Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 8/10 grafika: 7/10
fabuła: 6/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 9 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,78

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 275
Średnia: 7,26
σ=1,67

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Piotrek)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Oh! My Goddess [2005]

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 2005
Czas trwania: 26 (24×24 min, 2×24 min)
Tytuły alternatywne:
  • AA! Megami-sama [2005]
  • Ah! My Goddess [2005]
  • ああっ女神さまっ [2005]
Gatunki: Komedia, Romans
Postaci: Bóstwa, Uczniowie/studenci; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Harem, Magia
zrzutka

Była już seria OAV, był film kinowy, przyszedł więc czas na serię TV – i to całkiem dobrą.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Niektórzy bywają urodzeni w przysłowiowym czepku. Niestety, nie może tego o sobie powiedzieć Keiichi Morisato. Ma skrajnego pecha w życiu i miłości, a co więcej, zwierzchnicy studenckiego klubu, do którego należy, traktują go jak chłopca na posyłki. Pewnego dnia wrabiają nieszczęśnika w tonę zajęć w akademiku, które musi wykonać pod ich nieobecność. Dobroduszny pechowiec cierpliwie męczy sie z narzuconymi obowiązkami. Po całonocnych katuszach pozostaje tylko zadzwonić do senpaia... Ku jego zdziwieniu, odpowiada mu Biuro Boskiej Pomocy, a po chwili zjawia się przed nim osóbka, twierdząca, że jest boginką pierwszej kategorii i zwie się Belldandy. Wyjaśnia Keiichiemu przyczynę jego nieprawdopodobnego pecha: urodził się pod nieszczęśliwą gwiazdą, ale w ramach rekompensaty za krzywdy przeszłe ma prawo do jednego życzenia. Zdezorientowany Morisato prosi, żeby taka dziewczyna, jak Belldandy, była przy nim już zawsze. Życzenie zostaje spełnione, rozpoczynając ciąg perypetii tych dwojga…

Jedna z najbardziej znanych komedii romantycznych, jaką bez wątpienia jest Oh! My Goddess, doczekała się wreszcie serii telewizyjnej. Jej fabuła oparte jest na mandze o tym samym tytule. Zaznaczam, że mangi nie czytałem, jednakże dwudziestoczteroodcinkowa seria powinna bronić się sama, co zresztą jej wychodzi.

Fabuły jako takiej w tej serii praktycznie nie ma. Jest tylko luźny ciąg historii z życia pechowego studenta i jego znajomych, może nie licząc kilku ostatnich odcinków. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze anime. Jego niewątpliwym plusem są zabawne gagi i miły, ciepły klimat, odczuwalny już w OAV. Wiele osób denerwuje niemalże całkowity brak postępów w relacji Keiichiego i Belldandy, jednak nie przeszkadza to aż tak bardzo – przynajmniej w serii liczącej dwadzieścia cztery odcinki.

Dużym plusem są niewątpliwie postacie. Jest ich całe mnóstwo i z kilkoma wyjątkami można je polubić. Spokojna, naiwna i miła Belldandy, rozrywkowa bogini – swatka Urd, smarkata (jak na boskie standardy – ma więcej lat niż jakikolwiek człowiek zdoła przeżyć) Skuld, obwiniająca Keiichiego o to, że jej siostra musi z nim zostać na zawsze… Nawet sam Morisato daje się polubić. Do tego dochodzą postacie drugoplanowe, między innymi siostra Keiichiego oraz członkowie klubu motocyklowego, a także bohaterowie negatywni – nadęta bogata damulka Mishima Sayoko, jej kuzyn – uwodziciel Toshiyuki Aoshima i demonica Marler.

Po serii z 2005 roku należy się spodziewać dobrej grafiki. Owszem, jest dobra, ale bez fajerwerków, a nieliczne zastosowania efektów komputerowych są niezbyt udane. Za to muzyka jest nastrojowa i wpada w ucho.

Pozostaje pytanie – komu polecić? Na pewno nie zwolennikom wartkiej akcji, burzliwych, wielokątnych romansów i fabularnych serii. Jeśli natomiast ktoś chce obejrzeć zabawną, ciepłą i urokliwą romantyczną komedię, to trafił pod właściwy adres. Oh! My Goddess stanowi świetny odpoczynek od serii akcji, bądź poważniejszych anime.

Szaman Fetyszy, 25 września 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: AIC (Anime International Company), TBS (Tokyo Broadcasting System)
Autor: Kousuke Fujishima
Projekt: Hidenori Matsubara, Toshiharu Murata
Reżyser: Hiroaki Gouda
Scenariusz: Hiroaki Gouda, Hiroshi Watanabe
Muzyka: Shirou Hamaguchi

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Oh! My Goddess vol. 1 Anime Virtual 2007
2 Oh! My Goddess vol. 2 Anime Virtual 2007
3 Oh! My Goddess vol. 3 Anime Virtual 2007

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Ah! My Goddess: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl
Podyskutuj o Oh My Goddess na forum Kotatsu Nieoficjalny pl