Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 8/10 grafika: 8/10
fabuła: 7/10 muzyka: 8/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 17 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,35

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 549
Średnia: 8,06
σ=1,35

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Bezimienny)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Trigun

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 1997
Czas trwania: 26×25 min
Tytuły alternatywne:
  • トライガン
zrzutka

Pustynny świat z więcej niż jednym słońcem, 60 miliardów nagrody za banitę, który jest pacyfistą, i czarne charaktery ubierające się w neony – czyli postapokaliptyczny western science­‑fiction w komediowym wydaniu.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Pustynia, piasek, pył, kurz i ani jednej żywej duszy na przestrzeni kilkuset kilometrów, a pośrodku tego pustkowia saloon – w środku barman i trzech ludzi. Dwaj grają w pokera, trzeci popija drinka z lodem, siedząc przy barze. Hazardziści rozmawiają o wyrzutku, legendzie, sławnym jak świat długi i szeroki Vashu The Stampede, tak zwanym „Ludzkim Tajfunie”. O człowieku, za którego głowę wyznaczono nagrodę w wysokości 60 miliardów dolarów. Jak zapewne się domyślacie, tymi wszystkimi górnolotnymi tytułami obdarzono naszego głównego bohatera, który ma niemiły zwyczaj zostawiania gruzów i pożogi w każdym mieście, w którym się znajdzie. Poznajemy go właśnie w owym saloonie. Tak! To On! Spokojnie siedzi i przysłuchuje się rozmowie graczy, przynajmniej do momentu, kiedy budynek nie zostaje wręcz zdmuchnięty przez gigantyczny bumerang i kilka tysięcy ołowianych kul. Jak to zwykle w tego typu sytuacjach bywa, nasz bohater – niedraśnięty – dopija drinka, wstaje i wyciąga broń.

Po takim początku większość ludzi przewiduje, iż Vash będzie krwiożerczym potworem, myślącym tylko o destrukcji. Nic bardziej mylnego! Gdy poznajemy kolejnych bohaterów – a raczej bohaterki – tej serii, podobnie jak one nie potrafimy uwierzyć, iż ten człowiek byłby w stanie zabić muchę (w pojedynku Vash – mucha postawiłbym 10 do zera na muchę), a co dopiero zniszczyć miasto lub zapracować na 60­‑miliardową nagrodę za własną głowę. Jak się okazuje, nasz bohater w przeszłości wplątał się w wiele niefortunnych sytuacji, za które winę zwalono na niego. Temu właśnie zawdzięcza wszystkie krwiożercze tytuły, podczas gdy sam uważa się za zatwardziałego pacyfistę. Mimo że od tamtych wydarzeń minęły lata, Vash nadal nie wyzbył się tego niefortunnego talentu do wpadania w kłopoty…

W wielu kluczowych momentach widzimy, jak Vash wywraca się, potyka o własne nogi lub w inny sposób zachowuje się jak totalny fajtłapa. Wszystko to składa się na obraz strasznego pechowca – jednak w rzeczywistości nie wynika to z jego faktycznej nieporadności, a raczej z chęci obycia się bez broni. Dziwne? Najlepszy rewolwerowiec, który nie chce używać broni? Da się to bardzo prosto wytłumaczyć: Vash obiecał sobie, że nigdy, niezależnie od okoliczności, nikogo nie zabije.

Anime jest utrzymane w stylu postapokaliptycznego science­‑fiction połączonego z westernem. Widać w nim wiele reliktów Dzikiego Zachodu, rzeczy bardzo nam współczesne (strój zrobiony z neonów), ale także znacznie bardziej zaawansowanych technologicznie. Seria zawiera w sobie wiele humoru, głównie sytuacyjnego i związanego z zachowaniem bohatera (fani Trinity Blood mogą wreszcie poznać pierwowzór Abla Nightroada) i mimo że pod koniec historia zaczyna się zmieniać i stawać bardziej dramatyczna, mimika i gesty Vasha rozbawiają do łez niezależnie od atmosfery.

Grafika moim zdaniem stoi na dosyć dobrym poziomie i – co jest ważne – pasuje do atmosfery tego anime. Oczywiście seria wydana w 1997 roku nie świeci taką ilością nowinek technicznych jak współczesne produkcje, ale świetnie obywa się bez nich. Muzyka jest perfekcyjnie dopasowana do klimatu, choć nie ma w niej żadnych perełek. Ogólnie anime jest godne polecenia każdemu, bez względu na to, czy lubi westerny, czy nie.


Recenzja opublikowana na stronie Projekt Anime Download, przedrukowana za zgodą autora

Emiel, 14 marca 2007

Recenzje alternatywne

  • Zegarmistrz - 7 kwietnia 2004
    Ocena: 8/10

    Postapokaliptyczny świat i dziwaczna drużyna walcząca z jeszcze dziwaczniejszymi przeciwnikami. Dziki Zachód w komediowo­‑dramatycznym wydaniu. więcej >>>

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Madhouse Studios
Autor: Yasuhiro Nightow
Projekt: Noriyuki Jinguuji, Takahiro Yoshimatsu
Reżyser: Satoshi Nishimura
Scenariusz: Yousuke Kuroda
Muzyka: Tsuneo Imahori

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Trigun na forum Kotatsu Nieoficjalny pl
Trigun - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl
Trigun — recenzja na Anime Forever Nieoficjalny pl