Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 8/10 grafika: 7/10
fabuła: 7/10 muzyka: 6/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 2 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,50

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 6
Średnia: 7
σ=1

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Grisznak)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Black Jack ~The 4 Miracles of Life~

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 2003
Czas trwania: 4×25 min
Tytuły alternatywne:
  • ブラック・ジャックスペシャル ~命をめぐる4つの奇跡~
Gatunki: Dramat
Postaci: Pielęgniarki/lekarze; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność
zrzutka

Całkiem udane wprowadzenie do telewizyjnej serii o przygodach wybitnego chirurga.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Żyjący na odludziu Black Jack uchodzi za najwybitniejszego chirurga w Japonii, a kto wie, czy i nie na świecie. Jest jednak felczerem – choć nie ma sobie równych w posługiwaniu się skalpelem, nie posiada licencji na wykonywanie zawodu. Egzystuje poza prawem, a astronomiczne wręcz honoraria, jakie pobiera za swoje usługi, nie zniechęcają tych, których życie lub zdrowie jest zagrożone. Taki styl życia sprawił, że działania Black Jacka nierzadko dotykają spraw o podłożu kryminalnym, on jednak nie przejmuje się tym, wykonując po prostu zlecenia. Nie jest jednak człowiekiem amoralnym, czego nie raz daje dowody.

Ta miniseria, będąca wprowadzeniem do serialu telewizyjnego o przygodach lekarza, którego całe ciało szpecą blizny i szwy, liczy cztery odcinki. Pokazują one rozpiętość spraw, jakimi zajmuje się bohater. W odcinku pierwszym, zatytułowanym „Gdzie jest doktor?”, Black Jack ma za zadanie przywrócić zdrowie synowi bossa mafii. Chłopak został ciężko ranny w wypadku, do którego sam doprowadził. Jego ciało jest w stanie krytycznym i aby pozyskać organy, ojciec decyduje się poświęcić niewinną osobę. W „Wydziedziczonym synu” Black Jack podczas podróży trafia pod dach pewnej starszej już kobiety, która obchodzi właśnie swoje sześćdziesiąte urodziny i oczekuje wizyty trójki synów. Tylko czemu w ich dawnym pokoju są cztery biurka? „U 18 już wie” opowiada o całkowicie skomputeryzowanym szpitalu przyszłości, którego elektroniczny mózg dochodzi do wniosku, że jest chory, i wzywa na pomoc lekarza, którego imię wymieniali wszyscy pacjenci. „Niczym perła” cofa nas z kolei w przeszłość, pokazując jednocześnie, że lekarze nie są nieomylnymi bogami.

Schemat tych historii jest generalnie podobny, z wprowadzeniem, zawiązaniem fabuły, komplikacjami, obowiązkową operacją i nierzadko zaskakującym finałem. Nie ma między nimi ciągłości fabularnej. Najbardziej spodobał mi się odcinek drugi, ukazujący nieco japońską mentalność rodzinną, natomiast odcinek trzeci, zahaczający już o science­‑fiction, niezbyt pasuje moim zdaniem do całości. Bohaterowi cały czas towarzyszy nieodłączna Pinoko, mała dziewczynka, którą Black Jack traktuje jak córkę, choć ona sama nieraz tytułuje się jego małżonką. Pełni ona rolę rozśmieszacza, wprowadzając pewne ciepło i humor do smutnych i poważnych w większości historii. Sam bohater jest introwertykiem, nie okazuje uczuć i emocji, poza może skrajnymi przypadkami, więc rolą Pinoko jest niekiedy bycie kimś na kształt „rzecznika prasowego”, gdyż mała dziewczynka należy do całkiem temperamentnych osób, niemających problemów z mówieniem głośno tego, co myślą.

Jako że jest to anime o lekarzu, można się spodziewać całkiem sporej ilości terminologii z zakresu medycyny. Nie utrudnia ona może znacząco oglądania laikom w tej dziedzinie (a do takich należy piszący te słowa), choć zapewne znajomość nazw chorób mogłaby niekiedy pomóc lepiej zrozumieć działania bohatera – znamienne jest, że bardzo rzadko padają tu jakiekolwiek wyjaśnienia w kwestii choroby, słyszymy nazwę i tyle. To w zasadzie jedyny drobny zarzut, jaki mógłbym mieć do tej serii. Poza tym trudno mi się przyczepić do zaprezentowanych tu opowieści – trzymają one w napięciu i potrafią niekiedy nawet poruszyć widza, a o to dziś niełatwo (przynajmniej jeśli chodzi o mnie).

Podobnie jak choćby w przypadku Hi no Tori lub Astro Boya zachowano tu oryginalne projekty postaci z mangi Osamu Tezuki, łącząc je z nowoczesną grafiką, co moim zdaniem dało całkiem dobry efekt. Nawet niekiedy groteskowo wyglądające postaci, jak Duke Red (tutaj w roli mafiosa) czy Saruta (jako lekarz, który niegdyś ocalił życie młodego Black Jacka) wypadają nieźle i wydają się pasować do historii. To zresztą anime dla fanów mangi, a tym, jak podejrzewam, twórcy mogliby podpaść znacznie bardziej, gdyby zdecydowali się na daleko idącą ingerencję w wygląd postaci. Co ciekawe, w drugim odcinku, na samym początku, pojawia się sam Osamu Tezuka – to rysownik komiksów siedzący w tej samej kawiarni, co bohaterowie.

W odróżnieniu od zasadniczej, liczącej ponad sześćdziesiąt odcinków serii telewizyjnej, „Cztery cuda życia” raczej nie nudzą, ogląda się je szybko i przyjemnie. Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z którąś z opowieści o Black Jacku, to ten miniserial jest chyba najlepszą propozycją na początek – po nim dopiero można sięgać po kolejne anime opowiadające o przygodach tajemniczego chirurga. Ostatnimi czasy powstało ich trochę, co cieszy, bo zbyt wielu dobrych thrillerów medycznych w anime raczej nie znajdziemy, a inspirowane Black Jackiem tytuły, jak choćby wydany w Polsce Ray: The Animation, raczej nie zachwycają.

Grisznak, 11 listopada 2009

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Tezuka Production
Autor: Osamu Tezuka
Projekt: Sachiko Kamimura
Reżyser: Makoto Tezuka
Muzyka: Akihiko Matsumoto