Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 9/10 grafika: 9/10
muzyka: 7/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 7 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,57

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 41
Średnia: 7,29
σ=1,4

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Yokohama Kaidashi Kikou: Quiet Country Café

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 2002
Czas trwania: 2×32 min
Tytuły alternatywne:
  • Yokohama Shopping Log: Quiet Country Café
  • ヨコハマ買い出し紀行 Quiet Country Café
Tytuły powiązane:
Postaci: Androidy/cyborgi; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Przyszłość (postapokaliptyczna)
zrzutka

Nakręcona po czterech latach kontynuacja Yokohama Kaidashi Kikou. Zachowany klimat i nastrój części poprzedniej.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Dom, w którym mieszka Alpha, zostaje niemal doszczętnie zrujnowany przez tajfun. Udaje się przywrócić funkcjonalność części mieszkalnej, jednakże prowadzenie kawiarni staje się niemożliwe. Alpha postanawia skorzystać z okazji i wyrusza w podróż po Japonii…

I już. Podobnie jak poprzedniej części, tak i tutaj trudno mówić o jakiejś akcji. Alpha wędruje przez niemal bezludny świat, cudowną przyrodę, która po zniknięciu cywilizacji odzyskuje należne sobie miejsce. Kolejne epizody z jej podróży, spotkania z ludźmi, zachwyt nad mijanymi widokami, a także po prostu samo przemieszczanie się, zajmują całą serię, przetykane obrazkami z rodzinnych stron Alphy, gdzie przyjaciele czekają na jej powrót.

Osoby, którym podobał się leniwy klimat Yokohama Kaidashi Kikou, z przyjemnością obejrzą jego kontynuację. Dla mnie może seria ma jedną wadę – jest zbyt krótka. Widać wyraźnie, że zostały wybrane do ekranizacji tylko niektóre epizody z mangi, które aż proszą się o rozwinięcie. Postacie, pojawiające się tylko w migawkach, mają zapewne większą i ciekawszą rolę do odegrania. Wydaje mi się, że decydując się na rzecz dłuższą (co nie znaczy, że bardziej dramatyczną – klimat może zostać ten sam), można by stworzyć coś na miarę Kino no Tabi.

Mimo czterech lat dzielących obie produkcje, rysunek pozostał niemal bez zmian. Nie świadczy to jednak o marnym poziomie części drugiej, a o wyjątkowo wysokim poziomie części pierwszej. Postacie są narysowane praktycznie identycznie. Tła są równie szczegółowe i piękne jak poprzednio i nawet jeśli animacja została poprawiona, to już wcześniej była całkowicie zadowalająca. Odnosi się wrażenie, że pewnych rzeczy po prostu nie można poprawiać, bo są zrobione dobrze – tak jak Yokohama Kaidashi Kikou. Muzyka, stworzona tym razem przez inny zespół, również stoi na poziomie poprzedniczki. Jest – jak łatwo zgadnąć – spokojna, nastrojowa i ciepła. Kończąca oba odcinki piosenka już stała się jedną z moich ulubionych.

Quiet Country Café mogą obejrzeć także osoby, które części poprzedniej nie widziały – umknie im parę odniesień, ale praktycznie nie ma to znaczenia dla całokształtu. Jak wskazuje tytuł – spokojne, ciche i ciepłe anime, z pewnością nie dla każdego, ale jednak – w mojej ocenie – warte obejrzenia.

Avellana, 29 czerwca 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Ajia-dou
Autor: Hitoshi Ashinano
Projekt: Masayuki Sekine
Reżyser: Tomomi Mochizuki
Scenariusz: Tomomi Mochizuki
Muzyka: Choro Club