Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 7/10 grafika: 8/10
fabuła: 8/10 muzyka: 9/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 7 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,29

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 63
Średnia: 6,51
σ=1,65

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Akira)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Spriggan

Rodzaj produkcji: film (Japonia)
Rok wydania: 1998
Czas trwania: 90 min
Tytuły alternatywne:
  • スプリガン
Tytuły powiązane:
Postaci: Androidy/cyborgi; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Azja, Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Supermoce
zrzutka

Chcesz wiedzieć, co by się stało, gdyby młodego Indianę Jonesa przenieść w nasze czasy i dać mu pancerz wspomagany? Obejrzyj to anime.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Film rozpoczyna się, gdy grupa naukowców schodzi w głąb jaskini na górze Ararat. Po pewnym czasie niesione przez nich przyrządy wskazują, że dotarli do celu. Gdy latarki zaczynają omiatać jaskinię, ich oczom ukazuje się zatopiona w lodzie Arka Noego. Niestety uczonym nie jest dane długo cieszyć się odkryciem. Arka zaczyna emitować dziwne fale, które najpierw niszczą wszystkie urządzenia, na końcu zaś zabijają ludzi. Po okolicy rozchodzi się dziwny impuls, widziany z kosmosu przez satelitę, który również zostaje zniszczony.

To ostrzeżenie od wysoko rozwiniętej cywilizacji, która istniała przed ludźmi i której naukowa wiedza przewyższała nawet najbardziej zaawansowane współczesne technologie. Jej zagłada była rezultatem jej własnych działań, których skutków nie zdołano przewidzieć. Wiadomość od nich brzmi: „Zwróćcie ciemności dzieło, stworzone w bezkresnej ciemności… Zróbcie to i nigdy więcej go nie budźcie”. W oparciu o tę wiadomość utworzono organizację o nazwie Arcam, której zadaniem jest strzeżenie technologii tej zaawansowanej cywilizacji. Pracujący dla niej agenci specjalni nazywani są Sprigganami.

Następuje przeskok i jesteśmy w dżungli, razem z młodym żołnierzem, który skacze między drzewami z gracją, jakiej mógłby mu pozazdrościć Spiderman. Krótka akcja i żołnierz budzi się w szkole. Czyżby to był zwykły sen, a może wspomnienia? Nasza ciekawość zostaje zaspokojona chwilę później, gdy na przerwie jeden z kolegów z klasy wzywa go na dach i na jego oczach się wysadza. Na koszulce samobójcy widać ostrzeżenie: „Noe będzie twoim grobem”. Teraz już wiemy, że sen był rzeczywiście wspomnieniem, a chłopak nie jest zwykłym uczniem. Potwierdza to wizyta w kwaterze głównej Arcam. Dowiadujemy się, że nazywa się on Yuu Ominae i jest jednym ze Sprigganów. Najwidoczniej nie w smak mu, że ktoś dybie na jego życie. Dlatego też Yuu bierze sprawy w swoje ręce i wybiera się do Stambułu. Niestety nawet na miejscu nie jest mu dane zaznać spokoju, ponieważ ponownie znajduje się na celowniku i musi ratować się przed pościgiem ucieczką. Po uwolnieniu się od prześladowców, Yuu wyrusza w stronę góry Ararat, aby rozprawić się z nieznanym mu jeszcze wrogiem.

Twórcy anime, jak widać, wzięli sobie do serca słowa Alfreda Hitchcocka, że film powinien rozpoczynać się trzęsieniem ziemi, a później zwiększać napięcie. W tym anime tak w istocie jest: od pierwszej minuty przez cały czas coś się dzieje, a im dalej, tym lepiej. Gdy po raz pierwszy oglądałem ten film, zdawało mi się że już gdzieś to widziałem. Nie mogłem sobie tylko przypomnieć, gdzie, i dopiero podczas kolejnego seansu olśniło mnie. Spriggan jest podobny do Indiany Jonesa i poszukiwaczy zaginionej Arki. Co prawda Indiana nie posiadał takich zdolności jak Yuu, ale klimat obu tytułów jest łudząco podobny. Dwie frakcje walczące przeciwko sobie i próbujące jak najszybciej dotrzeć do artefaktu, wyścig z czasem i przeciwnikiem i niemożliwość przewidzenia, co się za chwilę zdarzy. Aby jednak dokładnie omówić fabułę, musiałbym zdradzić zbyt wiele, psując tym samym przyjemność z oglądania. Sądzę jednak, że to, co napisałem powyżej, zachęci osoby lubiące filmy przygodowe i akcji.

Grafika jest bardzo dobra i mógłbym ją porównać do wielkiego dzieła, jakim jest pierwszy film Ghost in the Shell. Podobnie jak tam, postacie narysowane są z dbałością o szczegóły, tak samo jak tła i krajobrazy. Gdy Yuu ucieka przed prześladowcami w Stambule, widać wszystkie szczegóły i czuć po prostu ten egzotyczny klimat. Podobało mi się też operowanie kamerą, na przykład w scenie, gdy Yuu jedzie jeepem najpierw jest pokazany on sam, potem wnętrze samochodu i dopiero na końcu wolno oddalająca się kamera odsłania krajobraz z górami w tle.

Muzyka jest dostosowana do sytuacji. Podczas ucieczki oraz walki w Stambule w tle lecą energiczne kawałki, z pokrzykiwaniem „hej” w tle, które, moim zdaniem, dobrze pasuje do sytuacji. Podczas jazdy samochodem słyszymy zaś coś podobnego do muzyki zespołu Enigma. Tak więc ścieżka dźwiękowa jest różnorodna i moim zdaniem bardzo dobra.

Oglądanie tego anime odradzałbym widzom młodszym. Czasami zdarzają się drastyczne sceny, w których krew leje się strumieniami. Poza tym polecam każdemu, kto lubi filmy akcji lub przygodowe. Ten tytuł z pewnością przypadnie do gustu takim osobom.

Akira, 27 lutego 2008

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Bandai Visual, Shogakukan, TBS (Tokyo Broadcasting System), TOHO
Autor: Hiroshi Takashige
Projekt: Hisashi Eguchi, Kimitoshi Yamane
Reżyser: Hirotsugu Kawasaki
Scenariusz: Katsuhiro Ootomo
Muzyka: Kuniaki Haishima

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Spriggan IDG 2009