Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 8/10 grafika: 8/10
fabuła: 5/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 31 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,68

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 1394
Średnia: 7,45
σ=1,62

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Bezimienny)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Hellsing

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 2001
Czas trwania: 13×23 min
Tytuły alternatywne:
  • ヘルシング
Gatunki: Horror
zrzutka

„W imię Boże, nieczyste dusze nieumarłych zostaną odesłane na wieczne potępienie! Amen!”

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Młoda i zdolna policjantka, Victoria Seras, zostaje wysłana wraz ze zbrojnym oddziałem do wioski leżącej gdzieś na prowincji Anglii. Ich zadaniem jest wyjaśnienie tajemniczych zaginięć, jednak od samego początku wszystko idzie nie tak. Niemal cały oddział zostaje wytrzebiony przez nieludzkie stwory, które wydają się być… zombi? Co gorsza, kiedy Victoria trafia do miejscowego kościółka, okazuje się, że sam pastor jest nikim innym, jak wampirem. Wydaje się już, że dzielna policjantka skończy marnie w zębach potwora, gdy nagle pojawia się on… Alucard. Potężny wampir w mgnieniu oka niszczy ożywione trupy i przy pomocy wielkiego pistoletu, strzelającego wybuchającymi, srebrnymi kulami, odsyła do krainy zmarłych pastora. Niestety, rani też śmiertelnie Victorię. Dziewczyna podejmuje najważniejszą decyzję w swoim życiu – pozwalając ukąsić się Alucardowi, sama staje się wampirzycą. Od tej pory zwiąże swe życie z na wpół tajną organizacją Hellsing, zwalczającą wampiry zagrażające obywatelom Wielkiej Brytanii…

Hellsing jest groteskowy, brutalny i kiczowaty. Choć pozornie to horror, nie jest jednak zbyt straszny. Mimo to seria jest naprawdę niezwykła. Wspomniane wyżej cechy, które zazwyczaj uchodziłyby za wady, tu zostały połączone w jedyną w swoim rodzaju kombinację, tworząc dzieło wyjątkowe. Nie znajdziemy tu głębokich rozważań na temat sensu życia (tudzież nieżycia) ani jakiegoś przesłania, znajdziemy za to sporo dobrej zabawy.

Głównym atutem serii są bez wątpienia jej bohaterowie, spośród których na pierwszy plan wysuwa się Alucard. Niezwykle silny, prastary wampir o niezachwianej pewności siebie, cynicznym poczuciu humoru i niezrównanej klasie, poszukujący godnego siebie przeciwnika. Alucard jest (przynajmniej dla mnie) jedną z najgenialniejszych postaci, jakie kiedykolwiek pojawiły się w anime i głównym powodem, dla którego seria stała się dla wielu widzów kultowa. Mroczna, gotycka grafika, muzyka, często wydająca się zupełnie nie pasować do sytuacji, a przez to pasująca do niej doskonale, sceny walki przedstawione w sposób, jaki trudno znaleźć gdzie indziej, i niezwykli bohaterowie tworzą niesamowity klimat, którego ze świecą szukać.

Hellsing należy do tych anime, które albo się kocha, albo nienawidzi. Dla niektórych szokujące mogą być zwłaszcza sceny walk – są bardzo brutalne, a główny bohater, korzystając ze swej nieśmiertelności i zdolności regeneracji, raz po raz daje się rozczłonkowywać przeciwnikom. Z tego powodu nie polecałbym serii osobom o bardzo słabych nerwach. Nie polecałbym jej też widzom bardzo czułym na punkcie religii – choć nie nazwałbym jej obrazoburczą, niektóre wątki mogą mimo wszystko razić (wszak to anime o wampirach). Dla reszty – pozycja obowiązkowa. Radzę obejrzeć – najwyżej się nie spodoba.

Xeniph, 7 kwietnia 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: GONZO
Autor: Kouta Hirano
Projekt: Toshiharu Murata, Yoshitaka Kouno
Reżyser: Umanosuke Iida, Yasunori Urata
Scenariusz: Chiaki J. Konaka
Muzyka: Kouji Ishii

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Hellsing DVD1 Anime Gate 2009
2 Hellsing DVD2 Anime Gate 2009

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Hellsing - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl
Hellsing: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl
Podyskutuj o Hellsing na forum Kotatsu Nieoficjalny pl