Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 6
Nośnik: DVD
Wydawca: IDG (www)
Data wydania: 05.09.2006
Odcinki: 15-17
Czas trwania: 94 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński, angielski
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: wywiady ze scenarzystami; informacje o bohaterach; streszczenia odcinków; plakat
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Fani Stand Alone Complex, śledzący zawikłaną sprawę Człowieka śmiechu, będą musieli niestety uzbroić się w cierpliwość. Szósty wolumin, podobnie jak piąty, zawiera bowiem trzy historie typu „Stand Alone”, nie popychając do przodu głównego wątku serii.

Odcinek 15., Machines désirantes (Maszyny, które pragną), na poważną próbę wystawi tych, którym tachikomy wydają się jedynie irytującymi „maskotkami” serii. Podobnie jak Uciekinierzy jest on bowiem w całości poświęcony pająkowatym czołgom o dziecinnych głosikach. Ponownie zanurzymy się w rozważania istoty tytułowego dla serii „ducha”, odróżniającego ludzi od maszyn, a także indywidualności i instynktu samozachowawczego. Na swój sposób jest to jeden z najbardziej wzruszających – a na pewno najbardziej dających do myślenia odcinków, a prawdy w nim zawarte wydały mi się podane znacznie bardziej przekonująco niż w słynnym filmie z 1995 r.

Kolejne dwa odcinki, Ag2O i Ulotność, wracają do solidnej konwencji sensacyjnej. Pierwszy, opowiadający o śledztwie, prowadzonym przez Batou w sprawie podejrzanego o szpiegostwo boksera, nie był szczególnie udany. Prawdopodobnie, jak to już miało miejsce kilka razy, przykrawając scenariusz do rozmiarów odcinka usunięto z niego materiał niezbędny do pełnego zrozumienia bohaterów. Drugi natomiast został moim niekwestionowanym faworytem. Oklepany motyw przetrzymywanych w odciętym od świata budynku zakładników zostaje tu przyjemnie odświeżony – dość powiedzieć, że porywacze nie są jakimiś wybitnymi fachowcami, a jedną z ich „ofiar” jest sam szef Sekcji 9, Aramaki… Całość, na swój sposób przekomiczna, trzyma w napięciu i zapewnia dwadzieścia minut przedniej rozrywki.

Jak zwykle mamy też okazję zapoznać się z dodatkami wprowadzającymi nas za kulisy serialu. Tym razem dostajemy dwa wywiady, prezentujące scenarzystów serii i opowiadające o tworzeniu przedstawionej na ekranie opowieści. Oprócz tego, standardowo, na płycie znajdują się streszczenia odcinków i profile ważniejszych postaci. Warto może dodać, że plakat wprawdzie pokazuje po raz kolejny Motoko, ale tym razem jego głównym elementem jest sympatyczny tachikoma.

Choć na rozwinięcie wątku Człowieka śmiechu przyjdzie nam zapewne poczekać do części siódmej, trudno uznać te odcinki za stratę czasu. Podobnie jak w przypadku poprzedniego woluminu, nadają się doskonale do pokazania „na zachętę” komuś, kto jeszcze nie miał z serią do czynienia.

Avellana, 7 października 2006
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 1 IDG 2006
2 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 2 IDG 2006
3 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 3 IDG 2006
4 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 4 IDG 2006
5 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 5 IDG 2006
6 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 6 IDG 2006
7 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 7 IDG 2006
8 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 8 IDG 2006
9 Ghost in the Shell: Stand Alone Complex vol. 9 IDG 2006