazywać jakiekolwiek wady to właśnie piosenkę z openingu, ale to i tak kwestia subiektywna.
 • Avatar
  A
  blob 11.11.2023 19:16
  No i tak właśnie się przedstawia OP bohaterów. Perfekcja.
 • Avatar
  A
  Łowca czarownic 11.11.2023 09:35
  Wyjątkowo dobre anime
  Od spokojnego klimatycznego startu przez przyjemną podróż i rozwój relacji oraz tła do rozbudowy świata i pokazaniu konfliktu który wcześniej wydawał się pretekstem. Niezwykle dobra seria. Piękna, ciepła, klimatyczna i nie cukierkowa.
  Mocny kandydat na anime roku u mnie.

  Oby poziom utrzymywali.
 • Avatar
  A
  Klemens 11.11.2023 00:56
  10
  JA P…inkole. Ależ to było! Ten odcinek przerósł wszelkie moje oczekiwania. To budowanie napięcia, ta muzyka, ta narracja, TA KOŃCÓWKA! Ten moment był jednym z moich ulubionych w mandze, ale to co odwalono w anime to jest po prostu mistrzostwo świata. I niech ktoś mi teraz powie, że do epickich walk potrzebna jest kasa na flashy animacje i fajerwerki tryskające od każdego zetknięcia mieczy, to go odeślę do tego odcinka. Chapeau bas dla ludzi, którzy stworzyli scenariusz do tego odcinka. Naprawdę, nie wierzyłem, że to powiem, ale anime dziesięciokrotnie lepiej przedstawiło te wydarzenia. Wow, po prostu wow.
  • Avatar
   Sulpice9 11.11.2023 22:02
   Re: 10
   O ile mam swoje problemy z tym serialem, to fakt, ostatnie minuty robią wrażenie. Zwłaszcza, że  kliknij: ukryte 
  • Avatar
   spike_flcl 12.11.2023 19:14
   Re: 10
   I niech ktoś mi teraz powie, że do epickich walk potrzebna jest kasa na flashy animacje i fajerwerki tryskające od każdego zetknięcia mieczy


   Trochę głupi argument, bo akurat animacja w Frieren jest na szczytowym poziomie i w show zaangażowani są weterani całej branży, w tym jeden z założycieli MADHOUSE, który ma już ponad 70 lat i kiedyś animował takie cuda jak Vampire Hunter D.

   Nie są to „fajerwerki” ale nawet spokojne sceny w Frieren mają włożone więcej pracy i talentu niż większosć scen akcji z innych anime.
   • Avatar
    Klemens 12.11.2023 19:25
    Re: 10
    Ale rozumiesz to, co napisałem? Przecież ja nie mówię o animacji.
    Właśnie chodziło mi o wszelkie efekty, CGI, wybuchy, pościgi i inne fajerwerki. Pieniądze można użyć w inny sposób i uzyskać taki sam, a nawet lepszy efekt. Tak jak we Frieren zrobiono.
 • Avatar
  A
  mana 11.11.2023 00:24
  10
  Ta seria z odcinka na odcinek jest coraz lepsza. Odcinek dziewiąty był bardzo dobry, ale dziesiąty to było mistrzostwo narracyjne z kumulacją którą była walka z Aurą. Z każdym kolejnym odcinkiem dostajemy coraz więcej informacji które naprawdę wiele wnoszą do historii. Mam nadzieję że do końca ta seria utrzyma taki poziom.
 • Avatar
  A
  ZSRRKnight 4.11.2023 13:37
  9
  Spektakularny odcinek. A następny może być jeszcze lepszy, bo będzie walka Frieren. No i ogólnie był to najbardziej „shounenowy” epizod do tej pory xd.
  A i tak najlepszy jest chyba soundtrack – animacja to mistrzostwo, ale muzyka również stoi na niezwykle wysokim poziomie.
 • Avatar
  A
  Sulpice9 28.10.2023 22:57
  Odcinek 8 - przepraszam, co?
  OK, padłem ofiarą „nie wypowiadaj życzeń, bo jeszcze się spełnią” – co tu się dzieje? Nie chcę wyjść na forumowego marudę tej serii, bo uważam ją za solidną, ale jak tak dalej pójdzie, to wrzucę ją do szufladki ze zmarnowanym potencjałem.

