Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

10/10
postaci: 9/10 grafika: 9/10
fabuła: 10/10 muzyka: 9/10

Ocena redakcji

9/10
Głosów: 23 Zobacz jak ocenili
Średnia: 9,22

Ocena czytelników

9/10
Głosów: 392
Średnia: 8,73
σ=1,34

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Kino no Tabi: The Beautiful World

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 2003
Czas trwania: 13×24 min
Tytuły alternatywne:
  • Kino's Journey
  • Kino's Travels
  • キノの旅 - the Beautiful World -
Gatunki: Dramat
zrzutka

Seria niemal filozoficznych opowieści, powiązanych osobą przybysza­‑podróżnika. Prawdopodobnie najbardziej niedocenione anime 2003 roku.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

„Świat nie jest piękny” – od takiego zdania, na przekór podtytułowi, zaczyna się to niezwykłe anime. Kino spędza życie, podróżując od kraju do kraju. W każdym z nich spędza dokładnie trzy dni, aby poznać jego mieszkańców i obyczaje. Po ich upływie zawsze wyjeżdża, wyruszając w dalszą drogę. I zawsze pozostaje tylko obserwatorem, starając się w żaden sposób nie wpływać na otoczenie i nie oceniać go. A jednak często sama obecność przybysza z zewnątrz powoduje zmiany – czasem nieodwracalne. Ten świat trudno uznać za piękny – Kino w swej wędrówce napotyka na wszelkie przykłady ludzkiej naiwności, głupoty, bezmyślności, okrucieństwa… Czy równoważą je te nieliczne dobre i szlachetne czyny, których jest świadkiem?

Kino no Tabi należy do tych rzadkich, trudnych do sklasyfikowania serii, w których refleksja przeważa nad akcją. Fabuła jest bardzo epizodyczna, a poszczególne odcinki nie zachowują kolejności chronologicznej (np. w pierwszym pojawiają się aluzje do wydarzeń ukazanych w ostatnim). Świat, w którym rozgrywa się ta opowieść jest bardzo umowny, zawieszony między XIX a XX wiekiem, ale nie tworzący spójnego obrazu – po prostu stanowiący tło dla kolejnych przypowieści. Rysowany jest urokliwą (choć dość uproszczoną) kreską i utrzymany w stonowanych kolorach ziemi. Równie stonowana jest muzyka, choć w pamięci pozostają piękne motywy otwierające i kończące każdy odcinek.

Natomiast zawarte w poszczególnych historiach przemyślenia nie są w żaden sposób tandetne. Stawiane pytanie ocierają się o filozofię, twórcy unikają jednak popadnięcia w nadętą przesadę i nadmierne skomplikowanie. Udaje im się zachować dystans dzięki postaci biernego obserwatora zdarzeń – Kino. Osobliwym dodatkiem jest obecność przynależnego do Kino mówiącego motocykla imieniem Hermes… Tak, nie spodziewałam się, że „gadający motor” przestanie mi przeszkadzać już po połowie pierwszego odcinka. Hermes wnosi nowe spojrzenie na wiele spraw: czasem trochę naiwnie dziecięce, częściej – oderwane od uprzedzeń i uwarunkowań gatunku ludzkiego.

Proszę jednak nie sądzić, że otrzymujemy tu poglądowe lekcje cnót obywatelskich razem z pogadanką umoralniającą. Na wiele z padających tu pytań nie ma prostych odpowiedzi. Dialogi są oszczędne (choć znaczące), a opowieści przerywane w takich momentach, by ostateczny ich osąd pozostawić widzowi. Przesłanie jednak jest jasne: nawet jeśli podłość i szlachetność, zło i dobro, nie sumują się do zera – i to w sposób zdecydowanie niekorzystny – to i tak świat, na swój okrutny sposób, jest piękny…

Anime skierowane jest do widzów dojrzalszych, poszukujących (przynajmniej od czasu do czasu) czegoś oprócz szybkiej akcji i namiętnych romansów. Jego emisja przeszła praktycznie bez echa, jednak mam wrażenie, że jest to jedna z ponadczasowych serii, która okaże się odporna na upływ lat. Zdecydowanie polecam!

Avellana, 23 listopada 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: A.C.G.T, GENCO
Autor: Keiichi Shigusawa
Projekt: Kouhaku Kuroboshi, Shigeyuki Suga
Reżyser: Ryuutarou Nakamura
Scenariusz: Sadayuki Murai
Muzyka: Ryou Sakai

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Kino no Tabi na forum Kotatsu Nieoficjalny pl