Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
postaci: 6/10 grafika: 5/10
fabuła: 6/10 muzyka: 5/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 4
Średnia: 6,25
σ=1,09

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka

Wylosuj ponownieTop 10

Junkers Come Here

Rodzaj produkcji: film (Japonia)
Rok wydania: 1995
Czas trwania: 103 min
Tytuły alternatywne:
  • ユンカース・カム・ヒア
Widownia: Kodomo; Postaci: Dzieci, Zwierzęta; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Poważny temat – dziecko wobec rozwodu rodziców, pokazany oczami jedenastoletniej dziewczynki i jej niezwykłego psa.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Hiromi powinna być zupełnie szczęśliwa: ma doskonale zarabiających rodziców, piękny dom, prywatnego korepetytora­‑opiekuna, a także psa… Rezolutny terier imieniem Junkers różni się od wszystkich psów na świecie tym, że potrafi mówić – co zresztą jego właścicielka trzyma w ścisłej tajemnicy. Jednakże życie Hitomi wcale nie jest takie różowe. Ojciec, wiecznie jeżdżący z ekipą, kręcącą reklamy, prawie nie bywa w domu, równie zajęta matka najczęściej wraca po nocy. To wszystko jeszcze dałoby się znieść, ale oto rodzice dziewczynki zaczynają odkrywać, że właściwie więcej ich dzieli, niż łączy i że rozwód byłby chyba rozsądną opcją…

Mimo baśniowego elementu w postaci mówiącego psa, jest to w zasadzie film obyczajowy. W dodatku traktujący o trudnym temacie, jakim jest rozwód, widziany oczami dziecka. Hitomi stara się nie narzucać swojej woli rodzicom i sprawiać im jak najmniej kłopotów, ale taka sytuacja jest dla niej naprawdę nieznośna… Z kolei Junkers zrobiłby wszystko, by jego mała pani była szczęśliwa, ale ma poważne problemy ze zrozumieniem zachowania dorosłych.

Trudno mi wskazać precyzyjnie, do kogo skierowany jest film. Chyba (mimo wszystko) do widowni młodszej, choć na tyle dojrzałej, by zrozumieć stawiane w nim problemy. Dzięki wplecionym wątkom pobocznym i elementom komicznym ogląda się nieźle i mimo swej długości nie jest nużący. Kreska jest raczej realistyczna i mało bajkowa, a wszelkie elementy nadprzyrodzone ograniczone do minimum. Z tego powodu można Junkers Come Here polecić także dla osób, które nie miały dotąd styczności z anime, a zainteresowane są raczej poważniejszą tematyką.

Avellana, 8 listopada 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Bandai Visual, Kadokawa Shoten, Triangle Staff
Autor: Naoto Kine
Projekt: Kazuo Komatsubara, Keiichi Satou, Mahiro Maeda, Shin'ya Oohira
Reżyser: Jun'ichi Satou
Scenariusz: Naoto Kine
Muzyka: Naoto Kine