  Po pierwsze –  kliknij: ukryte 

  Poza tym –  kliknij: ukryte 

  Tu już może trochę się czepiam, ale jakoś  kliknij: ukryte 

  Żeby nie było, są tu wciąż dobre rzeczy, ale chyba wolałem kiedy serial mnie nieco nużył, za to zachwycał klimatem i postaciami :D
  • Avatar
   Klemens 29.10.2023 05:38
   Re: Odcinek 8 - przepraszam, co?
   SIEMA, TO JA! TWÓJ ULUBIONY SPOILEROWYCZ!
   W sumie cała moja wypowiedź będzie jednym wielkim spoilerem, więc wrzucę w spoiler całość.

    kliknij: ukryte 
   • Avatar
    Sulpice9 29.10.2023 10:15
    Re: Odcinek 8 - przepraszam, co?
    Ok, faktycznie, zapomniałem o kilku sprawach, moja wina. Natomiast wciąż trochę mi to zgrzyta:

     kliknij: ukryte 


    PS –
    kwantytatywna metoda (mówi się tak w ogóle?
    ) – nie wiem, jak to będzie się prezentować w serialu, ale może po prostu „mierzalna”?

    Dzięki wielki za wyjaśnienia :)
    • Avatar
     Klemens 29.10.2023 12:52
     Re: Odcinek 8 - przepraszam, co?
      kliknij: ukryte .
    • Avatar
     Klemens 29.10.2023 13:05
     Re: Odcinek 8 - przepraszam, co?
     A, no i zapomniałbym.

      kliknij: ukryte 
     • Avatar
      Sulpice9 29.10.2023 19:14
      Re: Odcinek 8 - przepraszam, co?
      Ogólnie to wydaje mi się, że manga jest w ten sposób budowana – najpierw czytelnika stawia się przed faktem dokonanym, a następnie historia powoli idzie w stronę przedstawienia, dlaczego ten fakt się dokonał.


      No właśnie tak mi się zdawało, że mangaka ma taki styl :D Być może na potrzeby mangi sprawia to lepsze wrażenie, natomiast w anime to daje efekt jakby ktoś wymyślał fabułę na bieżąco. Ale dobra, jeśli to taki styl, to wezmę to pod uwagę, dzięki :)

       kliknij: ukryte 
      Seria będzie skręcać w te strony niejednokrotnie ;)

      OK, to będę już bardziej nastawiony na większe zmiany, tak w wydarzeniach, jak i (mam nadzieję, rzadziej) w tonie :)  kliknij: ukryte 

      W ogóle dzięki za bardzo szczegółowy opis i wyjaśnienia ;)
 • Avatar
  A
  ZSRRKnight 22.10.2023 18:57
  7
   kliknij: ukryte 
  • Avatar
   niechcemisielogowac 22.10.2023 21:15
   Re: 7
   Odpowiadając na pytanie na końcu –  kliknij: ukryte .
 • Avatar
  A
  Sulpice9 14.10.2023 10:28
  Po 6 odcinku
  Na szczęście są lekkie zmiany –  kliknij: ukryte 
  • Avatar
   niechcemisielogowac 22.10.2023 20:55
   Re: Po 6 odcinku
   Hehe, otóż nic bardziej mylnego jak się okazuje :D
 • Avatar
  A
  ZSRRKnight 13.10.2023 20:19
  6
  Walka Starka ze smokiem wyglądała jeszcze lepiej niż sobie wyobrażałem. I tak szczerze to nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem anime, w którym smok jest po prostu smokiem i nie zmienia się w słodką dziewczynkę albo coś podobnego xd
 • Avatar
  A
  ZSRRKnight 6.10.2023 21:16
  5
  Animacja animacją, ale mam wrażenie, że Evan Call przechodzi samego siebie. Póki co chyba soundtrack roku moim zdaniem xd. No a jak już jestem przy muzyce, to coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że piosenka w openingu zupełnie nie pasuje i w zasadzie nieco wprowadza w błąd, co do klimatu i tematyki tej serii… Dobrze, że przynajmniej ending wypada dużo lepiej.
 • Avatar
  A
  Klemens 6.10.2023 18:53
  Ough… SZUTARKUUUUU~ Ależ mnie ta wymowa będzie boleć do samego końca…
 • Avatar
  A
  Sulpice9 30.09.2023 12:57
  Po trzech odcinkach - bardzo dobre. Czy będzie wybitne?
  Nie znam pierwowzoru, więc nie streszczę jak seria prezentuje się w stosunku do mangi, natomiast wiele elementów przypadło mi do gustu. Mamy świetną oprawę graficzną, póki co obok Tengoku Daimakyou chyba najlepszą w tym roku (choć wiadomo, zupełnie inna estetyka). Podoba mi się świat przedstawiony i póki co nie mamy szastania szantażem emocjonalnym, czego bałem się po opisie fabuły.

