Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 3
Nośnik: DVD
Wydawca: IDG (www)
Data wydania: 16.05.2006
Odcinki: 6-8
Czas trwania: 95 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński, angielski
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: wywiady z seiyuu oraz reżyserem dźwięku; informacje o bohaterach; streszczenia odcinków; plakat
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Poprzedni wolumin tej serii ukazał się w kwietniu 2006 r., tak więc fani musieli czekać miesiąc, by poznać zakończenie historii zamachu na komendanta głównego policji. Pierwszy odcinek, Mem, stanowi tymczasowe zamknięcie wątku Człowieka śmiechu, chociaż jasne jest, że sprawa daleka jest od wyjaśnienia. Dwa pozostałe odcinki to typowe „Stand Alone”, czyli pojedyncze epizody z życia Sekcji 9. Odcinek 7., Bałwochwalcy, opowiada o śledztwie dotyczącym podejrzanie częstych wizyt w Japonii dawnego przywódcy powstania w fikcyjnym południowoamerykańskim państewku, Marcelo Jartiego. W odróżnieniu od opierających się przede wszystkim na dialogach odcinków „Complex”, mamy tu żywą akcję z brawurowymi pościgami samochodowymi i efektownymi walkami – jednym słowem, kino akcji w najlepszym wydaniu. Nieco mniej kaskaderski (choć nadal dynamiczny) jest odcinek 8., Zagubione serca. Ironicznie dwuznaczny tytuł odnosi się do nielegalnego handlu narządami do przeszczepu, na które, mimo postępów cybernetyki, nadal jest ogromny popyt. Ten odcinek jest interesujący także dlatego, że pozwala dowiedzieć się odrobinę więcej o centralnej postaci serii, jaką jest Motoko Kusanagi.

Podejrzewam, że nie wszystkim widzom musi odpowiadać takie zróżnicowanie tempa akcji w poszczególnych odcinkach. Pozwolę sobie jednak pozostać przy zdaniu, że seria skoncentrowana wyłącznie na czasochłonnym śledztwie byłaby nudna, natomiast opierająca się wyłącznie na akcji – banalna i nieciekawa. W Ghost in the Shell: Stand Alone Complex otrzymujemy bardzo dobrze skomponowaną mieszankę obu tych elementów i amatorzy dobrych książek i seriali sensacyjnych powinni być usatysfakcjonowani.

Brawa należą się także scenarzystom za sprawne „uwspółcześnienie” mangi. Przedstawiony w niej postęp technologicznych dla laika wygląda całkowicie realistycznie (specjalista przyczepi się do kilku rzeczy, ale tak bywa zawsze). Świat przedstawiony nie różni się jakoś zasadniczo od tego, który znamy – są nowe możliwości przestępstw i nowi przestępcy, ale tak naprawdę większość społeczeństwa żyje całkiem normalnie. Tak naprawdę razi mnie tylko jeden element odziedziczony po mandze, a mianowicie strój Kusanagi. Wszyscy dokoła niej ubrani są w sposób zgodny ze współczesną modą – ona jedna na co dzień paraduje w czymś w rodzaju jednoczęściowego kostiumu kąpielowego (różowego) z narzuconą na to kurtką i pasem z bronią. Ewentualnie miałoby to jakieś (słabe) uzasadnienie jako „niekrępujący ruchów strój na akcję”, ale na ulicy wygląda po prostu dziwacznie.

Dodatki są standardowe, choć na pewno interesujące – tym bardziej, że inni wydawcy na razie nie rozpieszczają nas pod tym względem. Tym razem zaprezentowano nam wywiady z seiyuu Batou, Akio Otsuką, a także reżyserem dźwięku, Kazuhiro Wakabayashim. Do profilów pracowników Sekcji 9 i Nanao dołączają krótkie informacje o najważniejszych postaciach odcinków 7. i 8. Prócz tego na płycie znajdziemy spoilerujące streszczenia odcinków, a do pudełka dołączony jest plakat z powiększoną wersją okładki.

Avellana, 25 maja 2006
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 1 IDG 2006
2 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 2 IDG 2006
3 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 3 IDG 2006
4 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 4 IDG 2006
5 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 5 IDG 2006
6 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 6 IDG 2006
7 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 7 IDG 2006
8 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 8 IDG 2006
9 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 9 IDG 2006