Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 7/10 grafika: 5/10
fabuła: 5/10 muzyka: 5/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 9
Średnia: 6,78
σ=1,13

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Ichi Pound no Fukuin

Rodzaj produkcji: seria OAV
Rok wydania: 1988
Czas trwania: 50 min
Tytuły alternatywne:
  • One Pound Gospel
  • 1ポンドの福音
Tytuły powiązane:
Postaci: Księża/zakonnice; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Realizm
zrzutka

Bokser i zakonnica? Wbrew pozorom historia raczej niewinnie naiwna niż obrazoburcza.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Kosaku Hatanaka, lat 19, zawodowy bokser wagi piórkowej… Albo przynajmniej coś w tym rodzaju. Chłopak, jak zaświadcza jego trener, ma wrodzony talent do boksowania i na początku swej niedługiej kariery nokautował przeciwników, jak chciał. Szybko jednak się okazało, że Kosaku nie należy do osób o silnej woli, a jego niepohamowany apetyt sprawia, że nie tylko trudno mu utrzymać potrzebną wagę, ale i przygotować się odpowiednio do walki. Włócząc się po mieście po kolejnej przegranej (w wyjątkowo kompromitujący sposób) walce poznaje przypadkowo młodziutką zakonnicę, siostrę Angelę. Można napisać, że to spotkanie zmienia go na zawsze… Ale tak nie jest. Następna przegrana oznacza w zasadzie koniec kariery, ale oto ktoś postanawia dać mu jeszcze jedną szansę – jednak nie z dobrego serca! Kosaku czeka niezwykle trudna walka – nie tylko na ringu, przede wszystkim z własnymi słabościami. Czy wspierany przez kibicującą mu siostrę Angelę zdoła wreszcie odwrócić złą passę?

Niemłoda OAVka, oparta na mandze Rumiko Takahashi, zawiera oczywiście liczne naiwności fabuły. O boksie nie wypowiadam się, bo brakuje mi niezbędnej wiedzy. Widać jednak wyraźnie, że o religii chrześcijańskiej autorka miała pojęcie raczej mgliste. Wprawdzie okazuje się, że siostra Angela jest nowicjuszką i nie złożyła jeszcze ślubów zakonnych, co nieco tłumaczy jej swobodniejsze zachowanie i habit do pół łydki, ale i tak wiele sensu w tym akurat wątku nie ma. Prawdę mówiąc, równie dobrze mogłaby być po prostu młodą przedszkolanką – efekt byłby mniej więcej ten sam, a uniknęłoby się zabawnych dla widza zachodniego uproszczeń. Nie wiem też, dlaczego „dieta” Kosaku polega wyłącznie na dramatycznym ograniczeniu ilości jedzenia, a nie na przykład zastąpienia tłustych potraw niskokalorycznymi jarzynkami…

Ale nie to jest najważniejsze. Czy w ogóle warto obejrzeć ten drobiazg? Wbrew pozorom jest to całkiem udana historia obyczajowo­‑komediowa z lekką nutką romantyczną, która spokojnie mogłaby wejść w skład serii Rumic Theater. Oczywiście wykonanie techniczne w dzisiejszych czasach wydaje się mocno przestarzałe, dlatego raczej nie polecam One Pound Gospel każdemu. Mogą po nią sięgnąć fani twórczości pani Takahashi, szczególnie ci, którym podobał się Rumic Theater – będzie miłym uzupełnieniem filmografii tej popularnej autorki.

Avellana, 24 listopada 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Studio Gallop
Autor: Rumiko Takahashi
Projekt: Katsumi Aoshima
Reżyser: Makura Saki
Scenariusz: Hideo Takayashiki, Tomoko Konparu
Muzyka: Kenji Kawai