Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 5/10 grafika: 6/10
fabuła: 8/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 4 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,50

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 26
Średnia: 7,31
σ=1,79

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Ningyo : Mermaid's Forest
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Ningyo no Mori

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 1991
Czas trwania: 55 min
Tytuły alternatywne:
  • Mermaid Forest
  • 人魚の森
Tytuły powiązane:
Gatunki: Dramat, Horror
Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Rumiko Takahashi znana jest głównie z pogodnych, tasiemcowatych serii, takich jak Inuyasha czy Ranma 1/2. Ten film jednak ani trochę ich nie przypomina. Jest to bowiem tajemniczy, mroczny horror.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Uciekający przed wojskiem młody chłopak zostaje zastrzelony. Jednak gdy żołnierze przychodzą, by zabrać ciało, już go tam nie ma… W tym samym czasie, w zupełnie innym miejscu, dziewczyna o imieniu Sawa podaje swojej umierającej siostrze, Towie, jedyne lekarstwo, jakie jeszcze może jej pomóc – dającą nieśmiertelność krew syreny… Te niezwiązane jeszcze ze sobą epizody stanowią preludium koszmarnych wydarzeń, które znajdą swój finał ponad 50 lat później…

Jak już było wspomniane, film jest bardzo mroczny. Jego fabuła obraca się wokół problemu nieśmiertelności. Do czego może posunąć się człowiek, żeby uzyskać życie wieczne? Jaką cenę jest w stanie za to zapłacić? A jeśli okaże się, że nieśmiertelność zmieni twoją egzystencję w piekło? Istnieją wszak rzeczy gorsze od śmierci. Co zrobisz, nie mogąc odebrać sobie życia? Te i podobne pytania zadaje sobie widz, oglądając ten film… Cierpienie, nienawiść i wzajemne niezrozumienie – trwające przez lata, okrucieństwo w imię miłości… Ale też piękno, miłość i nadzieja. Wszystko to udało się zawrzeć w tym krótkim, bo zaledwie godzinnym obrazie.

Charakterystyczna dla Rumiko Takahashi kreska, znana choćby z Ranmy 1/2 czy Urusei Yatsura, umiejętnie wykorzystana przez autorkę sprawdza się równie dobrze w konwencji mrocznego horroru, jak w komedii. Animacja, choć ma już swoje lata, nadal wygląda ładnie, a przygaszone kolory jeszcze potęgują przygnębiający klimat. Polecam, zwłaszcza tym, którzy lubią od czasu do czasu coś mniej wesołego, za to zmuszającego do myślenia. Albo po prostu tym, którzy lubią twórczość Rumiko Takahashi, nawet jeśli odbiega od tego, co zwykle tworzy owa mangaczka.

Xeniph, 13 kwietnia 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Studio Pierrot, Victor Entertainment
Autor: Rumiko Takahashi
Projekt: Sayuri Ichiishi
Reżyser: Takaya Mizutani
Scenariusz: Shouichirou Ookubo
Muzyka: Kenji Kawai