Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 8/10 grafika: 9/10
fabuła: 8/10 muzyka: 9/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 13 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,15

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 120
Średnia: 7,76
σ=1,35

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Lain)

Wylosuj ponownieTop 10

Inuyasha: Toki o Koeru Omoi

Rodzaj produkcji: film (Japonia)
Rok wydania: 2001
Czas trwania: 100 min
Tytuły alternatywne:
  • 犬夜叉 時代を越える想い
  • Inuyasha: Affections Touching Across Time
  • Inuyasha: Love Which Transcends Time
Widownia: Shounen; Postaci: Anthro, Kapłani/kapłanki religii wschodnich, Youkai; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Przeszłość; Inne: Magia
zrzutka

Kolejny raz budzi się zło i czegoś chce od naszych bohaterów. Czy zdołają je zgnębić, nim ono zgnębi ich?

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Film luźno nawiązuje do fabuły anime i nie jest jednoznacznie osadzony w kontinuum czasowym serii. Jego akcja zaczyna się w momencie, gdy odłamek znanego nam kryształu Shikon no Tama wpada w ręce trojga przybyłych z Chin demonów. Ożywione jego mocą stwory planują ukraść miecz tytułowego bohatera i przy jego pomocy uwolnić swego władcę, zapieczętowanego przez ojca Inuyashy. Cała intryga stanowi pretekst do starcia z ciemnymi siłami i właściwie nie wnosi nic nowego do fabuły. Ot, kolejna walka z paskudnymi typkami o globalnych planach.

Chociaż w akcję wplątano większość kluczowych dla serii postaci, to właściwie nie wiadomo, po co to uczyniono. Rola np. takiego Sesshoumaru polega głównie na snuciu się po ekranie – już jego sługa Jaken dokonuje donioślejszych czynów. Inne postacie także potraktowano po macoszemu, spłycając i niekiedy nieco zmieniając ich charaktery. Z jednej strony wiadomo, że w filmie kinowym nie ma tyle czasu, co w serii telewizyjnej, na ich przedstawienie – z drugiej jednak to właśnie na postaciach opiera się siła tej serii.

Zmieniła się także kreska, która generalnie uległa poprawie. Już wcześniej wysoki poziom oprawy graficznej osiągnął teraz szczyty. Pewną wadą, kontrastującą z bogatymi tłami i doskonałością animacji, są kosmetyczne zmiany wyglądu postaci. Właściwie wszyscy nań zyskali, oprócz Kagome, która chyba nie przypadła rysownikom do gustu. Niemniej jednak grafika pokonuje i tak wysoką poprzeczkę ustawioną przez serię TV i niektóre ujęcia naprawdę zapierają dech w piersiach. Część widzów mogą wprawdzie razić rzucające się w oczy animacje komputerowe, ale ten mankament blednie przy imponujących scenach walki czy pięknych tłach.

Muzyka i dźwięk także są doskonałe, aczkolwiek pomysł zmiany lektorów podkładających głosy może budzić pewne kontrowersje. Z jednej strony nowi są przynajmniej równie dobrzy jak seiyuu w serii, z drugiej strony fanom, przyzwyczajonym do starej wersji, decyzja taka może się nie spodobać.

Generalnie film jest dobry i na pewno wart obejrzenia, szczególnie dla fanów serii. Niemniej w porównaniu do wersji telewizyjnej wypada gorzej, mimo doskonalszej grafiki. Ocena w skali szkolnej: 4.

Zegarmistrz, 7 kwietnia 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Sunrise
Autor: Rumiko Takahashi
Projekt: Hideyuki Motohashi, Yoshihito Hishinuma
Reżyser: Toshiya Shinohara
Scenariusz: Katsuyuki Sumisawa
Muzyka: Kaoru Wada

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Inu Yasha: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl