Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 7/10 grafika: 6/10
fabuła: 8/10 muzyka: 6/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 4 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,75

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 24
Średnia: 6,71
σ=1,21

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Warau Hyouteki

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 1987
Czas trwania: 49 min
Tytuły alternatywne:
  • Laughing Target
  • る~みっくわ~るど 笑う標的
Tytuły powiązane:
Gatunki: Horror
Postaci: Duchy, Youkai; Rating: Przemoc; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Obietnica małżeństwa, złożona w dzieciństwie i dziewczyna, która po latach przybywa do swego narzeczonego. Czy te romanse nie są piękne?

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Mała dziewczynka wymyka się nocą z domu, wabiona dziwną aurą, wydobywającą się ze skały. Zaniepokojona matka szuka jej wszędzie. Dziecko w końcu powraca… Ale czy takie samo?

Yuzuru Shiga jest zwykłym nastolatkiem. Chodzi do szkoły, uczęszcza na zajęcia z łucznictwa (jest kapitanem szkolnej drużyny) i przyjaźni się z koleżanką z klasy, imieniem Satomi. Może nawet więcej niż przyjaźni, może po prostu nie mieli okazji nic sobie powiedzieć? Jednakże nagle jego sytuacja się nieoczekiwanie komplikuje. Jego despotyczna ciotka wiele lat temu wymogła na jego ojcu, by zaręczył kilkuletniego wówczas Yuzuru z jej córeczką, Azusą. Teraz, po śmierci matki, dziewczyna ma przyjechać do swego przyszłego oblubieńca – dla którego cała sprawa jest całkiem abstrakcyjna. Owszem, lubił wtedy małą Azusę, ale kiedy to było? Do tej pory ona na pewno ma jakiegoś chłopaka i cała sprawa rozejdzie się po kościach…

A jednak… Yuzuru jest zaskoczony widząc, na jaką piękność wyrosła Azusa. Cicha i spokojna dziewczyna, wychowywana przez surową i zdziwaczałą matkę, w ogóle dotąd nie spotykała się z rówieśnikami. Co więcej, nadal kocha Yuzuru, a ich obietnicę traktuje jak wiążącą przysięgę… Czy w związku z tym chłopak powinien zrezygnować z przyjaźni z Satomi? Co się stanie, jeśli tego nie zrobi? I czy nie należałoby napisać raczej: „po tajemniczej śmierci matki, Azusa…”?

Krótka nowela filmowa autorstwa Rumiko Takahashi należy do znacznie rzadszego, mrocznego nurtu jej twórczości. Co więcej, jest to pozycja zdecydowanie udana: historia jest zgrabna, a fabuła spójna i do końca trzymająca w napięciu. Może tylko wygląd postaci za szybko zdradza nam niektóre cechy ich charakterów – ale to nieuniknione, pięćdziesięciominutowe anime z konieczności musi operować skrótami.

Całkiem sympatyczni są bohaterowie. Satomi prezentuje znany z twórczości tej autorki typ energicznej dziewczyny, która jednak jest całkiem bezbronna i zagubiona wobec zjawisk nadprzyrodzonych. Przekonująco wypada także Yuzuru, jako normalny nastolatek, który znienacka dowiaduje się, że zapomniana przez niego przyjaciółka z dzieciństwa żyje tylko po to, by zostać jego żoną – i nie jest tym pomysłem zachwycony. Sama Azusa jako postać pozostaje tajemnicza, warto jednak napisać, że jej seiyuu, Hiromi Tsuru, doskonale oddaje skalę i zmiany emocji w jej głosie.

Od strony technicznej ten krótki film nie prezentuje oczywiście nic nadzwyczajnego – rysunek jest jednak staranny, a niektóre ujęcia nadal wyglądają bardzo dobrze. Laughing Target zainteresuje zapewne przede wszystkim amatorów twórczości Rumiko Takahashi, jednak wydaje mi się, że także osoby poszukujące mrocznych klimatów powinny się skusić na obejrzenie go.

Laughing Target był wydany także razem z Fire Tripper, Mermaid Forest i Maris the Chojo jako seria OAV zatytułowana Rumic World.

Avellana, 9 kwietnia 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Shogakukan, Victor Entertainment
Autor: Rumiko Takahashi
Projekt: Hidekazu Ohara
Reżyser: Motosuke Takahashi
Scenariusz: Hideo Takayashiki, Tomoko Konparu
Muzyka: Kawachi Kuni