  Muzyka jest dobra, choć czołówka trochę rozczarowuje (tak wizualnie, jak i muzycznie), aktorzy grają zupełnie inną manierą niż w zwyczajowo w anime (co jest zdecydowanie na plus), prezentując bardziej teatralny styl. Dobrze też wiedzieć, że seria jest zaplanowana na dłużej, więc historia pewnie zostanie doprowadzona do końca.

  Czy będzie z tego arcydzieło? Nie jestem pewien – o ile postacie w stylu protagonistki irytują mnie w życiu codziennym, o tyle tu jej hiper wycofana, beznamiętna osobowość ma sens, zważywszy na długość życia elfa (mam lekki vibe z opisem wysokich elfów z czwartej edycji Warhammera). Moje większe zastrzeżenia budzi to, że  kliknij: ukryte 

  Póki co ostrożnie jestem na tak, tym bardziej, że niewiele mamy ciekawych serii w tym sezonie.
  • Avatar
   ZSRRKnight 30.09.2023 13:28
   Re: Po trzech odcinkach - bardzo dobre. Czy będzie wybitne?
   z tego co widziałem w materiałach promocyjnych do bohaterek dołączy jakiś czerwonowłosy chłopak i być może on będzie miał nieco dynamiczniejszy, bardziej ekspresyjny charakter.
   • Avatar
    Sulpice9 30.09.2023 14:44
    Re: Po trzech odcinkach - bardzo dobre. Czy będzie wybitne?
    O, to dobre wieści, właśnie takiego uzupełnienia tego duetu to anime potrzebuje (no chyba, że będziemy mieli trio ultra introwertyków). Dzięki :)
  • Avatar
   Klemens 30.09.2023 15:47
   Re: Po trzech odcinkach - bardzo dobre. Czy będzie wybitne?
   Nie znam pierwowzoru

   Polecam się zapoznać, majstersztyk.
 • Avatar
  A
  Klemens 29.09.2023 20:11
  Jezus Maria, jakież to jest piękne. I ten ending… Warto było tyle czekać, AOTS z bomby, nawet nie dyskutuję, bo nie ma o czym. O AOTY pewnie będzie walka.
  Trochę szkoda mi tego openingu, Yoasobi mogli trochę bardziej popłynąć, ale może stawiam za duże wymagania po Oshi no Ko.
  Nawet nie boję się, że seria nie dostanie następnego sezonu, bo już wiadomo, że dostanie, a będzie on potrzebny i to bardzo, bo tempo rozwoju historii jest… Cóż… No jest jakie jest. Ale taki już urok tej opowieści. Oby tylko manga nie ucierpiała na tym w znaczący sposób, bo jeżeli jej poziom spadnie ze względu na anime, to będę bardzo zawiedziony.
 • Avatar
  A
  ZSRRKnight 29.09.2023 19:44
  4
  Dwugodzinna premiera to w rzeczywistości cztery pierwsze odcinki, a ogólnie seria będzie mieć ponad 20 odcinków. Mam nadzieję, że poziom animacji gwałtownie nie spadnie, bo póki co pięknie to wygląda. No ale najlepsze są tła i soundtrack – tyle pięknych krajobrazów, tyle cudownej muzyki…
  I na całe szczęście to nie jest dramat przez duże „D” lub tani wyciskacz łez. Jest melancholia, przemijanie, czerpanie z życia, pojawiają się też zabawniejsze momenty. W sumie pod tym względem to anime nawet się zbliża do klasycznych iyaskei'ów. No i przez te cztery odcinki praktycznie nikt nie podnosi głosu – nawet gra aktorska oddaje spokojny charakter tej serii. Ogólnie nie wykluczam, że potem pojawią się dynamiczniejsze momenty, ale nie o tym jest ta seria.
  I na koniec: opening ładny, choć piosenka mi się nie podoba, ending całkowicie cudowny, a dwugodzinna wersja z japońskiej telewizji ma inny ending z animacją Kou Yoshinariego, więc na niego też warto zerknąć.